agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen Samsunlu55
  • 1 Gönderen tasdelenmurat
  • 1 Gönderen saravu55

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-08-2009, 14:15   #1
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2009
Galeri: 1
Samsun'a uygun meyve ağaçları

Samsun ve çevresinde sulamaya gerek duymadan en güzel şekilde yetişen meyve ağaçları nelerdir Herkezden cevap bekliyorum. Şimdiden teşekkürler...

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2009, 16:45   #2
Yeni Üye

habitad's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2009
kusura bakmayın ama hem sulamaya gerek duymayacak hemde en güzel şekilde ürün verecek , ben herhangı bir iklim ve şartta yetişecek boyle bir bitki bilmiyorum.Varsa paylaşırsanız sevınırım.

habitad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2009, 00:04   #3
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Kusura bakmam haklısınız bizim bahçelerde sulanıyor ama bazı bölgelerinde sulama imkansızlaşabiliyor. Fındık, ceviz, badem, incir, kızılcık, muşmula, erik, kiraz, vişne, dut, üzüm, armut (narda oluyor ama bazı seneler çatlama olabiliyor) benim aklıma bunlar geldi başka fikri olan varsa paylaşsın lütfen.

Eski 27-08-2009, 02:17   #4
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Fikir paylaşmak isteyen kimse yok mu?

Düzenleyen Samsunlu55 : 26-04-2011 saat 22:47
Eski 30-08-2009, 14:01   #5
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Ekonomik anlamda fazla getirisi olamayan ürünleri, yukarıda saydığınız gibi doğal sulamayla ürün alabilirsiniz. Yukarıda saydığınız ürünlerden Fındık haricinde diğerlerinden ticari anlamda bahçe kurupda, yetiştiriciliğini yapan bölgemizde ender kişi vardır veya yoktur.

Farklı, iç ve dış pazarda gidebilecek ürünlerden ciddi anlamda bahçe tesisi kurup ticari anlamda yetiştiriciliğini yapabilirsiniz. Mesela bir zamanlar Kiwide olduğu gibi,

Şimdi ise ithal Likapa-Yaban Mersini yetiştiriciliğ çok popülerdir. İç pazarda meyvesinin kilosu 30 tl ye kadar alıcı bulmaktadır.

Cranberry ( turna Yemişi ) bildiğim kadarıyla ciddi anlamda yetiştiriciliğini yapan yok. Denenebilir.

Kamkat meyve kilosu bazı illerde 90 TL ye kadar alıcı bulmakta ama nedense yetiştiriciliğini yapan yok.

2009 da trend olan Yer Kirazı ilk yetiştiriciliğini yapan bu üründen güzel para kazanacaktır.

Bunu gibi değişik örnekler verebiliriz ama ilk konuya geri dönersek su olmadan hiçbiri olmaz.

Romantik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2009, 00:08   #6
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Yaban mersini ve turna yemişini civarda hiç görmediğim için herhangi bir bilgim yok.

Kamkat bir turunç olduğu için satsuma mandalinanın bile zorla olduğu için yöremizde ticari anlamda düşünemeyiz.

Kirazında satım süresi kısa olduğu için tehlikeli olduğu kanaatindeyim tabi birde kuşlar söz konusu kuşlar sayesinde meyvenin yarısı gidiyor olgunlaşması beklenirse hiç kalmayabiliyor.

Yorumunuz için teşekkürler...

Arkadaşlar yeni mesajlar bekliyorum...

Bilge Kerem beğendi.
Eski 01-09-2009, 21:30   #7
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Samsun - Alanli mevkiinde ( TV istasyonu yolu ana yoldan 1 km yukarida )en guzel gelisen agaclarim kiraz ayva ve musmula. Seftali hic olmadi ama ilginctir kaysi da guzel oluyor. Elma, armut, dut, erik biraz nazli gelisiyor. Sahilde degilseniz kirazi deneyin derim.

zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2009, 21:35   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 Mesajı Göster
Samsun ve çevresinde sulamaya gerek duymadan en güzel şekilde yetişen meyve ağaçları nelerdir Herkezden cevap bekliyorum. Şimdiden teşekkürler...
Sn.Samsunlu55 ;

Hiç vakit kaybetmeden Sammey firmasını ziyarete gidin bence .

Yetiştiricilikte çok tecrübeliler ve size de geniş bilgi vereceklerdir. Sevgiler

http://www.sammey.com.tr/index.php?o...tpage&Itemid=1

Oğuz Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2009, 02:33   #9
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zappie Mesajı Göster
Samsun - Alanli mevkiinde ( TV istasyonu yolu ana yoldan 1 km yukarida )en guzel gelisen agaclarim kiraz ayva ve musmula. Seftali hic olmadi ama ilginctir kaysi da guzel oluyor. Elma, armut, dut, erik biraz nazli gelisiyor. Sahilde degilseniz kirazi deneyin derim.
Bizim arsa ovaya 1 denize 3 km mesafede ve ortalama 150 metre yükseklikte dediğiniz ağaçlar güzel oluyor şeftali ve elmayı hiç düşünmeden aklımdan çıkardım. Kiraz yöremizde güzel olmasına karşın satım süresi, toplaması zor. Birde kuşlar çok olduğu için kayıplar çok oluyor. Ayvalar önceden güzel olurken birkaç senedir ayva ateş yanıklığı görülüyor bununda çözümü yok. Muşmula çok güzel oluyor hastalığı yok derdi yok ondanda yeteri kadar ektik. Evet kayısıda güzel oluyor son yıllarda yetiştiriciliği yayılmaya başladı. Bir arkadaşın Tekkeköy'de bodur kayısı bahçesi var sulak olduğu için kayısılar nerdeyse şeftalı kadar oluyor yeriz diye 2 poşet vermişti ama hiç tadı yoktu, reçel yapmıştık Bu sene 20 tane deveci armutu diktim ve sadece cansuyu vermeme rağmen hala yaşıyorlar armutu deniyeceğim. Aklıma en çok yatanlardan biride can erik çünkü küçükken satıma başlanırsa 3 ay satım süresi var, aldandığı senelerde üzülmeye gerek yok çünkü aldandığı sene gücünü sürgünlere verdiği için seneye daha çok veriyor. Dut değil ama incirden küçük bir bahçe kurdum bahçenin 4/1'i sarı lop cinsi 4/3'ü yöremizde ünlenmiş (Kutlukent Uluslararası Kültür Ve Doğa Festivali) patlıcan inciri, onlarıda asfalta 1 km uzaklıkta olduğumuz için Kerimbey'deki diğer incir satanlar gibi bizde satarız
Yorumlarınız için teşekkürler.Devamı dileğiyle...

Eski 03-09-2009, 02:37   #10
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oğuz Alper Mesajı Göster
Sn.Samsunlu55 ;

Hiç vakit kaybetmeden Sammey firmasını ziyarete gidin bence .

Yetiştiricilikte çok tecrübeliler ve size de geniş bilgi vereceklerdir. Sevgiler

http://www.sammey.com.tr/index.php?o...tpage&Itemid=1
Link için teşekkürler...

Eski 11-01-2010, 14:36   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2010
güzel olmuş

cihannkeles Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2010, 14:37   #12
Yeni Üye

görüntü hoş

Eski 11-01-2010, 14:37   #13
Yeni Üye

güzel hobi

Eski 11-01-2010, 14:38   #14
Yeni Üye

beğenmemek elde değil

Eski 11-01-2010, 14:38   #15
Yeni Üye

harika

Eski 12-01-2010, 23:09   #16
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Sn. cihannkeles, siteye hoş geldin. Sitemizde uyulması gereken bazı kurallar var bunları gerekli sayfada okuyup yazışmaya öyle başlayınız. Ama hemen bir tane söylim Türkçe'yi doğru kullanmaya dikkat ediniz. Yukarda yazmış olduğunuz cümleleri ne amaçla yazdınız bilemiyorum fakat hepsini bir mesajda yazıp duygularınızı bu şekilde aktarabilirdiniz. Birde kendinizi yeni gelenler ve şehirlere göre üyeler bölümünde tanıtınız.

Eski 23-05-2010, 16:11   #17
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Samsun il genelinde yabani olarak yetişdiğini gördüğüm meyve ağaçları aşağıya yazdığım ağaçlar, bu ağaçların dışında başka meyvelerinde yabani olarak yetiştiğini bilen varsa lütfen "21)" diyerek eklesin. Bence bahçe kurulurken yakında yabani olarak yetişen meyvelerin kültürlerinden bahçe kurulması düşünülmeli...

Samsun'da Yetişen Yabani Meyveler

1)Fındık
2)Kestane
3)Ceviz
4)Kızılcık
5)Muşmula
6)Erik
7)Kiraz
8)Alıç
9)Elma
10)Armut
11)Ayva
12)İncir
13)Dut
14)Hurma
15)Üzüm
16)Böğürtlen
17)Likapa
18)Çilek
19)Koca Yemiş
20)Üvez

Düzenleyen Samsunlu55 : 15-09-2010 saat 00:31 Neden: Listeye Ek
Eski 26-04-2011, 23:01   #18
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) yerel ürünler ve mikro işletmelerin geliştirilmesini desteklediği iller arasında Samsun'da var. Samsun'da desteklenen ürünler;
1)Samsun Pideleri
2)Terme Pirinci
3)Ladik Fasülyesi
4)Bafra Manda Yoğurdu
5)Samsun Deveci Armudu
6)Samsun İncirleri
7)İsabella Üzümü (Siyah Kokulu Üzüm)
8)Kara Üzüm Pekmezi
9)Dut Pekmezi

Eski 18-03-2012, 00:47   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2009
Alıntı:
Bizim arsa ovaya 1 denize 3 km mesafede ve ortalama 150 metre yükseklikte dediğiniz ağaçlar güzel oluyor şeftali ve elmayı hiç düşünmeden aklımdan çıkardım. Kiraz yöremizde güzel olmasına karşın satım süresi, toplaması zor. Birde kuşlar çok olduğu için kayıplar çok oluyor. Ayvalar önceden güzel olurken birkaç senedir ayva ateş yanıklığı görülüyor bununda çözümü yok. Muşmula çok güzel oluyor hastalığı yok derdi yok ondanda yeteri kadar ektik. Evet kayısıda güzel oluyor son yıllarda yetiştiriciliği yayılmaya başladı. Bir arkadaşın Tekkeköy'de bodur kayısı bahçesi var sulak olduğu için kayısılar nerdeyse şeftalı kadar oluyor yeriz diye 2 poşet vermişti ama hiç tadı yoktu, reçel yapmıştık Bu sene 20 tane deveci armutu diktim ve sadece cansuyu vermeme rağmen hala yaşıyorlar armutu deniyeceğim. Aklıma en çok yatanlardan biride can erik çünkü küçükken satıma başlanırsa 3 ay satım süresi var, aldandığı senelerde üzülmeye gerek yok çünkü aldandığı sene gücünü sürgünlere verdiği için seneye daha çok veriyor. Dut değil ama incirden küçük bir bahçe kurdum bahçenin 4/1'i sarı lop cinsi 4/3'ü yöremizde ünlenmiş (Kutlukent Uluslararası Kültür Ve Doğa Festivali) patlıcan inciri, onlarıda asfalta 1 km uzaklıkta olduğumuz için Kerimbey'deki diğer incir satanlar gibi bizde satarız
Yorumlarınız için teşekkürler.Devamı dileğiyle...
Kuşa ve ateş yanıklığına çözüm Kaolin kili tamamen doğal ve çok etkili. ilgili konu başlığını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

soilless Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2013, 16:13   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2013
Alıntı:
Samsun il genelinde yabani olarak yetişdiğini gördüğüm meyve ağaçları aşağıya yazdığım ağaçlar, bu ağaçların dışında başka meyvelerinde yabani olarak yetiştiğini bilen varsa lütfen "21)" diyerek eklesin. Bence bahçe kurulurken yakında yabani olarak yetişen meyvelerin kültürlerinden bahçe kurulması düşünülmeli...

Samsun'da Yetişen Yabani Meyveler

1)Fındık
2)Kestane
3)Ceviz
4)Kızılcık
5)Muşmula
6)Erik
7)Kiraz
8)Alıç
9)Elma
10)Armut
11)Ayva
12)İncir
13)Dut
14)Hurma
15)Üzüm
16)Böğürtlen
17)Likapa
18)Çilek
19)Koca Yemiş
20)Üvez
21)Kara Yemiş(Taflan)

Bilge Kerem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2015, 00:52   #21
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2007
Galeri: 2
Töngel/döngel/ Muşmula olarak yazmışsınız.

21 numaralı Kara yemişi çoğu bilmez. Acayip sağlık verici meyvelerden biridir. Ama yaprakların kurutulup hamam böceğinin eve girmesini engellemek için kurutularak kullanılması garip bir durumdur.

22'yi ekleyim. Yeni dünya meyvesi. ( malta eriği ) Çividi bol, tadı güzeldir.

23 Kuşburnu ( çalı ağaç kapsamında, madem likapa ( blue berry çalı ağaçdan giriyor . buda girer. ) Ticari üründür. çayından , Pekmezine özellikle. Dağda bayırda yabani bir şekilde bile büyür. Şahsen annem gerilla toplayıcı olarak bilerek iyi para kırar bu kuşburnundan, Dag bayır gezerken bulduğu kuşburnunu toplar.

saleri beğendi.

Düzenleyen tasdelenmurat : 19-08-2016 saat 21:45
tasdelenmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2018, 17:36   #22
Ağaç Dostu

Kerem Örenç's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2017
24-)Kivi

Kerem Örenç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2021, 21:13   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2021
Arkadaşlar çayı da ekleyelim. Bildiğimiz Rize'de yetişen
yani. Terme'nin bi dağ köyğnde yetiştirmeye başladım ve gayet de büyümeye başladılar. Nasip olursa seneye hasada başlayacağım. Doğal olarak yetişmiş halini gördüm ve Oftan tohum getirttim ve diktim. Sulamıyorum bu arada. Nasipse burda kendiliğinden gelişmiş buranın iklimine adapte olmuş olanı da yetiştiricem Allah'ın izniyle. Muhtemelen o da rize tarafından geldi ama kim dikti nasıl geldi bilinmiyor. Kendi kendine yetişmiş. 2 kök zaten. Bu arada portakal ve mandalina da yetşiyor. Onları da ekleyelim.

saleri beğendi.
saravu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024