agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Hamurişleri, Tatlılar, Çerezler
(https)

Beğeni Düzeni40Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-11-2006, 22:50   #1
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Kabak Tatlısı

bal kabağının iki türlü tatlısını yapıyorlar. Biri şeker gibi kıtırdak oluyor nasıl yapıldığını biliyor musunuz.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2006, 01:17   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-09-2006
Balkabağını bir süre kirece yatırıyorlar bildiğim kadarıyla. Nasıl olduğunu sormayın, sadece duyduğumu aktarıyorum.

tiya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2006, 12:15   #3
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiya
Balkabağını bir süre kirece yatırıyorlar bildiğim kadarıyla. Nasıl olduğunu sormayın, sadece duyduğumu aktarıyorum.
Evet, Hatay yöresinde dilimlenmiş kabağı kireçli suda bekletiyorlar, sonra yağda kızartıyorlar, en son olarak şerbet içinde bekletiyorlar. Sonuç: Gevrek bir kabak tatlısı !

fmt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2006, 13:22   #4
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fmt79
Evet, Hatay yöresinde dilimlenmiş kabağı kireçli suda bekletiyorlar, sonra yağda kızartıyorlar, en son olarak şerbet içinde bekletiyorlar. Sonuç: Gevrek bir kabak tatlısı !
Annemden aldığım bilgi: Bir kaba kireç konup, bir kaç saat bekletiliyor ve sonrasında süzülüp elde edilen suya kabak dilimleri atılıyor. Kireçli suda sizin istediğiniz sertlik oranına göre kalma süresi ayarlanıyor.

Diğer tarafta hazırlanan şıra (limon, şeker ve su kaynatılmış.) içine, süzülen kabakları atıp birlikte bir süre daha kaynatılıyor.
Bu kadar... Aynı işlem Elma tatlısı için de kullanılıyor.(Elma içine karanfil atmayı unutmayın.) Afiyet olsun...

Eski 03-11-2006, 14:40   #5
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Evet aynı tarifi bizim burada (Hatay) biraz farklı yapıyorlar. Tek farkı kireçten sonra şerbet içine koymadan önce kızartıyorlar. Eh kaloriyi artırır tabi. Eeee söz konusu Hatay olunca ağır şeyler yeniyor elbet. Bir de yerken üzerine susamdan yapılmış tahin döküyorlar. Amanın ben hiç bu şekilde yemedim ağır olur diye ama yiyenler çok güzel olduğunu söylüyorlar.

Eski 03-11-2006, 20:45   #6

memet's Avatar

benim dediğim farkıl mı yapılıyor acaba..
herşeyden önce rengi değişik. şeker gibi kıtırdak susuz, kızartıldığını sanmıyorum ağır değil ..Mersin'den yolluyorlardı..

Eski 03-11-2006, 23:11   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet
benim dediğim farkıl mı yapılıyor acaba..
herşeyden önce rengi değişik. şeker gibi kıtırdak susuz, kızartıldığını sanmıyorum ağır değil ..Mersin'den yolluyorlardı..
Mersin ise, benim dediğim tarzda yapılmıştır.

Eski 03-11-2006, 23:14   #8
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Eski 03-11-2006, 23:29   #9

memet's Avatar

ağzım sulandı.. çok güzel görünüyor.. fakat benim söylediğim tatlının rengi bundan çok farklı oluyor..
üstündeki de susam sanırım..

Eski 02-04-2007, 17:34   #10

memet's Avatar

Bal kabağının kıtırdak yapılanı var. Kirece yatırılıyor, nasıl yapıldığını bilen var mı?

Ben daha öncede sormuş olabilirim bunu?

Eski 02-04-2007, 18:38   #11
nil
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Bal kabağının kıtırdak yapılanı var. Kirece yatırılıyor, nasıl yapıldığını bilen var mı?

Ben daha öncede sormuş olabilirim bunu?
Sevgili Memet,

Ben bu işlerin uzmanı değilim ama, kabak tatlısının kabaklarının sert ve gevrek olması için kireçli suda bekletilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ondan sonrası bildiğimiz usül olacak...

Kireçli su, 2-3 litre suya 100 gr kadar sönmemiş kireç karıştırılarak elde ediliyor. Suyun durulması için 7-8 saat gerekir. Bundan sonra su dikkatle tortusundan ayrılıyor ve kabaklar bu suya atılarak 2-3 saat veya bir gece bekletiliyor. Bekletme süresi çeşitli tariflerde farklı veriliyor. Bu süre kabak dilimlerini büyüklüğüne göre değişiyor sanırım. Tabii kabağın cinsine, içerdiği su miktarına belki şeker miktarına göre de değişebilir. İstenen sertlik derecesi de bu sürede rol oynayabilir bence. Küçük dilimler için 2-3 saat yeterli. Çok sert istiyorsanız süreyi daha uzun tutabilirsiniz. Örneğin kabak reçeli için kabak dilimleri 1 gün bekletilirmiş (sizin kasdettiğiniz de reçeli olmasın?).

Unutmadan, kabakları kireçli sudan çıkardıktan sonra birkaç su çalkalamak gerekir. 7-8 sefer çalkalamak iyi bir ölçüdür.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Nil

nil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2007, 09:09   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nil Mesajı Göster
Sevgili Memet,

Ben bu işlerin uzmanı değilim ama, kabak tatlısının kabaklarının sert ve gevrek olması için kireçli suda bekletilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ondan sonrası bildiğimiz usül olacak...

Kireçli su, 2-3 litre suya 100 gr kadar sönmemiş kireç karıştırılarak elde ediliyor. Suyun durulması için 7-8 saat gerekir. Bundan sonra su dikkatle tortusundan ayrılıyor ve kabaklar bu suya atılarak 2-3 saat veya bir gece bekletiliyor. Bekletme süresi çeşitli tariflerde farklı veriliyor. Bu süre kabak dilimlerini büyüklüğüne göre değişiyor sanırım. Tabii kabağın cinsine, içerdiği su miktarına belki şeker miktarına göre de değişebilir. İstenen sertlik derecesi de bu sürede rol oynayabilir bence. Küçük dilimler için 2-3 saat yeterli. Çok sert istiyorsanız süreyi daha uzun tutabilirsiniz. Örneğin kabak reçeli için kabak dilimleri 1 gün bekletilirmiş (sizin kasdettiğiniz de reçeli olmasın?).

Unutmadan, kabakları kireçli sudan çıkardıktan sonra birkaç su çalkalamak gerekir. 7-8 sefer çalkalamak iyi bir ölçüdür.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Nil
Bu kirecin insan sağlığına zararı yok mu?Ne kadar yıkansa da kabak kireçli suyu içine çekiyor ve sertlik böyle sağlanıyor...Tadı çok güzel oluyor bu bir gerçek ...ama sağlık yönüden açıkçası şüphelerim var ???

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2008, 14:10   #13
Ağaç Dostu

Kireç Kaymağı ve kireç kaymaklı kabak tatlısı

Mutfaklarımızda reçel yaparken, kayısı ve çilek gibi bazı meyvelerin yumşaklığından dolayı, pişerken şekillerinin bozulmasını istemeyiz. Bu bakımdan kireç kaymağı, isteğimizi olabildiğince yerine getirir. Aynı zamanda kabak tatlısı yaparken, kabak dilimlerinin kıtır görüntüsünün parlak ve şeffaf olmasını kireç kaymağı sağlar. Bunun yanında karpuz, patlıcan, incir reçellerinin yapımında da kireç kaymağı kullanılır. Her bir meyvenin reçel yapımında ayrı ayrı yöntemler kullanılıyor olsa bile, kireç kaymağı bu işler için vardır. Kireç kaymağı kullanılarak yapılan reçellerin içerisinde bulunan meyveler sert ve parlak görünüm de olurlar.

Kireç Kaymağı Nedir?

Bir kap içerisinde sönmemiş taş kirecin, 1/4 oranında su ile karıştırıldıktan sonra, 5-6 saat süre ile dinlendirilip, kap içerisinde bulunan berrak su'ya kireç kaymağı denir. 1/4 oranı ne anlama gelir: 1 Ölçek kireç, 4 Ölçek su ile karıştırılacak anlamına gelir.

Kireç Kaymağı Hazırlama,

Malzemeler:
1 Kg. Sönmemiş Taş Kireç
4 Kg. Su

Nasıl Hazırlanır?
Uygun bir kap içerisine, "plastik veya cam kap olabilir" 4 kg. su konulacak ve üzerine 1 Kg. kireç ilave edilecek. Karışım, bir kepçe veya kaşıkla bir güzel karıştırılacak. Bu karışım kabı içerisinde 5-6 saat bulunduğu yerde bekletilecek. Süre sonunda kireç, kabın tabanına çökecek ve üzerinde berrak su ve üst tabakasında kaymak oluşacak. Bu berrak su kireç kaymağıdır. Bu karışıma üç kez su ilave ederek, üç kez kireç kaymağı elde edebilirsiniz. Sonrası, karışımı yenilemeniz gerekir.

Not:
Sönmemiş taş kireci, piyasa da bulmanız oldukça güçtür. Onun yerine, nalburlarda satılan toz kireç aynı işi görür. Eğer bir kavanoz reçel yapmak isterseniz, 250 gr. toz kireçle 1 kg. su'yu karıştırarak kireç kaymağı elde edersiniz. O da sizin işinizi fazlasıyle görür.

Kireç Kaymağı Nasıl Kullanılır?

Kireç kaymağını kabı içerisinden alırken, dipte bulunan kireç tortusunu kaldırmamanız gerekir. Kireç kaymağına kireç karışırsa, kireç kaymağına yatırdığınız meyve'yi yakar, meyveniz siyahlaşır. Onun için kireç kaymağını alırken, suyu bullandırmamaya dikkat etmelisiniz. Tatlı veya reçelini yapacağımız meyveler, gerekli hazırlıkları yapıldıktan sonra, uygun bir kap içerisine alınır. Üzerini kapayıncaya kadar kireç kaymağı dökülür ve 4 saat dinlendirilir. Süre sonunda meyveler bol su ile en az 4-5 defa yıkandıktan sonra kullanıma alınır. Anlattıklarım, yaşadığım deneyimlerimdir. Sizler de bu ön bilgi ile, deneme yanılma yöntemini kullanarak, mutfaklarınızda güzel reçel ve kabak tatlısı yapabilirsiniz.
Mutfağınızda kolaylıklar dileği ile,

http://tatlar.blogspot.com
http://tatlar.blogspot.com/2008_03_01_archive.html

------------------------------------------------
KİREÇTE ÇITIR KABAK

Kireç kaymağı için:
500 gr sönmemiş kireç
10 litre su

1 kg bal kabağı
200 ml su
1 kg şeker

Sosu:
200 ml tahin
1 su bardağı orta kıvamlı tatlı şerbeti

Servis için:
150 gr ceviz içi (iri dövülmüş)
250 gr kaymak

YAPILIŞI:
Kireç kaymağının hazırlanışı:
Nalburdan 1-2 avuç dolusu (yarım kg) sönmemiş kireç alınır ve derin bir kaba konur. Üzerine dikkatli bir şekilde 10 litre su eklenir ve karıştırılır. (Kirece su eklerken dikkat etmek ve çıkan dumanda uzak durmak ve de teneffüs etmemek gerekir) Kireç hafif patlama yaparak havaya doğru sıçrıyor fakat hemen sönüyor.) Biraz bekletilir. Su durulup kirecin tortusu dibe çökünce, dibindeki tortuyu bulandırmadan; üzerindeki duru su başka bir kaba aktarılır. Daha sonra bu kireçli suya, soyulup dilimlenmiş balkabağı parçaları bu kireçli suya geceden yatırılır ve en az 8-12- saat ya da en iyisi ertesi sabaha kadar bu suda bekletilir. (Bu şekilde bekletildikten sonra pişirilen balkabağı çıtır çıtır olacaktır.)
Tatlının yapılışı:
Sabahleyin kireçli sudan çıkarılan balkabağı dilimleri birkaç defa yıkanıp 1-2 saatliğine temiz suya yatırılır. Tekrar iyice yıkanıp kireçten arındırılan balkabakları iki şekilde pişirilebilir.

1.TARİF:
KIZARTARAK ŞURUBA YATIRMA USULÜ
(Daha gevrek ve çıtır çıtır bir tatlı için idealdir)
Kireçte bekletilip yıkanmış balkabakları kızgın yağda kızartılır. Daha sonra orta kıvamlı şuruba atılır. Şerbeti çeken balkabağın üzerine tahinli sos gezdirilir. Cevizi içi serpilip servis edilir.

2.TARİF:
KENDİ ŞURUBUNDA KAYNATARAK PİŞİRME USULÜ:
(Klasik usûl)
Kireçte bekletilen balkabakları, üzerini öretecek miktarda şeker ile 5-6 saat bekletilir. Kabaklar sulanınca,- gerekirse çok az da su ekleyerek-, orta ateşte yaklaşık yarım saat pişirilir. Balkabağı yumuşayınca ateşin ısısı arttırılır ve içindeki şerbet ağdalaşıp karamelleşene kadar pişirmeye devam edilir. Kendi şurubuna kalan balkabağı süzülerek soğutulur. Servis tabağına alınır. Tahine biraz şerbetinden eklenerek sos hazırlanır. Tatlının üzerine bu şekilde tahinli sos veya tahin gezdirilir. İrice dövülmüş ceviz içi serpilerek lüle kaymak eşliğinde servise sunulur.

-----------------------------------------
Kıtır kabak tatlısını, Aydın'da Aydın Ticaret Odasının altındaki Şehir lokantasında (Rüştü) yedim.

Sadece bu kabak tatlısını yemek için gelenler de vardı ve buranın ününü bilen diğer şehirlerdeki kişiler de (benim gibi) bu kabak tatlısının tarifini alamadan oradan ayrılır.

Ben de netten araştırdım ve yukardaki bilgileri buldum Aydın'daki Şehir lokantasının da buna benzer yaptığını sanıyorum.

Ancak kabağın kesilişi farklı çok ince nerdeyse cips gibi kesmişler ve tahin kullanmamışlardı.

Bayramda Antalya'da Piyazcı Mustafanın yerindeydim (eski yeri kapatmış yeni yeri Arapsuyu mahallesinde cadde üstü modern bir lokanta olmuş) onlara da bu kabak tarifini verdim ve piyazın yanında bildiğimiz kabak tatlısını değil bu çıtır kabak tatlısını yapmalarını söyledim "mutlaka ilgileneceklerini" söylediler.

Eğer Antalya'daki piyazcılar piyazın yanında bu kireç kaymağına yatmış çıtır kabak tatlısını verirlerse şimdiden söyleyeyim köşeyi dönerler Antalya'lı piyazcılara duyurulur.

----------------------------------------------------------
Name:  kabaktatlısı.jpg
Views: 23185
Size:  20.5 KB

"Kabak tadı" bırakmayan kabak tatlısı

Bu kabak tatlısının bir eşi daha yok...
Bilenler bilir; Aydın'da Şehir Lokantası'nın kabak tatlısı çok meşhurdur.
Yemek saati olmamasına rağmen, sadece kabak tatlısı yemek için Şehir lokantası'nın masalarından birine oturuyoruz.
Bir tabağa özenle dizilmiş, kristal görünümlü kabak tatlısının yanında bir kase dolusu dövülmüş ceviz de geliyor.
İnsanın ağzında kesinlikle "kabak tadı" bırakmayan, enfes bir tatlı.
Tatlının mucidi Mustafa Aksoy'dan bu tatlının sırrını istiyoruz.
- Kabak tatlılınız çok güzel. Sakıncası yoksa sırrınızı bizimle paylaşır mısınız?
- Bu tatlıyı 1970'ten bu yana yaparız. Her gelen bir daha gelir.
- Tatlı bildiğimiz bal kabağından yapılmıyor galiba?
- Yok değil... Bu kabak tatlısı halk arasında 'öküz kabağı' ya da 'tarımsal kabak' denilen kabak cinsinden yapılıyor.
- Sırrınızı hala vermediniz...
- Kabağı akşamdan doğrayıp şekerleyerek bir gece boyunca bekletiyoruz. Sabah ocağa atıp pişiriyoruz. Servis yaparken de bol ceviz kullanıyoruz. Tek sırrı budur.
- Günde kaç tepsi tatlı tüketimi oluyor?
- Her gün en az 20 tepsi... Ayrıca biz şehir dışına kargo ile de kabak tatlısı yolluyoruz.
- Porsiyonu ne kadar?
- 2.5 milyon lira. (YTL olarak 2.5 lira.
http://ya2005.yeniasir.com.tr/01/02/...bolum=yazarlar

http://adanasofrasi.blogspot.com/200...-hatay_21.html

hira beğendi.
Eski 06-10-2008, 14:13   #14
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 1
Bu çok lezzetli oluyor. Uzman16 sağolsun yapmış getirmişti Bursa toplantısına gerçekten çok güzel. Denemeyen varsa mutlaka yapsın.

Filiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2008, 14:15   #15
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Çok teşekkürler. Mersin'de yediğim, tarif ettiğiniz tatlı, bir harikaydı. Evde denemek istiyoruz.

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2008, 14:22   #16
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Sönmemiş kireçle çalışırken çok dikkat etmek gerekir. Sönmemiş kireç CaO su ile birleştiğinde bazik bir sıvı oluşturur. Asit kadar yakıcıdır. Özelikle küçük çocukları olanlar buna dikkat etmelidir. Deride ciddi tahrişlere yanıklara yol açabilir.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2008, 20:55   #17
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Denizli'de kireçsiz olarak yapıyorlar, restoranlarda üstüne de ceviz ekip dilim porsiyonlar halinde satılıyor, lokum gibi, çıtır falan değil ama o da güzel.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2008, 21:17   #18
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uzman16 Mesajı Göster
Kireç sadece kabak tatlısında değil patlıcan reçelinde kullanılıyor ve çok güzel oluyor.

Sevgili Filiz sen Bursa'ya gel ben yine yaparım.
Hımmm sizden de kireçli kabak tatlısının tarifini alalım , (özellikle bu kireçten kaymak çıkarılması) oranlar hep farklı anlatılmış nette.

Eski 06-10-2008, 22:12   #19
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Alıntı:
Orhangazi' nin zeytinliklerinde zeytin toplamaya gelecek gibiyim bir aksilik olmazsa ve izin alabilirsem ve gelebilirsem bu yıl tatili uzun tuttum ben. Mutlaka haber veririm gelirsem Çok teşekkürler.

Bir de domates reçeli tarifi vardı kireç suyuyla yapılan.

Eski 06-10-2008, 22:24   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Eh Filiz alemsin ,madem Orhangaziye zeytin toplamaya geliyorsun ''DAŞLA KIRMA YEŞİL ZEYTİN YAPIMINI '' öğren bari.

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2008, 22:28   #21
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Onu öğrenmiştim çoook lezzetli oluyor. Ancak ustalaşmam gerekiyor. İnşallah fırsat bulabilirim çünkü çok merak ediyorum zeytin hasadını.

Eski 07-10-2008, 09:32   #22
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Filiz Mesajı Göster
Onu öğrenmiştim çoook lezzetli oluyor. Ancak ustalaşmam gerekiyor. İnşallah fırsat bulabilirim çünkü çok merak ediyorum zeytin hasadını.
Sebze ve meyvelerden reçel yapılmayan yok herhalde

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2008, 11:44   #23
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Sn.Selahattin Yılmaz'a Kireçte Kabak Tatlısı yapımını fotoğraflarla anlatma sözüm vardı.

Yaparken fotoğraf çekmiş ama siteye yükleme işini ihmal etmiştim. Akşama bu sözümü yerine getireceğim.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2008, 20:07   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-10-2008
Alıntı:
Kireç sadece kabak tatlısında değil patlıcan reçelinde kullanılıyor ve çok güzel oluyor.

Asıl taze ceviz reçeli var ki tarife kelimeler yetmez....
Kireçle yapılıyor..

derya Derya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2008, 23:01   #25
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Kireçte Kabak Tatlısı

Yapılışı:

İnşaat malzemeleri satan yerlerden sönmemiş kireç temin edin. Büyük parçalar halinde paketlenmiş olarak satılıyor. (Ben mecburen 5 kilo almıştım.) Her parça yumruk ya da daha büyük olan çorba kasesi büyüklüğündeydi.

Yaklaşık 8-10 litre soğuk suyu çukur ve plastik bir kaba koyup içine yaklaşık 1 çorba kasesi büyüklüğünde olan sönmemiş kireç parçasını atıp reaksiyonun bitmesini bekleyin. Bu işlem yaklaşık 15-20 dakika sürüyor. Kap hafifçe ısınıyor. Kesinlikle metal kullanmayın, kabınız delinebilir.

Sürenin sonunda kabı hiç sallamadan, üzerinde biriken ve kaymak denilen tabakayı -ki bu tabaka bembeyaz oluyor- kaşıkla alarak dökün. Yine dibe çöken kalıntıyı sarsmadan (sarsmamak pek mümkün olmuyor) başka bir kaba sulu kısmı alın, kalıntıyı dökün. Bu işlemi dipteki kalıntının çökmesini bekleyerek 3-5 dakikalık sürelerde birkaç defa tekrarlayın.

Eklenen Resimler

Eski 07-10-2008, 23:07   #26
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Balkabağını pazardan hazır soyulmuş olarak alıyorum. Bunları yaklaşık yarım cm. kalınlığında ve 7-8 cm. uzunluğunda kesiyorum.
Name:  tatlı 2_tn.jpg
Views: 23185
Size:  22.6 KB
Kireç suyunda bir gece bekletiyorum.
Name:  tatlı3_tn.jpg
Views: 38066
Size:  29.6 KB

Eski 07-10-2008, 23:14   #27
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Ertesi sabah kabak dilimlerini bol suda birkaç defa yıkıyorum. Kireçten iyice arındırıyorum.

Büyük ve derin bir tencerede bire bir buçuk diyebileceğim ölçüde (bir kilo suya bir buçuk kilo şeker) şerbet hazırlayıp yıkadığım kabak dilimlerini kaynatmaya başlıyorum. (2 kilo kabak için 3 kilo şeker yeterli olur.)

Eklenen Resimler

Eski 07-10-2008, 23:18   #28
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Ancak sürekli başında durmanız ve su seviyesini kontrol etmeniz gerekir. Çünkü kaynama süresi çok uzun olduğundan sürekli su ilavesi yapmak gerekiyor. Tenceredeki şerbet azaldıkça azar azar su ilave ediyorum. Ama neredeyse başlangıçta koyduğum kadar suyu sonradan ekliyorum diyebilirim. Çok çok büyük kazan gibi tencerede yapanların ilave suya ihtiyacı olmayabilir. O zaman başlangıçtaki şerbetin ayarını ona göre yapmak gerekir. Benim çok büyük tencerem olmadığından bu şekilde yapıyorum.
Bu arada biraz limon damlatıyorum, 1 tatlı kaşığı da tereyağ ekliyorum. (Güzel bir koku veriyor.) Tatlı olmaya başlayınca kabakların renginde koyulaşma ve içe doğru hafif çukurlaşma başlıyor.

Eklenen Resimler

Düzenleyen uzman16 : 08-10-2008 saat 09:17 Neden: ilave bilgi
Eski 07-10-2008, 23:24   #29
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Ortadan biraz daha kısık ateşte yaklaşık 4-5 saat kaynatıyorum . Rengi koyulaşıp şeffafımsı bir görünüm alıyor.

Pişince üzerine ceviz serpebilir ya da kaymak ile servis yapabilirsiniz. Ama ben sade halini de çok seviyorum.

Yerken çıtır çıtır çıtırdıyor ve bu çok keyifli oluyor.
Tadının kabak ile hiç ilgisi olmuyor. İçi sanki kestane tadında diyebilirim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen uzman16 : 08-10-2008 saat 09:20 Neden: ilave bilgi
Eski 07-10-2008, 23:29   #30
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Eskiden anneannelerimiz bu tatlıyı bahçede saatlerce ODUN ATEŞİNDE kaynatırlarmış. Eski peynir tenekelerini kullanırlarmış. Tabii en az 10-15 kiloluk kabaklarla yapıp aylarca muhafaza ederlermiş. Yapılışı reçel gibi olduğundan çok uzun süre bozulmadan kalabilen bir tatlı.

Yapa yapa ustalaştığım için ölçüleri de gözkararı yapıyorum. Yaşlı bir komşumuzdan nasıl yapıldığını dinleyip ertesi gün denemiştim.

Bence tek dejavantajı pişirme süresinin uzunluğu. İlk yaptığımda (acemilikte ) 8 saat kaynatıp tüp bitince piknik tüpüyle devam etmiştim.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024