agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni13Beğeniler
  • 2 Gönderen nurcanabaci
  • 1 Gönderen merlict
  • 2 Gönderen CornusMas
  • 1 Gönderen CornusMas
  • 1 Gönderen david72
  • 1 Gönderen CornusMas
  • 1 Gönderen aydemiraydın
  • 3 Gönderen feyziuslu
  • 1 Gönderen feyziuslu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-01-2009, 21:39   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-01-2009
Geyik elması

selamlar geyik elması hakında bilgi ve bulabilcegim yerler nerelerdir.. bilgisi olan varsa paylasırsa sevinirim.. sevgilerimle..

Düzenleyen fatih ertaş : 08-01-2009 saat 21:41 Neden: eksik kelime
fatih ertaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 17:33   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Geyik elması nedir, nasıl bir bitkidir?

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 18:01   #3
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Geyik Elması değilde geyik dikeni ya da adi geyik dikeni. (Alıç) Crataegus monogyna

Crataegus oxyacantha Forumda bu isimlerle aratırsanız bilgilere ulaşabilirsiniz.

Düzenleyen Harun Parlak : 08-12-2009 saat 16:30
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2009, 16:28   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Geyik Elması Resmi

[IMG][/IMG]

Geyik elması ile ilgilenen arkadaş için resmini gönderiyorum.

Not. Resimdeki kalın ağaç gövdesi geyik elasının ana gövdesidir.

Ünal Şahin

Ünal Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2009, 17:20   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2009
Geyik elması

çok güzel nerede yetişiyor acaba? Nasıl bulabiliriz?

GÜLNAZ KIR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2009, 18:35   #6
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Sanki meyve iki saplı gibi.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2009, 19:34   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-12-2009
geyik elması

geyik elması 1000-1400m yükseklikte ve toros dağlarında akdeniz ikliminin karasal iklime geçiş bandında yetişmektedir.Özellikle bu resimleri benimde köyüm olan Antalya-Elmalı ilçesi yapraklı(güğü)köyünde çektim.

Ünal Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2009, 00:46   #8
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2009
Galeri: 1
Bu başlığı kapatsak daha iyi olur geyik elması dediğiniz alıç. Geyik elması yöresel ismi bizim burdada cennet meyvesi diyenler var. Asıl başlık: http://www.agaclar.net/forum/showthr...p?t=650&page=3

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2013, 13:58   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 Mesajı Göster
Bu başlığı kapatsak daha iyi olur geyik elması dediğiniz alıç. Geyik elması yöresel ismi bizim burdada cennet meyvesi diyenler var. Asıl başlık: Alıç (Crataegus) - Page 3 - agaclar.net
Fotoğrafı verilen bitki Alıç değil. Gönderenin de doğru isimlendirdiği gibi Geyik Elması (bazı bölgelerde At Elması) diye bilinen Malus Trilobota.

caferari ve merlict beğendi.
nurcanabaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2013, 01:09   #10
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Evet alıç ile geyik elması farklı türler.Geyik elması (bazı yerlerde at elması diye söylenir) endemik bir türdür.Bazı devlet fidanlıklarında tohumu mevcut, geçmiş dönemlerde fidan yetiştirmişler ama hiç talep olmayınca şuan sadece tohum bulunduruyorlar.Önümüzdeki aylarda tohumdan denemelerim olacak.

caferari beğendi.
merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2016, 09:11   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-04-2010
2 kilo kadar topladım dün

kayakartalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2019, 14:17   #12
Ağaç Dostu

aydolum's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2006
Galeri: 3
google de Sorbus umbellata olarak aratırsanız bulursunuz.

aydolum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2019, 14:45   #13
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-11-2018
Bunun tohumunu nereden edinebiliriz ve tadı nasıl?

GuvBul06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2019, 15:33   #14
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Yukarıdaki mesajlarda resmi görünen Geyik Elması, Üvez (Sorbus) ya da Alıç (Crataegus) değildir. Genellikle karıştırılır, ancak farklıdır. Geyik Elması'nın latince adı Eriolobus trilobata'dır. Ayrıca Malus trilobata olarak da adlandırılır.

Güney Marmara'da meşelik ya da makilik alanların içerisinde tek olarak rastlayabilirsiniz. Grup halinde bulunmazlar. Meyvelerinin kokusunu çocukluğumdan beri çok severim. Ayrıca ağacın sonbahardaki görüntüsü de harikadır. Yapraklar sığla ağacına benzer ancak daha küçüktür. Sonbaharda sığla gibi sarı ve kırmızı renklere döner.

Tadı buruktur. Özellikle yeşilken yenmez. İyice olgunlaştıklarında ve yumuşadıklarında tatlanırlar. Meyvelerden sirke ya da turşu yapılabilir.

Ben geçen yıl 4-5 tane tohum ekmiştim. Şu an bir yaşında üç adet küçücük fidanım var. Ancak yavaş büyüyorlar ve küllemeye karşı hassaslar. Bu yıl çok miktarda tohum ektim, baharda çimlenmelerini bekliyorum. Bildiğim iki ağaç var ve bu türü aynı bölgeye yaymak en büyük amaçlarımdan.

Tohum toplamak için zaman artık çok geç. Ekim ayı gibi dökülen meyveleri bıçakla dikkatlice kesip içlerinden tohumları çıkarmak gerekiyor. Her meyvede tohum olmuyor, tohum olanlarda da meyve başına 1 ya da 2 tohum oluyor. Tohumlar elma çekirdeğine benziyor ancak biraz daha ince ve uzun. Tohum isteyenler benle iletişime geçebilir ancak gelecek sonbahardan önce tohum bulmam mümkün değil.

caferari ve david72 beğendi.
CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2019, 16:06   #15
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CornusMas Mesajı Göster
Yukarıdaki mesajlarda resmi görünen Geyik Elması, Üvez (Sorbus) ya da Alıç (Crataegus) değildir. Genellikle karıştırılır, ancak farklıdır. Geyik Elması'nın latince adı Eriolobus trilobata'dır. Ayrıca Malus trilobata olarak da adlandırılır.

Güney Marmara'da meşelik ya da makilik alanların içerisinde tek olarak rastlayabilirsiniz. Grup halinde bulunmazlar. Meyvelerinin kokusunu çocukluğumdan beri çok severim. Ayrıca ağacın sonbahardaki görüntüsü de harikadır. Yapraklar sığla ağacına benzer ancak daha küçüktür. Sonbaharda sığla gibi sarı ve kırmızı renklere döner.

Tadı buruktur. Özellikle yeşilken yenmez. İyice olgunlaştıklarında ve yumuşadıklarında tatlanırlar. Meyvelerden sirke ya da turşu yapılabilir.

Ben geçen yıl 4-5 tane tohum ekmiştim. Şu an bir yaşında üç adet küçücük fidanım var. Ancak yavaş büyüyorlar ve küllemeye karşı hassaslar. Bu yıl çok miktarda tohum ektim, baharda çimlenmelerini bekliyorum. Bildiğim iki ağaç var ve bu türü aynı bölgeye yaymak en büyük amaçlarımdan.

Tohum toplamak için zaman artık çok geç. Ekim ayı gibi dökülen meyveleri bıçakla dikkatlice kesip içlerinden tohumları çıkarmak gerekiyor. Her meyvede tohum olmuyor, tohum olanlarda da meyve başına 1 ya da 2 tohum oluyor. Tohumlar elma çekirdeğine benziyor ancak biraz daha ince ve uzun. Tohum isteyenler benle iletişime geçebilir ancak gelecek sonbahardan önce tohum bulmam mümkün değil.

Sn. CornusMas;

Elinizde bu bitkiye ait meyve, tohum, ağaç resimleri var mı? Paylaşabilirseniz sevinirim.

Ben bitkinin aşağıda Harun Parlak tarafından verilen linkteki isim ile anılan tek çekirdekli alıç bahsinde tek çekirdekli olması nedeni ile çok çekirdekli alıçtan farklı ancak benzer yaprak özellikleri taşıdığını düşündüğüm bitki olduğunu düşünüyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Harun Parlak Mesajı Göster
Geyik Elması değilde geyik dikeni ya da adi geyik dikeni. (Alıç) Crataegus monogyna

Crataegus oxyacantha Forumda bu isimlerle aratırsanız bilgilere ulaşabilirsiniz.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2019, 17:01   #16
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Elinizde bu bitkiye ait meyve, tohum, ağaç resimleri var mı? Paylaşabilirseniz sevinirim.
Sayın Muda, şimdilik sadece bu resimleri bulabildim. Başka resim buldukça buraya ekleyeceğim. Eğer bulamazsam bolca yeni resim çekip onları bu başlık altına ekleyeceğim.

Name:  2015-10-18 14-53-42.jpg
Views: 2770
Size:  30.9 KB
Name:  IMG_3880.heic.jpg
Views: 2556
Size:  18.8 KB
Name:  IMG_3883.heic.jpg
Views: 2362
Size:  26.5 KB

Alıntı:
Ben bitkinin aşağıda Harun Parlak tarafından verilen linkteki isim ile anılan tek çekirdekli alıç bahsinde tek çekirdekli olması nedeni ile çok çekirdekli alıçtan farklı ancak benzer yaprak özellikleri taşıdığını düşündüğüm bitki olduğunu düşünüyorum.
Geyik elması (Malus trilobata) Crataegus türlerinden birkaç özelliğiyle farklı:

1- M.trilobota'nın meyveleri kırmızı olmaz. Olsa olsa sonbaharda iyice olgunlaştıklarında hafif turuncu bir sarı renk alır. Ancak meyve resimleri en olgun oldukları dönemde bile benim eklediğim resimlerdeki gibi görünür. Bundan sonra kahverengiye dönerek kararır, kurur ve çürürler.

2- Crataegus türlerinin yaprakları M.trilobata'ya göre daha küçük ve daha fazla girintilidir. M.trilobata'nın yaprakları Anadolu sığlasına (Liquidambar orientalis) daha fazla benzer.

3- M.trilobata'nın meyveleri çok hoş kokuludur. Meyveyi zedelemeseniz bile bu kokuyu duyarsınız. Hafif elmayı andırır diyebilirim ama tam da öyle değil. Alıç meyvelerinin kokusunu ise meyveleri zedelediğinizde duyarsınız.

4- M.trilobata'nın meyveleri Crataegus meyvelerinden daha büyüktür.

Ayrıca bir not:

Alıntı:
Malus trilobata C.K. Schneid.), Rosaceae (Gülgiller) familyasında yer alan ve genellikle 5-10 m
boylarında küçük bir ağaçtır. Uygun şartlarda 12 hatta 18 m’ye kadar boylanabilmektedir. M. trilobata ilk
kez Poiret tarafından 1810 yılında Crataegus trilobata olarak betimlenmiştir (Browicz ve Karaca, 1993). Tür
üzerinde taksonomik olarak çok çalışılmış olup, tür birçok araştırıcı tarafından farklı tarihlerde Rosaceae familyasında yer alan Crataegus (1810-Poiret), Pyrus (1825-De Candolle), Sorbus (1841-Heynold), Cormus (1846-Decaisne), Eriolobus (1847-Roemer), Malus (1906-Schneider) cinslerine aktarılmıştır (Yaltırık, 1966; Browicz ve Karaca, 1993).
http://dergipark.ulakbim.gov.tr/publ...%20T.%20Ok.pdf

Bu nedenle "Malus trilobata" diye adlandırsak daha doğru.

Muda beğendi.

Düzenleyen CornusMas : 07-01-2019 saat 22:16
Eski 08-01-2019, 22:18   #17
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Sn. CornusMas;

Şu anda kafamdaki tüm sorular gitti. Meyve gerçekten elma. Sn. Harun Parlak'ın ismini verdiği ve bende de bulunan türün tamamen dışında. Bitki toplayıp satan bir kişinin ancak uzun süredir irtibatımın olmadığı acı elma olarak anlattığı bitki sanırım. Benim bulunduğum bölge veya yakın illerde bu elmadan bulunmakta. Sanırım şekere iyi geldiğini söylemişti. Kendisi ile uzun süredir görüşemediğim için doğrulatabilmem mümkün değil. Bir gün bir yerde yollarımız kesişir.

Bende tatlı yazlık elma ağaçları var. Arazi dağlık olunca ancak onlar yetişiyor sanırım. Çoğunlukla diğer elmalara anaçlık ediyorlar. Yaz aylarında yumuşak ve tatlı elma vermeleri nedeni ile ben de beğenerek tüketiyorum. Bunlar da muhtemel elma anacı olarak kullanılabilirler.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2019, 10:25   #18
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Sayın Muda, şimdilik sadece bu resimleri bulabildim. Başka resim buldukça buraya ekleyeceğim. Eğer bulamazsam bolca yeni resim çekip onları bu başlık altına ekleyeceğim.

Eklenti 685927
Eklenti 685928
Eklenti 685929

Geyik elması (Malus trilobata) Crataegus türlerinden birkaç özelliğiyle farklı:

1- M.trilobota'nın meyveleri kırmızı olmaz. Olsa olsa sonbaharda iyice olgunlaştıklarında hafif turuncu bir sarı renk alır. Ancak meyve resimleri en olgun oldukları dönemde bile benim eklediğim resimlerdeki gibi görünür. Bundan sonra kahverengiye dönerek kararır, kurur ve çürürler.

2- Crataegus türlerinin yaprakları M.trilobata'ya göre daha küçük ve daha fazla girintilidir. M.trilobata'nın yaprakları Anadolu sığlasına (Liquidambar orientalis) daha fazla benzer.

3- M.trilobata'nın meyveleri çok hoş kokuludur. Meyveyi zedelemeseniz bile bu kokuyu duyarsınız. Hafif elmayı andırır diyebilirim ama tam da öyle değil. Alıç meyvelerinin kokusunu ise meyveleri zedelediğinizde duyarsınız.

4- M.trilobata'nın meyveleri Crataegus meyvelerinden daha büyüktür.

Ayrıca bir not:

http://dergipark.ulakbim.gov.tr/publ...%20T.%20Ok.pdf

Bu nedenle "Malus trilobata" diye adlandırsak daha doğru.
Bizim burada geyik elması denen meyve ile çok farklı. Geyik elmasının meyveleri çok küçük ve elmadan çok kızılcığı andırıyor ancak elma gibi çekirdekleri var. Komşumun bahçesinde var ve olgunlaştığında tadı muhteşem (dökülen meyveleri yiyebiliyoruz, toplamaya yetişemeden dökülüyor)Ağacın dibinde onlarca yabanisi çıkmış, vaktim olursa bir kaç tanesini alacağım.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2019, 19:15   #19
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Bizim burada geyik elması denen meyve ile çok farklı. Geyik elmasının meyveleri çok küçük ve elmadan çok kızılcığı andırıyor ancak elma gibi çekirdekleri var. Komşumun bahçesinde var ve olgunlaştığında tadı muhteşem (dökülen meyveleri yiyebiliyoruz, toplamaya yetişemeden dökülüyor)Ağacın dibinde onlarca yabanisi çıkmış, vaktim olursa bir kaç tanesini alacağım.
Sayın tarku, bahsettiğiniz meyve bu sanırım Bu tür, "Crataegus monogyna". Aslında yerel adlar söz konusu olduğunda kimin hangi meyveye ne diyeceğinin kuralı yok. Bizim oralarda da buna "Yemişen" derler. Ancak resmi yayınlarda, "Geyik elması" ya da "At elması" olarak adlandırılan tür Malus trilobata (yukarıda mesajda resimlerini gönderdiğim meyve). Mesajda "1. UlusalAkdeniz Orman ve Çevre Sempozyumu"nda sunulmuş Türkçe bir makale var ve "Geyik Elması" Malus trilobata'nın Türkçe adı olarak verilmiş.

Eğer yanılıyorsam (ki düşük bir ihtimal) yanlış ağacın fidanlarını yetiştirmekle uğraşıp duruyorum

Name:  c1.jpg
Views: 2953
Size:  61.2 KB
Name:  c2.jpg
Views: 2472
Size:  46.7 KB

Eski 09-01-2019, 19:46   #20
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Sayın tarku, bahsettiğiniz meyve bu sanırım Bu tür, "Crataegus monogyna". Aslında yerel adlar söz konusu olduğunda kimin hangi meyveye ne diyeceğinin kuralı yok. Bizim oralarda da buna "Yemişen" derler. Ancak resmi yayınlarda, "Geyik elması" ya da "At elması" olarak adlandırılan tür Malus trilobata (yukarıda mesajda resimlerini gönderdiğim meyve). Mesajda "1. UlusalAkdeniz Orman ve Çevre Sempozyumu"nda sunulmuş Türkçe bir makale var ve "Geyik Elması" Malus trilobata'nın Türkçe adı olarak verilmiş.

Eğer yanılıyorsam (ki çok çok düşük bir ihtimal) yanlış ağacın fidanlarını yetiştirmekle uğraşıp duruyorum

Eklenti 685978
Eklenti 685979
Bu değil. Keşke resmini çekseydim.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2019, 22:15   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2019
vaayy on numara bişeye benziyo bu

lw_esc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2019, 08:52   #22
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Sayın CornusMAs geyik elması çok güzel bir türmüş. Bilgileriniz için teşekkür ederim. Tohumlarından bu sene edinemezsem sizden rica edebilirim. Sığlayı da çok seviyorum ancak biraz daha nem ihtiyacı olduğundan İç Anadoluda sıkıntılı oluyor. Hiç olmazsa bu türü denemiş ve yetiştirmiş olurum. Başarılı olursak ne ala.

CornusMas beğendi.
david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2019, 15:44   #23
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

sayın david72, seve seve tohum gönderirim. Tabi bana hatırlatmanız gerekir, sonbahara kadar unutacağım kesin

david72 beğendi.
Eski 17-01-2019, 16:27   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2019
çok güzel duruyorlar

hakkı911 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2019, 08:39   #25
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Malus trilobata ,Geyik elması, fidanı. bi ara satıştaydı şu an ellerinde kalmamış. ara sıra takip edin gelince alırsınız.

https://1001fidan.com/malus-trilobat...asi-fidani-538

caferari beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2020, 16:38   #26
Ağaç Dostu

feyziuslu's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2012
Geyik Elması

Ben de Manisa'da semt pazarında ilk defa gördüğüm Geyik elması'nı(Malus trilobata) yine sadece fotoğraflarından bildiğim Üvez (Sorbus domestica) zannederek satın aldım(1-2 ve 3.fot). Fakat sonradan Üvez olmadığını anlamama rağmen hoşuma giden bu meyvenin çekirdeklerini biriktirdim ve bir kısmını soğuk katlama yardımıyla çok kolayca çimlendirdim.Şu anda(25-Ocak-2020) son iki fotoğrafta göründüğü gibiler.

Eklenen Resimler

feyziuslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2020, 22:42   #27
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Tebrikler. Aşı yapmaya gerek olmadan yetisiyor sanirim? Meyve tadlari nasil acaba?

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2020, 23:09   #28
Ağaç Dostu

feyziuslu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Tebrikler. Aşı yapmaya gerek olmadan yetisiyor sanirim? Meyve tadlari nasil acaba?
Aşı yapmaya gerek yok. Üvez, alıç,ahlat ve birçok yabani meyvede olduğu gibi geyik elması'nda da tohumdan yetişen ağaçlarda aşıya gerek olmuyor. Çeşit değiştirmek istenirse o başka. Ağzı kapalı naylon poşette suyu iyice süzülmüş eli ıslatmayan nemli perlit içinde buzdolabı sebzeliğinde 3 ay soğuk katlama yapmak gerekiyordu ama 2.5 ay olunca bazı tohumların uyandığını gördüm ve soğuk katlamadan çıkarıp normal oda sıcaklığında tuttum. Neredeyse katlamaya aldığım tohumların tamamı çimlendi. Meyvenin tadına gelince; ağaçtan toplanır toplanmaz yenmiyor. Tadı kekremsi ve boğucu. Olgunlaşması ve kahverengiye dönerken yenmesir gerekiyor. Ben çok beğendim ve bende adeta bağımlılık yaptı ama o satıcı bir daha gelmedi,ben de bu meyveyi hiçbir yerde tekrar bulamadım. Satıcı "Balıkesir Savaştepe'de bildiği bir geyik elması ağacı olduğunu ve ondan toplayıp getirdiğini"söylemişti. Bakalım kısmet olursa yetiştirip göreceğiz inşallah.

AkisSoftware beğendi.
Eski 25-01-2020, 23:21   #29
Ağaç Dostu

feyziuslu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Sanki meyve iki saplı gibi.
Arkasında bir geyik elması meyvesi daha var ama öndeki meyve tarafından tamamen perdelenmiş bu yüzden iki adet meyve sapı tek meyveye ait gibi görünüyor.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024