agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğa ve yaşama dair her şey > Fotoğraf
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-09-2008, 11:39   #1
Yeni Üye

FarukTUNCA's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2005
Niçin siyah beyaz fotoğrafları beğeniriz?

Biraz beyin jimnastiği yapalım mı?

" İnsanlar hiç Siyah Beyaz görmedikleri halde neden Siyah Beyaz fotoğrafları beğenirler? "

Kolay gelsin.

FarukTUNCA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2008, 11:45   #2
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Eskiye özlem diye düşünmüşümdür hep.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2008, 15:43   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Ilk orijinal fotograflar siyah beyazdi, fotograf albumlerinin cogunda daha siyah beyaz fotograflar duruyor. Limonun dedigi gibi belki eskiye ozlem ve ya zaman zaman, yasantimizdaki gercek renklerin disina cikip, iki renkli basit ama guzel goruntulere bakmayi sevdigimizden.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2008, 15:53   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Rüyalarımızı siyah beyaz gördüğümüz için olabilir mi?

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2008, 16:03   #5
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Siyah-beyaz fotoğraflar daha estetik duruyor. Renklilerde bir sürü ton ve ayrıntılar ortaya çıkıyor. Gözü yoruyor olabilir **** syn. Limon' un dediği gibi eskiyi ve özlediğimiz yılları anımsattığı için güzel geliyor.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2008, 21:06   #6
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Rüyalarımızı siyah beyaz mı görüyoruz? Ben rengarenk gördüğümü sanıyordum.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2008, 21:33   #7
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi FarukTUNCA Mesajı Göster
Biraz beyin jimnastiği yapalım mı?

" İnsanlar hiç Siyah Beyaz görmedikleri halde neden Siyah Beyaz fotoğrafları beğenirler? "

Kolay gelsin.

Ben cümleye takıldım "İnsanlar hiç siyah beyaz görmedikleri halde" niye insanlar siyah beyaz görmüyor mu?

Şöyle sorulsa anlardım,insanlar siyah beyaz fotoğrafları neden beğenir?

Ki yapılan yorumların çoğu bu yönde ama soruda bir tuhaflık yok mu?

insanlar hiç siyah beyaz görmedikleri halde neden siyah beyaz fotoğrafları beğenirler, benim kafam sorudan dolayı karıştı, belki soran arkadaş daha net bir açıklama yapar..

Yani asıl neyi sormak istediğini açıkça belirtir.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2008, 21:42   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Ben şöyle anladım;
Fotoğraflanan kareyi çıplak gözle siyah beyaz değil renkli görürüz. Ama gene de siyah beyaz görüntüsünü beğeniriz. Niye?

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2008, 23:05   #9
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Peki siyah beyaz gördüğünüz bir görüntüyü neden renkli hatırlıyorsunuz?

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2008, 00:31   #10
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Arkadaşlar, bir fizikçi olarak aslında hiçbir cisimin renkli olmadığını söylemek istiyorum. Sadece ışık yolu ile yansıttığı ışığın dalga boyuna göre gözümüz renk algılaması yapıyor.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2008, 10:14   #11
Yeni Üye

FarukTUNCA's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2005
İnsan gözü siyah beyazda 11 ara tonu seçebilirken, renkli görüntülerde renklerin tonlarını daha zor ve renklerin birbirine karışmasından dolayı gözün derinlik hissinin kaybettiği söylenmektedir. Siyah beyaz görüntülerde ise gözümüz 11 ara tonu seçerek olan görüntüyü üç boyutlu olarak daha kolay canlandırabildiğini, bu yüzden göze daha albenili görülmektedir.

Aslında insanın doğası gereği elimizde olmayan herşeye ilgiyle ve beğeniyle bakıyoruz. Fotoğraflar ve hayatımız renkli bir çerçevede geçtiği için siyah beyaz bize farklı geliyor buda onu reel görmektense duygularımızla görmemizi sağlıyor..

Ayrıca siyah beyaza duyarlı reseptörlerimiz beyinde daha çok merkez ile bağlantıda ve daha fazla çalışmasına neden oluyor.

FarukTUNCA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2009, 16:11   #12
Ağaçsever

belki's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2008
Bence siyah-beyaz fotoğraflar en çok beğenilir diye genelleme yapamayız. Renklerin önemli olduğu bir doğa fotoğrafı için konuşursak; güzelim çiçeklerin capcanlı renkleri dururken niye onlara siyah-beyaz bakalım ki ? İnsanların olduğu, hüzünlü fotoğraflarda siyah-beyaz daha iyi duruyor ki o da psikolojik olsa gerek.

belki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2009, 20:57   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Bir fotoğrafın bize gösterdiği görüntüde pek çok unsur vardır. Form, ışık, atmosfer, renk gibi öğeler bir fotoğrafta bulunan nesnelere bakarken algılarımızı etkiler. İyi bir fotoğrafta, çeken kişinin bize aktarmak istediği algıları destekleyen tüm unsurların vurgulanması, algılamamızı zorlaştıran, dikkatimizi dağıtacak unsurların ise mümkün olduğunca dışarda tutulması beklenir. Renk de algılarımız içinde çok baskın bir unsurdur ve çoğu zaman asıl vurgulanmak istenen şeyin görülmesini zorlaştıran hatta engelleyen bir unsur haline gelir.

Bir nesnenin, hadi diyelim bir orkide çiçeğinin formunu, o hayranlık veren kıvrımları fotoğraflamak istiyorsak, fotoğraftaki renk bize yardımcı olmaz. Tersine o formları algılamamızı engelleyen, dikkatimizi dağıtan bir unsur haline gelir. Bunu kendimiz de basit bir biçimde deneyebiliriz. İnternette bolca bulunan güzel bir çiçek resmini alıp resim işleme programlarından biriyle siyah beyaz hale çevirince, daha önce dikkatimizi çekmeyen formların nasıl çarpıcı hale geldiğini görebiliriz.

İnternetten kısa sürede bulabildiğim iki orkide çiçeğiyle örnekleme yapmaya çalıştım.

Siyah beyaz fotoğraf, bir sanat, tarihin kaydedilmesi, belgeselcilik veya ifade biçimi olarak pek çok fotoğrafçı için vazgeçilmez değerde, ölümsüz bir tekniktir.

Eklenen Resimler

Düzenleyen polatuz : 21-03-2009 saat 21:21 Neden: fotoğraf ekleme
polatuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2009, 21:29   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-02-2009
Galeri: 9
Siyah beyaz fotoğrafların insanı sarıveren ağırbaşlı ciddiyeti var. Siyahdan beyaza dönen aradaki gölgeli gri tonlar insan ruhunun ağdalı melankolizmini tetikliyor. Bakılan fotoğrafla eşleşen, geçmişe dair hüzün ve mutluluklar zihinde yeniden belirginleşerek ortaya çıkarak insanı etkiliyor. Ben örnek olarak üstat ARA GÜLER'in en sevdiğim çalışmalarından birini ekledim. Bakalım sizde ne hisler uyandıracak.

Eklenen Resimler

fizikçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2009, 11:29   #15
Yeni Üye

erdinctekeli's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2009
renkler insanın bilinc düzeyini aşarak bilinc altında tepkime verir. ana renkler olarak bilinen renkler fizikte yeşil-kırmızı-mavi resimde ise kırmızı-sarı-mavi tüm renklerin karışımı beyazdır ve renksizlik siyahtır bu yüzden siyah beyaz bir fotoğraf renklerin bilincaltımıza sızmadan bizim kendi us gücümüzün kontrolünde bir bakış sağlar ve insan kontrol edebildiği şeyi çok sever.... erdinç tekeli

erdinctekeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2009, 12:15   #16
Ağaç Dostu

4.tekilkişi's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Hayranı olduğum Şair Ahmet Haşim'i anmadan geçemeyeceğim: Bir şehre en çok gece girmeyi severmiş, çünkü 'gece şehrin bütün çirkinliklerini örter' der. Ve belki biz de fotograflardaki kusurları -yahut kusurlu yanlarımızı- kapatabildiği için en çok siyah beyazları beğeniyoruzdur.

4.tekilkişi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2009, 13:16   #17
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Normalden farklı piskolojik olarak büyük +
Renksizlik gözün odaklanmasına büyük etmen
Renksizlik gözün oranlamasına,nesnel tamamlama,bütünlemede daha hızlı ve etmen
Renksizlik resmi bütün olarak algılamamızıda sağlar bu yüzden daha esnetik ve hoş gelir.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2009, 14:21   #18
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Ben Beşiktaş'lı olduğum için herşeyi siyah beyaz görürüm. Siyah beyaz sevilmezmi hiç.

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2009, 23:11   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2009
estetik açıdan hoş oluyo siyah beyaz fotoğraflar. renksizliğiyle eskiyi kalitesiyle yeniyi çağrıştırıp hoş bi görüntü oluşturuyo..

onuronur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2009, 12:38   #20
fck
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2009
siyah beyaz olunca dramatize etme bakımından daha etkili geliyor bana.

fck Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2009, 13:25   #21
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eylems Mesajı Göster
Arkadaşlar, bir fizikçi olarak aslında hiçbir cisimin renkli olmadığını söylemek istiyorum. Sadece ışık yolu ile yansıttığı ışığın dalga boyuna göre gözümüz renk algılaması yapıyor.
Her cismin kendine özgü renklerinin olduğunu biliyorum. Dediğiniz gibi , renklerin üzerine düşen ve oradan yansıyan ışıkların bir kısmının soğrulması veya zayıflaması nedeniyle renkleri görür hale geliriz. bilindiği gibi, bu durumu destekleyen olgu, 1 lux ün altında nesneleri renkli olarak göremeyiz. ( mum ışında renkler seçilemez)

msafak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2009, 13:37   #22
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-03-2009
İnsanlar yaşlandıkça , geçmişle olan bağlarını , anılarını bu resimler hatırlatıyor olabilir.
Bu nedenle , Siyah beyaz resimlerin 0-25 yaş grubunu etkilemediğini düşünüyorum...
Ancak belirli yaşın üzerindekiler için bu durum farklı olabilir.

msafak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2009, 15:26   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2009
iki zıt rengin güzelliği karmaşadan uzak,pskolojik olarak eskiye özlem bence sebebi,ve en önemlisi doğal olarak rutuş yapması fotografa

maniacprince Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2014, 14:11   #24
Yeni Üye

mutan's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2010
Siyah beyaz fotoğraf neden beğenilir? Neden daha çok ilgi çeker? Siyah beyaz doğa fotoğrafı olur mu? Siyah beyaz fotoğraf sadece lekelerden mi oluşur? Daha çok grafiksel bir görüntü müdür? Siyah beyaz fotoğraf eskiye bir özlem midir? Siyah beyaz fotoğraf daha mı eskidir daha mı hüzünlüdür? Siyah beyaz var ile yok mudur? Siyah beyaz ölümü mü hatırlatır? Sessiz midir? Yalnız mıdır? Yorulmuş mudur? Siyah Beyaz eski midir?

Bu konu üzerine bir yazı yazmıştım...katkısı olabilir.

SİYAH BEYAZ FOTOĞRAFLAR - Serkan Mutan Blog...

mutan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024