agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=31)
-   -   Tohumdan çıkan fidan "deli" olur, aşılamak gerekir (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=22793)

serkan_istanbul 29-01-2011 22:23

benim terasımda şeftali var tohumdan bir tanede malta eriği meyveleri çok güzel

Cumhur Tonba 29-01-2011 22:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi serkan_istanbul (Mesaj 749317)
benim terasımda şeftali var tohumdan bir tanede malta eriği meyveleri çok güzel

25nci mesajın sonunda bu konu hakkında biraz açıklama var. Gayet normal. Hatta bazen anaçtan daha da güzel olabilir.

shaitan 09-02-2011 20:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SDurul (Mesaj 727133)
Tohumdan çıkan meyve ağaçlarının mutlaka aşılanması gerektiğini biliyorum.
Çünkü, tohumunu ektiğimiz meyve ile aynı özellikte meyve vermiyor.

hak verıyorum geregını solemıs

gkhn08 23-03-2016 17:29

Dut ve değişik bir Armut tohumu sipariş verdim (10 ad. Dut ve 10 ad. Armut) görünce çok hoşuma gitti bodur meyve bu arada saksıda yetişen cinsten. Şimdi soruma gelecek olursak bu tohumları ne şekilde çimlendirmem lazım ve bu tohumlardan acaba o gördüğüm meyveyi alabilirmiyim aynı tür meyveyi verir mi?

WindWild 23-03-2016 20:03

Çinden aldıysanız artık bahtınıza ne çıkarsa. Dut ve armutu tohumdan yetişirirseniz bodur olmasını beklemeyin. Bodur ağaçlar uygun cinsteki ağaçların uygun bodurlaştırıcı anaçlara aşılanması ile elde edilir. Sizin bahsettiğiniz saksıda yetişiyor dediğinize göre sanırım bonsai. Eğer aldığınız cinsler bonsai yapımına uygun ise forumda bonsai başlıklarını inceleyip ona göre yetiştirmeniz lazım.

gilan 23-03-2016 20:26

Üzgünüm ama o tarz ilanların çoğu yalan. Hem de iki açıdan yalan.
1. Tohumdan elde edeceğiniz fidan meyve verir ama tohumun alındığı fidan ile aynı meyveyi vermez.
2. Bodur ağaç tohumu diye bir şey olmaz. Bodurluk aşının yapıldığı anaçtan gelir.

Saksıda bodur ağaçlar yetiştirmek istiyorsanız ya fidanlıklarda satılan ultra bodur türlerden alabilirsiniz (biraz masraflı olur ama olur), ya da şu başlıktaki tekniğe göz atabilirsiniz:
http://www.agaclar.net/forum/meyve-agaclari/38698.htm

gkhn08 23-03-2016 20:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi WindWild (Mesaj 1449129)
Çinden aldıysanız artık bahtınıza ne çıkarsa. Dut ve armutu tohumdan yetişirirseniz bodur olmasını beklemeyin. Bodur ağaçlar uygun cinsteki ağaçların uygun bodurlaştırıcı anaçlara aşılanması ile elde edilir. Sizin bahsettiğiniz saksıda yetişiyor dediğinize göre sanırım bonsai. Eğer aldığınız cinsler bonsai yapımına uygun ise forumda bonsai başlıklarını inceleyip ona göre yetiştirmeniz lazım.

Valla hocam fiyatları çok uygundu deneme maksatlı aldım kaybecek bişeyim yok :) dediğiniz gibi Bonsai yazıyor ilan açıklamasında saksıda büyütmeyi düşünüyorum, bayağıda satış yapmıştı satıcısı aldım bende şimdi merak ettiğim yine aşılama yapılması gerekli mi yoksa bu Bonsai denen türlerde ayni ürün tohumdan alınabiliyor mu?

gkhn08 23-03-2016 20:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gilan (Mesaj 1449135)
Üzgünüm ama o tarz ilanların çoğu yalan. Hem de iki açıdan yalan.
1. Tohumdan elde edeceğiniz fidan meyve verir ama tohumun alındığı fidan ile aynı meyveyi vermez.
2. Bodur ağaç tohumu diye bir şey olmaz. Bodurluk aşının yapıldığı anaçtan gelir.

Saksıda bodur ağaçlar yetiştirmek istiyorsanız ya fidanlıklarda satılan ultra bodur türlerden alabilirsiniz (biraz masraflı olur ama olur), ya da şu başlıktaki tekniğe göz atabilirsiniz:
http://www.agaclar.net/forum/meyve-agaclari/38698.htm

Valla hocam bilgiler için teşekkürederim ürün Bonsai diye yazıyor :) Valla hocam meyvenin resmini görünce çok hoşuma gitti canım çekti o derece :D bende fiyatıda uygun olunca sipariş verdim deniycem de artık ne çıkarsa bahtıma :)
ürün linkide bu bu cinsten türkiyede varmı bilmiyorum varsa gider fidesini de alırım :)

ürün bu >> Tahmini Teslimat Zamanı

WindWild 23-03-2016 21:45

Bonsai değil. Sanırım biraz ufak bir ağaç türü bizim alıç-ahlat cinsleri gibi doğal yarı bodur bir tür olabilir. Siz tohumdan o aşamaya getirene kadar çok yıl geçecek. Bahsedilen konuları inceleyin. Neden olmasın ki :)

gilan 23-03-2016 22:08

Bu ”bonsai tohumu” olayı da ayrı bir komedi. :) Bonsai bir tür değil ki, bir yetiştirme tekniği. Yıllarca düzenli budama ve bilimum diğer kök ve dal terbiye yöntemleriyle ağacın istenilen bodur formda yetiştirilmesi. Bunun tohumu mu olur! :)

Ama tabii ekin tohumları, bakalım ne çıkacak. Umarım güzel bir armut türü çıkar. Siz de isterseniz gerekli teknikleri okuyarak istediğiniz formda yetiştirirsiniz.

WindWild 23-03-2016 22:18

Tabi ufak bir hatırlatma da benden her ağaç hatta çoğu ağaç bonsai yapımına uygun değil. Ben alıç ağacından deneyeceğim bu sene bakalım ne olacak.

Mücevher Çalısı 24-03-2016 14:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi WindWild (Mesaj 1449166)
Tabi ufak bir hatırlatma da benden her ağaç hatta çoğu ağaç bonsai yapımına uygun değil. Ben alıç ağacından deneyeceğim bu sene bakalım ne olacak.

Güzel hatırlatma... Bu hatırlatmayı; "her bitki bonsai yapımında uygun veya kullanışlı değildir" olarak genişletebiliriz. Mesela en basitinden büyük yapraklı bitkiler bonsai tarzında bitki yetiştirmeye uygun değildir. Bir ihtimal bu sebeple Bonsai Tekniğine hizmet için ürün satışı yapan satıcılar "Bonsai Tür Bitki" diye isimlendirerek bitki satışı yapıyorlardır, yanlış da olsa kendi içinde mantıklı sanki...

Bu arada konuyla bağlanlatımızı kesmemek için bir-iki cümle daha ekliyorum:)

Her tohumdan çıkan bitki deli olmuyor. Geçmiş zamanlarda atalarımız nasıl elde etmiş ilk akıllı bitkileri, tohumdan değil mi?

Komik ama sırf damak ve göz zevkimiz için "doğal olarak doğana deli", "mutant olarak doğana akıllı" demişiz:)

serhatb 25-09-2016 11:48

tohumdan ceviz ve badem üretimi

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SDurul (Mesaj 727211)
Bu konuda geniş bilgim yok. Sadece ceviz ve bademler ile ilgili kesin konuşabilirim.

kötü tohum yoktur butun tohumlar yani meyveler tüm genetik özeliklerini taşır ve siz yeterki onun istediği uygun kosulları sağlayın. Şimdi sitedeki arkadaşlarımın nerdeyse tüm yorumlarını her gün okuyorum uzmanlar dahil bu tezimi doğrulamak için bu sene 11 ayda ankara ve kaman dan getirtiğimiz "burada krıiter AGACIN HOSUMUZA GİTMESİ BAŞKA BİR ŞEY YOK" ortalama 50 kilo ceviz polatlı ve temelliden 5 kilo badem ile bunları tohumdan ekimini yapacagız kısmetse. burda bizim kullanacagımız tek meteryal badem ve ceviz tohumlarının altına atacagımız 1 kasık solucan gübresi olacak ki kendi solucan gübremizide uretiyoruz. yıl içerisinde fidanaların gelişimi dahil sizlerle buradan paylaşmak için ayrıca bir çaba göstermeye calışacagız. tezimi bir kez daha vurgulamak istiyorum kötü tohum yoktur, yeterki onun istediği uygun ortamı sağlayın" ayrıca yazılarımı kadirbeyciftligi.com dan da takip edebilirisiniz. projeye destek verecek arkadaşlar ile önerileri olan arkadaşları gece gündüz dinlemeye hazırım görüşmek üzere iyi çalışmalar

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024