agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=31)
-   -   At Kestanesi üretimi (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1542)

mandalinci 24-04-2011 08:59

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kalyon (Mesaj 705324)
Arkadaşlar at kestanesi tohumlarından bir kaç adet topladım.
Bahar ayında ekeceğim şu an buzdolapındalar.

Sn. Kalyon,

Topladığınız kestaneri diktiniz mi, ne durumdalar?

Yazılarınızı okuyunca kendi kestanelerimim resimlerini göndermek aklıma geldi.

Resimde büyük olan 2 senelik, küçük olan 1 ay kadar oldu herhalde tam hatırlamıyorum.

alectoris 24-04-2011 15:18

At kestanesini sonbaharda (ekim, kasım gibi) ekmelisiniz. Yeşermesi için üzerinden bir kış geçmesi gerekmekte. Baharın ektiğiniz kestanelerin çıktığını göreceksiniz. Acele etmeyin.

Çok derine ekmenize gerek yoktur. Meşe palamudunda olduğu gibi 5 ya da 6 cm derinliğinde bir çukur kazmanız yeterlidir.

Alttaki beyaz kısım (açık renkli kısım) aşağıya gelmesi gerekir. Gelmese bile buna çok takılmayın.

Nasılsa sonbaharda bolca tohum bulabileceğiniz ve ekimi de çok kolay olduğu için ekebildiğiniz kadar ekin derim ben.

Ankara da çok ektim ve yetiştirmede başarılı oldum diyebilirim.

omurmar 03-05-2011 09:45

Yetiştirmesi çok kolay ama insan çevresinde böyle bir ağacın varlığını bir an önce istiyor. Bende bir çok at kestanesi toplayıp ektim. Doğaya yaptığım bu katkının bana vermiş olduğu rahatlıkla, gittim bastım parayı 150 cm kadar bir fidan da alıp bahçemin en güzel yerine diktim. geçen sene baharın gelmesi ile, kış boyu üzerinde duran tomurcuklar patladı ve yaprakları gelişti, fakat çiçek vermedi... Ondan sonrasında lodos yapraklarını kavurdu. Fakat bu sene çok hızlı gelişim içerisinde. Şimdiden yaprakları açtı ve boy atıyor. Manastır ( bitola) meydanında saat kulesinin yanında gördüğüm dünyanın en büyük atkestanesi ağaçlarının cüssesine gelmesini hayal ediyorum hep.

seaa 09-05-2011 10:22

Geçen kış ağaçlandırma sahama ektiğim at kestanesi tohumlarının çoğu tutup fidan oldu yakında resimlerini buraya yükleyeceğim.

alievc 27-05-2011 11:11

[]Saygı değere Ağaç ve tabiat aşıklısı arkadaşım
projende başarılar dilerim,bence yaptığın çalışmaları resimlersen vede bir bilgi sayfası haline getirip, tohum toplama tarihleri,onların ekilmesi yer mekan hava şartları bölge olaraka başından geçenleri projeni bir sayfada toplarsan bu konuda bilgi almak isteyen öğrenciler olsun,senin gibi ağaç ları bitkileri tabiatı sevmeye yeni başlayan arkadaşlara senin deneyimlerin ve öğretilerin yol göstersin ve sayfanıda buradan tüm arkadaşlara duyurursun.
Başarılarının devamın dileklerimle
bir tohumla başlar , sevgiyle ormana dönüşür.
[/B]

gulbirsen 21-06-2011 19:55

merhaba at kestanesi sevdalıları.ben hergün Ankara Kurtuluş parkının içinden geçerek işime gitmekteyim.buradaki kestane ağaçlarını gördüğüm günden beri hayranlığımı herkese anlatırım.sonbaharda dökülen tohumları torba torba toplayıp etrafımdaki ilgililere dağıtıyorum.bir de boş tarlalara ektiğim bile oldu.biri tutmazsa diğeri tutar.
saygılarımla

Uysal01 22-06-2011 18:11

2 Eklenti(ler)
Bunlarda bizim büyütmeye çalıştığımız Atkestanesi fideleri.

alievc 23-06-2011 12:16

ellerinize sağlık
çok güzeller ,inşallah gölgesinde serinlersiniz
çiçekleri hangi renk biliyormusunuz.
başarılar diliyorum
ellerinize sağlık diyorum
saygılarımla

seaa 23-06-2011 15:19

Ağaçlandırma saham için artık kendi fidanlarımızı imkanlarımız el verdiğince kendim üreteceğim. Önümüzdeki kış daha çok tohumu toprakla buluşturup daha çok fidan elde edeceğim. Sahadaki ağaçlarımın resmini yakında sizlerle paylaşacağım.

alievc 23-06-2011 15:24

değerli arkadaşım,bence bu paylaşımımızı burada ATKESATANESİ Gurubu oluşturup.hertürlü resim ve bilgiyi burada paylaşalım.ne dersiniz.

odyn1271 26-06-2011 12:57

buzdolabımın sebzeliğinde unuttuğum kestaneler filizlenmiş bende bunları toprağa diktim 2 ay geçti şuan boyları 20 santim cicarı 15 tane kestane fidanım var. kestane hızlı büyüyen bir ağaçmıdır? bu ağaçlarıngölgesinden kaç yıl sonra faydalanabilirim ? bu fidanların aşılanması gereklimidir?

yabani 29-06-2011 22:26

Oturduğum bina'nın bahçe/yol kesişiminde yıllar önce babamın diktiği at kestaneleri mevcut, benden sadece 5 yaş küçük olduklarına göre 35 yaşındalar (fakat göstermiyorlar :D ) Herneyse, sonbaharda kestaneler altına çektiğimiz arabaların tavanına düşüp yamulturken, isteyene istediği kadar at kestanesi temin edebilirim.
Bu arada başlığı okurken yanlış hatırlamıyorsam plastik bardağa ekimden bahsediliyordu, benim gördüğüm kestaneler pek plastik bardağa sığar cinsten değil :D (şu sıralar baya başlık okuyorum, karıştırmış olabilirim)

serkan_istanbul 07-03-2012 16:15

At kestanesi Deyip Geçmeyin..!

'At kestanesi' kırışık giderici kremlerde ana etken madde, Kırışık giderici kreminizi kendiniz yapın. Atkestanesi cilt bakımında mucize gibi etkileriyle tam bir şifa kaynağı olarak görülüyor. Atkestanesi ile yapılan krem ve yağlar birçok cilt sorununa kesin çözüm getiriyor. Evde at kestanesi yağı yapmak için,

Yaz aylarında pembe ve beyaz çiçekleriyle yol kenarlarını süsleyen at kestanesi ağaçlarından, sonbaharda yollara iri iri taneler dökülür.

Özellikle kadınların daha genç görünmek için ilgi gösterdiği kırışık giderici kremlerde ana etken madde olarak atkestanesi kullanılıyor. Ciltteki genişlemiş gözenekleri kapatıyor, yüzdeki kırmızı görünen kılcal damarları yok ediyor. Bu özellikler atkestanesinin damar büzücü oluşundan kaynaklanıyor .

Günümüzde birçok botox etkisi yapan krem, vücut bakım ürünü ve sıkıştırıcılarda atkestanesi bulunuyor. Romatizmal ağrılar, kas ağrıları, saç dökülmesi, yüzdeki güneş lekeleri, damar ağrıları ve göğüslerin toparlanmasında son derece etkili olan atkestanesi, hemoroit tedavisinde kullanılır; bacaklardaki variste dolaşımı düzenler, ağrıları dindirir, gevşemiş boyun derisini sıkıştırır.

Evde at kestanesi yağı yapmak için sonbaharda olgunlaşan tohumlar kabuğundan çıkarılıp rendelenir. Bir kavanozun üçte biri at kestanesi ile doldurulur, geri kalanına saf sızma zeytinyağı konulur ve kızgın güneşte 45 gün bekletilir. Her akşam çalkalanır. Daha sonra süzülür, bir cam şişeye doldurulup serin yerde saklanır. İhtiyaç hissedilen her durumda şikayet edilen tüm vücut bölgelerinde bu yağ rahatlıkla kullanılabilir. Göz çevresi kırışıkları, kılcal damar çatlamaları ve gevşemiş boyun derisinin düzeltilmesi için her akşam yatmadan birkaç damla yağ ile yüze ve boyuna masaj yapmak faydalıdır.

internette dolaşırken buldum bu yazıyı bu arada asla yemeyin zehirli.

simetri 22-06-2012 05:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ali boztepe (Mesaj 154528)
Ancak tohumlar ekilmeden önce 20 litrelik tenekeye su doldurulup, içersine bir çay bardağı MAZOT veya GAZYAĞI ilave edip, At kestanelerini de bu suda karıştırarak toprağa verdiğimizde,tohumları yiyen zararlı böcekleri de tiksindireceği için uzaklaştırmış oluruz.

Suyla mazot veya gazyağını aynı ortamda nasıl birbirine karıştırabiliyorsunuz çok merak ettim. Benim bildiğim su altta, mazot ve gazyağı üstte kalıp birbirine karışması olanaksızdır.

bonsaicimali 19-12-2012 01:55

bende yetiştiriyorum diğer yetiştirenlerde başarılar

Ozlem A 11-02-2013 13:08

Benim kasim ayinda ektigim at kestaneleri cikmayinca merakimi yenemedim, eseleyip baktim. Kabugunda yarilma gorunce gerisin geriye ektim yerine. Insallah keyfini bozmamisimdir. Bu sene olmazsa seneye tekrar deneyecegim.

Uysal01 22-02-2013 18:41

Endişelenmeyin martayı sonunda çimlenme başlar.Hepsi teker teker çıkmaya başlar.

Blacksoul1903 07-03-2013 19:23

KEstane çekirdekten çıkınca da aşılamak gerekir değil mi?

Synnada 05-04-2013 18:22

Kestane Tohumu Çimlendirme

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Uysal01 (Mesaj 1106920)
Endişelenmeyin martayı sonunda çimlenme başlar.Hepsi teker teker çıkmaya başlar.

Aynen dediğiniz gibi, mart sonu kendini gösterdi.

http://www.agaclar.net/forum/1132692-post134.htm

Saygılarımla.

Uysal01 05-04-2013 23:06

Sayın Synnada,
Bundan sonrası önemli özellikle suyunu çok verip öldürmeyesiniz, dikkat edin çünkü ilk kayıplar genellikle sudan oluyor.

almanyalı 05-04-2013 23:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Synnada (Mesaj 1133469)
Aynen dediğiniz gibi, mart sonu kendini gösterdi.

http://www.agaclar.net/forum/1132692-post134.htm

Saygılarımla.

merhaba,

Sevgili Synnada verdiğiniz linkde sobanın üstünde közlediğim kestanelerden birini ayırıp ektim demişsiniz.

Bir yanlışlık olmalı at kestanesi yenmezki,
sizinki normal kestane olmalı.

( yine de kestanenizi güle güle büyütün:)

handanhan 07-04-2013 11:12

At kestanesi ile ilgili bilgi veren herkese teşekkürler. Çok seviyorum.İnşallah tohumdan yetiştirmeyi başarabilirim.

cicek2000 05-02-2014 22:08

At kestanesinin kullanımı

At kestanesini mevsimlik giysilerinizi kaldırırken bir kaç tane kabuklu haliyle giysilenz arasına bırakırsanız güveden korursuz.

Ayrıca halılarınızı kaldırdığınızda rulo yapmadan içerisine bir kaçtane atarsanız güvelerden korumuş olursunuz.

dadaşım 06-05-2014 13:48

Parklardan Bahçeye;
son baharda parklardan topladığım at kestanesi tohumlarını 12. ayda pek de özenmeden açık alana ektim. Ekerken bir kısmının poşette çürüdüğünü gördüm. Onları da toprağa attım. O gün ektiğim tohumların bir kısmı Nisan gibi bitmeye başladı. Şimdi yaklaşık 5-10 cm boya ulaştılar. İşlerim biraz daha seyrelsin otlarını alacağım. Bakalım bu yıl kaç tane at kestanesi fidanım olacak.

Uysal01 06-05-2014 20:21

Sayın dadaşım,umarım fedelerin sayısı artar,
Otlarını alın ki, otlar fideyi boğmasın.Atkestanesi çok yavaş ve kararlı büyüyor sabırlı olmalısınız.

mustafaakin 22-05-2014 14:33

geçen sonbahar aylarında toplayıp aynı aylarda bardaklara diktiğim meşe ve atkestaneleri %100e yakın bir oranda çimlendi. mazot ilaç gibi bir uygulama yapmadım. püf nokta at kestanelerinin beyaz kısmı aşağıda meşe palamutları ise yatay pozisyondaydı. aklıma geldikçe suladım ve bir örtü örttüm üzerine. mart aylarıyla beraber çimlenmeler başladı. at kestaneleri gördüğüm kadarıyla suyu çok seviyor. ben ortalama 4 günde bir suluyorum ama artık yetmemeye başladı. çok güneş alan bir bölgeye diktiklerim ise kuruma belirtileri gösteriyor.

Uysal01 22-05-2014 18:45

Bu sene güneş gören fidelere gölge yapmalısınız,gelecek sene istemezler,yoksa fideleri kaybedersiniz.

sapinuva 22-05-2014 18:49

At kestanesine normal kestane aşılanabiliyor mu?

Selçuk Boz 23-05-2014 00:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sapinuva (Mesaj 1287004)
At kestanesine normal kestane aşılanabiliyor mu?

Aşılanmaz. At kestanesi 'Sabun ağacıgiller (Sapindaceae)' familyasından, bildiğimiz kestane ise 'Kayıngiller (Fagaceae)' familyasındandır.
Ancak, at kestanesi fidanınıza, yine aynı aileden -kırmızı çiçekli, sarı çiçekli, beyaz çiçekli vb.- at kestanesi cinslerini aşılayabilirsiniz.

sapinuva 24-05-2014 20:35

Teşekkür ederim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024