agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni573Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-05-2007, 23:23   #31
Marco Polo

Giriş Tarihi: 11-04-2007
Sn.aybala
Acaba yaptığınız aşı tutup tutmadığı hakkıda bilgi verebilirmisiniz.Eğer tuttu ise resmini koyabilirmisiniz.

mahmut007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2007, 11:42   #32
okyanus

Giriş Tarihi: 07-05-2007
aşılama teknikleri zaman ve mekan olarak iyi açıklanmış

orman adamı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2007, 11:50   #33
okyanus

eline sağlık CAPLOONBA kardeş bilmeyen ve görmeyenler için vermiş olduğun aşılama vidyosu bazı arkadaşlara yardımcı olabilir.

Eski 14-05-2007, 12:50   #34
okyanus

sevgili aybala eğer cam macunu oluyorsa,bir sürü zahmete katlanarak aşı macunu hazırlamaya ne gerek var.birde ben mobilyacıların kullandığı,israil tutkalını duydum sizce olurmu.

Eski 17-05-2007, 15:14   #35
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Valla Aybala , hazır slikon yapıştırıcılar varken onca şeye ne gerek var )

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2007, 11:26   #36
okyanus

aşı macunu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisever Mesajı Göster
Valla Aybala , hazır slikon yapıştırıcılar varken onca şeye ne gerek var )
Bazı silikonlarda,kimkasal maddeler var,hatta onlarla akvaryum yapılınca ,balıklar ölüyor.Ancak,antibakteriel silikon olursa belki olur.

Eski 27-05-2007, 13:09   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2007
arkadaslar bızde tadını begenmedıgımız kayısı agacı var
baska bı kayısı agacından ası yapmak ıstıyorum.

ne zaman ve hangi ası yontemını kullanmalıyım?
hangı dala vurulur?
macunu nasıl olmalı?
ınce ayrıntıları ıle resımlerle desteklenmıs kaynaklar sunarsanız memnun olurum.

xHaSaNx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2007, 15:02   #38
Marco Polo

Giriş Tarihi: 11-04-2007
Sn.xHaSaNx benim üstüme vazife değil ama kendinizi aşağıdaki linkte tanıtmalısın..
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2595

mahmut007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2007, 19:42   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2007
tamamdır kendımı tanıttım

xHaSaNx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2007, 11:55   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2007
KALEM AŞISI VİDEO

http://www.youtube.com/watch?v=-OvciwPLjtc&NR=1

steep Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2007, 22:17   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-11-2006
top akasya aşısı konusunda bilgisi olan arkadaşların her türlü yardımına ihtiyacım var.yardımcı olursanız gerçekten çok sevineceğim

mustafa15 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2007, 14:20   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-02-2007
Galeri: 20
Aynı ağaca bir çok çeşit aşılanabiliyor. Mesela, anneannemin bakçesindeki dut ağacı hem beyaz hem de siyah dut veriyordu. 4 değişik turunç çeşidini bir ağaçta yetiştirebiliyorlar diye duydum. Limon-portakal-mandalina vs gibi.

Benim sormak istediklerim şunlar:

-Bu bilgiler doğru mudur?
-En fazla kaç çeşit aşı yapabiliriz bir ağaca?
-Hangi ağaca neyin aşılanabileceği bilgilerini nereden bulabiliriz?

agartha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2007, 21:17   #43
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
Sayın agartha mesaj sayınıza bakınca forumda baya bulunduğunuz belli oluyor. Forumda arama yaparsanız istediğiniz bilgilere ulaşırsınız....

ÇeteÇakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2007, 01:26   #44
Ağaç Dostu

Sevgili Cetecakal, bu başlık altındaki 19 no'lu mesajı okudum. Ancak bir sınır olup olmadığı ile ilgili -4 çeşit bir ağaçta fazla gibi gelmişti bana- bir bilgiyi bulamadım ya da gözden kaçırdım. Bu konuda bayağı bilgisiz olup öğrenmeye çalıştığım için -ki anaçlarını bile tam bilmiyorum- dağarcığımda toparlayamadım. Oturup tekrar baştan gözden geçireceğim forumları ama yolumu kısaltmak isterseniz ona da açığım

Eski 24-07-2007, 22:14   #45
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

19 nolu mesajda bahsedilen çekirdeği benzer türlerin birbirleri üzerine aşılanabildiğini söylüyor ve doğrudur. 4 ve daha fazla turunçgili bir ağaç üzerinde yatiştirmek mümkündür sanırım öğrenmek istediğiniz buydu...

Eski 25-07-2007, 20:49   #46
Ağaç Dostu

Bilgi için teşekkür ederim

Eski 25-07-2007, 21:59   #47
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Aşı macunu olarak steril materyal kullanılması daha uygundur. Killi toprak veya çamur kullanılması özellikle hastalıkların yaralardan bitkiye inokule olmasını hızlandırır, bitkiniz siz istememiş olsanız da sizin sayenizde hastalanabilir ve aşı tutmaması yanında bitkiyi de kaybedersiniz.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2007, 17:44   #48
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustafa15 Mesajı Göster
top akasya aşısı konusunda bilgisi olan arkadaşların her türlü yardımına ihtiyacım var.yardımcı olursanız gerçekten çok sevineceğim
Top akasya aşısı hakkında bende bilgi arıyorum. Acaba bu aşının yapılmasını bilen varmı Anaç olarak gene akasyamı kullanılıyor?

egome Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2007, 13:01   #49
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Bu civarda bahsettiğiniz aşı yöntemi üzümsü meyveler için kullanılıyor. Mesela duta üzüm, incire üzüm aşılamak için. Böylece incir kökünden beslenen üzüm asması elde ediliyor ki, bu da meyve kalitesinde ve miktarında artışa sebep oluyor.

Aynı şekilde duta ve incire diğer bir üzümsü meyve olan frenk üzümü aşılanabilir mi?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2007, 14:36   #50
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Taze sürgünü, dalın içindeki delikten zedelemeden geçirebilirseniz sanırım aşılanır.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2007, 22:53   #51
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

O kadar zahmete gerek yok. Şu an durgun göz aşısı zamanı. Ağacınıza durgun göz aşısı yapabirlisiniz. Daha az yaralama yapmış olursunuz...

Eski 10-08-2007, 11:47   #52
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetecakal Mesajı Göster
O kadar zahmete gerek yok. Şu an durgun göz aşısı zamanı. Ağacınıza durgun göz aşısı yapabirlisiniz. Daha az yaralama yapmış olursunuz...
Evet,biraz zahmet verecek .Ama sonuçta göz aşıdan sürüp meyve vermesi 1.5-2 yılı bulacak.**** daha fazla..Belki tutarsa önümüzdeki aylarda çiçek bile verebilir.Sorumu paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

muhammed altan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2007, 07:12   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-08-2007
fidan aşılama ile ilgili video buldum , umarım işinize yarar
http://www.alasagfidancilik.com/videolarimiz.html

seyhan2666 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2007, 23:07   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-09-2007
Arkadaşlar forumu çok inceledim. Bu aşı konusunda da çok bilgisiz olduğumdan bazı olayları gözümde canlandıramıyorum. Yani biraz ayrıntıya girersek ben ve benim gibiler bu aşı olayını daha iyi anlayacaklardır. Yani iki ağacın birbirine kaynaması nasıl oluyor, Bu ağaçların kendi aralarında nasıl bir olay oluyorda bunlar daha sonra bir bütün oluyor. Dikkat edilmesi gereken konu ne. Aşı yapılan ağaç ile oraya koyduğumuz parçanın hangi kısımları birbirine değmesi gerek. Yani orada olan o birleşme olayını herkesin anlayacağı dilden anlatabilirseniz çok iyi olur.

Aslında bunları niye sordum. Bir arkadaşımız dut ağacına üzüm aşılama olayını anlatmış. Matkapla deliniyor falan. Benim aklımdan da şöyle bir şey geçiyor. Yetişmiş büyük ağaçların alttaki büyük dallarına matkapla delik açılsa ve kalemler bu deliklere yerleştirilse acaba bu aşı olurmu. Amacımız ağacın dallarını kesmeden alttaki boşlukları dal ile doldurmak. Çünkü ağaçları incelediğimde aynen benim dediğime benzer küçük fışkınların ağacın çeşitli yerlerinden sürgün olarak uzadığını gördüm. Bana olur gibi geliyor. Komik olduysa gülmeyin lütfen. ben sadece hayat ettim.

Birde Mine hanım bahsetmişti. Aşı zamanının yapıldığı zamanı tespit etmek, pratik olarak ağacın kabuğunun soyulabildiği zaman diye. Mine hanım bu zaman bütün ağaç türleri için geçerlimi.

caglayankutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2007, 20:10   #55
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
ben baska birsey sorucam. konumuz asilama. peki örnegin neden elmaya kayisi asiliyoruz, veya visneye kiraz asiliyoruz?

kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2007, 06:10   #56
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Alıntı:
Ben baska bir_sey sorucam. Konumuz asilama. Peki örnegin neden elmaya kayisi asiliyoruz, veya visneye kiraz asiliyoruz?

Elmaya kayısı aşılamıyoruz. Elmaya armut, ayva gibi türleri aşılıyoruz. Benzer türler birbiri ile uyum gösteriyor. Bunu da çekirdeklerinden anlıyoruz. Elma, armut, ayva, muşmula yumuşak çekirdekli meyveler, kayısı, badem, şeftali, erik, kiraz, vişne sert çekirdekli meyveler, grubuna girer. Gülü kuşburnuna, karpuzu kabağa aşılıyabiliyoruz.

Neden? Şu sebeple;

Bildiğiniz üzere her bitkinin kendine has özellikleri var. Kimi bitki derine kök yapar, kimi yüzelsel kök yapar, kimi çok su ister, kimi az su ister, büyüme şekilleri farklıdır, hastalıklara gösterdikleri dirençler farklıdır. Bahçe kurarken tür seçimine olduğu kadar anaç seçimine de dikkat edilmelidir.

Aşağıda http://www.bagomcasi.com sitesinden alıntıladığım asma anacı özellikleri size daha iyi fikir verecektir.

Alıntı:
Rupestris du lot:
Yurdumuzda en çok kullanılan safkan anaçtır. Sürgünleri dik olarak büyüdüğünden bazı yörelerde dik çubuk veya zerdali çubuğu olarak da tanımlanır. Kökleri dik büyür ve derine gider. Bu özelliği nedeni ile kuraklığa dayanır ve derin olan çakıllı, meyilli kır-kır-taban topraklarda diğer anaçlardan iyi gelişir. Yerli üzüm çeşitlerinin çoğu ile iyi uyuşur. Kolay köklenir, aşı tutması iyidir. Köklü ve aşılı köklü fidan üretiminde verimi yüksektir. Kuvvetli bir anaç olduğundan nemli ve taban topraklarda silkmeye yol açar. Yüzlek ve nemli topraklarda iyi sonuç vermez. Verimliliği ortadır. Fazla dip sürgünü vermeye ve seyrek salkıma meyillidir. Aynı zamanda bulaşık soysuzlaşma gibi virüs hastalıklarına duyarlıdır.

Berlandieri x Rupestris melezleri:
Bu grubun anaçları kurağa çok, kirece orta derecede dayanıklıdırlar. Adaptasyonları iyidir. Rupestris melezleri olduklarından dik büyürler, kök yapıları kuvvetlidir. Bu grubun anaçlarından 99 R ve 110 R birbirine çok benzer. 110 R nemli topraklarda iyi geliştiği gibi kurağa da 99 R den daha dayanıklıdır. İkisi de kolay aşıya gelirler. Meyilli ve kır-taban, çakıllı topraklarda 99 R tercih edilmelidir. 110 nin köklenme ve aşı tutması 99 R den daha zayıftır.
Bu grubun anaçlarından Paulsen 1103 ve Paulsen 1045 de kuraklığa dayanıklıdır. P 1103 killi ve nemli topraklarda iyi geliştiği gibi tuzluluğa da dayanıklıdır. P 1045 ise kumlu, killi ve hafif kireçli topraklar için uygundur. Diğer bir Berlandieri x Rupestris melezi Ruggeri 140 tır. Bu anaç kurağa çok fazla dayanıklı olduğu gibi %70 toplam kirece dayanabilir. Verimlilik kapasitesi yüksektir. Bu özellikleri 41 B ye üstünlük gösterir. Kuvvetli bir anaç olduğundan sökülen bağların yenilenmesinde ve yorgun topraklara bağ tesisinde tercih edilir.

Vinifera x Berlandieri melezleri:
Bu grubun bilinen ve en yaygın anacı 41 B dir. Kirece dayanıklılığı % 60 a kadar çıkar. Kökleri kalın ve kuvvetlidir. Bu yüzden kurak ve sıcağa dayanıklıdır. Alt kısmı fazla nemli olmayan kireçli veya kireçsiz, derin veya yüzlek topraklarda iyi gelişir. Aşıları ilk yıllar zayıf gelişir. Yerli çeşitlerimizle uyuşması ve aşı tutması iyidir. Ancak köklenmesi zayıftır. Riparia x Rupestris 44-53 te Cardifolia kanı da vardır. Kurağa dayanıklıdır. Soğuk ve nemli yerlerde iyi sonuç vermez, kirece dayanıklı değildir. Mineralmadde noksanlıklarına duyarlıdır.
Şimdi bağcılık yapmak istiyorsanız, toprağınız kireçli, süzek olmayan, yamaç, mineral maddeler bakımından eksik ise, yukarıda belirtilmiş özellikleri göz önünde bulundurarak anaç seçimi yaparsınız.

mtarslan beğendi.
Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2007, 16:59   #57
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Cevabiniz icin tesekkür ederim hocam.

kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2007, 20:20   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-09-2007
Mine hanım veya bilen diğer arkadaşlar,
Bu aşı olayını başka yerde de sordum cevap alamadım ve tam olarak çözemedim. Kafama takılanları soruyorum.

- Aşı yapma zamanı bütün ağaçlar için aynı zamanmıdır. Bu zamanı pratik olarak anlabilmek için anladığım kadarıyla ağacın kabuk verme zamanını kontrol etmek gerekiyor. Bütün ağaçlar aynı zamanda mı kabuk verir. Yukarıda Mine hanım bahsetmiş, Aşı yapılacak çelikler kış dinlenme zamanı alınır, aşı yapılıncıya kadar buzdobında saklanır ilk baharda aşı yapmak için kullanılır. Bu bütün ağaçlar için aynı mı? Kış dinlenme zamanı Ocak ayında bittiğine göre, Amatörler olarak kafamızı fazla karıştırmadan bütün ağaçlara ocak ayı içinde aşı denemesi yapamazmıyız.
- Mine hanım kalem aşısını anlatırken yukarıda yine bahsetmiş, Kalem aşısında kambiyum bölgelerinin temas ettirilmesi gerekir demiş. Bu kambiyum ne demek? Ağacın odunsu kısmı mı? Başka yerde sordum ama cevap alamadım. Burda yine yeri gelmişken sormak istiyorum. çünkü benim anlamak istediğim püf noktası. Eğer aşı yaparken işin püf noktası ağacın odunsu kısımlarının birbirine sıkıca temas etmesi ve hava almasının önlenmesi ise. Ağacın aşı yapmak istediğimiz herhangi bir yerine matkapla delik açsak, bu deliğe sıkıca girecek çelikler ile aşı yapsak ve etrafını antibakteriyel silikon ile kapatsak ağaçlar birbirine kaynamazmı?? Kusura bakmayın ben böyle bir şey hiç bir yerde okumadım, size komik gelebilir, benimki şu anlık sadece hayal, fakat okuduklarıma göre böyle bir şey olur gibime geliyor. Ocak ayında deneyeceğim. Yeterki Şu kafama takılanlara bilenler cevap versin.
- Yukarıda Todor arkadaşım bildiği kadarıyla isimlerini yazmış, birbirine aşı yapılabilecek olan ağaçların tam listesini bilen varmı?

caglayankutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2007, 20:41   #59
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Ocak ayında alıp buzdolabında saklamanın amcı aşı kalemi uyanmadan alıp uykusuna devam etdirmekdir. Düşününki bir bebek uyuyor **** uyanmış uykuda bir büyük insanın eline verdiniz. Zaten kendisi uyuyor nasıl o bebeğe sahip çıkamz uyuyan bir bebeği uyanık bir yetişkine teslim ederseniz ona iyi bakacakdır.
Bu anlatdıklarım kalem aşısı için geçerlidir. en erken şubat en geç mart sonu gibi düşünebilirsiniz.
Kabuk aşısına gelince NİSAN MAYIS HAZİRAN gibi düşünebilirsin aşılı bir meyvenin bir yıllık
sürgünlerinden aldığınız kalemin bir göz kabuğunu alıp aynı yıl sürgünü olan aşısız dalınıza
göz yerini açıp eski pantalon yamar gibi yamayacaksınız.
yaptığınız yamanın gözünü kapamayacak şekilde kağıt bant **** poşet naylonla sarın
gerisi ALLAHA kalmış Kolay gelsin

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2007, 15:59   #60
Ağaçsever

DivanE's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Aşı makası'nın Almancası Nedir?

Selamlar..
Böyle bir konu açtığım için özür dilerim fakat Aşı makasının almanca karşılığı lazım.
Almanyada yaşıyan abime spariş vereceğim fakat kendiside ismini bilmediği için adını öğren ben burdan alayım dedi . acaba almanca karşılığını bilen var mı ?
çoğunlukla Göz aşısı yapmayı düşünüyorum.

DivanE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
aşı makası, aşılama

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024