agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni78Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-06-2007, 14:49   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Yazlığa bir döndüm ki zakkum kökleri coşmuş diyorsunuz yani

Enteresan gerçekten.

Mutlaka ışık ile, gün ışığının içeriği ile ilgili bir mekanizma var ama işte biz onu anlayamıyoruz; fark ediyoruz ama anlayamıyoruz...

Vardır belki teknik olarak bir bilen

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2007, 16:15   #32
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Eğik kesim yaparak yara yüzeyini büyütüyorsunz. Düz veya hafif bir eğim çeliklerde daha tercih edilir.

dalya35 beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2007, 07:20   #33
Ağaç Dostu

Bunu öğrendiğim çok iyi oldu; teşşekkürler Mine Hn.

Demek ki yok yere eziyet ediyormuşum minicik çeliklere

Eski 23-07-2007, 23:04   #34
Ağaç Dostu

Uzun bir aradan sonra tekrar merhabalar Mine Hn,

Geçtiğimiz haftasonunda, Dalyan taraflarında dolaşırken, bir apartmanın ana girişinin üstündeki ferforjeyi tamamen kaplamış, muhteşem, mis kokulu çiçeklerle dolu bildiğimiz narin yapraklı, bembeyaz çiçekleri ile bir yasemin gördüm.

Hemen apartman görevlisinin zilini çaldım.

Zamanı gelince çelik alabilir miyim bu yaseminden diye sordum, mutlu gözlerle tabi ne zaman isterseniz dedi gülümseyerek..

Mine Hn; ne zaman alalım??

Mart'ta alınız demiştiniz ama düşük de ihtimal olsa, aşırı titiz bir çalışma ve ideal ortam sağlayarak, en yakın hangi zamanda çelik alabiliriz???

Eski 24-07-2007, 12:55   #35
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Bizede çelik alırsınız dimi..

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2007, 19:13   #36
Ağaç Dostu

Almam mı?

Hele bir net cevabımızı alalım; ona göre harekete geçerim...

Eski 24-07-2007, 21:52   #37
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Lerdemir yasemin için çelik almanın tam zamanı. Çok kolay tutuyor. Sert hava koşullarına çok dayanıklıdır. 2 sene önce diktiğimde 1 metre kadar olan yaseminlerim bu sene pegolayı sardılar tamamen. Çelik alamazsanız da ben size gönderebilirim. Bolca çelik aldım koca kovanın içinde köklenmeleri için bekliyordum. Hanımeli, yasemin, acem borusu, ortanca...
Yanlız yaseminin yaprakları için narin demişsiniz pek narin değildir aslında serttir yaprakları. Bahçemdeki yaseminden bir fotoğraf...
Name:  4haziraz 005.JPG
Views: 6807
Size:  66.5 KB

Düzenleyen limon : 24-07-2007 saat 22:00 Neden: fotoğraf ekleme
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2007, 22:44   #38
Ağaç Dostu

nevsune merhaba,

Üzgünüm ama artık bir gerçekle yüzleşme zamanın geldi sanırım

Mine Hn'ın şu bağlantıdaki http://www.agaclar.net/forum/showpos...0&postcount=28 açıklamasına göre, senin yasemin aslında bir yasemin değil, "aslında bildiğimiz yaseminle alakası olmayan bu güzelim bitkinizin botanik adı Rhyncospermum jasminoides veyaTrachelospermum jasminoides. Bildiğimiz yaseminlerin hepsi Jasminum sp. 'tır. Ful de buna değil. O da bir yasemin türü. Ama sizinki değil."

Konu ile ilgili fotoğrafıma da Bitki DÜnyası/Üretim teknikleri/Yasemin konusunun ilk sayfasında ulaşabilirsin

Eski 25-07-2007, 16:21   #39
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
...Mine Hn; ne zaman alalım??

Mart'ta alınız demiştiniz ama düşük de ihtimal olsa, aşırı titiz bir çalışma ve ideal ortam sağlayarak, en yakın hangi zamanda çelik alabiliriz???
Şu anda birkaç çelik alın deneyin. Yüksek sıcaklık köklenme hızını ve miktarını arttırabilir. Sonra da bir eylül çeliği deneyin.

dalya35 beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2007, 22:22   #40
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Nevsune Hanım sizin için hazırlarım. Ama tutup yaprak vermeden ben de size vermem Haberleşiriz zamanla...

dalya35 beğendi.
Eski 26-07-2007, 08:18   #41
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Limon kokulu yaseminden bende isterim...)

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2007, 11:40   #42
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Galeri: 15
Sanırım bu sayfa gözden kaçıyor?:((

GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2007, 15:52   #43
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Galeri: 8
Sevgili Limon bu sizdeki yasemin türü Ankara' da olur mu acaba. biz daha önce İzmir-Özdere deki kampımızdaki seradan parası ile diğer yaseminden getirmiştik iki sene sonra kışa dayanamadı.bu türün sanki dayanıklı olduğu yönünde Sayın Murat Pilevneli' nin sitesinden bilgi okumuştum.yanılıyor muyum.eğer dayanıklıysa ve zor olmazsa bende bir sap istesem çok mu olurum zaten sizin bahçeniz beni mest ediyor.kesin tespit edip gizli saklı da olsa bahçeyi ajanlar gibi gözetleyeceğim ..Hani siz oldu ki izin vermezseniz diye Şayet izin verirsenizde bu yasemin in yanında bir poz resim bari çektiririm... Fakat bu arada benim gibi tohumdu fideydi isteyen arkadaşlarında bir şeyler yapma zamanı geliyor .hani hep istemek olmuyor,ben forumda ki bir arkadaştan birşey isterken utanır oldum.Sevgi ve saygılar..

şükran ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2007, 16:06   #44
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Galeri: 15
Tabi şükran hanım ne yapalım?

GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2007, 21:14   #45
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Kusura bakmayın arkadaşlar ben bu başlığı gözden kaçırmışım Yarın ilk işim çok sayıda çelikler hazırlayıp dikmek olacak.
Şükran Hanım, ben İstanbul'un Karadeniz kıyısında oturuyorum. Evimiz deniz seviyesinde ama kışlar oldukça sert geçiyor. Ve yaz kış denizden karaya sert rüzgar eksik olmuyor. (Nemli ve tuzlu esinti) Bu halde bile bahçede yerini en çok seven ve çabuk büyüyen sarmaşıkların başında yaseminlerimiz geliyor. Ankara'yı sever mi bilemiyorum Deneyip görmek gerek.

dalya35 beğendi.
Eski 01-05-2008, 14:35   #46
Yeni Üye

saira's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2008
Merhaba,

Yasemini saksıda yetiştirsek bir sorun oluyor mu?Mavi yaseminim var ama daha çok küçük ve saksıda.Bir de beyaz yasemin almak istiyorum.Ama her ikisini de balkonda yetiştirmek zorundayım.Çünkü bahçem yok

saira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2008, 22:07   #47
Ağaç Dostu

yakamozsimsek's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
valla mine hanimin resmindeki gibi keser ve hormonlarsan sansin bayagi azalir kusura bakma hormonlama yatiktan bir hafta sonra sulamani tavsiye ederim dal tutturma cok farkli bir islemdir en fazla sans kolye **** bogum olan bolgenin hemen alt tarafindan kesilerek yapilmasidir kolye **** bogum olan bolgedeki tomurcuklar hormon sayesinde kok salmaya donecektir bitkinin icerisindeki kanallar bitkinin hertarafini dolastigini kabul edersek ve her kolye **** bogum bolgesindede geri donusumlu kanallarin oldugunuda goz onunde bulundurursak bogumun hemen alt kismindan keserek ve boguma zarar vermeyerek hormonu su ile karistirmada bitkinin var olan aci suyu yapismasini saglayacaktir eger sularsaniz hormonlar su ile suzulerek gidecektir belki az birsey kalabilir sansiniz varsa kok salma islemini basarmis olursunuz peki neden bogumun altindan da ustunden degil **** daha assagissindan degil ornek ortancayi ayni sekilde kesiniz ve bir ay sonra gorunuz bir assagidaki boguma kadar olan mesafe kurumustur malesef bu bitkilerin kuralidir
travaux paysagist
ibrahim simsek
not turkcedeki bozuk yazilarimdan dolayi ozur dilerim

Laleşahin beğendi.
yakamozsimsek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2008, 21:38   #48
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Geçen sene yasemin üretimi konusunda hiç bilgim yoktu, siteye de üye değildim. Kasım ayında yaklaşık 10 cm kadar bir dal aldım. Uçtaki yaprağı bırakıp diğerlerini kopardım ve ufak bir plastik kaba dikerek bahçede bıraktım. İlkbaharda yaseminde hiç gelişme yoktu ama bıraktığım yaprak da kahverengi olmamıştı. Havalar ısınınca kurumasın diye kabı ile birlikte toprağa diktim. Şu anda dipten 10-12 cm uzunluğunda yeni dal vermiş, üzerinde yaprak ve çiçek tomurcuğu da var.
( Bendeki yasemin yaprak dökmeyen, kalın yapraklı cins)

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2008, 16:21   #49
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2008
affedersiniz çok yanlışş yere konu açtığımı biliyorumm ama bana yardımcı olurmusunuz acaba ben olayı anlatıyım siz karar verin anneme gelen hediye çiçeği çok sevdimm ve arastırmalarım sonucunda bir bromelia oldunu anladım ama bu bende ki çiçek google da resmi olan bromelialardan çok farklıkı ama nasıl bakılacağını bilmediğimm içinn bazı yaprakları soluyo acaba nasıl sulandığını nereleri sevdiğini bana söyliyebilirmisiniz.

efecan

yankee.E Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2008, 16:22   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2008
bir de istiyen olursa msn adresimi veriyimm ve çiçeği ordan gösterebilirimm çünkü fotoğraf koymayı bilmiyorumm

yankee.E Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2008, 16:57   #51
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nurbahar Mesajı Göster
Geçen sene yasemin üretimi konusunda hiç bilgim yoktu, siteye de üye değildim. Kasım ayında yaklaşık 10 cm kadar bir dal aldım. Uçtaki yaprağı bırakıp diğerlerini kopardım ve ufak bir plastik kaba dikerek bahçede bıraktım. İlkbaharda yaseminde hiç gelişme yoktu ama bıraktığım yaprak da kahverengi olmamıştı. Havalar ısınınca kurumasın diye kabı ile birlikte toprağa diktim. Şu anda dipten 10-12 cm uzunluğunda yeni dal vermiş, üzerinde yaprak ve çiçek tomurcuğu da var.
( Bendeki yasemin yaprak dökmeyen, kalın yapraklı cins)
Nasıl bir hayal kırıklığı yaşadım anlatamam, sakarlıklar sayfasına yazmam belki daha doğru olurdu.
Yeni dalım günden güne kuruyunca dokunayım dedim ve elime geldi. Yani çelikten sürgün vermesine imkan yok, kökü de yok. Büyük ihtimalle, kazayla kırılan bir dalı atmaya kıyamayıp, diğer çeliğin yanına daldırmış ve unutmuşum. O da sulanınca son gücünü harcamış ve uzamış ama sonra da tamamen kurumuş.

Çok üzüldüm ama geçen seneki yaprağım hala yeşil, bir umut bekliyorum.

Eski 12-07-2008, 21:30   #52
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Defalarca çelik denememe rağmen yasemini köklendirmeyi başaramadım. Bir de havai köklendirmeyi deneyeceğim.

Eski 13-07-2008, 09:50   #53
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 17
[QUOTE=yankee.E;258190][B]affedersiniz çok yanlışş yere konu açtığımı biliyorumm ama bana yardımcı olurmusunuz acaba ben olayı anlatıyım siz karar verin anneme gelen hediye çiçeği çok sevdimm ve arastırmalarım sonucunda bir bromelia oldunu anladım ama bu bende ki çiçek google da resmi olan bromelialardan çok farklıkı ama nasıl bakılacağını bilmediğimm içinn bazı yaprakları soluyo acaba nasıl sulandığını nereleri sevdiğini bana söyliyebilirmisiniz.

Öncelikle aramıza hoşgeldin efecan Resim eklersen daha iyi olacak ama bunun için ana sayfadaki en altta "yeni konu" linki var oraya çiçeğin ismini yazıp yeni bir başlık açabilirsin istersen, çünkü yasemin yanlış yer dimi? Resim eklemek için de "hızlı cevap" değil de "konuyu yanıtla" dersen orda "resim yükle" linki var....oradan resmini ekleyebilirsin...

erbek_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2008, 13:43   #54
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
İyi günler,
Mayıs ortalarında aldığım 2 dal(yarı odunsu,yani yeşildi ama taptaze değildi) sarı yasemin çeliğini birkaç gün suda beklettikten sonra, yapraklarını iyice azaltıp orman toprağına dikmiştim. Bir ay kadar gölgede kaldılar, sonra güneş alan balkonun, güneş almayan bir yerine yerleştiler. Bugüne kadar kurumadan geldiler, birinin üzerindeki iki gözden biri uyandı ama çok yavaş gelişiyor. Diğer çelik de canlı, üzerindeki eski yapraklar bile solmadı, üzerindeki tek göz uyansam mı uyanmasam mı diye düşünüyor.

Name:  çelik1.jpg
Views: 4541
Size:  33.2 KB
Name:  çelik2.jpg
Views: 4673
Size:  39.7 KB

dalya35 beğendi.

Düzenleyen Nariel : 13-07-2008 saat 14:01 Neden: fotoğraf ekleme
Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2008, 08:26   #55
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Yıldız yaseminim tohum verdi. Tohumdan yetiştirme şansım nedir ve neler yapmam gerekir? Yardımcı olursanız sevinirim.

Eski 29-08-2008, 10:59   #56
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Bitkileri iyi tanıyan birinden aldığım bilgiye göre aşağıdaki işlemleri yapacağım:

Tohumlar dökülmesin diye şu an dala file taktım. Fasulye benzeri iki adet kapsül kurumaya başlayınca uçlarından açılıyormuş. Biraz kuruduktan sonra alıp, kapsüllerinden çıkaracağım, bir iki gün evde kuruttuktan sonra, kumlu toprağa ekeceğim. Kuma ekilip, üzerine çok az toprak da serpilirmiş. Gerektiği zaman sulayacağım ve kışa gireceğimiz için bu işlemi evde yapacağım. İki haftadan sonra çimlenme olurmuş.

Gelişmeleri sizinle paylaşacağım.

Bu arada, geçen sene toprağa daldırdığım dalın yeşil yaprağı geçen hafta düştü, sizlere ömür

Eski 09-11-2008, 18:17   #57
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Geçen haftalarda komşu bahçeden mavi yasemin çeliği almıştım bu konularda acemi olduğum için pek ümidim yoktu tutacağından ama sabah birde baktım küçük küçük yapraklar tomurcuklar onları görünce bu kadar sevineceğim aklıma gelmezdi çok hoşuma gitti doğrusu bu iş. Bu sevinci sizinle paylaşmadan duramadım çünkü sizden çok yardım alıyorum hepinize çok teşekkür ederim inşallah biraz daha büyüyünce mavi ve beyaz yaseminiminde resmilerini eklerim

bu internetten bulduğum resim

Name:  images.jpg
Views: 4152
Size:  6.1 KB

Yasemin Deniz beğendi.
günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2008, 19:11   #58
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Günebakan hayırlı olsun. Ben, bilmeden başka sakıda kendi gelen sarı yasemini yer değiştirince kuruttum. Olanlar buraya uyumlu olan sarı yasemin çeliği gönderirlerse memnun olurum. Diğerleri buraya uyar mı bilmiyorum. Sarı güzel çiçek açmaya başlamıştı.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2008, 20:40   #59
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Selamlar yasemin seven arkadaşlar. Yaprağını dökmeyen yıldız yasemin yetiştirmek için. Çelikle denemelerimde başarı % desi çok düşük.
Adi daldırma ile üretimi % 80-90 diyebilirim.
Yaseminleri bir incelerseniz duvarlara tırmanırken yapışması için sanki bir kök salgılıyor. Göreceksiniz Okısımları adi daldırma ile toprakla buluşturduğunuzda kolayca kök salıyor.
sonra oradan kesip şaşırtmanızı ya da saksıya alım işleminizi yapabilirsiniz.
İki ay kadar bırakıyorum garanti olsun diye.

Eklenen Resimler

dalya35 ve Peyzaj-cı beğendi.
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2008, 21:20   #60
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Misal ben madagaskar yasemini aşırıp aşırıp tutturamıyorum, maksadım kötü değil, sadece çalma çiçek tutar derler ya onu ispatlamak...

dalya35 ve ocak beğendi.
berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024