agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen MeyveliTepe

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-02-2013, 13:38   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-07-2009
Tohumlara uygulanan ilaçların ürün üzerindeki etkisi

İyi günler, size birşey sormak istiyorum. Direk tohumlara uygulanan ilaç (kırmızı, yeşil gibi renkte oluyor) yenen ürün üzerinde bir ilaç etkisi yapıyormu ? İkincisi bu tohuma uygulanan ilaç, mikaroza mantarları gibi faydalı mantarlara nasıl etkiliyor (iyi, kötü yönde) Geçenlerde bir tv'de dinledim. Organik üretim yapan bir firma ilaçsız tohum bulamadığından yakınıyordu.
Teşekkürler.

merkal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2013, 04:02   #2
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merkal Mesajı Göster
İyi günler, size birşey sormak istiyorum. Direk tohumlara uygulanan ilaç (kırmızı, yeşil gibi renkte oluyor) yenen ürün üzerinde bir ilaç etkisi yapıyormu ? İkincisi bu tohuma uygulanan ilaç, mikaroza mantarları gibi faydalı mantarlara nasıl etkiliyor (iyi, kötü yönde) Geçenlerde bir tv'de dinledim. Organik üretim yapan bir firma ilaçsız tohum bulamadığından yakınıyordu.
Teşekkürler.
Sn.Merkal, tohumlara kaplanan bu maddeler genellikle sistemik fungusit ve insektisitler oluyor. Hem tohum olarak saklanırken hem de tohumlar çimlendikten sonra kökler tarafından alınıp bitkinin dokularına taşınsın, bitkinin genç döneminde insektisit ve fungusit etkisi yapsın diye uygulanıyorlar.

Bitkinin hasat dönemine kadar belki az ya da çok dekompoze oluyordur ama organik prensiplere göre ilaçlı tohum kullanmak bitkileri sentetik toksinlerle ilaçlamakla eşdeğer bir uygulama.

Bir çok fungusit faydalı mantarlara da olumsuz etki yaptığından köklerle simbiyotik yaşama giren faydalı mantarlar üzerinde negatif etki yapmasının kuvvetle muhtemel olduğunu düşünüyorum.

YeniBON beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2013, 19:09   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-07-2009
Sn. Meyvelitepe teşekkürler, bende sizinle ayni fikirdeyim.

M.Erkal

merkal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024