agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni13Beğeniler
  • 1 Gönderen yesill
  • 3 Gönderen Tura
  • 3 Gönderen malina
  • 1 Gönderen Tura
  • 2 Gönderen malina
  • 1 Gönderen denizakvaryumu
  • 1 Gönderen POYRAZ43
  • 1 Gönderen ankarahobici

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-10-2012, 14:23   #1
Ağaç Dostu

yesill's Avatar

Giriş Tarihi: 01-10-2009
Smile Söğüt yetiştirme (Ters Söğüt)

Merhaba arkadaşlar;
Herkesçe malumdur Söğüt ağacı görsellik olarak çok tercih edilen bir ağaç türüdür.İnsanı rahatlatan bir görünüsü var.En azından kendi adıma böyle olduğunu düşünüyorum.Genellikle çeşme,pınar başlarında, dere kenarlarında olan ağaç tahmin edileceği üzere su sevdalısı bir ağaç.Ama nadirende olsa gördüğüm kadarı ile sulak olmayan yerlerde de oldukça büyük bir halde yetişiyor.Kök yapısı hakkında bir bilgim yok tabiiki.Sanırım yeraltı sularından besleniyor.Benimkisi bir tahmin bilgi değil onu söyleyeyim peşinen. Konunun özüne gelecek olursak eğer;

Köydeki evimin bahçesine söğüt ağacı dikmek istiyorum.Daha önce tarlada kendi kendine büyüyen ve oldukça arsız olan söğütün dibinden bir kaç kez fidan söküp evimin bahçesine özenle dikmiş olmama karşın hepsi kuruyup gittiler.

Bahçenin uygun olmadığını düşünerek annemle ortak hayalimiz olan söğüt ağacı gölgesindeki dinlenme umutlarımızdan vazgeçtik.Geçenlerde ilginç bir olay görüp oldukça şaşırdım. Tarlamda lüzumundan fazla büyüyen,yol kenarında olup hem araç görüşünü engelleyen hemde alçak dalları sebebi ile yüksek araçlara sıkıntı olan söğüt ağacını kesip evin bahçesine kısa kütükler halinde gelişi güzel koymuştum.İnce dallarını da annem yeni diktiği dut fidanlarına dayanak olarak yanlarına çakıp fidanları onlara bağlamış.

Kış öncesinde kesip koyduğumuz söğüt kütükleri yanlarından sürgün vermiş.Fidanlara dayanak olarak toprağa çakılmış olan söğüt çalları filiz sürgünleri vermiş bildiğin fidan olma yolundalar.Önce kışın su yürüdüğü için yeşillendi zannettik ama onca sıcak yaza rağmen baya baya boylanmışlar kuruma yok.Hatta dut fidanları kurumuş söğütler yeşillenmiş.Bu kadar kolay köklenen bir bitkiyse eğer fidanını diktik kaç defa hemde mevsiminde neden olmadı?Bizimle dalga mı geçiyor acaba?

Şimdi dikim olayından vazgeçtim.Köydeki evin bahçesine ve oturduğum evin bahçesine söğüt dalları kesip kazık gibi çakıcam. Ters söğüt ağaçları görmüştüm çok hoşuma da gitti.Acaba bu dalları ters soksam toprağa ters söğüt ağacım olur mu? Ters dikimle olduğunu duymuştum da.Arkadaşlar kusura bakmayın konu hakkında biraz cahilim.Bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

resul22 beğendi.
yesill Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2012, 14:30   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Ters söğüt olmaz.
Salkım söğüt var...dalları aşağı doğru sarkar.
Çok görsel ve gölde yapar.
Tam söğüt gölgesi yani.
İlk baharda hatırlatın size çelik göndereyim.
Tutar...bol bol sulayın. Kışında kurumaz.
Ne kadar sularsanız o kadar hızlı büyür.
Unutmayın...ilk baharda.
Şubat, mart gibi.

Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2012, 15:23   #3
Ağaç Dostu

yesill's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tura Mesajı Göster
Ters söğüt olmaz.
Salkım söğüt var...dalları aşağı doğru sarkar.
Çok görsel ve gölde yapar.
Tam söğüt gölgesi yani.
İlk baharda hatırlatın size çelik göndereyim.
Tutar...bol bol sulayın. Kışında kurumaz.
Ne kadar sularsanız o kadar hızlı büyür.
Unutmayın...ilk baharda.
Şubat, mart gibi.
İlginiz için teşekkür ederim sayın Tura. İnşaallah hatırlatacağım size.Salkım söğüt olduğunu da öğrenmiş oldum bu vesile ile

Eski 03-10-2012, 17:06   #4
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yesill Mesajı Göster
Daha önce tarlada kendi kendine büyüyen ve oldukça arsız olan söğütün dibinden bir kaç kez fidan söküp evimin bahçesine özenle dikmiş olmama karşın hepsi kuruyup gittiler.
http://www.agaclar.net/forum/fidan-v...k-asi/6728.htm

Söğüt çok kolay köklenir, mutlaka yanlış bir şey yaptınız...

Alıntı:
Acaba bu dalları ters soksam toprağa ters söğüt ağacım olur mu?
bu sorunuzla sizi de aday olarak gösterebilir miyim?

Acemilik, sakarlık, şaşkınlık konusunda en yetenekli üye yarışması

Alınmayın lütfen, forumun en eğlenceli bölümüdür

İremsıla, Tura ve resul22 beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2012, 17:16   #5
Ağaç Dostu

resul22's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2012
Sayın yeşill söğüt çok kolay köklenen bir ağaçtır. İnce ve taze dallardan keserek toprağa sokarsanız ve bolca her gün sularsanız köklenmemek gibi durum söz konusu olmaz.

Ben köydeyken o kadar çok söğüt yetiştirdim ki hepsini de dal kırıp toprağa sokarak yaptım ve şu an onlarca söğüt var tarlamızda.

Sayın Tura'nın da dediği gibi salkım söğüt olur ters söğüt olmaz. Fakat normal söğütte dalları aşağı doğru yetiştirilebilir. Tek yapmanız gereken dallar gençken yani odunsulaşmadan dallara taşlar bağlayarak dalların aşağı eğilmelerini sağlamak. Bu taşlar 1 sene boyunca dallara bağlı kaldığında söğüt dallarınız ters olmuş olur.

Söğüt esnek bir yapıya sahiptir ve ağaç yaşken eğilir unutmayın.

resul22 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2012, 13:26   #6
Ağaç Dostu

yesill's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
http://www.agaclar.net/forum/fidan-v...k-asi/6728.htm

Söğüt çok kolay köklenir, mutlaka yanlış bir şey yaptınız...

Acemilik, sakarlık, şaşkınlık konusunda en yetenekli üye yarışması

Alınmayın lütfen, forumun en eğlenceli bölümüdür
Sayın Malina;
Köklenmeme konusunda, mutlaka mutlaka köklenir yanlış birşey yaptınız demişsiniz ama düşünüyorum aklıma birşey gelmiyor.Toprağından kökü ile birlikte söküp uygun şekilde dikip bol suladım.Olmayınca olmuyor demekki.

Gösterebilirsiniz ama derecelendirmeye girebileceğimi sanmıyorum.Şuanda hatırlamamakla birlikte birincilik ödülünü almakla kalmayıp ilk 10'u bile rezerve edebilecek durumlarım çoktur.
Siz beni aday göstermeyi teklif edince yazdığımı tekrar okudum ve doğrusu çizgi filmlerde tavşanı avlamaya çalışan domuzcuğun kurduğu tuzağa kendisinin düşmesinde, tavşan için hazırladığı dinamiti gaza gelip kendi eline alması ve sonrasında yaptığı hatayı farkederek ekrana dönüp saf saf bakması,elindeki dinamit patlamadan ekrana el sallayıp yutkunması hali ruhiyetini yaşadım biran.Anlatabilmişimdir inşallah.

Eski 08-10-2012, 14:49   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yesill Mesajı Göster
........Siz beni aday göstermeyi teklif edince yazdığımı tekrar okudum ve doğrusu çizgi filmlerde tavşanı avlamaya çalışan domuzcuğun kurduğu tuzağa kendisinin düşmesinde, tavşan için hazırladığı dinamiti gaza gelip kendi eline alması ve sonrasında yaptığı hatayı farkederek ekrana dönüp saf saf bakması,elindeki dinamit patlamadan ekrana el sallayıp yutkunması hali ruhiyetini yaşadım biran.

Bu cümleyle adaylığınız kesinleşti.

selis beğendi.
Eski 08-10-2012, 14:59   #8
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Gösterebilirsiniz ama derecelendirmeye girebileceğimi sanmıyorum
Derece garanti değil zaten, üstelik backyard'ı kimsenin geçeceğini sanmam

Tura ve Ayşe Yıldız beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2012, 15:27   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Aslında ters söğüt var ve Türkiye'de dikimi yaygınlaşıyor. keçi söğüdü

Keçi söğüdü arıların en çok sevdiği ağaçların başında geliyor tam da kıştan çıktıkları zaman müthiş bir polen kaynağı...

Herşeyden önce arıcılık yapanların bu ağacı mutlaka bahçelerinde bulundurmaları gerekiyor.

Ters Keçi Söğüdü - Galeri - agaclar.net

Salix caprea Pendula - vrba jíva | rostliny / stromy listnaté opadavé | Garten.cz

ibrahimbaykal beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2012, 15:30   #10
Ağaç Dostu

Bakalım ne cevap gelecek.

Bu mu, o mu?

Eski 28-01-2013, 21:10   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2013
Merhaba Resul,
Ben de söğüt dikmek istiyorum.. Aslında söğüt ağacından budanmış epey miktarda 2-3 metrelik dallara ihtiyacım var.. Bir sürü söğüt ağacınız olduğuna göre acaba bana yardımcı olabilir misiniz)

Tina90 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2013, 08:57   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-09-2013
salkım söğüt

merhaba arkadaşlar.. Yaklaşık 2.5 mt lik bir salkım söğüt dikmiştim ama sanırım suyunu zamanında ve bol miktarda veremedim üst dalları tamamen kurudu ama diplerden yeni yeni filizlenmeler var acaba tekrar yeşerir mi ağacım ? teşekkürler

aydo2001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2014, 11:37   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-02-2014
iyi günler.benim aile mezarlığımda salkım sögüt var.ben bu söğütte budama yapmak istiyorum.Nasıl ve ne zaman yapmalıyım?Elinizde bununla ilgili resim veya bilgi varsa benimle paylaşırsanız çok memnun olurum.Hepinize teşekkür ederim.Saygılarımla.

YeniBON beğendi.
POYRAZ43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2014, 12:47   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2014
söğüt

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydo2001 Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar.. Yaklaşık 2.5 mt lik bir salkım söğüt dikmiştim ama sanırım suyunu zamanında ve bol miktarda veremedim üst dalları tamamen kurudu ama diplerden yeni yeni filizlenmeler var acaba tekrar yeşerir mi ağacım ? teşekkürler

Yeni filiz veriyorsa yeşermiş demektir. Sulama yapılamadığından üst dallar kurumuştur. Bol sulamaya devam ederseniz ağacınız büyür. su vermezseniz yağış da olmazsa ya da taban suyu (kısacası: söğüt suya ulaşamazsa) söğüt kurur.

YeniBON beğendi.
ankarahobici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2014, 17:58   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2012
Merhaba ağaç seven arkadaşlar
Bundan 4 sene önce yazlık evimin bakçesine diktiğim salkım söğüt ağacı şu anda 3.kat seviyesini geçmiş durumda. ancak bu sene yaz mevsiminde yapraklarını dökmeye başladı .komşum ve ben yaprak dökümünden rahatsızsız.ne teras ne de bahçe temiz durmuyor.komşuma kalırsa kesmeliyim .... asla kesmeyi düşünmedim gerçekten ağacımı seviyorum .üst katlarda bana gölgeyi hediye ediyor. yaprak dökme nedenini bulamıyorum .zeminde taşlar döşeyip aralarına çim ekmiştim taşları kaldırdığımda milyonlarca karınca gördüm neden olabilir diye karınca ilacı kullandım ama söğüttüm halen yaprak döküyor.bu konuda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.durum acil arkadaşlar.

goknur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2014, 14:49   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-09-2014
Arkadaslar ben Adanaliyim.Sogut bonsaisi elde etmek istiyorum.Bana celik gonderebilecek var mi?

Ben Adana'da yasiyorum.İletisime gecsek,bana da gonderebilir misiniz? Bonsai icin kullanacagim.

Sogut 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2017, 00:32   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2014
Salkim sogut agacina nasil sekil verilir

bahcekurdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024