agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-01-2012, 13:21   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
arakorya

Arakorya dalı nasıl köklendirilir .Bu ağacın dikey dallarından **** üst filizinden alınan çelikler boyuna gelişeceğini öğrendim de o zaman üst sürgünü alınan ağacın hali ne olacak merak ettim yani öyle kalacak biçare...dikey gelişmiş dalların ucundan alınan sürgünler olmazsa dallar yatay gelişirmiş diyorlar.bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.SAYGILAR .Aynı zamanda elimde hümik asit var internetten perlitte aldım kök geliştirici hazır toprağım da var .sizlerden ricam incelikleri hakkında bilgi vermenizdir....

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2012, 23:29   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-12-2011
Açıkçası bu konuyu ben de merak ediyorum.
Konuyu takip ediyorum. Umarım bilen biri vardır.

hipotalamus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2012, 13:57   #3
Ağaçsever

trapezus's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2010
Öncelikle bir araucaria excelsa ve araucana yetiştiricisi olarak şunu söyleyeyim, Araucaria bitkisini çelikle yetiştirmek oldukça güçtür fakat imkansız da değildir.

"Çelikle üretimde ise çelikler baş çelikleri olarak Aralık ayında hazırlanırlar. Bu nedenle yeterli çelik bulmak çok zordur. Yan sürgünlerden alınan çelikler daima yana doğru büyürler ve bitki hiçbir zaman gerçek formunu bulamaz. Çelikler boğumun 3-5 cm altından kesilir, reçinesi temizlenir, odun kömürü tozuna batırılarak küçük saksılara dikilirler. Dikilen çelikler küçük bir kargıya bağlanarak dik durması sağlanır. Yan dallarda uçları yukarı gelecek şekilde bağlanır. Daha sonra çeliğin 2-3 cm'lik kısmı dışarıda kalacak şekilde kök boğazı torf veya at gübresi karıştırılmış yaprak çürüğü ile doldurulur ve 1 hafta 18-20°C'de daha sonra 22°C'de muhafaza edilirler. Üstleri cam veya plastikle örtülür ancak sık sık havalandırılır. 3-4 ayda köklenen çelikler biraz büyüyünce bir büyük saksıya şaşırtılır"

trapezus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024