agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-11-2009, 20:35   #1
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Tohumdan lale üretimi

Merhaba arkadaşlar,

Her yıl olduğu gibi Eskişehir'de de İlkbaharda park ve muhtelif yerlere belediye tarafından lale soğanları ekilmişti. Bu soğanların bir kısmı çiçekleri geçtikten sonra tohum keseciği oluşturmuştu.
Ben uzun süre tohum olabileceğinden emin olamadığım için almamıştım. Ancak sonra birkaç tohum keseciğini iyice kuruduktan sonra almıştım. İlk alır almaz açtığımda içerisinde küçük yassı oluşumlar vardı ama pek tohuma benzemiyordu. İğde benzeri bir görüntü vardı.
Ben bu keseciklerden bir kaçını yinede atmamış ve arabamda sigara küllüğünde iyice kurumaya bırakmıştım. Ağaçlar nete üye olduktan sonra forumda konular arasında gezerken tohumdan lale üretme konusuna denk geldim. Konuyu incelemem sonrasında, lalelerin üzerinden aldığım ve aylardır arabamın küllüğünde bekleyen tohum kesecikleri aklıma geldi.
Bu akşam tohum keseciklerini arabadan aldım. Dört kesecikten ikisi iri, ikisi küçüktü. Küçük olanların içinden birşey çıkmadı. Büyüklerin içerisinden ise bir kısmı olgunlaşmamış olmakla birlikte kahverengi tohum benzeri oluşumlar çıktı. Olgunlaşmamış ve olgunlaşmış olduğunu düşündüklerimi ayırdım, olgun olduğunu düşündüklerim yaklaşık 190 tane.
Bilen arkadaşlar aşağıdaki fotoğrafları inceleyip, tohumların olgunlaşmış ve çimlenebilecek nitelikte olup olmadığını söyleyebilirler mi? Çimlenirse ekim için torf, ince dere kumu ve bahçe toprağı karışımı hazırlamam yeterli olur mu? Belki biraz gübrede ilave edebilirim. Eğer çimlenebileceklerse yaklaşık 100 tanesini isteyenlere de gönderebilirim.

Birinci fotoğraf tohum kesecikleri,

İkinci fotoğraf tohum keseciklerini açınca çıkan tohumlar

Üçüncü fotoğraf olgunlaşmış ve olgunlaşmamış tohumlar karışık. Ayrıca iki tohum arasında ince zar var.

Dördüncü fotoğraf olgunlaşmamış tohumlar ve tohum arasında bulunan zarlar

beşinci fotoğraf olgunlaşmış tohumlar

Eklenen Resimler

Düzenleyen skaraca : 25-11-2009 saat 20:36 Neden: Okunamayan, yanlış yazılmış kelime
skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2009, 21:18   #2
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Skaraca bu tür lale üretimi benim terciih etmediğim bir üretim şeklidir.Çünkü bu yolla üretim çok zor olmaktadır.Mesela tohumdan ekseniz en az 3 yıl çiçek açacak seviyeye gelmesini beklemeniz gerekir.Ama soğandan üretim ise çok kolay olup 2 . yıl açacak iriliğe ulaşır.Tohumdan üretimi daha evvel denedim.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2009, 23:06   #3
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Sayın Hocam100,
Ben tohumdan üretim yapmayı düşünmüyorum. Almış olduğum tohum keseciği içerisinden çıkan tohumların çimlenme niteliği olan lale tohumu olup olmadığını merak ederek bu konuyu açtım. Ben hobi olarak çiçek yetiştirmeye çalışıyorum. Tohumdan lale üretimi de eğer bu tohumlarla olursa bir hobi olarak yapılacak.
Selamlarımla..

Eski 26-11-2009, 08:11   #4
Ağaç Dostu

Dudi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Galeri: 54
Bence uğraşmaya deymez Sn skaraca ama yine de siz bilirsiniz. Tohumdan soğanlı üretimi epey uğraşı isteyen bir durum duyduğum ve okudğum bilgiler doğrulutusunda. Daha önce hiç lale tohumu görmediğimden size tohumun olgunlaşması konusunda birşey söyleyemeyeceğim. Saygılar...

Dudi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2009, 17:50   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-10-2008
Galeri: 33
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi skaraca Mesajı Göster
Sayın Hocam100,
Ben tohumdan üretim yapmayı düşünmüyorum. Almış olduğum tohum keseciği içerisinden çıkan tohumların çimlenme niteliği olan lale tohumu olup olmadığını merak ederek bu konuyu açtım. Ben hobi olarak çiçek yetiştirmeye çalışıyorum. Tohumdan lale üretimi de eğer bu tohumlarla olursa bir hobi olarak yapılacak.
Selamlarımla..
Sayın ckaraca: En sondaki tohumlar olgunlaşmış görünüyor.Tohumları ışığa doğru tutup içine bakın c şekline benzer ince ip kalınlığında siyahlık varsa o tohumlar çimlerin.Şu sıralar ekerseniz mart gibi çimlenir, kumla karışık toprağa ekebilirsin. Denemeye değer, vaz geçmeyin deneyin derim. kolay gelsin.

ismet şenad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2009, 17:55   #6
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Teşekkürler sayın İsmet Şenad,
Belirttiğiniz tohum kontrolünü yaparak, deneme amaçlı olarak ekeceğim. Ancak araya bayram girdi. Bayram sonuna artık.

Eski 27-11-2009, 13:04   #7
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Skaraca tohumlarınız olgunluğa ulaşmış ekilecek seviyeye gelmiş elinizle bastırdığınızda boşluk yoksa oldun ve iyi tohum olmuş demektir.Ekin bakalım sonucu buradan paylaşın bizde denemenzi görelim.Eğer ters lale , muscari de denemek isterseniz paylaşmaya hazzırım.Elimde çok miktarda ters lale tohumu ve muscari armeniacum tohumu mevcut.

Düzenleyen hocam100 : 11-03-2011 saat 13:30
Eski 28-11-2009, 20:11   #8
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Sayın Hocam100
Ben bir ara size ters lale tohumu sormuştum forumda, ancak bir yanıt gelmemişti. Aslında denemek isterim. Çünkü sizin tohumdan ters lale üretimi ile ilgili bölümde, tohumdan yetiştirdiğiniz ters lale soganlarına ilişkin fotoğraflar vardı. Sanırım ters lale tohumunu da forumda o konuda size sormuştum. Adresim hala duruyor ise bir miktar ters lale ve muskari tohumu alabilirim.
İyi bayramlar dileklerimle...

Eski 09-03-2011, 21:56   #9
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Merhaba skaraca sonuç nedir ne oldu... bende deniyeceğim adını ya hocam 100ün adı neyse onu diğerkinede kendi adımı koycam.

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2011, 10:48   #10
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Sayın bat-uhan,

Ekmiş olduğum tohumlar çimlenmedi. Sayın hocam100'de tohum göndermedi. Ancak tohum ekimi için özellikle Kasım-Aralık aylarını tercih etmeniz gerekiyor donmanci için diye biliyorum.

Eski 11-03-2011, 13:29   #11
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Skaraca inanın işerimin çok aşırı yoğunluğundan unutmuşum.Elimde hala adıyaman ters lale ve muscari tohumu var.İsterseniz yollayaybilirm.

Eski 11-03-2011, 20:53   #12
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Hocam yardım edin bana laleyi tohuma tohum yapınca soğan yavrusuyla filan yokmu oluyur yani ne oluyor oyüzden başını kesin diyorsunuz nezaman dikiyorsunuz ne ile besliyorsunuz güvercin pisliği veriryorum ben sulu bi şekilde zararmı yaramı bu bitkiden sadece zevkolsun diye çıkarmak istiyorum yeni bir tür k gürsan bana kısır olabilir güzel de olabilir dedi kısır dediği nedir bu soğanlar ertesi sene hiç çiçek açmadı hersene sümbül ve lale soğanlarım git gide küçülüp yok oluyor neden maddeler alinde soruma kim ceap verebilir acaba lütfen...

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2011, 17:40   #13
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Galeri: 1
Arkadaşlar lale soğanlarını ekerken iki veya 3 parçaya ayırmak gibi bir işlem yapılıyor mu? lale soğandan nasıl üretilir? Teşekür ederim.

h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
fotoğraf, lale, tohum, toprak

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024