agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-09-2009, 09:30   #1
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Ficus nitida(sokak benjamini, İskenderun Kauçuğu) Tohum Çimlendirme

Merhaba.

Sokak benjamini ya da İskenderun kauçuğu adı ile de bilinen bu bitkinin tohumlarını çimlendirmek istiyorum. Seracı bir tanıdığım her mevsimde denemiş ama başaramamış.

İnternette tohumlarıyla ilgili Türkçe bilgi yok, yabancı sitelerden de ne kadar araştırdıysam bir sonuç elde edemedim. Sitelerde "kuşlar meyvelerini çok sever, tohumlar kuşlar yardımıyla dağılır" bilgisine rastladım.

Bu bilgiden, tohumların çimlenmesi için kuşların bağırsağında işlem görmesi gerektiğini çıkarabilir miyiz?

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2009, 23:27   #2
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Bu konuda bilgisi olan var mı acaba? Normal incir çekirdeği, hiçbir işlem yapılmadan çimlenir mi? Belki bu da incir gibidir. (İncirin amcaoğlu olduğu için.)

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2010, 11:27   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2010
Ficus nitidayı en çabuk yetiştirmenin yolu çelikle üretim
sonbahar ya da ilkbaharda köklendirebilirsiniz. çabuk gelişir

yesilpeyzaj Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2014, 17:54   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-11-2014
6 ay önce toprağa indirdiğim 150 cm boyundaki 2 adet ficus nitidamı budadım. kurşun kalemin yarısı kalınlığındaki dalları tepesinde 3 yaprak kalacak şekilde, bazılarını da hiç yapraksız olarak 3 hafta boyunca 24 saat bol aydınlık bir ortamda ve direk güneş ışığı almayacak şekilde suda beklettim. her hafta suyunu değiştim. suda kalan bölümlerde beyaz nokta şeklinde kökler oluşmaya başladı. sonra 1.5 litrelik pet şişeleri kesip toprak doldurdum. ve toprağı çivi ile oyup çelikleri toprağa çok incitmeden gömüp suladım. ilk gün biraz güneşte kaldı, ancak yapraklar solar gibi olunca direk güneş ışığı almayan bir yere çektim. geceleri florosan lamba ışığı alıyor ve çelikler filizlemeye başladı. bu da demek oluyor ki çelikler birer ağaç olacak. bugün 125 tane fide poşeti sipariş ettim. artık pette değil de poşetlerde köklendireceğim. tek kötü tarafı herkes istiyor. arabamın arkasında budama makası var. bu ağacı gördüğüm yerde dallarını budayıp çeliklerini köklendirmek amacındayım. güzel ağaç.

imreqicide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2014, 17:56   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-11-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nariel Mesajı Göster
Merhaba.

Sokak benjamini ya da İskenderun kauçuğu adı ile de bilinen bu bitkinin tohumlarını çimlendirmek istiyorum. Seracı bir tanıdığım her mevsimde denemiş ama başaramamış.

İnternette tohumlarıyla ilgili Türkçe bilgi yok, yabancı sitelerden de ne kadar araştırdıysam bir sonuç elde edemedim. Sitelerde "kuşlar meyvelerini çok sever, tohumlar kuşlar yardımıyla dağılır" bilgisine rastladım.

Bu bilgiden, tohumların çimlenmesi için kuşların bağırsağında işlem görmesi gerektiğini çıkarabilir miyiz?
sizin için çok geç bir cevap belki ama ben siteye yeni üyeyim ve ficus nitida meraklısıyım.

imreqicide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024