agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-04-2009, 00:00   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2009
Leylandi üretimi

Arkadaşlar, iki dönüm bahçemin özellikle yoldan olan kısmına leylandi dikmek istiyorum, ama bunu kendi imkanlarım ile yapmak, yani leylandileri kendim üretmek istiyorum.
Leylandi dikmek istememin sebebi; leylandilerin bahçe duvarı gibi olmaları, yani bir set oluşturup, bahçe içini göstermemesi , hem de yeşillik...
Bahçe kenarına yapmanın uygun olduğu bitki türü hakkında başka bir tavsiyeniz var mı ?
Leylandileri tavsiye ederseniz nasıl üretmeliyim?

harun25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2009, 00:18   #2
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Bence kenarlarına Leylandi de dikebilirsiniz Servi çeşitleride dikebilirsiniz. Servi ve leylandileri en kolay çelikden üretebilirsiniz.
Leylandi (Melez Servi) Serviler ve yalancı servilerin doğada çaprazlamasından meydana gelen MELEZ bir tür olduğu için Tohumla üretim pek tercih edilmez.
Yarı olgun odun çelikler ler Temmuz Austos ayında Kum ortamında ve kuru camekanlarda üretilir. Köklenme süresi uzundur.

Düzenleyen Harun Parlak : 04-12-2009 saat 00:08
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 17:00   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2008
Servi tohumları var nasıl çimlendirebilirim. Ve hangi tohum sağlıklı hangisi sağlıksız oldugunu nasıl anlarım bu biraz servilerde sakat bir durum ama. Özellikle su testi servilerde pek işe yaradığını sanmam çünkü tohumların şekli su yüzeyinde kalacak şekilde yarı kayık gibi bişi su yüzeyinde kalıyor hepsi

Katsuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 23:55   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Bace kenarlarına Leylandi de dikebilirsiniz Servi çeşitleride dikebilirsiniz. Servi ve leylandileri en kolay çelikden üretebilirsiniz.
Leylandi (Melez Servi) Serviler ve yalancı servilerin doğada çaprazlamasından meydana gelen MELEZ bir tür olduğu için Tohumla üretim pek tercih edilmez.
Yarı olgun odun çelikler ler Temmuz Austos ayında Kum ortamında ve kuru camekanlarda üretilir. Köklenme süresi uzundur.
Teşekkürler cevabınız için...
Kaç metre ara ile dikmeliyim?

Ayrıca hanımeli gibi ağaçları tavsiye eder misiniz?
Veya başka tür ne dikebiliriz?

harun25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2009, 20:07   #5
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2009
Galeri: 17
Sn. Katsuz,

Geçen haftalarda mazı tohumu temin ettim, Küçük gözlü viyollere her gözüne 1 adet gelecek şekilde bıraktım az miktarda su vererek viyolün üst yüzeyini örtecek şekilde şeffaf folyo ile kapattım ve şuanda yavaş yavaş ilerlemelerin oluştuğunu gözlemledim, özellikle belirtmeliyim ki mazı tohumlarını rastgele bir yerde dikkatimi çekmişti,tohum kozalaklarının toplama ve ekim süreleri vardır, topladıklarım kışı dalında geçirmiş ve kozalakları kendiliğinden açılmış tohumlardı , belki tutar diye ekmekte fayda var dedim ve ektim . Bakalım gelecek zaman neyi gösterecek.

doğalbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2009, 14:53   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Leylandi üretim

Selam ve saygılarımla...
mayıs ayının başında viyollere leylandi çeliği ektim.25 gün geçti kurumadılar toprağı yeşillendi,acaba köklenecek (tutacak)diyebilirmiyim.2000 tane viyollerde ,serinlik ışık,su,diğer şartları tam.ilk defa yapıyorum.köklenme süresi ne kadar zamandır.

muhasebeci77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2009, 15:14   #7
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Sn. muhasebeci77

Mesajınıza eğer mümkünse fotoğraf ekleyebilirmisiniz, yeşillenmenin kaynağı ektiğiniz toprağın suyu bünyesinde tutmasından kaynaklanabilir. Toprak karışımınız hakkında bilgi verirmisiniz. Toprağınızın fazla nemli olması ve topraktaki yeşillenmeler neticesinde çeliklerinizde çürümeye dönüşebilir
bu konuda dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Eski 31-05-2009, 01:09   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2009
sayın mtuncer54

öncelikle ilginize teşekkür ederim.toprak olarak torf kullandım.viollerin diplerine coc peat üst kısıma normal torba torf kullandım.toz köklendirici su ve toprakla çeliğin alt kısmını kaplayacak kıvamda karıştırdım.hergün suluyorum.akşamları.ve seradalar.sulama konusunda bi bilgim yok.meraktan yaptım bu işi.ancak 2000 tane ekince emeklerimin boşa gimesini istemiyorum.sulama konusunda bilgi verirseniz sevinirim.en kısa zamanda fotoğraf ekliycem.

muhasebeci77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2009, 00:10   #9
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Sn. muhasebeci77
Rica ederim, kullandığınız malzemelere perlit adı verilen malzemeyi karıştırırsanız eğer toprağınızdaki sulamadan kaynaklanan fazla su toprağınızda kalmayarak belirli bir oranda tahliyesini sağlamış olacaksınız. Yeşillenmenin temel sebebi fazla su vermekten kaynaklanmaktadır, bununla birlikte toprağınız fazla suyu dışarıya atamamakta, fazla nemli bir ortam oluşturmaktadır.
toprağınıza her gün su vereceksiniz diye bir kaide olmayıp, yeterli miktarda nemli kalmasını sağlamalısınız, ne çok ıslak nede çok kuru bırakmalısınız ,zaten su ihtiyacı olmaya başladığında viyollerin üst kısımlarında toprağınızda hafif kuruma ile birlikte su ihtiyacının olduğunu gözlemleyerek su verebilirsiniz, fazla su ileriki zamanlarda leylandi çeliklerinizin çüremesine sebebiyet verebilir.

Eski 03-12-2009, 23:55   #10
Yeni Üye

alkinoos's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
*** arkadaşlar..
Ben LeyLandi çeliğinin Şubat ayı İtibarı ile alınmasının en dogru zaman olarak biliyorum.. biraz araştirdım ve şubat ayında alınan leylandilerin daha iyi kök tuttugunu ögrendim.. umarım yanılmıyorumdur.. Yinede daha fazla bilgi sahibi olan arkadaslar yazarsa sevinirim..

alkinoos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2012, 14:40   #11
Yeni üye

Giriş Tarihi: 14-03-2011
Çit mazı öneriyorum.
Bulması, yetiştirilmesi daha kolay ve ucuzdur. Müstakil ağaç olarak leylandi daha güzeldir ama çit oluşturmak için, çit mazı tohumlarını çok küçük tüplere ekin. Yaz aylarında çok sık sulamak suretiyle iki yıl boylandırın yani yabani otların içinde kaybolmasın. Sonra sıralı bir şekilde yerlerine göçürün dibine damla sulama çekin. Sıcak mevsimlerde günlük gece suyu verin. çok kısa bir sürede yeşil bir çitiniz olsun. sonrası size kalmış budayın şekillendirin.
kolay gelsin.

alperenim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2012, 16:45   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-02-2012
selam arkadaşlar ben leylandi ve taflan çeliklemek istiyorum fakat çelik hakkında pek bilgim yok çelik resmi olan varmı?

hsngcmn64 beğendi.
murat elmas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2013, 00:17   #13
Ağaçsever

ahmetiri's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muhasebeci77 Mesajı Göster
Selam ve saygılarımla...
mayıs ayının başında viyollere leylandi çeliği ektim.25 gün geçti kurumadılar toprağı yeşillendi,acaba köklenecek (tutacak)diyebilirmiyim.2000 tane viyollerde ,serinlik ışık,su,diğer şartları tam.ilk defa yapıyorum.köklenme süresi ne kadar zamandır.
Sayın '' muhasebeci77 '' selamlar. Bende leylandi çeliği ekmek istiyorum. Sizin 2000 tane çeliğin son durumu nedir acaba? Köklenme oranı ve sonrası nasıl? Bilgilendirirseniz sevinirim.

ahmetiri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2013, 00:31   #14
Ağaçsever

ahmetiri's Avatar

Hormonlar

Arkadaşlar internet ten bazı hormonlar satılmakta size resimlerini yüklemek istiyorum. Acaba bunlardan birini LEYLANDİ çeliği için kullanan var mı, yahut tavsiyesi olan. Yardımlarınızı bekliyorum.

Eski 26-01-2013, 00:34   #15
Ağaçsever

ahmetiri's Avatar

Fotoğraflara müsade edilmedi herhalde yükleyemiyorum.

Eski 10-02-2013, 00:02   #16
Ağaçsever

ahmetiri's Avatar

Buradan elde ettiğim bilgilerle 20 kadar çeliği diktim. Bakalım sonuç ne olacak. Ne sıklıkla sulamam gerek yardımcı olursanız sevinirim.

Eski 25-02-2013, 00:04   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2009
Toprağı kurutmayın, bitki şuan için suya ihtiyaç duymaz zira kökleri yok sürgün olana kadar sadece nemli tutun buradaki amaç toprağı yıkamamak ve tuzlanmamadır, sürgünü gözlemledikten sonra nazikçe köklerini gözlemlemeniz gerek. Süre vermek doğru değil bulunduğunuz çevre şartları ve kesilerin standardı ile alakalıdır leylandi Türkiye şartlarında herkesin kolayca köklendirebileceği toleransı çok yüksek olan bir bitki ilk denemenizde başarı yüzdeniz az olsa dahi bir kez daha denemekten geri durmayın mutlaka başaracaksınız.

Düzenleyen miralay : 25-02-2013 saat 19:19
miralay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2013, 00:13   #18
Ağaçsever

ahmetiri's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi miralay Mesajı Göster
toprağı kurutmayın bitki şuan için suya ihtiyaç duymaz zira kökleri yok sürgün olana kadar sadece nemli tutun buradaki amaç toprağı yıkamamak ve tuzlanmamadır sürgünü gözlemledikten sonra nazikçe köklerini gözlemlemeniz gerek. süre vermek doğru değil bulunduğunuz çevre şartları ve kesilerin standardı ile alakalıdır leylandi Türkiye şartlarında herkesin kolayca köklendirebileceği toleransı çok yüksek olan bir bitki ilk denemenizde başarı yüzdeniz az olsa dahi bir kez daha denemekten geri durmayın mutlaka başaracaksınız
Teşekkürler. İlk denemede 21 taneden 13 tane kaldı diğerleri kurudu, bunların sonu ne olacak şimdilik bekleyeceğim. Ama ikinci deneme için hazırlık yapıyorum. Bu defa başka marka hormon ve daha iyi olmasını sağlacak bir, iki ilavem olacak sonuçları yine paylaşacağım.

Eski 25-02-2013, 19:27   #19
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmetiri Mesajı Göster
Teşekkürler. İlk denemede 21 taneden 13 tane kaldı diğerleri kurudu, bunların sonu ne olacak şimdilik bekleyeceğim. Ama ikinci deneme için hazırlık yapıyorum. Bu defa başka marka hormon ve daha iyi olmasını sağlacak bir, iki ilavem olacak sonuçları yine paylaşacağım.
Size tavsiyem hormon gibi maliyetlere girmeyin, çoğu talk pudrası. Leylandi nadir zor bir tür değil. Bitkiyi kesmede ve dikim sonrası koşulları iyileştirme ile ilgilenin.
Genede hormonda ısrar ederseniz, benimde okuduktan sonra ilgimi çeken bu yıl denemesini yapacağım bu sayfayı tavsiye ediyorum. Başarılar.
http://www.agaclar.net/forum/fidan-v...k-asi/6728.htm

Eski 27-02-2013, 23:18   #20
Ağaçsever

ahmetiri's Avatar

Sn. miralay
Öneri ve tavsiyeniz için çok teşekkürler. İlk ekilen leylandilerin hepsi öldü. Sorun ne bilmiyorum ama ikinci denemede tavsiyelerinizi dikkate alacağım. Bitkiyi kesme ve dikim sonrası koşullar derken biraz ayrıntıya inerseniz sevinirim. Püf noktaları var mı?

Eski 27-02-2013, 23:30   #21
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn. miralay
Öneri ve tavsiyeniz için çok teşekkürler. İlk ekilen leylandilerin hepsi öldü. Sorun ne bilmiyorum ama ikinci denemede tavsiyelerinizi dikkate alacağım. Bitkiyi kesme ve dikim sonrası koşullar derken biraz ayrıntıya inerseniz sevinirim. Püf noktaları var mı?
Şahsen ben hobi amaçlı yetiştiricilerin aşırı kaynak tüketimlerine karşıyım saygısızlık olarak almazsanız sorunuza soru ile cevap vereceğim. Siz hangi şartlarda deneme yaptınız? Harcınız bulundurduğunuz ortam ile alakalı durumu özetleyin iyileştirmeler yapalım.

Eski 27-02-2013, 23:48   #22
Ağaçsever

ahmetiri's Avatar

Tamam o zaman.
1- Çelikleri ağacın orta dallarından uç kısımlardan aldım. ( 10-15 cm)
2- Bir iki saat içinde işleme başladım.
3- %50 Genel amaçlı torf ve %50 tarım perliti ve az miktarda leonardit karıştırıp sulandırılmış hormon ile iyice ısladım.
4- Çelikleri 45 derece açı ile kesip, ucunu ıslatıp, hormona batırdım.
5- Önceden açılmış deliğe 1/3 lük kısmını yavaşça yerleştirip sıkıştırdım.
6- Alttan ısıtma olsun diye içerideki kalorifer radyatörünü kısık ayarda çalışacak şekilde üzerine dizdim.
7- Günde iki defa orta derecede suladım.
Sonuç hezeyan..

miralay ve baris2357 beğendi.
Eski 28-02-2013, 00:29   #23
Ağaç Dostu

Alıntı:
Tamam o zaman.
1- Çelikleri ağacın orta dallarından uç kısımlardan aldım. ( 10-15 cm)
2- Bir iki saat içinde işleme başladım.
3- %50 Genel amaçlı torf ve %50 tarım perliti ve az miktarda leonardit karıştırıp sulandırılmış hormon ile iyice ısladım.
4- Çelikleri 45 derece açı ile kesip, ucunu ıslatıp, hormona batırdım.
5- Önceden açılmış deliğe 1/3 lük kısmını yavaşça yerleştirip sıkıştırdım.
6- Alttan ısıtma olsun diye içerideki kalorifer radyatörünü kısık ayarda çalışacak şekilde üzerine dizdim.
7- Günde iki defa orta derecede suladım.
Sonuç hezeyan..
Sanırım başka sayfada eklediğiniz resimleri gördüm. Nacizane teşhisim yüksek ısı ve buna bağlı hava akımı aşırı sıvı kaybı.
1- Çelikleri doğru almışsınız. Kesiden sonra boğum varsa ben en az 2 tavsiyem olur leylandide bu sorun teşgil etmez boldur.
2- Kısa süre bu iyi bir şey
3- Üç aşağı beş yuları değerler vereceğim göz kararı oranlayın %40 Torf + %10 Perlit + %50 Kum tavsiye ediyorum kumu bulunduğunuz sokakta bir köşeden alın, hormon ve leonarditi ihmal edin ıslatıp karıştırın harcı en az 24 saat dinlendirin
4- Boğum kısmını gözeterek yaptı iseniz uygulama doğru en az iki boğum toprağa girecek şekilde. Hormona gerek yok.
5- Harcı altlarını tahliye amaçlı delmiş olduğunuz bardaklara doldurun birkaç defa yere vurarak sıkışmasını sağlayın hava kalmamalı el ile bastırmayın sulayıp dikim yapın delikleri evvelden açmayın. Dikimden sonra can suyu vermelisiniz.
6- Kalorifere koymak hatalı olmuş sizin yaşayabildiğiniz herhangi bir ortam ısısı dahi yüksek sayılır ihtiyacımız sabit 23 derce gibi ayrıca sera ortamı en kıymetli sabitleyici nemi hapis etmek için bardaklarınızın üzerine bir bardak daha çevirmelisiniz
7- Sulamayı ihtiyaca göre yapacaksınız toprak kurumayacak sulama esnasında cılk kıvam zinhar olmayacak
Müstakil bardak yerine saklama kabı da kullanabilirsiniz

baris2357 beğendi.
Eski 28-02-2013, 21:39   #24
Ağaçsever

ahmetiri's Avatar

Sn. miralay

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Sizin bilgilerinize %100 uyan bir deneme yapacağım.
Bir de hormon kullanacağım bir deneme yapacağım. Sonuçları karşılaştırmak istiyorum.

Eski 28-02-2013, 23:45   #25
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn. miralay

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Sizin bilgilerinize %100 uyan bir deneme yapacağım.
Bir de hormon kullanacağım bir deneme yapacağım. Sonuçları karşılaştırmak istiyorum.
Ahmet bey ayrıntılı bir çalışma yapıp burada paylaşın şüphesiz daha da mükemmelleştirmek için diğer arkadaşlarında katkısı olacaktır.

Eski 10-03-2013, 23:54   #26
Ağaçsever

ahmetiri's Avatar

2. Deneme

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi miralay Mesajı Göster
Sanırım başka sayfada eklediğiniz resimleri gördüm. Nacizane teşhisim yüksek ısı ve buna bağlı hava akımı aşırı sıvı kaybı.
1- Çelikleri doğru almışsınız. Kesiden sonra boğum varsa ben en az 2 tavsiyem olur leylandide bu sorun teşgil etmez boldur.
2- Kısa süre bu iyi bir şey
3- Üç aşağı beş yuları değerler vereceğim göz kararı oranlayın %40 Torf + %10 Perlit + %50 Kum tavsiye ediyorum kumu bulunduğunuz sokakta bir köşeden alın, hormon ve leonarditi ihmal edin ıslatıp karıştırın harcı en az 24 saat dinlendirin
4- Boğum kısmını gözeterek yaptı iseniz uygulama doğru en az iki boğum toprağa girecek şekilde. Hormona gerek yok.
5- Harcı altlarını tahliye amaçlı delmiş olduğunuz bardaklara doldurun birkaç defa yere vurarak sıkışmasını sağlayın hava kalmamalı el ile bastırmayın sulayıp dikim yapın delikleri evvelden açmayın. Dikimden sonra can suyu vermelisiniz.
6- Kalorifere koymak hatalı olmuş sizin yaşayabildiğiniz herhangi bir ortam ısısı dahi yüksek sayılır ihtiyacımız sabit 23 derce gibi ayrıca sera ortamı en kıymetli sabitleyici nemi hapis etmek için bardaklarınızın üzerine bir bardak daha çevirmelisiniz
7- Sulamayı ihtiyaca göre yapacaksınız toprak kurumayacak sulama esnasında cılk kıvam zinhar olmayacak
Müstakil bardak yerine saklama kabı da kullanabilirsiniz
Sn. miralay

Karışımı aynen dediğiniz gibi hazırladım, dinlendirdim ve çeliklerin 1/3 lük kısmını aynen dediğiniz gibi hormonsuz ektim.
Diğer 1/3 lük kısmına hormon kullanarak sizin dediğiniz karışıma ektim.
Son olarak sizin karışımınıza ek bir başkasından duyduğum az miktarda mangal kömürü tozu ekledim ve bu gün itibariyle süreç başladı. Yine 20 civarında çelik ektim.
3 farklı denemenin sonucunu göreceğim. Umarım bu sefer tutarlar.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
Eski 11-03-2013, 18:50   #27
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn. miralay

Karışımı aynen dediğiniz gibi hazırladım, dinlendirdim ve çeliklerin 1/3 lük kısmını aynen dediğiniz gibi hormonsuz ektim.
Diğer 1/3 lük kısmına hormon kullanarak sizin dediğiniz karışıma ektim.
Son olarak sizin karışımınıza ek bir başkasından duyduğum az miktarda mangal kömürü tozu ekledim ve bu gün itibariyle süreç başladı. Yine 20 civarında çelik ektim.
3 farklı denemenin sonucunu göreceğim. Umarım bu sefer tutarlar.
Çelikleriniz çok zayıf neden böyle kesiyorsunuz daha kalın olmalı leylek gibi duruyor ayrıca yaprak/ibreleri aşırı budamışsınız kökü olmayan bitkiyi yapraktan mahrum etmişsiniz. Ayrıca bardağın dibinde nem birikmesi doğru değil iyi sıkıştırmadınız veya drenajı yetersiz

Eski 11-03-2013, 22:50   #28
Ağaçsever

ahmetiri's Avatar

Anaç ağacın dalının uç kısmından 12-15 cm kesmek gerekmiyor mu? Bu şekilde kestiğim için daha kalın olması biraz zor. Forum da çelik alarak üretim başlığında su tüketimini azaltmak için üst dalları seyreltin deniliyor. Su birikmesi ne gelince bardaklarda drenaj deliği var ama fotoğrafta sıpreyle yeni suladığım için su taneçikleri gözüküyor.

Eski 12-03-2013, 20:09   #29
Ağaç Dostu

Alıntı:
Anaç ağacın dalının uç kısmından 12-15 cm kesmek gerekmiyor mu? Bu şekilde kestiğim için daha kalın olması biraz zor. Forum da çelik alarak üretim başlığında su tüketimini azaltmak için üst dalları seyreltin deniliyor. Su birikmesi ne gelince bardaklarda drenaj deliği var ama fotoğrafta sıpreyle yeni suladığım için su taneçikleri gözüküyor.
Su tüketimini azaltmak değil su kaybını azaltmak zaten amacımız su tüketmek tüketim varsa hayat vardır bu izim için iyi birşey.
Şöyle bir örnek vereyim yaralı bir canlı varsayalım 1 tek yara mı daha hızlı iyileşir 2-3-5 yaramı.

Bu mantık ile kesim yapın. Ayrıca ibreli türler yapraklı olmadıkları için zaten su kaybetmezler.

Eski 25-08-2013, 02:03   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2009
istanbul için yeşil leylandi ne zaman alınmalıdır yeşil leylandilerde uç sürgündenleriden mi alınıyor? yardımcı olacak arkadaş var mı?

dussokagi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024