agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=42)
-   -   Coleus ( Kolyoz, yaprak güzeli) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=7743)

Orkun Kırcı 02-11-2008 11:48

1 Eklenti(ler)
İşte kolyozlarımın son halleri.

Eklenti 51594

aysefiliz 02-11-2008 16:50

Sevgili Derya Derya, o pelatları nereden aldığınızı sorabilir miyim ?
Türkiye'de bulunuyor mu ?

aysefiliz 02-11-2008 16:52

1 Eklenti(ler)
Bu da benim kolyozum..bu bitkiyi semt pazarından bir hayli küçükken almıştım, bayağı serpilip büyüdü :-)

aysefiliz 02-11-2008 16:56

1 Eklenti(ler)
Bu da çimlenen kolyoz tohumlarım..

Thompson and Morgan firmasına ait tohumları bir yapı marketten almıştım, çimlenmeleri yaklaşık 10 gün sürdü..çimlenene kadar saksının üzerini plastik şeffaf bir kapla kaplamıştım ..merak ediyorum nasıl bir renk olacaklar..paketin üzerinde rainbow mix yazıyordu ve her renk kolyoz resmi vardı..

aysefiliz 02-11-2008 17:06

3 Eklenti(ler)
Bunlar da Emininönü'nden aldığım ve kırpıp kırpıp ektiğim kolyozlar :-)

aysefiliz 02-11-2008 19:16

1 Eklenti(ler)
bu da penceremin güzeli :-)

derya Derya 02-11-2008 20:26

3 Eklenti(ler)
Evet çimlenen coleuslarımın resimleri...

derya Derya 02-11-2008 20:30

Sevgili Ayşe Filiz...
Bu pelatları Bauhaustan aldım. 5 YTL ve içinde 20 adet var.
Ben böyle garip şeyleri bulma konusunda baya bir yetenekliyimdir de...:p
Ben de size bir soru sorayım: şimdi tohumlarımız çimlendi üstlerini açıp daha fazla büyümelerini bekledikten sonra başka kaba ekeceğiz değil mi?
Bunlar çok minik , şimdi bunlara kıyıp başka saksıya almaya korkarım ben:o

aysefiliz 02-11-2008 21:30

Merhaba :-)

demek Bauhaus'ta var..çok sevindim çünkü sanıyorum, tohumların daha çabuk ve sağlıklı büyümelerini sağlıyor..ben de bu aralar oraya bir uğrasam iyi olacak ;) evde daha bir sürü farklı bitki tohumu var ekilmeyi bekleyen

benimkiler henüz çok cılız görünüyor..ben biraz daha büyümelerini bekleyeceğim ve daha sonra nasıl olacak bilmiyorum ama saksılara birkaç tanesini birlikte dikmek istiyorum..ben de bu konuda çok yeniyim ve bitkiyi zedelemeden bunu nasıl başaracağım bilmiyorum..bir yerde okumuştum, kaşıkla hafifçe bulunduğu yerden çıkarıp aktarın diyordu..

derya Derya 03-11-2008 08:04

Ah çok özür dilerim ya Bauhaus değil Praktiker'den almıştım. Karıştırdım..

derya Derya 13-11-2008 09:08

Arkadaşlar, başıma çok kötü bir olay geldi dün.
Eminönü'nden aldığım güzel coleusum bir sürü yeni yaprak çıkararak beni mutlu ediyordu.
Ama yapraklarının tonusu iyi değildi, ben de az suluyorum galiba diye düşünüp sulama sıklığını arttırmıştım. Her hafta sonu tüm çiçeklerime bakarken ona da bakıyorum ama meğerse çok dikkatli bakamamışım. Dün akşam ışık altında bir baktım, ne göreyim:( Çiçeğim unlu bitlerce resmen istila edilmişti. En az yüz tane unlu bit ayıkladım, yapraklarının altında sayısız yumurta vardı. Artık coleusum için çok geç kalınmıştı. Gövdesi ve birkaç yeni filizi kalacak şeklide budamaktan başka çare yoktu..
Buradan büyük bir ders çıkardım: bitkileri sulamak, gübre vermek, onlarla konuşmak falan yeterli değil. Onlara çok yakından bakıp en ufak bir sorunları dahi olsa bu sorunun altında yatanı araştırmak lazım. Yoksa malesef tüm emekler sıfırlanabiliyor:(

aysefiliz 18-11-2008 20:48

Kolyozunuz için üzüldüm
sanıyorum çiçekler için en ölümcül olan şeylerden biri toprağının fazla nemli kalması o bitler nemli toprağı çok seviyor

ama yine de sanırım kolyozunuz kurtarılabilecek bir durumda, eminim yakında yeni sürgünler verecek merak etmeyin

ektiğiniz tohumlar ne durumda bu arada ?
benimkiler hala çok cılız sanki hiç büyümeyeceklermiş gibi

derya Derya 19-11-2008 09:18

Ayefiliz Hanım,
Allahtan coleusum toparlamaya başladı, bir sürü yeni sürgün vermiş. Yapraklar çok küçük ama sağlıklı görünüyorlar..
Benim tohumlar sadece 1-2 mm boy attılar, hiç yeni yaprak yok.
Galiba bu tohumdan yetiştirme işinde sabır gerekiyor biraz. Bekliyorum bakalım, bir gelişme olursa haber veririm.
Saygılar, sevgiler...

adnankaraer 19-11-2008 09:50

Karşı komşumda bir kolyoz var. Çok muhteşem. Adam ne ekse güzel çıkıyor. Nasıl oldu bu dedim. Sadece gübreye ektim toprak kullanmadım dedi. Ben de biraz daha eşeleyince gübre dediğinin çürümüş çim olduğunu öğrendim.
Bu konuda bilgisi olan var mı?

Ayrıca ben de tohumdan ektim. 1.5 hafta kadar önce çimlenmiş olmalarına rağmen boyları 1 mm anca. Çok yavaş büyüyorlar sanıyorum.

günebakan 19-11-2008 10:27

2 Eklenti(ler)
Buda benim kolyozum sevgili Fatma hanımın süprizlerinden biri aldıktan hemen sonra ektim bir tanesi kendini toparlamaya başladı inşallah diğeride toplar :)

Eklenti 53223

Eklenti 53224

derya Derya 19-11-2008 11:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi günebakan (Mesaj 318715)
Buda benim kolyozum sevgili Fatma hanımın süprizlerinden biri aldıktan hemen sonra ektim bir tanesi kendini toparlamaya başladı inşallah diğeride toplar :)

Eklenti 53223

Eklenti 53224

Bence aşağıya doğru sarkan dalları bir tahta parçası vs. ile desteklerseniz yapraklarına su geçişi dha kolaylaşır, bitki böylece daha çabuk kendini toparlar:o

derya Derya 22-11-2008 21:24

Bu benim coleus fideleri sinirimi bozmaya başladı artık, çok ağır büyüyorlar...
Bunlar nasıl adam olacak merak ediyorum.....

Orkun Kırcı 22-11-2008 21:36

Benimde kolyozlarımdan biri çiçek açtı. Normalde çiçek olduğunda koparıyorum ama bunu koparmıycam.

derya Derya 08-12-2008 22:38

Benim minikleri güneş alan pencereye koyunca kendilerine geldiler nihayet. 4 yaprak oldular, serpilip büyüdüler. Renkleri ne zaman belli olacak merak ediyorum.

Buket Aknar 09-12-2008 12:19

Tek dal çelikten yetiştirdiğim sarı- yeşil kolyozumdan sonra diğer renklerine de sahip olmak istedim ( her gördüğüm bitkiye sahip olmayı istemek huyumdan kurtulamıyorum). ve kolyoz tohumları aldım. Onları ekmek için sabırsızlanmama rağmen paket üzerinde yazanlara göre baharı beklemem gerekiyor. Tüm başlığı okudum, bahardan evel ekilenler de güzelce çimleniyorlar ne dersiniz burada kış tam anlamıyla gelmedi, ben de tohumlarımı ekebilirmiyim?

derya Derya 09-12-2008 14:20

Bana da forumda önermişlerdi ekin, baharı beklemeyin diye. Nasılsa evlerimiz sürekli sıcak. Bahar, kış farketmiyor çok güzel çimlendi benimkiler:D

Buket Aknar 09-12-2008 19:15

Yani evde mi çimlendireyim? Ben bahçede veya balkonda diye düşünmüştüm. Hepsini değil ama bir kısmını viyöllere ekip deneme yapacağım.

derya Derya 13-12-2008 14:59

Bahçede veya balkonda çimlendirecekseniz bence martı bekleyin. Soğuktan etkilenirler, çok minik şeyler bunlar. Yazık:p

kaybol.2008 13-12-2008 15:16

Kolyoz

Buket hanım, Kayseri'de aralık, ocak, şubat hiç farketmeksizin, ne zaman olsa ev içinde, gayet güzel çimlenme ya da çelikten sonuç alıyorsunuz. Ayrıca bir öneri olarak; şu an evde tohumlarınızı çimlendirirsiniz baharda da balkon ya da bahçeye alırsınız. Olmaz mı?:p

Buket Aknar 13-12-2008 20:37

Ben sabırsız bir insanım. En iyisi tohumların birazı ile evde ufak ufak deneme yapayım. Şubattan sonra balkonda da denerim.
Bu arada geçen gün okulda öğrencilerimden biri çelenk yapmak için çiçeklerin arasında kırmızılı kolyoz dalı getirdi. Ben o dalı ayırıp vazoya koydum, bekliyorum inşallah köklenir.

Süleyman Koçak 16-12-2008 09:12

Merhaba.
Çiçek açmış ve tohum dökmüş bir yaprak Yaprak Güzelinden aldığım tohumları çimlenmesi için ektim. Ayrıca o çiçekten iki tane de çelik alıp köklendirdim.
Sorum şu: Yaprak Güzeli bitkisi, bir saksıda tek kök mü daha güzel büyür, yoksa birden fazla olursa daha mı iyi olur? Tohumlarım çimlenirse onları nasıl değerlendireyim?
Selamlar..

zenfree 23-12-2008 00:04

Bir kaç kök daha güzel olur Süleyman Bey.

Crocus Şen 30-04-2009 14:02

Yapı marketlerden birinden (Bauhaus'tan) kolyos tohumları almıştım,kutunun üzerinde farklı tür ve renklerde olduğunun resmi vardı,tohumları ektim,çimlendiler fakat çıkanların hepsi yeşil-pembe olan türden.Hemen hemen her yerde Blumei cinslerinden arıyorum.Eğer bu cinslere sahipseniz, budama zamanında bana çelik **** tohum gönderme şansınız olursa çok sevinirim.Bende size bendeki Kolyozlarımdan gönderirim.
Sevgilerle

optimus 23-05-2009 10:40

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=15548

bu benim önceden açmış olduğum bir başlık, bu konuda yazanlar bir göz atarlarsa belki yardımcı olabilecek vardır aranızda...

bu arada sayın gullyabni oldukça güzel görünüyor. bende de ona çok benzer bir tane var, farkı yandaki tırtıklı yeri yeşil,
bordo değil mi o?

elise 23-05-2009 16:29

2 Eklenti(ler)
tek dal çelik olarak ektiğim kolyoz çok güzel gelişim göstermişti, fakat son bir haftadır yapraklarını saldı ve yapraklar içe doğru kıvrılıyor. Sizce sorun nedir ?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024