agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=42)
-   -   Coleus ( Kolyoz, yaprak güzeli) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=7743)

zenfree 24-02-2008 20:59

Coleus ( Kolyoz, yaprak güzeli)

2 Eklenti(ler)
Yaprak güzeli de denen kolyoslar evlerimizde sıkça yetiştirdiğimiz çiçeklerdendir. Güneşli pencereleri çok sever. Ömrü kısadır ama çeliklerinden kolayca yetişir. Arada bir tazelenmesi iyi olur. Yeni bitkilerinizi uç filizlerini kopararak daha yoğun ve çalımsı bir forma sokabilirsiniz. Çiçek açınca bunları da hemen koparın. Çok değişik çeşitleri üretilmiştir.

ÖZELLİKLERİ:

ISI: Oda sıcaklığı idealdir.

IŞIK: Bol ışık sağlayın. Yazın öğle güneşinden koruyun.

SULAMA: Toprağı daima nemli olmalıdır. Kışın suyu biraz azaltın. Ilık ve mümkünse yumuşak su kullanın.

NEM: Nemli hava şarttır. Sık sık yapraklarına su püskürtün.

İlkbaharda bitkiyi derince budayın ve saksı değiştirin. Bu sırada çeliklerinden çoğaltabilirsiniz. Bulabilirseniz tohumdan da kolaylıkla çoğalır.
Kaynak

Galeriden bir fotograf.http://www.agaclar.net/galeri/showimage.php?i=5505&c=

zenfree 24-02-2008 21:07

1 Eklenti(ler)
Saksı aranjmanlarında kullanmak için karışık renkli tohumlar almıştım. Sadece tek türü çimlendi. Diğerleri çıkmadı. Ya da tohumlar üzerinde yazdığı gibi karışık değildi. Özellikle blumei türü çok gösterişli. Mutlaka edinmek istiyorum.

Çimlenen fidelerin uçlarını koparmaydı düşünüyorum.

zenfree 25-02-2008 22:55

Coleus blumei ve diğerlerini nereden bulabilirim acaba?

goncaslan 25-03-2008 18:17

Ben de çok seviyorum...
Birtane aldım fide şeklinde, şimdi çok sağlıklı büyüyor Yaprak Güzelim :)

Arzu Kasapoğlu 26-03-2008 11:48

Bu bitkinin renklenmesinde aldığı ışık çok önemli.

Işığa göre rengi değişebiliyor.

esen 26-03-2008 18:04

Yaprak güzelinin bu kadar çok çeşidi olduğunu bilmezdim. İnanılmaz güzellikteler. Türkiye'de birkaç rengini görebiliyorum sadece. Acaba tohum mu almalı?

zenfree 26-03-2008 19:03

2 no'lu mesajdaki bitkilerim büyümeye devam ediyor. Diğer renkler malesef çimlenmedi. Evde tohum enflasyonu olduğundan ve diğer renkleri çimlendiremediğim için fide olarak almaya karar verdim. Yalova topantısında Sebo'nun çektiği fotograflarda çok güzel yaprak güzelleri vardı. İstanbuldaki fidanlıklara geldiği zaman temin etmeyi düşünüyorum. Esen bulduğum zaman sana haber veririm.

Arzu ışığa göre renk değiştirdiğini ben de farkettim. Gölgede kalanların yeşil kısımları daha fazla.

Tubay 27-03-2008 09:55

Eski mahallelerden geçerken gözüm hep pencerelerde balkonlarda arar dururum.Eskiden bizim ev dahil her yerde sıkça raslardım şimdilerde göremez oldum.Fide bulabilirseniz lütfen benimde haberim olsun

zenfree 30-03-2008 00:21

1 Eklenti(ler)
Yaprak güzellerim büyümeye devam ediyor. Güneş güçlendikçe rengi daha bordo oluyor. Açık balkonda. 3 günde bir su veriyorum. Hemen her gün su püskürtüyorum.

BurcuBurcu 28-04-2008 09:02

1 Eklenti(ler)
Ben de bu bitkiyi çok sevenlerdenim. Ziyaret için gittiğim bir evden dört dal koparıp suda köklendirdim. Şimdilik keyfi yerinde. Yakın bir zamanda saksıya geçirmeyi düşünüyorum.

Belmas 12-05-2008 21:09

Ben de bugün özdilekten yaprak güzeli, cam güzeli, portakal nergisi tohumları alıp diktim. Bakalım becerebilecek miyim?

ardabora 12-05-2008 22:29

1 Eklenti(ler)
Merhaba,ben de kolyoz tohumu alıp ektim.Her çiçekte olduğu gibi tecrübesiz olmama dayanarak,paketin tamamını zayi etmek istemedim.Çimlendiler ama yavaş büyüyoyrlar gibi geliyor bana...

Paketin üzerinde bu resimdeki renkler var...Thompsan&Morgan firmasına ait...

kolyoz

Bunlar da benim minişler...Sevgili zenfree,sizin tohumlar ne kadarda bu hale geldiler acaba?

zenfree 12-05-2008 22:39

Ocak ayında ekmiştim. 2 ayda büyüdüler. Çok çabuk geliştiklerini düşünüyorum. Sanırım baharda ekilenler daha çabuk büyür. Şimdiki fotografları var, zaman bulduğumda eklerim. Sevgili Ardabora bebek halleri de çok güzel. Hızlı büyüdükleri için izlemek çok keyifli oluyor.:)

Arzu Kırlangıç 25-05-2008 12:59

4 Eklenti(ler)
Yaprak güzeli coleusu bende çok seviyorum. Tohumdan ürettiklerimi başka bir saksıya almayı düşünüyorum. Blumei cinsinden bende iki çeşit var onlar coleuslardan çok daha gösterişli duruyor.

papatyam 26-05-2008 12:31

Evet, gösterişli ve çok güzeller, annemde de değişik bir cinsi var ve o da çok güzel gittiğim de fotoğrafını çeker eklerim.

cybel 01-06-2008 00:19

http://www.glasshouseworks.com/gallery2.html

arkadaşlar bu sitede dünya kadar yaprak güzeli çeşidi var. benimde balkonumda beyaz-yeşil bir çeşit var ama onu verdiğim linkte göremedim maalesef. belki sizlere yardımcı olur.

ekin97 03-06-2008 08:19

1 Eklenti(ler)
Bu çeşidide çok ilginç arkadaşlar

ardabora 03-06-2008 22:13

1 Eklenti(ler)
Benim bu resimdeki kolyoz yavruları,20 gün sonra ancak bu hale geldiler.Büyüme hızları normal midir acaba?Tecrübeli arkadaşlardan yardım istiyorum...

İklimsiz 04-06-2008 00:09

Her şey yolunda görünüyor sevgili ardabora:p

Arzu Kırlangıç 04-06-2008 10:36

Sn ardabora çok şeker görünüyorlar . Bence gayet sağlıklılar ve gelişimleride normal .

ardabora 04-06-2008 17:21

Teşekkür ederim arkadaşlar,sevindim valla...:)

Baykol 07-06-2008 10:35

Merhaba

Yaprak güzellerini araştırırken karşıma çıkan bir siteyi paylaşmak istedim.

http://www.coleusfinder.org/pictures.php

Diğer arama sayfalarından farkı, sağ üst köşede verilen yaprak şekli ve renklerini tanımlayarak arama yaptırabiliyorsunuz.

Tek tek tümüne bakmak isterseniz 57 sayfa kadar süren farklı türler resimlenmiş ;)

Birçok renk ve şekilde olduklarını biliyordum, ama bu kadarı benim için bile fazla oldu :D

zenfree 08-06-2008 14:47

1 Eklenti(ler)
Kolyozlarım çiçek açtı.

cybel 09-06-2008 15:14

sevgili zenfree; kolyozların çiçek açtığını bilmiyordum. çok güzel. Gerçi daha bilmediğim çok şey var:) yavaş yavaş öğreniyorum.Bu site bunun için var değil mi?
kolyozunuzu güle güle büyütün.sevgiler.

zenfree 09-06-2008 19:36

Ben de bilmiyordum.:) Petunyalarla aynı saksıda. Sıvı besin veriyorum. Sanırım kolyoza da yaradı.

Arzu Kırlangıç 09-06-2008 22:40

Sevgili Zenfree ; kolyosların uzun ömürlü olabilmeleri için açan çiçekleri dipten kopardıklarını duymuştum . Ben 1 tanesinin çiçeğini bıraktım ( Fotoğraflarım diye.. )geriye kalanları kopardım . :(

Arzu Kırlangıç 10-06-2008 17:45

3 Eklenti(ler)
Kolyoslarımın son hali ;

Arzu Kasapoğlu 10-06-2008 19:41

Üçüncü kolyos tohum veriyor :)

Arzu Kırlangıç 11-06-2008 00:50

Tohum olması için onu koparmadım :) Henüz tam çiçekleri açmadı .İnşallah tohumları olursa sizlerle seve seve paylaşırım .

ardabora 11-06-2008 18:44

1 Eklenti(ler)
Benimk kolyoz yavruları bu hafta oldukça ilerleme gösterdi,bu hale geldiler.Acaba şaşırtmak için biraz daha beklemeli miyim? Sanki sıkışıp kaldılar gibi geliyor bana..

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024