agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=42)
-   -   Yaprak Begonya (Begonia Rex) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=18884)

eslem 17-04-2012 08:31

önemli değil yeşilgiresun düşünmeniz yeter kendinize iyi bakın..

yesilgiresun 17-04-2012 11:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi eslem (Mesaj 948372)
önemli değil yeşilgiresun düşünmeniz yeter kendinize iyi bakın..

tesekkür ederim,sizde kendinize iyi bakin,sözüm söz

yesilgiresun 03-05-2012 10:29

1 Eklenti(ler)
kücücük bir saksiyla aldigim rex begonyami havalarin iyilesmesiyle birlikte yeni toprak ve saksiyla degistirdim.simdilik iyi.escargot türü

eslem 04-05-2012 18:52

muhteşem güle güle büyüt ......söylemeden geçemicem çok imrendim..

yesilgiresun 05-05-2012 14:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi eslem (Mesaj 959641)
muhteşem güle güle büyüt ......söylemeden geçemicem çok imrendim..

sevgili eslem,birde bakarsin seninde olmus.ben arastirmaya devam ediyorum.eger gelen kimseyi bulamazsam kargoyu deneyecegim.careler bitmis degil.

yesilgiresun 11-05-2012 21:49

3 Eklenti(ler)
olmazsa olmazlarimdan secmeler.süslülerim

Pinky2012 13-05-2012 23:34

Merhaba sevgili Yesil Giresun Hanim

sayfalariniz cok gùzel. Begonyalarinizi nerden buldunuz benimcde var fakat ölmek üzereler.sizin ikinci resminiz gibi dipleri hastalanmaya asladi. Yapraklari hep döküliyor. Ne yapa bilirim ?

yesilgiresun 14-05-2012 13:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Pinky2012 (Mesaj 965644)

sayfalariniz cok gùzel. Begonyalarinizi nerden buldunuz benimcde var fakat ölmek üzereler.sizin ikinci resminiz gibi dipleri hastalanmaya asladi. Yapraklari hep döküliyor. Ne yapa bilirim ?

öncelikle belirteyim,ikinci resimdeki begonyam hasta degil,saksisini büyüttüm, ortada kaldi.durumu gayet iyi.sizin ciceklerinize gelirsek;mutlaka fazla sulama dolayisiyla cicekleriniz kötü olmustur.cünkü bu cicekler suyu fazla sevmezler.ilk bastan bende cok kayip verdim,ama simdi hersey güzel gidiyor.günesi direk olarak istemezler,hemen ölürler.sizin su an yapmaniz gereken,suyu azaltmak,iyi isik alan,aydinlik bir yere koymak,eger topragi azsa iyi bir toprak ilavesi yaparak dinlenmeye birakmak.hoscakalin

nurcanaybay 14-05-2012 13:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Pinky2012 (Mesaj 965644)

Sulamayı alttan yapmanızı öneririm.Tabağına suyu koyup gözlemleyin ,suyu emdiğinde bir miktar daha koyun.Böylece yaprakları da ıslanmaz fazla sudan mantar hastalıklarına da maruz kalmaz.

Bitkinizin toprağı çok ıslaksa saksıdan çıkarıp, çevresinde ki toprağı alıp
yeni toprak koyun ve bir süre sulamayın.Daha sonra alttan veririsiniz.

yesilgiresun 20-07-2012 15:46

rex begonya

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel (Mesaj 579733)
Benim pazar güzeli

iste beni aramaktan hasta eden cicek

yesilgiresun 26-09-2012 22:26

HEEEEEEY. rex begonya severler nerlerdesiniz.yoksa artik güzel rexleri sevmekten vazmi gectiniz?

eslem 02-10-2012 14:04

asla sevmeye ve aramaya devam.....

şehzade 03-10-2012 18:27

2 Eklenti(ler)
Merhaba, begonyamın yapraklarının kenarları kurumaya başladı. Sebebi ne olabilir.

lusoari 06-10-2012 19:32

sevgili şehzade yaprak kurumaları genelde havanın kuru olmasından kaynaklanan bir sorun saksının yanına su dolu küçük bir kap koyarak bakımına kaldıgın yerden devam edebilirsin bu ara çok güzel bir begonya cinsine sahipsin..

lusoari 06-10-2012 19:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hydrosuccess (Mesaj 719936)
Begonia boweri Meksika kökenli daha çok yaprakları için yetiştirilen rizomlu bir begonya türüdür.''Boweri'' sözcüğü bitkinin yaprak kenarları ve filizlerinde yer alan yarı şeffaf tüyleri tanımlamakta olup bitki ''Kaş Begonyası'' olarak da bilinmektedir.Görsellerini paylaştığım 'Tiger' yaprakları desenli bir hibriddir.Açık pembe beyaz çiçekleri küçük ve gösterişsizdir.
Begonyalar topraksız yetiştirme yöntemlerine nispeten zorlukla uyum sağlıyor ve diğer birçok bitkiye göre daha fazla gözlem ve ilgi gerekiyor.Bunun en önemli nedeni bitkinin zayıf kök yapısı.Bitkinin genel görünümü, kestane renginde genç yaprak ve yaprak kenarlarındaki yarı şeffaf tüylerin detayları.

bu cins bowerii değil bu begonia tiger cinsi begonia boweri biraz daha değişik ve az bişey daha büyük olmaktadır yaprağının ölçüsü.

şehzade 09-10-2012 10:03

Teşakkürler lusoari, dediğinizi yapıcam inşallah kuruma ilerlemez. Çiçeğimi gören bayılıyo nazar değdiricekler:p

yesilgiresun 09-10-2012 15:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi eslem (Mesaj 1026161)
asla sevmeye ve aramaya devam.....

sevgili eslem,seni unutmadim.bana özelden bir adres gönderirsen,kargoyla sana rex begonya göndermeyi deneyecegim.selamlar

yesilgiresun 09-10-2012 15:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi şehzade (Mesaj 1026769)
Merhaba, begonyamın yapraklarının kenarları kurumaya başladı. Sebebi ne olabilir.

sevgili sehzade,rex begonyalar fazla suyu sevmezler.bazen uzun süre toprak islak kalirsa yapraklarda büzülme,asagi cökme ve yaprak kenarlarinda kahve rengimsi kurumalar olabilir.iyi günler

yesilgiresun 09-10-2012 16:01

1 Eklenti(ler)
jezebel arkadasin sayfasinda gördügüm bu rex begonyayi cok ariyorum.yetistiren veya cevresinde bulunan varsa bana yardimci olmalarini rica ediyorum.

vedate 16-10-2012 00:25

2 Eklenti(ler)
Arkadaşlar bahçemde uzun zamandan beri sadece yaprak olan çiçeklerden var. Rex begonya konusunda görünce açıkçası benzettim. Resimdekiler Rex Begonya mı?

Güzin Çakar 16-10-2012 05:13

Sayın vedate, bitkileriniz Begonia Rex değil ama en az onun kadar güzel, Gelin Teli yani Saxifraga stolonifera. Bu kadar çoğunu birarada görmemiştim.Maaşallah diyeyim.

vedate 16-10-2012 17:08

Sayın Güzin Çakar en sonunda adını buldum çok teşekkür ederim. O kadar yayılıcı bir tür ki her tarafa yayılıyor. Verimsiz yerlerde bir sürü ada yaptım. Abartısız binlerce var. Sizden sonra araştırdığımda Strawberry Begonia diye de yazmışlar. Bahar ayında gelin tacı gibi çiçekleri oluyor.

serkan_istanbul 16-10-2012 22:49

gelin teli çocukluğumda çiçekçiler satardı şimdilerde yok. maşallah ne kadar güzeller.

eslem 17-10-2012 07:44

biz evde gözüne bakıyoruz büyüsün diye maşallah ..

lusoari 12-11-2012 19:43

arkadaşlar gözümüz aydın olsun dün begonia yetiştiren bir adamla tanıştım tesadüfen pazarda çok güzel begoniaları vardı iki tane yeni cins begonia yavrusu aldım ve hemen sordum nasıl yetiştirdiğini oda beni kırmayıp söyledi.Yaprağını kesdikten sonra direk toprağa dik bol sula ve şeffaf naylon torbayla ağzını hava almayacak şekilde kapat taki yavrular toprağın altından çıkana kadar dedi.İki,üç hafta önce komşumdan bir yaprak almıştım suda köklendikten sonra toprağa diktim ama zaman geçtikce yaprak kurumaya başlamıştı (gerçi bugüne kadar ne kadar begonia yaprağı diktimse hepsi öyle olup bozulmuşlardı) bende hemen naylonla kapatıp camın önüne yerleştirdim ve bir hafta sonra baktığımda yaprak düzelmiş ve alttan yavru bie vermişti (gerçi ben bunu bilmeden yapmıştım ama olsun) eve gelince denedim hemen bakalım ne olacak gelişmeleri bildiririm bana bol şans dileyin.

yesilgiresun 12-11-2012 22:09

Bol sanslar arkadas.ama saticinin tarif ettigi yöntemi 4-5ci aylarda yaparsan bence daha iyi sonuc alirsin.cünki kisin köklenme zor olur,bitkini kaybedebilirsin.kolay gelsin

lusoari 13-11-2012 06:03

Güzel dileklerin için sağolasın yeşilgiresun 4-5ci aylara kadar bekleyemedim napim denemeye değer diye düşündüm bakalım nolacak :)

ahmeter 25-12-2012 09:25

1 Eklenti(ler)
Begonya

Kani 07-03-2013 14:51

Benim begonya rexs'imin yaprak ucları kurumaya başladı neden olabilir yardımcı olacak arkadaşlara duyurulur,teşekkürler.(suyunu normal veriyorum)

sla 07-03-2013 22:56

Merhaba sayın ağaçlar.net üyeleri. bu siteyi düzenli olarak takip ediyorum. Bitkiler konusundaki kılavuz kitabım burası :) 3 hafta önce begonia rex aldım. Yalnız aydınlık konusunda biraz kafam karıştı. Sabah güneşi alan pencere yakını bir köşeye mi yoksa aydınlık ancak daha az sabah ışığı alan uzak bir köşeye mi koysam karar veremedim. Bu konuda ne yapmalıyım ?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024