agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni839Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-05-2017, 08:53   #331
Yeni Üye

blackpower's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batı Rüzgarı Mesajı Göster
çiçek açar mor çizgili olanlar pembe açar.çok kolay çelikten üretilebilir zahmetsiz toprak seçmeyen bir çiçektir.

bende vardı ama çiçekleriyle değil yapraklarıyla öne çıkan bir çiçek olduğu için elimden çıkardım.tam anlamıyla bir salon çiçeği... salon çiçeklerini sevenler bunu da sever.bende olduğu 1 yıllık süreçte çiçek açmamıştı.ama ben çok yer değişikliği vs yaptım...
Kesinlikle yaprakları icin, bakılacak bir bitki kendisi, yapraklarin şeklinden tutunda, yaprağın üzerinde ki gümüş rengin parlaklığına ve yapragin altının mos mor olmasina kadar mükemmel bir görüntüye sahip.

Ancak üzerinde çok kıssa süre için olsa bile, çiçek görmek beni mutlu edecek. Belki çiçek açtiramama nedenim, pencere kenarında l bir şerit şeklinde uzamasini istediğim için, boyuna uzamasını teşvik etmem olabilir. Dallaşmaya çok izin vermiyorum.

blackpower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2017, 15:30   #332
Ağaç Dostu

İlknur44's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2016
Merhaba benimde telgraf çiçeğiim var iki tane biri yeşil diğeri mor çizgili yeşil sinli geçen sene gayet güzel büyüyordu ama bu kış yaprakları kurudu ve köktende kuruma var neden acaba.

İlknur44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2017, 12:19   #333
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 17
Benimki okadar cılız ve ince uzuyorki, uzamadan kopuveriyor. Kopanlarda köklenmiyor. Bu cılızlığın nedeni ne olabilirki?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batı Rüzgarı Mesajı Göster
çiçek açar mor çizgili olanlar pembe açar.çok kolay çelikten üretilebilir zahmetsiz toprak seçmeyen bir çiçektir.

bende vardı ama çiçekleriyle değil yapraklarıyla öne çıkan bir çiçek olduğu için elimden çıkardım.tam anlamıyla bir salon çiçeği... salon çiçeklerini sevenler bunu da sever.bende olduğu 1 yıllık süreçte çiçek açmamıştı.ama ben çok yer değişikliği vs yaptım...

erbek_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2017, 01:42   #334
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erbek_ Mesajı Göster
Benimki okadar cılız ve ince uzuyorki, uzamadan kopuveriyor. Kopanlarda köklenmiyor. Bu cılızlığın nedeni ne olabilirki?
Yeterince güneş ışığı almadığında cılız ve soluk renkli oluyor bu bitki.. Bol güneş ışığı almalı...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2017, 11:05   #335
Ağaç Dostu

Duru's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2017
Mor telgraf çiçeğim aynı daldan sürekli çiçek açmaya devam ediyor. Tradescantia navigularis Bunları da Zengarden'dan aldım. İki çeşiti aynı saksıya ektim. Biri maidens blush diğeri gökkuşağı fluminensis ama renkleri yeşil. Daha sonra pembeleşir mi acaba?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Duru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2017, 14:32   #336
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Duru Mesajı Göster
Mor telgraf çiçeğim aynı daldan sürekli çiçek açmaya devam ediyor. Tradescantia navigularis Bunları da Zengarden'dan aldım. İki çeşiti aynı saksıya ektim. Biri maidens blush diğeri gökkuşağı fluminensis ama renkleri yeşil. Daha sonra pembeleşir mi acaba?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Genel olarak Tradescantia türlerinin tam renklerini almaları iyi güneş ışığı görmelerine bağlı... Yeterince güneş almadıklarında tam renkleri ortaya çıkmıyor.. Çok koyu mor renkli Tradescantia'mın bile güneş almadığında yeşile döndüğüne tanık olmuştum...

çiçeksever ve Duru beğendi.
Eski 03-10-2017, 17:39   #337
Ağaç Dostu

Duru's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Genel olarak Tradescantia türlerinin tam renklerini almaları iyi güneş ışığı görmelerine bağlı... Yeterince güneş almadıklarında tam renkleri ortaya çıkmıyor.. Çok koyu mor renkli Tradescantia'mın bile güneş almadığında yeşile döndüğüne tanık olmuştum...

Teşekkürler umarım görürüm güzel renklerini

Mesut Temiz beğendi.
Duru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2017, 09:58   #338
Ağaçsever

İber35's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2017
Selamlar.benim mor telgrafım çiçek açmaya başladı.Yalnız dalları çok uzamaya başladığı için budamak istiyorum.Budama yapmak için en uygun zaman hangi mevsimdir acaba?Çiçekleri geçtikten sonra budama yapsam uygun olurmu?

Eklenen Resimler

Milla ve GONÇ beğendi.
İber35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2017, 22:56   #339
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İber35 Mesajı Göster
Selamlar.benim mor telgrafım çiçek açmaya başladı.Yalnız dalları çok uzamaya başladığı için budamak istiyorum.Budama yapmak için en uygun zaman hangi mevsimdir acaba?Çiçekleri geçtikten sonra budama yapsam uygun olurmu?
Bence yeterli sıcaklığı ve ışığı sağladıktan sonra sorun olmayacaktır. Telgraf çiçekleri için budama zamanının pek önemli olduğunu düşünmüyorum. Budadığınız dalları bir şişe ya da kavanoz içinde suya koyarak köklendirebilirsiniz de...

Eski 31-10-2017, 09:24   #340
Ağaçsever

İber35's Avatar

Yardımınız için teşekkür ederim Mesut bey.Bulunduğu yerde tül perde ardından öğleden sınra tamamen gğneş alan bir yerde.Pencere güney doğu crphesine bakıyor.Sanırım güneş ışığı ve sıcaklık yeterli.Birkaç güne kadar dallrını biraz kısaltacağım.İnşallah yanlış birşey yapmam..

Mesut Temiz beğendi.
Eski 05-11-2017, 22:07   #341
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Hiç bir problem olmaz sayın İber35. Bahsettiğiniz uygun şartlarda bir süre sonra boğum yerlerinden yeni filizler fışkıracaktır.. Ayrıca kestiğiniz dalların her biri de suda köklenip yeni bitkiler olmaya aday... Kolaylıklar diliyorum...

Eski 06-01-2018, 08:47   #342
Ağaçsever

İber35's Avatar

Telgraf çiçeklerimin son hali.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz ve Milla beğendi.
Eski 15-01-2018, 19:05   #343
Ağaç Dostu

İlknur44's Avatar

Merhaba arkadaşlar bu mor telgraf çiçeği kimde var.Bana birkaç dal veren arkadaş varmı. Birkaç yıldır arıyorum malesef bulamadım.

Eski 16-01-2018, 09:37   #344
Ağaçsever

İber35's Avatar

Sn.bahçe-mimarı selamlar.Sanırım istediğiniz mor telgraf çiçeği bende var.Size bir kaç dal göndermek isterim.Yalnız şöyle bir sorun olacak diye düşünüyorum.Siz anladığım kadarıyla Malatya da ikamet ediyorsunuz,bende İzmir de.Malum havalarda baya soğudu.Arada oldukça uzun bir mesafe var.Bu soğuk havada göndermem uygun olurmu acaba ona pek emin olamadım.Mevsim uygun değil gibi geldi bana.İstediğiniz bu çiçekse,soğuk garketmez derseniz özelden göndereceğim yeri yazarsanız size gönderirim.

İlknur44 beğendi.
Eski 16-01-2018, 09:40   #345
Ağaçsever

İber35's Avatar

Aynı fotografı tekrar yükleyemiyormuşum,hata verdi.Üst resimdeki fotografa bakabilirsiniz.İstediğiniz çiçek bu mudur?

İlknur44 beğendi.
Eski 16-01-2018, 11:09   #346
Ağaç Dostu

İlknur44's Avatar

Alıntı:
Sn.bahçe-mimarı selamlar.Sanırım istediğiniz mor telgraf çiçeği bende var.Size bir kaç dal göndermek isterim.Yalnız şöyle bir sorun olacak diye düşünüyorum.Siz anladığım kadarıyla Malatya da ikamet ediyorsunuz,bende İzmir de.Malum havalarda baya soğudu.Arada oldukça uzun bir mesafe var.Bu soğuk havada göndermem uygun olurmu acaba ona pek emin olamadım.Mevsim uygun değil gibi geldi bana.İstediğiniz bu çiçekse,soğuk garketmez derseniz özelden göndereceğim yeri yazarsanız size gönderirim.
Merhaba çok teşekkür ederim, evet malatya da oturuyorum ama sizce sorun olur mu. Bu aralar burda havalar sıcak ve çiçek zarar görürmü acaba eğer olmazsa havalar sıcak olduğu zaman yollarsınız. Siz bilirsiniz çiçek soğuğa dayanıklı mı acaba.Evet fotoğraftaki çiçek.

Eski 16-01-2018, 11:30   #347
Ağaçsever

İber35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahce-mimarı Mesajı Göster
Merhaba çok teşekkür ederim, evet malatya da oturuyorum ama sizce sorun olur mu. Bu aralar burda havalar sıcak ve çiçek zarar görürmü acaba eğer olmazsa havalar sıcak olduğu zaman yollarsınız. Siz bilirsiniz çiçek soğuğa dayanıklı mı acaba.Evet fotoğraftaki çiçek.
İnanın bende pek bilmiyorum.O yüzden kararsız kaldım bende.İsterseniz size gönderebileceğim adresi verin ben yinede şansımızı deneyip size bir kaç dal göndereyim.

Eski 16-01-2018, 12:42   #348
Ağaçsever

İber35's Avatar

İyice dallanıp budaklanan zebrinamdan kestiğim dalları suda köklendirdikten sonra hepsini daha dolgun görüksün diye aynı saksıya dikmiştim.2 ay sonraki dutum bu.

Eklenen Resimler

Eski 16-01-2018, 12:48   #349
Ağaçsever

İber35's Avatar

Alıntı:
İyice dallanıp budaklanan zebrinamdan kestiğim dalları suda köklendirdikten sonra hepsini daha dolgun görüksün diye aynı saksıya dikmiştim.2 ay sonraki dutum bu.
Dal dediğim 10 cm.i geçmeyen küçük çeliklerdi.

Eski 16-01-2018, 12:51   #350
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahce-mimarı Mesajı Göster
Arkadaşlar merhabalar,
Bu bitkiyi uzun yıllar besledim. Kışın en soğuk aylarında dışarıda tutulmaya dayanamasa da, iyice sarılacağından (özellikle baloncuklu paketleme naylonlarına sarılırsa) iki üç günlük bir yolculuktan pek etkileneceğini sanmıyorum. Özellikle de yumuşak iklime sahip olan yerlerde yaşadığınız göz önünde bulundurulursa, göze alınabilir küçüklükte bir risk.. Ama hiç riske girmeyelim diyorsanız Mart ortalarına kadar bekleyip gönderebilirsiniz..

Not: Çelikleri doğrudan toprağa ekenler de olsa da, ben gönderilen çeliklerin suda köklendirilip sonra ekilmesini öneriyorum. Yıllarca bu şekilde çoğaltıp dağıtmıştım, hiç kayıp olmadı...
Bol şans diliyorum...

İlknur44 ve İber35 beğendi.
Eski 16-01-2018, 13:05   #351
Ağaçsever

İber35's Avatar

Alıntı:
Arkadaşlar merhabalar,
Bu bitkiyi uzun yıllar besledim. Kışın en soğuk aylarında dışarıda tutulmaya dayanamasa da, iyice sarılacağından (özellikle baloncuklu paketleme naylonlarına sarılırsa) iki üç günlük bir yolculuktan pek etkileneceğini sanmıyorum. Özellikle de yumuşak iklime sahip olan yerlerde yaşadığınız göz önünde bulundurulursa, göze alınabilir küçüklükte bir risk.. Ama hiç riske girmeyelim diyorsanız Mart ortalarına kadar bekleyip gönderebilirsiniz..

Not: Çelikleri doğrudan toprağa ekenler de olsa da, ben gönderilen çeliklerin suda köklendirilip sonra ekilmesini öneriyorum. Yıllarca bu şekilde çoğaltıp dağıtmıştım, hiç kayıp olmadı...
Bol şans diliyorum...
Bilgiler için teşekkür ederim Mesut Bey.Sn.Bahçe-mimarı kabul ederse bende sizin verdiğiniz bilgi gibi gönderme yapabilirim.

Eski 16-01-2018, 21:46   #352
Ağaç Dostu

İlknur44's Avatar

Alıntı:
Arkadaşlar merhabalar,

Bol şans diliyorum...
Çok teşekkür ederim bilginiz için.
Sayın iber35 size adresi yolluyacam . Sağlıcakla kalın.

Eski 17-02-2018, 10:11   #353
Ağaç Dostu

İlknur44's Avatar

Merhaba Sayın İber35 dediğim çiçek bu.

Eklenen Resimler

Milla ve sevgihoca beğendi.
Eski 10-03-2018, 23:59   #354
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2017
Sevgili forum kullanıcıları selamlar,
Nişanlımın rahmetli annesinden kalan 3-4 farklı renkte morlu, pembeli çok güzel bitkileri, kışın camın dışında unutup öldürdüm ve çok üzüldük.
Sizler sağolun bitkilerin hepsinin telgraf çiçeği olduğunu anladım. İnternetten almak için baktığımda 10 cm fideleri 15 lira gibi fiyatlara görüyorum, sizce Ankara’da çiçeklilerden daha uyguna bulabilir miyim?
Veya çeliklerinden yollayabilecek olan varsa rica edebilir miyim?

barkin17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2018, 07:08   #355
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi barkin17 Mesajı Göster
Sevgili forum kullanıcıları selamlar,
Nişanlımın rahmetli annesinden kalan 3-4 farklı renkte morlu, pembeli çok güzel bitkileri, kışın camın dışında unutup öldürdüm ve çok üzüldük.
Sizler sağolun bitkilerin hepsinin telgraf çiçeği olduğunu anladım. İnternetten almak için baktığımda 10 cm fideleri 15 lira gibi fiyatlara görüyorum, sizce Ankara’da çiçeklilerden daha uyguna bulabilir miyim?
Veya çeliklerinden yollayabilecek olan varsa rica edebilir miyim?
Sorunuzun cevabı değil, ama donan çiçekleri atmadıysanız, saksıların topraklarını kazımadıysanız, saksıları sıcak bir yere alır ve normal sulamaya başlarsanız dipten verme ihtimalleri var... Eski yıllarda dışarı, bahçeye ekmeyi denediğim bazı telgraf çiçeklerinin kışın donmalarına rağmen toprak altında kalan kısımlarından büyüdüklerini hatırlıyorum...

Eski 12-03-2018, 08:33   #356
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2017
Alıntı:
Sorunuzun cevabı değil, ama donan çiçekleri atmadıysanız, saksıların topraklarını kazımadıysanız, saksıları sıcak bir yere alır ve normal sulamaya başlarsanız dipten verme ihtimalleri var... Eski yıllarda dışarı, bahçeye ekmeyi denediğim bazı telgraf çiçeklerinin kışın donmalarına rağmen toprak altında kalan kısımlarından büyüdüklerini hatırlıyorum...
İlginiz için sağolun ama öldüğünü düşündükten sonra dışarıya koydum tüm saksıları ve iş işten geçti sanırım. Topraklarında kadife çiçekleri büyüyor artık.

Mesut Temiz beğendi.
barkin17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2018, 14:03   #357
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Tradescantia telgraf çiçeği | Zengarden - Türkiye'nin tercih ettiği bahçecilik sitesi
ben geçen sene buradan aldım. Fiyat iyi ve çok güzel kargolanmış olarak geldi.

Mesut Temiz beğendi.
çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2018, 17:46   #358
Ağaç Dostu

ParlakYıldızlar's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2015
Saksilarını ve topraklarını yeniledim tabi artık evdeki envai çeşit plastik ambalaj ne güne duruyor ki..Ve pembelesmesi için soğuk görmesi gerekiyor.

Eklenen Resimler

ParlakYıldızlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2018, 09:30   #359
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-04-2018
üç renk telgraf çiçeği

sayın parlak yıldız,
Telgraf çiçeğinize aşık oldum desem yeridir.
zengarden da stokta yok diyor ve telefonları da çalışmıyor.
başka biryerlerde gördünüz mü bu türün satışını? bulamadım ben birtürlü

acakmak79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2018, 16:12   #360
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-04-2018
Sevgili Parlak Yıldız,
Bana gönderdiğiniz üç renk telgraf çiçeğim diğer kardeşlerinin yanında mutlu gözüküyor. Alt yapraklar yeni evine alışma sürecinden dolayi biraz soluk ama yeni çıkan yapraklarımız var.
Tekrar çok çok teşekkür ederim gönderiniz için...

acakmak79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024