agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-11-2006, 13:53   #1
Yeni Üye

wolf123's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2006
Selaginella

Bir süredir İsak menşeli arkadaşların ağaçlar.net teki aktivitelerini izlemekteyim.Bu foruma ilk mesajım.Bana büyük keyif veren bitki dünyası açısından bu forumdan çok yararlanacağımı düşünüyorum.Bilgi almak istediğim tür seleginella bitkisi. Seleginella bitkisini yapı marketlerin birinde görüdüğümde gerçekten çok beğenerek almıştım.Ancak aldığım zamandan beri tamamen gerileme aşamasındalar ve gittikçe kötüleşiyorlar.Bu bitki hakkında internette pek bir şey bulamadım.Bakımı çoğaltılması hakkında bilgi sahibi arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.

wolf123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2006, 09:43   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-09-2006
Galeri: 2
az güneş alan veya gölgelik yerlerde yetiştirmeniz gerekiyormuş. Kapalı yerlerde de minimum 40C istiyormuş. Buranın yalancısıyım

Benim de derslerden hatırladığım kadarı ile en ilkel bitkilerden biridir bu bitkiler ve büyük ihtimalle tropik veya subtropiklerde yaşıyorlardı. Zaten laboratuvarda incelememiz için de seradan çıkarıp getiriyorlardı. Akşam eve gittiğimde ders kitaplarımdan ayrıntılarına bakıp size daha fazla bilgi vermeye çalışırım.

İyi günler

kürekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2006, 10:36   #3
Yeni Üye

wolf123's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2006
Teşekkür ederim Rower.Sıcaklığı 40 c olması işin ilginç ve zor tarafı.Yeni bilgilieri bekliyorum.İşin doğrusu ne kadar sıklıkta su vereceğimi çözemedim.Eğer ki bu kadar sıcaklık istiyorsa su ihtiyacıda fazla olacak.

wolf123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2006, 10:54   #4
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Düzeltme

Partial sun or shade, 6-8" in container, minimum temperature 40º for indoors.

Dikkat orada minimum 40ºF derece diyor ancak bu cantigrad değil Fahrenheit cinsinden olmalıdır. yani minimum sıcaklık takribi 4ºC cantigrad derece olmalıdır.
şimdi kabaca F=>C çevirisini kafadan yaptım yanlış olabilir doğrusunu bilen düzeltsin ancak 10ºC minimum ve nemli istiyor diyebiliriz ...???
ancak bendeki de mefta olma durumunda şartları kestiremedim ne nemli ne kuru ne sıcak nede soğuk ne güneş nede gölge neden böyle oluyorlar nerde yanlış bilemiyorum hala...
kolay deniyor ancak...

Mesut Temiz beğendi.

Düzenleyen praecox : 10-11-2006 saat 10:43
praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2006, 23:33   #5
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wolf123
...Seleginella bitkisini yapı marketlerin birinde görüdüğümde gerçekten çok beğenerek almıştım.Ancak aldığım zamandan beri tamamen gerileme aşamasındalar ve gittikçe kötüleşiyorlar.Bu bitki hakkında internette pek bir şey bulamadım.Bakımı çoğaltılması hakkında bilgi sahibi arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.
Barış Bey ,
Selaginella aşırı nem ve yoğun gölge seven bir bitkidir. Hatta tam gölgeyi tolore eder de üzerine biraz gelen akşam veya sabah güneşinden bozulur. Hergün duş alınan hafif aydınlık banyolarda ve bol yemek pişen, camları buharlanan mutfaklarda çok güzel sonuç verdiğini kendi denemelerime de dayanarak söyleyebilirim. Çok bol su istemekte. Sakın dikili olduğu harcı kurutmayın. Hatta az miktarda tabağında su kalabilir.Bu suyu çeksin sonra tekrar sularsınız.

Saksı değiştireceğiniz zaman bol yaprak çürüntülü bir harç
tercih ediniz. Soğuğa da kuru sıcağa da hassatır. Çok çok rutubetli, ılık ve yoğun gölge alanlarda dış mekanda da yetiştirebilirsiniz. Yüksek rutubeti sevdiği için seralarda ve terraryumlarda kolaylıkla yetişir. Gece sıcaklığı 12 derecenin altına düşmemelidir. Yetişmesi için ideal sıcaklık 22-24 derecedir.

Ayırma ile üretebilirsiniz. Spor ve çelikle de ürer. Aldığınız çelikleri köklendirebilmeniz için tabandan ısıtma ve yüksek nem uygulamalısınız. Toprak sıcaklığını köklenme tamamlanana kadar gece gündüz 21-22 derecede tutmalısınız.

sibelim ve lolla beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2006, 12:28   #6
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Yapraklarına su püskürtülmesine karşı tutumu nedir bu nebatın?

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2006, 17:49   #7
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Yapraklarına su püskürtülmesinden rahatsız olmuyor. Bir ara serada sisleme başlığı altındaydılar ve coşmuşlardı.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2010, 04:57   #8
Ağaç Dostu

snowman77's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2007
Galeri: 6
Selaginella martesiii bitkisiyle yeni tanıştım ancak hayran kaldığımı söylemeliyim yaprakları oldukça alımlı yeşil ve uçları sarı renkte.
Bir de resim ilave edelim.

Selaginella martesiii

Name:  in226.jpg
Views: 20172
Size:  20.5 KB

canannuman beğendi.
snowman77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2010, 12:06   #9
Ağaç Dostu

İrem Erdinç's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2009
:(

Benim Selaginella martesiii vahim durumda, resmen can çekişiyor. Tabaktan sulama yaptım, suyunu eksik etmedim, yazıldığı gibi mutfakta nemli bir ortamda bakıyorum, fıs fıs ile yapraklarını suluyorum, bana göre gölgede de duruyor... Buna rağmen güzelim yeşil yaprakları büzüldü, sararma aşamasına giriyor...

Ne yapabilir ve nasıl kurtarabilirim lütfen yardım edin.

İrem Erdinç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2010, 09:45   #10
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Nemli toprak ve nemli havayı seven bir bitki.

Bizdeki de benzer belirtiler gösterince kavanoz bahçe yaptık, şimdi mutlu.

Yani cam bir vazonun içine koyup üst kısmını şeffaf naylon ile kapattık. Arada kontrol edip sprey yapıyoruz.

Vazo yerine uygun büyüklükte bir pet şişeyi de kesip, kullanabilirsiniz.

canannuman beğendi.
sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2010, 11:19   #11
Ağaç Dostu

İrem Erdinç's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2009
Teşekkürler

Sayın Sabah,
Cevabınız için teşekkür ederim.
Hemen uygulamaya başlıyorum. İnşallah kurtulur.

İrem Erdinç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2010, 22:17   #12
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2009
Selaginella dan iki gün önce tesadüfen edindim..Suyu çok seven bir bitki kuru kalmaya ve nemsiz ortama tahammül edemiyor. Gövdesinden ipliksi köke benzettiğim birşeyler sallanıyor,bir kısmı da kendi toprağına dalmış halde... İlk getirdiğimde dibi kuru ve yaprakları pörsümüş vaziyetteydi. Altına koyduğum tabağı su doldurdum.

Şimdi gayet dik ve düzgün yaprakları. Fısfısta sevdiği belli. Yapay gibi duruyor

umıt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2010, 22:22   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-08-2008
Arkadaşlar, benimkinin saksısı yarı boyuna kadar su içinde duruyor (çünkü etobur bir bitkiyle aynı kabı paylaşıyor) ve aldığım günden bu yana (sanıyorum 6-7 ay oldu) nerdeyse iki katı kadar büyüdü.
Sadece saf su kullanıyorum. Bol aydınlık ama Güneş görmeyen bir noktada.
Yarın gündüz unutmazsam fotoğrafını çekecem.

querelle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2010, 00:35   #14
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Sevgili querelle saf sudan kastınız nedir?Bu bitki de acaba kireçsiz sumu sever,yoksa diğerleri gibi damacana sulardan mı kullansam?

Eski 29-03-2010, 10:34   #15
Ağaç Dostu

sayın umit79,

Saf sudan kasıt kabaca; yağmur suyu, RO ya da ütü/akü suyu gibi içinde mineral bulunmayan su demek. Etobur bitkilerin sulanması (çoğu için diyeyim, yanlışlık olmasın), saksının altında daima saf su bulundurma yöntemiyle yapılıyor.

Ben Seloş ( ) için de akü suyu kullanıyorum; ama dediğim gibi aslında komşusu için bu lükse giriyorum. Kendisi sadece tesadüfen orda konuşlanmış olduğu için saf su içinde duruyor.
Gereksinimleri nedir bilmiyorum, yanlış yönlendirmeyeyim. Bu benim tesadüf eseri keşfettiğim birşey; fotodan da göreceğiniz gibi benim koşullarımda işe yarıyor.
Aldığımda şu andaki halinin nerdeyse yarısı minicik birşeydi.

Bir de asıl favorim olan açık yeşil bir tane vardı ama pencerenin pervazından çaldılar onu

Not: Arkaplandaki büyük seloşu (nerteranın yanındaki) yeni aldım, o nasıl gelişme gösterecek bilmiyorum.

Eklenen Resimler

Eski 29-03-2010, 10:40   #16
Ağaç Dostu

Bir de "...Güneş görmeyen bir noktada" demişim ama bu tam doğru değil; günde 1 saat kadar görüyor.

Eski 03-04-2010, 23:12   #17
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Bu bitkinin büyüme hızı çokmu fazla acaba bilen var mı?
Bende ki bitki bir hafta da çok gelişti. Spreyi çok seviyor.
Bir boy geniş saksıya su doldurdum (deliksiz saksı) İçine selaginellanın saksını oturttum.Kökten sürekli su alıyor.Umarım çürümez...

Eski 18-04-2010, 13:13   #18
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-12-2009
Yosun benzeri bir bitki. Sprey ve yapraktan gübrelemeye bayılıyor. Daha alalı 3 gün olan bitkime günde 4-5 kez yapraktan mikro element + azot gübreli (konsantrasyonlar çok düşük) su uyguluyorum şimdiden bitki genişlemeye başladı bile

gokturkseyhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2010, 13:50   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2010
Merhabalar, aranıza az önce katıldım son derece güzel paylaşımlar var bu forumda emeği geçen herkesi tebrik etmek istiyorum. Selaginella ile ilgili sizlere bir soru da ben sormak istiyorum. Seraginella bitkili akvaryum ortamında yaşayabilir mi acaba? Bazı bitkiler hem karasal hem sucul olabiliyorlar çünkü.
Java moss örneğimiz

Başka bir örnek

Bu resimlerde de gördüğünüz gibi akvaryum ortamlarında bol miktarda bitki çeşitleri yetiştirilebiliyor. Benim de böyle bitkili bir akvaryumum var ve dün Bauhaus'da selaginella gördüm ve çok beğendim. Olabilir derseniz hemen denemeye koyulacağım.

*** Selaginella tamamen su içerisinde kalacak
*** Akvaryum bitkileri için kullandığım farklı dalga boylarındaki ışık kaynakları ile günlük 8 saat gibi ışıktan yararlanacak
*** pH 7 civarında
*** Sıcaklık 25 C civarında.

Ne dersiniz olabilir mi?

efeege beğendi.
harunresitz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2010, 19:00   #20
Yeni Üye

loresima13's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2010
ben de dün bauhause gördüm aldım selaginellayı, şu anda çok küçük bir saksıda saksısını değiştireyim mi bide günde ne kadar sulamak gerek tabağını boş gördükçe mi su koymalıyım

loresima13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2010, 00:33   #21
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Seleginella suyu çok seven bir bitki.Kurumasına müsade etmemelisiniz. İşyerimin kapalı kaldığı iki günde susuz kalmış toparlayamadı.Ben yaşatamadım ne yazık ki

Eski 04-07-2010, 14:01   #22
Yeni Üye

zulu's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2010
Seleginella

Merhaba,
Bu çiçek aslında komşumun, tatile gittiği için bana bıraktı.O Arapsaçı dedi ama saksısında Seleginella yazıyor. Aldığında görmüştüm çok güzeldi. Ama şu anki durumuna üzüldük.

Bana verdiğinde tabağında su vardı, hergün sula dedi ve mutfak camının önüne aydınlık yere koy dedi.

Fotoğraflarını da ekliyorum. Yarısı kurumuş durumda. Ve kuruyan köklerde sanki küf gibi beyaz oluşumlar var. Buradan okuduklarımdan gölge yer sevdiğini anladım.

1 - Kuruyan kısımları temizlemek gerekir mi?
2 - Camın önünden daha gölge bir yere mi alayım? (Sabahtan öğlene mutfağa güneş vuruyor!)
3 - Hergün dibinden su vermeye devam edeyim mi?

Teşekkürler şimdiden.

Eklenen Resimler

canannuman beğendi.

Düzenleyen zulu : 04-07-2010 saat 16:36
zulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2010, 15:33   #23
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Bende candostumun sayfasında ilk görmüştüm seleginella 'yı .Bu gün alışverişe çıktığımda görünce şaşırdım .Nereden bulsam diye düşünürken karşıma çıktı .Burada yazılanları okudum .Umarım sağlıklı bir şekilde büyür.

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2011, 18:34   #24
Ağaç Dostu

yener.T's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2010
Galeri: 16
Bende geçen gün Bahaus'tan seleginella aldın.Cam fanus içersine saksısı ile yerleştirip icersine saf su koydum.Üstünü kapatarak cam önüne koydum.Gelişmesini bekliyorum.Selamlar.

Eklenen Resimler

canannuman beğendi.
yener.T Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2011, 12:46   #25
Ağaç Dostu

tamaşa's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2009
Galeri: 8
20 gün önce aldığım Selaginella bozulmaya başladı..saf su ile suluyorum mutfakya nemli bir ortamda bulunduruyorum sorun nedir anlayamadım..Yardımcı olursanız sevinirim..

Eklenen Resimler

efeege beğendi.
tamaşa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2011, 01:57   #26
Ağaçsever

barba1981's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2010
Ben banyoda lavabonun üzerine koydum 2 adet ve hallerinden çok memnunlar.Her sabah yüzümü yıkarken güne onlarla başlamak çok keyifli

barba1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2011, 18:46   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2011
Herkese merhaba...

Bir iki şey paylaşmak istedim:

Öncelikle sporlu bitkiler alt dalından iletim demetleri bulunan bir türdür.
Ancak yaprak sayılamayacak organları sadece bir - iki hücre kalınlığında olduğu için hızlı su kaybı gerçekleştirir. Özellikle iletim demeti olduğu için bu sorun değilmiş gibi dursa da iletim demetleri daha yüksek derecede özelleşmiş değildir. Bu nedenle nemin yüksek olduğu (dolayısıyla buharlaşmanın az olduğu) zamanlar daha rahat eder.

Bitki sürekli su alacak şekilde tutuluyorsa düşük nem sorun olmaz.

Fıskıye ile sulamaya gelince, bu da doğrudan yüzeydeki su tabakasının buharlaşmayı engellemesinden dolayı bitkinin hoşuna gidecektir ancak daha önemlisi şu: bu bitkiler heterosporiktir, yani sperm ve yumurta mahiyetindeki sporların her ikisini de oluşturur... Ancak spermin bir yumurta mahiyetindeki sporu dölleyebilme için bir ince su tabakasına ihtiyacı vardır, bu nedenle bitki üzerinde böyle bir su tabakası oluşturmak bu bitkileri üretmek için elzemdir.

mOnfray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2012, 14:13   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2012
Selamlar ben kendi selaginellamı cam fanusa koydum altındada biraz damacana suyu var sizce büyümesi için işe yarar mı?

İrem T. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2013, 09:43   #29
Ağaç Dostu

jokerkan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2010
Merhaba bende edindim bu bitkiden aynı durumları bende yasadım, hemen seffaf kapaklı plastik saklama kabına koydum kapagını kapattım.zeminine de su ekledim.İnsallah nem oranını yukseltirimde bitki toparlanır.

jokerkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2013, 16:57   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-02-2013
selaginella jori

Arkadaşlar Türkçesi; bu bitki bir yosundur. Yosun altında ve üstünde bol nem ister. Loş ve hafif süzme ışığa bayılır. Kum ve çürürmüş toprak olmuş bitki kalıntıları arasında coşar. Hopa'da doğal ortamda gördüm.

germakochi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024