agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni3922Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-07-2009, 04:36   #661
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-05-2009
Galeri: 40
Bunlarda diger bahcedekiler

Name:  beyazpembe.jpg
Views: 6961
Size:  71.3 KB
Name:  saksikupe.jpg
Views: 8799
Size:  70.1 KB
Name:  saksipembe kue.jpg
Views: 6613
Size:  71.0 KB
Name:  makikupe.jpg
Views: 6717
Size:  61.3 KB
Name:  bahcekupe.jpg
Views: 6521
Size:  72.0 KB

ebruelif beğendi.
yesim ozgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2009, 04:41   #662
Ağaç Dostu

iste en enteresan olan kupe cicegi budur:
Kucucuk bir cecgi var. Maki agac formunda. Resmen cit olarak kullaniliyor. Yeni cikan filizleri bile oduncu. Minicik yapraklari var. Dallari odunsu ancak kirmizi renkte. Ilk kez boyle bir kupe cicegine rastliyorum. Ve inanamiyorum. Dun gittigimde uzeri cicek doluydu. Bugun gittigimde budamislardi kupeyi. Resimlere dikkatli bakarsaniz canlandirabilirsiniz.
Name:  kucukkupe.jpg
Views: 9218
Size:  64.0 KB
Name:  kucukkupeagac.jpg
Views: 6457
Size:  71.3 KB
Name:  kucukkupegenel.jpg
Views: 6538
Size:  75.1 KB iste cit olarak kullanilan hali. Diger evin bahcesiyle bu evin bahcesini ayirmak icin kullanilmis. O gordugunuz yesil maki komple kupe cicegidir.

Eski 17-07-2009, 04:46   #663
Ağaç Dostu

Bu kupede mezbelilik bir bahcenin kiyisinda kalmis. Cok bakimsiz. Ustu pmuklu bit kayniyor. Topragi kendi doktugu yapraktan, cicekten etraftan ruzgarla gelmis bir dolu copten gorunmeyecek halde. Ancak bakar misiniz nasil ciceklenmis. Bu arada bu kupenin oldugu sokak agaclik. Agaclarin hasmetinden sokaga kesinlikle gunes isigi girmiyor. Hatta, yari karanlik bile diyebiliriz. Ama kupe orda mutlu sanirimName:  4 kokkupe.jpg
Views: 7822
Size:  72.3 KB

Eski 17-07-2009, 04:55   #664
Ağaç Dostu

Bu kupeler sadece 2 sokakta bulup fotografladigim.

birde yarin fotograflayacagim inanilmaz guzellikte kirmizi beyaz agac formunda bir kupe.

Her bahcede kupe cicegimi olur ya!!!

bugun ilkkez canlisini gordugum mavi beyaz kupe cicegi buldum. Ancak fotograflayamadim. Sahibi evde yoktu ve bahcede bir Rottwieler kopek vardi Hav hav hav .. Bi rahat rahat fotograflayamadim Disaridan gozlemledigim kadariyla mavi beyaz olan kupe bodur ve o resimlerde gordugumuz kadar cekisi gelmedi. Ayrica tam mavi de degil rengi. Eflatun mavi karisimi bir renk. Mora daha yakin. Cok ciliz gorunuyordu

guldum bunlari yazarken kendime tabi bu kadar gur ve saglikli, arsiz, asi kupe cicegi gorunce mavi beyaz kupe cicegini begenmedim ya. Esefle kiniyorum kendimi

Eski 17-07-2009, 10:35   #665
Ağaç Dostu

sevim4's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2009
sevgili yesim hanim hergün senin haberini okumak için sabırsızlıkla her saat başı interneti açıyorm aceba yesm nehaber yazmış diye okatar alıştıkki sana ayilemizden birisi gibisin sana çooook teşekkür ederim bizlere görsel bir güzellikler sunduğun için bunların tohumundan bol bol alın minik küpeliden ve pempe beyaz olandanda dört gözle yeni haberini bekliyorm? hoşçakal.

sevim4 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2009, 11:13   #666
Ağaç Dostu

_kardelen_'s Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2009
Galeri: 2
Sevgili Yeşim, resmini eklediğin o evin önüne, o güzelliğe hayran kaldım.
Çok güzel bir çalışma yapmışsın, değişik küpe çiçekleri resimleri için de ayrıca tebrik ederim. Haydi bir güzellik daha yapıp da şu küpelerden bizlere tohumlar toplar mısın
E ama göz hakkı

_kardelen_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2009, 21:52   #667
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2009
Eeee İngiltere'nin nemli, serin, bulutlu-yağışlı havasında, o coğrafyada coşmasınlar da ne yapsınlar?.. küpelerin istedikleri her şey orada var. Ben de İstanbul sıcağında, kavurucu rüzgarla savaşarak hayatta kalmalarını sağlıyorum küpelerimi de alıp oraya mı gitsem? Londra'dan getirdiğim küpelerim 15 günde sizlere ömür olmuşlardı Çok güzeller, çoook

bennur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2009, 08:36   #668
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2009
Herkese merhaba,
Nihayet çiçeğimi böcük ve kelebeklerden kurtardım ama yapraklarını baya döktü. Bu nedenle çok üzüldüm ama bu sabah üzerinde iki tane küçük tomurcuk gördüm. Sanırım sağlığına kavuştu ve teşekkür etmek için açmaya çalışıyor.
Yeni eklenmiş küpe çiçeklerine bayıldım hatta kıskandım. Biz burda küpe çiçeklerimizin gözünü içine bakıyoruz resmen acaba aşırı ilgiden sıkılıyorlarda mı nazlanıyorlar bizimkiler ( (Gerçi ben yeni bir küpe çiçeği yetiştiricisiyim ama ) Anlattıklarınıza göre oradakilerde aşırı ilgisizlikten kendilerini göstermeye çalışıyorlar herhalde.

regina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 10:58   #669
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Valla yeşim hanım ne diyeyim? Elinize sağlık. Hele o bahçeye bayıldım. Ne kadar şeker olmuş. Sayenizde Londra'ya gitmiş kadar olduk. Artık bende her sabah bakalım ne yazmış, neler göndermiş diye hemen bu sayfayı açıyorum.

ilknur aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2009, 05:32   #670
Ağaç Dostu

yeni kupeler

Iste yeni kupe cicegi fotograflari.

Asagida gordunuz kupe kirmizi beyazdan cicekli ve agac boyutunda. 2 kok oldugunu saniyorum. Cunku ancak fotograftaki resmi gorebiliyorum. 2 metre civarinda. Cok guzel ruya gibi bir kupeli bu.
Name:  kupeagacikirmizibeyaz.jpg
Views: 6406
Size:  74.4 KB
Name:  kupekirmizibeyaz.jpg
Views: 6421
Size:  67.2 KB

asagida gordugunuz kupeli ise ilk kez rastladiklarimdan biri. Cok ince dallari olan, yapraklari jelatin kadar ince, alti pembe ustu beyaza yakin yesil renkte. Agac formunda kalin govdesi var ancak dallar sac teli kadar ince. Cicekleri cok narin, ince uzun, tuttugunz zaman hemen yerinden kopuveriyor. Bulundugu sitenin bahcesi gunes almayan bir yer.
Name:  kupeyeni1.jpg
Views: 6810
Size:  58.3 KB
Name:  kupeyeni.jpg
Views: 6967
Size:  74.3 KB

Asagida gordunuz odunsu yapi, bir kupe cicegine ait. Dikkatli bakarsaniz uzerindeki tek kupeyi gorebilirsiniz. Budanmis. Ortaya sadece odun govde cikmis. Sanirim zamaninda agacmis, ancak gozlemledigim kadariyla bakimsiz bir bahcede ve arka tarafinda kalan bolumde cok fazla boceklenme vardi. Hastalanmis.
Name:  kupekalasi.jpg
Views: 6102
Size:  60.2 KB

Eski 25-07-2009, 05:38   #671
Ağaç Dostu

Kupe tohumlari

Evet....

Nihayet aklima geldi de cektim fotograflarini. Karsinizda mustakbel kupe tohumlarimiz. Kurumaya birakildilar. Bunun gibi kurumus bir miktar daha var.

Her 2 gunde bir kupelerin oldugu bolgelerde turlayarak, belirledigim ve olgunlasmasina vakit olan kupeleri ziyaret ediyorum.

Sanirim hepimize yetecek kadar getirecegim.

ancak hangi cins olduklarini bilmedigimi ve gonderecegim tohumlarin tamamen supriz olacagini simdiden belirteyim.Ne olur kusura bakmayin. Ancak kurutmak icin bile cok zor yer buluyorum.

Name:  kupetohumlari.jpg
Views: 5961
Size:  36.4 KB

Eski 25-07-2009, 05:47   #672
Ağaç Dostu

Asagida gordugunuz kupeli ise bikti formunda ancak bahceye ekeli. Beyaz_acik pembe renklerinde, 4 tac yaprakli, buyuk cicekli.
Name:  saksipembe.jpg
Views: 6123
Size:  73.0 KB

Asagida gordugunuz ise: acik-koyu pembe renklerde.

Bitki formunda ancak bahceye ekili. Fazlasiyla bodur yanlarindan surgun vermis. Cicegin arkasina dogru baktiginizda yaprakli dallarinigorebilirsiniz. Cicegi cok buyuk.
Name:  saksipembe1.jpg
Views: 6013
Size:  69.5 KB

Eski 25-07-2009, 07:56   #673
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sevgili Yeşim Özgün, bu güzel fotoğrafları görünce, neden biz de bahçeye dikmiyoruz küpelilerimizi diye düşündüm.
Ben Sonbaharda küpelimin bir tanesini feda edip deneyeceğim, sizin topladığınız tohumlardan payıma düşen olursa seve seve kabul ederim
Türkiye'de bulunmayan veya zor bulunan cinslerden olursa daha makbule geçer, şimdilik bendekiler, tek katlı klasik dışı kırmızı içi mor küpeliler.
Katlı küpeli bulamadım daha, Mersin çok sıcak olduğu için küpe yetişmiyor diye seracılar rağbet etmiyorlar bu çiçeğe, ben 950 rakımlı bir köyde yetiştireceğim için sorun olmaz sanıyorum.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2009, 14:58   #674
Ağaç Dostu

Adalet ablacagim, siz Mersin' de yayalada yasiyorsunuz. 950 rakimlik bir yerde, sehir merkesinden 200 metrede bir 1 derece sicakligin dustugunu hesaplarsak ( yaklasik ) Mersin' de hava sicakligi 36 derece ise sizin koyde hava sicakligi 30-31 derece civarinda oluyor. Hele bir de sabah gunesi alan ve golge bir yere diktiniz mi, hic bir sorun olacagini dusunmuyorum. Ancak saksi formunda bir kupeli degilde agac formunda bir kupeli ekerseniz daha saglikli buyuyuyecektir. Saksi formundaki kupeliler bahcede cok gur olmuyorlar. Topragi bol buldugundan koke gidiyor, cicekleri ve yapraklari ciliz olarak buyumeye calisiyor.

tohumlari elimden geldigince bol toplamaya calisiyorum. Ancak bu kupeli o kadar inatci ki, koca agac ancak bir tohum yapiyor. Iyi tarafi bol bol kupeli var buralarda.

Gerci ben hayatimda bu kadar cok kupe tohumunu bir arada gormedim. Buna da sukur

Eski 25-07-2009, 15:01   #675
Ağaç Dostu

Zeferan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2008
Galeri: 1
Ben 1 hafta önce bahçeye diktim bile. Klasik olan küpeliden. Komşumun küpelisi kış boyunca saksıda dışarıda durdu. Şuan yaşıyor. Saksıda dışarıda kala biliyorsa, toprakta da kalır İnşallah. Sonucunu sizinle paylaşırım.

Zeferan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2009, 15:11   #676
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Alıntı:
Ancak saksi formunda bir kupeli degilde agac formunda bir kupeli ekerseniz daha saglikli buyuyuyecektir.
Bendekiler normal saksıdaki küpelilerden, yani bu ağaç formu, saksı formu ayırımını biraz açabilirmisiniz, anlayamadım

Yaylada hava sıcaklığı şehirdekinden çok düşük gerçekten, özellikle geceleri karasal iklim hüküm sürüyor.
Kışın gerekirse sarar sarmalarım

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2009, 03:28   #677
Ağaç Dostu

can17can's Avatar

Giriş Tarihi: 27-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cennetbahçesi Mesajı Göster
arkadaşlar küpe çiçeğini tohumdan çimlendirmeye çalıştım olmadı daldan köklendirdim çürüdü acaba sıcak iklimlerde yetişmiyormu konyalıyım konyada bir metreye kadar uzayanlarını biliyorum burda alanyada yetiştiremiyorum
antalyada hiç heveslenme arkadaş bende bir ay kadar önce bir çiçekcide görünce altın bulmuş gibi oldum 3 fide ve 2 büyük saksı aldım terasta gölgelendirdiğim yerde olduğu halde hepsi de şu an kurudu yeni öğrendim 30 derecenin üstü bitki için ölüm demekmiş.

can17can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2009, 05:05   #678
Ağaç Dostu

Adalet ablacigim, Turkiye' dekiler genel saksi formunda yani fotograflara iyi bakarsaniz odunsu bir govdeye ve odunsu dallar sahip olduklarini gorursunuz. Mesela en usteki kirmizi beyaz olan kupe agac forumda (902 nol.lu resimde). saksi formunda olanlar (904 no.lu resim) ince ve kirilgan dallar sahipler.

zaten kupeler genelde iki turde oluyor. o iki turde aralarinda onlarca cinse ayriliyorlar.

Sizdeki kupeyi saksida disarda tutabilirsiniz ancak nacizane fikrim topraga dikmeyiniz. Dedigim gibi koku buyuyor ancak dallar, yapraklar 904 no.lu resimdeki gibi ciliz kaliyorlar.

Ben size bugun agac formunda bir kupelinin tohumlarindan ayirdi.Agac formunda olanlar sicagada daha dayanikli oluyorlar. Odunsu govdelerinde daha fazla su tutabiliyorlar ve nem orani kontrolu olabiliyor.

Sicak bolgelerde kupe ciceklerinin saksi formundakileri cok iyi mudahele edilmezse oluyor malesef. Ornegin saksiyi gunduzleri sabah gunesini aldiktan sonra serin yere tasimak, ( apartman boslugu, kiler, bodrum,v.b.), yapraklarina sabah erken saatte su puskurtmek, daha once tarif ettigim buz kompresi yapmak gibi...

Odunsularda ise, sicak bolgelerde topragina buz kompresi yapmak, Golgelik yere dikmek, hergun yapraklarina sabah erken saatte buzlu su puskurtmek, 2 gunde bir sulamak.

Soguk hava ile arasi iyi. Kis aylarinda buzlanan yapraklari dokuluyor ve yeni surgunler veriyorlar. ancak saksi formundaki kupeyi kisin bahce topragina ekili olarak korumak buyuk sorun.Donma tehlikesi atlatiyorlar. govdeleri ve dallari cok ince ve kirilgan oldugundan govde icindeki sivi dolasimi donuyor ve bitki oluyor.Posetle sarma bir nebze etkili olabilir ancak ben pek emin degilim.

Eski 26-07-2009, 05:11   #679
Ağaç Dostu

Tesekkurler Ilknur hanim Elimden geldigince bol fotograf cekmeye calisiyorum.
Elimde daha ne fotograflar var. Tek tek yerlestirmem gerekiyor forumda vakit bulamadim. En yakin zaman da hepsini ekleyecegim.

Selis Hanim, O pembe kupeli hakikatten cok buyuk bir cicek. Katmerli hem de Nispet yapar gibi de acmis

Eski 26-07-2009, 10:05   #680
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Bu ekteki küpeler çok güzel ,tohum alabildiniz mi acaba ?
Eklenti 94835
Eklenti 94834
Ben talibim ,unutturmadan

Volare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2009, 12:18   #681
Ağaç Dostu

asya-'s Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2009
merhaba arkadaşlar

yeşim hanımın resimlerinin yanında benimkiler hiç kalır ama bunlarda benim böceklerden kurtardığım küpelerim nasıl görünüyorlar

Eklenen Resimler

ebruelif beğendi.
asya- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2009, 12:23   #682
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Sizinkiler harika , bu arada küçümsemeyin kendinizi ,
ingilizler o iklim şartlarında yetiştiriyor ,bizim şartlarımızda yetiştirmek başlıca övünç
kaynağı olmalı bence,hem sıcak hem kurak...

Volare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2009, 12:30   #683
Ağaç Dostu

asya-'s Avatar

teşekkürler sn Volero sizin tavsiyenizlede saksısını değiştirmiştim gördüğünüz gibi zarar görmedi, çiçekleri arttı bende keyfine doyamıyorum maşallah deyip duruyorum.

Eski 26-07-2009, 17:10   #684
Ağaç Dostu

Asya Hanim masallah diyelim cok guzel kupeleriniz. Bu sicaklarda nasil cicek actirmayi basardiniz.

Bakmayin siz Ingiltere' deki kupelere..

Bu iklim sartlarinda bakmasiniz da buyuyor baksaniz da buyuyor.

Eski 26-07-2009, 17:50   #685
Ağaç Dostu

asya-'s Avatar

teşekkürler Yeşim hanım.küpemi daha yeni tomurcukluyken aldım, balkonda sadece sabah güneşi alıyor.sanırım bunların yararı oldu.böceklenme dönemi atlattım neyseki tomurcuklarına bir şey olmadıda açtılar bende sizlerle paylaşabildim.

Eski 26-07-2009, 23:12   #686
Ağaç Dostu

DefneD.'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2009
Galeri: 17
Sevgili Volare,

İzmir cehenneminde küpe yetiştirmeyi nasıl başarıyorsunuz? Ben yaşatamam diye bir türlü cesaret edip küpe alamıyorum. Balkonumunda gün doğumundan saat 09.00'a kadar güneş alan ''gölge'' diyebileceğim yerim var. Ama sıcak güneş olmasa da devam ediyor. Alsam yaşatabilirmiyim bilemedim. Ucundan acuk ''40 derecede küpe'ye nasıl bakılır'' dersi verseniz pek makbule geçerdi

DefneD. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2009, 23:30   #687
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
İki günde üç tane kupkuru dala dönüşen küpeme nedense su spreyi yapmaya devam etmiştim. Bir dalın ucundan yapraktan önce tomurcuk verdi ve açıyor. Diğer dallarda da yapraklanma hazırlığı var. Mercan küpem için pek umudum yok ama ona da bakım yapmaya devam ediyorum.
Bir daha elimi kükürte sürersem ne olayım? Balkonumu saran kırmızı örümcek ve külleme için tedbir amaçlı 2 minik fıs fıs yapmıştım altı üstü. Cehennemi sıcaktaki balkonumda güneş görmüyor ama yine de beni sevdi herhalde ki; yaşamaya pek gayretli.

TuruncuHis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2009, 23:02   #688
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-07-2009
Kozyatağı Bauhaus'taki küpe çiçeklerinden bir saksı da ben aldım. Ancak aldığımda yaprakları sanki kireçli suyla sulanmış gibi beyaz beyaz lekeliydi. Tomurcukları üzerinde olduğundan 2 çiçek açtı ancak çiçekler çok cansız ve hemen ölüyorlar.
Gelir gelmez saksısını değiştirdim çünkü içinde bulunduğu saksı hem çok minikti hem de eğer su kireçliyse o ortamdan hemen almak istedim.
Ancak çiçekleri ve yaprakları cansızlığını hala sürdürüyor.
Spreyliyorum, direk güneş ve rüzgarda durmuyor, toprağını da nemli tutuyorum.
Başka bir öneriniz var mıdır acaba?

imiathiel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2009, 23:36   #689
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2009
Küpe çiçeği çok uzun yıllar dayanıyor galiba. Bonzai si de çok hoşuma gidiyor. Etraftan bir kaç yıllık çiçek bulup bonzai için denicem.

isolet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2009, 04:34   #690
Ağaç Dostu

imiathiel,

yapraklarindaki beyazliklar umarim unlu bit degildir. Eger kirecse sorun degil duzelir ama unlu bit ise ilacla mudahele etmeniz gerekecek.

Bir resmini koyarsaniz anlayabiliriz belki hep beraber.

sicak hava etkili bliyorsunuz. Mumkunse topragina degmeyecek sekilde buz kompresi yapin. Yapraklarina bol fisfis.Kendi saksisindan buyukce bir saksinin altina daha buyuk bir saksi **** kova yerlestirin. Buyuk oaln bos saksinin dibine kendi saksi degmeyecek sekilde bir sistem olusturun. Mesela cakil taslari v.b. gibi. Buzla temaz etmesin koku ve topragi. bu buyuk saksinin icine kupe saksini yerlestirip icine buz doldurun. hem kokleri ferahliyor hemde nem oranini saglamis oluyoruz. Ancak daha yeni esaretten kurtuldugu icin zamanla kendi toparlamasini beklemeliyiz. Buz kompresi isini birkac hafta erteleyelim.

birde 2-3 gunde bir sulama suyuna cay demi ekleyip sulayin. Hani cocuklara cok acik cay koyariz ya, o kivamda olsun. Sakin sekerli cay vermeyin. Sinek yapiyor.

saksi degistirmekle iyi yapmissiniz. En azindan taze toprak almistir.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024