agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > El Yapımı Ürünler, Hobilerimiz
(https)

Beğeni Düzeni51Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-08-2006, 09:58   #1
Ağaç Dostu

cengin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2006
Galeri: 2
Geri dönüşüm (Evde neler yapılabilir?)

Geri dönüşüm, uzun zamandır kafamı kurcalayan bir konu. Doğaya daha az zarar vermek için evde neler yapıyoruz/yapılabilir?

cengin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2006, 10:21   #2
Ağaç Dostu

cengin's Avatar

Kullanılmış gazeteleri, karton kutuları vs biriktirip kağıt toplayanlara veriyorum. Cam şişeler için geri dönüşüm kutusu bulmak epey zor oldu. Koca şehirdeki geri dönüşüm kutusu sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor.
Çöpe pil atmıyorum ama birikmiş pilleri de evde tutmak istemiyorum. Pilleri nasıl atabilirim ?

Eski 25-08-2006, 10:43   #3
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Alıntı:
Doğaya daha az zarar vermek için evde neler yapıyoruz/yapılabilir?
siteye böyle bir yazı eklemiştik...
Zehirli maddeler kullanmadan EVDE TEMİZLİK

mrduran ve LavantaSE beğendi.
aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2006, 11:16   #4
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Konu başlığını görünce
izlediğim bir belgesel aklıma geldi.
Japonya'da insanlar
evlerinde kullandıkları bitkisel yağları biriktiriyor.
Haftanın belirli günlerinde
tüm evler dolaşılıp bunlar toplanıyor.
Koopreratif benzeri bir yapıyla
kurulan bir yerde kullanılmış bitkisel
yağlar deterjana dönüştürülüyor ve
çok çok ucuza tekrar halka satılıyor.
Şimdi hatırlamıyorum ama
yapılan tasarrufla ilgili rakamlar inanılmazdı.

mrduran beğendi.
arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2006, 18:41   #5
Ağaç Dostu

Kagan's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2005
Galeri: 54
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arsakay
Konu başlığını görünce
Japonya'da insanlar
Şimdi hatırlamıyorum ama
Aynı şeyi ülkemizde yapmaya kalksak, temizlik malzemesi üreten iş adamlarımızın ve bu iş adamlarımızın akraba ve yakınlarının ve tabi bir de bu iş adamlarının fabrikalarında çalışan insanların (ve bu fabrikalarda çalışan insanların da akraba ve yakınlarının) tepkisi ne olurdu acaba?

Japonlar'la bizim olaylara, dünyaya ve paraya bakış açımız arasındaki uçurum ve bir de kapitalizmin en şiddetli türünü yaşıyor olmamız, benzer şeyleri gerçekleştiremeyeceğimiz, gerçekleştirdiklerimizin de sınırlı ve küçük çapta, biraz da kendimizi kandırmacadan ibaret havada kalan şeyler olacağını gösteriyor...

ekizilaslan beğendi.
Kagan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2006, 09:44   #6
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2006
Alıntı:
Japonlar'la bizim olaylara, dünyaya ve paraya bakış açımız arasındaki uçurum ve bir de kapitalizmin en şiddetli türünü yaşıyor olmamız, benzer şeyleri gerçekleştiremeyeceğimiz, gerçekleştirdiklerimizin de sınırlı ve küçük çapta, biraz da kendimizi kandırmacadan ibaret havada kalan şeyler olacağını gösteriyor...
Biz türkler maalesef sadece savaş sırasında birlik oluyoruz. Japonyada her işyeri (büyük bir fabrikadan küçük bir bakkala kadar) çalışanları her sabah hiroşima ve nagazaki şehitleri için 1 dakika saygı duruşunda bulunuyor ve daha sonra işine başlıyor. Böyle bir ulusun şahsi çıkarlarını devletin bölünmezliğinin üzerinde tutması mümkün müdür.

tabiat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2006, 10:32   #7
Ağaç Dostu

cengin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arsakay
Konu başlığını görünce
Japonya'da insanlar
Şimdi hatırlamıyorum ama
Neden olmasın, benzeri neden yapılamazsın? Sanayi odalarına bağlı atık borsaları var atıkların alımı ve satımı yapılıyor. Evde biriktirdiğimiz bir şişe atık yağı borsada satışa sunamayız muhtemelen ama mahallelerde kurulacak olan birimlerle ve birimlerin bağlı olduğu daha büyük bir birimle bu miktar tonlara ulaşabilir gibi geliyor bana. Bütün geri dönüştürülebilir atıklar için yapılabilir, kağıt, plastik, alüminyum vb sağlanan gelir de paylaştırılır...

Eski 27-08-2006, 11:02   #8
Ağaç Dostu

Humeyra's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2005
Galeri: 78
Bir yakınımızın oturduğu sitede kağıt atıklarla ilgili bir çalışma var. Her binanın girişinde kağıt torbası var. Toplanan kağıtlar belediye birimleri tarafından alınıyor, yerine fidan veriliyor. Bu sayede koca site birkaç senede ormana döndü

Humeyra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2006, 12:42   #9
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tabiat
Biz türkler maalesef sadece savaş sırasında birlik oluyoruz. Japonyada her işyeri (büyük bir fabrikadan küçük bir bakkala kadar) çalışanları her sabah hiroşima ve nagazaki şehitleri için 1 dakika saygı duruşunda bulunuyor ve daha sonra işine başlıyor. Böyle bir ulusun şahsi çıkarlarını devletin bölünmezliğinin üzerinde tutması mümkün müdür.

Sözlerinizde haklılık payı çok yüksek.
Uzun yıllar önce
Prof.Dr.Bozkurt Güvenç tarafından yazılan
Japon Kültürü (İş Bankası Yayınları) kitabını
okumuş ve çok şaşırmış hatta ulus olma bilinçlerine
imrenmiştim. Taa ki yaşım ilerleyip, bireyselliğin,
birey olma bilinçliliğinin de çok ama çok önemli olduğunu ve
bunun
Japonlarda hiç ama hiç önemli olmadığını (ve bilmediklerini)
kavrayana kadar. ))

Ne öylesi tam doğru ne de böylesi....

arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2006, 19:51   #10
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2006
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cengin
Kullanılmış gazeteleri, karton kutuları vs biriktirip kağıt toplayanlara veriyorum. Cam şişeler için geri dönüşüm kutusu bulmak epey zor oldu. Koca şehirdeki geri dönüşüm kutusu sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor.
Çöpe pil atmıyorum ama birikmiş pilleri de evde tutmak istemiyorum. Pilleri nasıl atabilirim ?
Piller için başlattığım proje konusunda bilginizin olduğunu tahmin ediyorum. Bayramdan sonra gelişmeleri aktaracağım. Atık pil sorununuzda kısmen çözülmüş olacak. Çünkü, toplayabiliyor fakat halşa imha edemiyoruz.

Ateş Öztan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2006, 19:56   #11
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cengin
Geri dönüşüm, uzun zamandır kafamı kurcalayan bir konu. Doğaya daha az zarar vermek için evde neler yapıyoruz/yapılabilir?
Eğer, yağlı olmayan tabaklarınızı, mesela, meyva yediğiniz tabağınızı hemen ve deterjan kullanmadan yıkayabilirseniz hem çevrenin korunmasına katkı sağlamış olursunuz, hem de tabaklardan alma ihtimaliniz olan deterjanları minimuma indirmiş olursunuz.
Biz evde buna özen gösteriyoruz.

Eski 25-10-2006, 20:01   #12
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Bahçeniz var ise muhakkak bir kompost ünitesi alın veya yapın.
Bir ara bauhaus da hazır kompost üniteleri satılıyordu. Fiyatıda 20~25 Ytl idi.
Bahçedaki bütün yaprakları, dalları ve evin organik atıklarını buna atabilirsiniz.
Bir süre sonra(başlangıç 6 ay sonra) elinizde daima kendi yaptığınız kompostunuz olacaktır.
Eğer, dalları öğütmek için bir makinede alabilirseniz sonuç mükemmel oluyor.

Eski 25-12-2006, 20:35   #13
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Humeyra Mesajı Göster
Bir yakınımızın oturduğu sitede kağıt atıklarla ilgili bir çalışma var. Her binanın girişinde kağıt torbası var. Toplanan kağıtlar belediye birimleri tarafından alınıyor, yerine fidan veriliyor. Bu sayede koca site birkaç senede ormana döndü
Gerçekten harika bir çalışma umarım tüm dünyaya örnek olur.1 ton kağıt üretmek için yaklaşık 800 desimetre küp ağaç kesiliyormuş bu facia değilde ne? Ayrıca kullanılmış kağıtların 1 tonu 500 desimetre küp ağacı kurtarmış oluyor.Ben de kağıt atıklarımı ayrı koymaya büyük özen gösteriyorum.

cavcilar beğendi.
Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2006, 20:42   #14
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Ayrıca plastik atıkların ayrı olarak çöpe konulmasına özen gösteriyorum.Değerlendirilebilir atık toplayıcıları bunları alıp satıyor bu maddeler naylon ipliğe dönüştürülüyormuş.

Eski 25-12-2006, 20:47   #15
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ateş Öztan Mesajı Göster
Eğer, yağlı olmayan tabaklarınızı, mesela, meyva yediğiniz tabağınızı hemen ve deterjan kullanmadan yıkayabilirseniz hem çevrenin korunmasına katkı sağlamış olursunuz, hem de tabaklardan alma ihtimaliniz olan deterjanları minimuma indirmiş olursunuz.
Biz evde buna özen gösteriyoruz.
Aynı özeni biz de gösteriyoruz ve üstüne de bu şekildeki temiz suları biriktirip çevremizdeki ağaçları suluyoruz.

Eski 22-01-2007, 21:55   #16
Ağaç Dostu

TaFLaN's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2006
Galeri: 12
Yukarıda bahsedilen tüm yazılara katılıyorum. Genellikle büyük şehirlerimizin bir kaç noktasında şişe atık kutuları mevcut. Bunun dışında pil ve kağıt gibi şeylerin atık kutusu bulunmamakta. Sadece büyük iş merkezleri, oteller ve fabrikalar, hastahaneler v.s. gibi mekanlarda plastik, cam, kağıt v.b. atıklar ayrıştırılmakta. Ancak bu topluma henüz aşılanmış vaziyette değil. Kaldı ki toplum olarak bunları evimizde ayrıştırmak istesek bile, bunu nasıl ve hangi yöntemlerle nerelere ileteceğimizi bilmemekteyiz.

Aslında bununla ilgili yasa çıkarılması ve tüm belediyelerin bu konularda ekipleri olması gayet mantıklı geliyor bana. Nasıl bir çok il ve ilçelerimizde uygulamaya geçmeye başlanan çöplerinizi şu saatler arasında dışarı çıkarın uygulamaları varsa, buna benzer bir çalışmaylada bu atık konuları daha rahat çözüme ulaşır düşüncesindeyim.

Sonuç olarak, ekmek parası uğruna çöpleri tek, tek dolaşarak plastik, kağıt, demir gibi maddeleri toplayıp ve satan kişilere aslında ne kadar minnet duysak azdır. Geri dönüşümün en büyük destekçileri olduklarının belki de farkında değiller.

TaFLaN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2007, 08:47   #17
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2004
Galeri: 30
Geri dönüşüm fikri ve bilincinin henüz oluşmadığını biliyordum. Ama geçen gün spooky bana uğradığında, bana yaşadığı birşeyi anlatınca iyice emin oldum.

Bu olayı en iyisi kendisi yazsın.

Müjgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2007, 19:46   #18
Ağaç Dostu

spooky_spook's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2005
Galeri: 17
Ben sana o olayı anlattıktan sonra, "Hatta foruma da yazmıştım..." da demiştim. Ama şimdi tam sırası, tekrar yazmak ya da şimdi ilk defa yazıyor olmak şüphesiz ki o anki duygularımki kadar doğal olamayacaktı, hatırlamaları okuyacaktınız. Siteden yazıyı buldum, bir daha okumak isteyenler ve ilk kez okuyacaklar için:

http://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=785

spooky_spook Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2007, 21:24   #19
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Alıntı:
Ben sana o olayı anlattıktan sonra, "Hatta foruma da yazmıştım..." da demiştim. Ama şimdi tam sırası, tekrar yazmak ya da şimdi ilk defa yazıyor olmak şüphesiz ki o anki duygularımki kadar doğal olamayacaktı, hatırlamaları okuyacaktınız. Siteden yazıyı buldum, bir daha okumak isteyenler ve ilk kez okuyacaklar için:

http://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=785
Canım yazdığını söylemişsin de duymamışım. Ama fena mı oldu burada da çok anlamlı oldu.

Eski 23-01-2007, 21:48   #20
Ağaç Dostu

spooky_spook's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2005
Galeri: 17
E ben de tam sırası dedim ya

O zaman aldığım tepkiye bak bu yazı için, zor bi dönem geçirdiğime kanaat getirilmiş

spooky_spook Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2007, 21:53   #21
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Alıntı:
E ben de tam sırası dedim ya

O zaman aldığım tepkiye bak bu yazı için, zor bi dönem geçirdiğime kanaat getirilmiş
Eee bu normal. Şimdiki zamanda bile böyle tavra rastlamak zor.

Dünya elden gidiyor, ama hala havalar ne güzel diye bayram yapanlar varken...

Eski 18-02-2007, 23:28   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2006
''geri dönüşüm'' konusu her geçen gün hayatımızda daha büyük bir oranda yer buluyor. çevremde ki biçok insan gibi bende evimizde ya da diğer yerlerde geri dönüşüm için biriktirilen şeylerin verilebileceği yerler konusunda yeterince bilgi sahibi değilim. evet büyükşehirlerde bu anlamda daha geniş çapta faaliyetler var ama illerde ya da ilçelerde bu kaynaklar nasıl değerlendirebilir...

ktaştan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2007, 23:34   #23
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bizim belediye bir süre çöpleri ayrı toplama kampanyası yaptı.. Vatandaş bir ilgi göstermeyince kayboldu kampanya, belediye de torba dağıtmaktan başka bir şey yapmamıştı zaten. Ufak bir ilçe burası, işler gevşek oluyor hep.
Belediye yapmıyorsa, gidip onları harekete geçirmek denenebilir.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2007, 07:09   #24
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Evlerde herşeyi saklamak gerçekten zor oluyor ,ben kağıt toplayıcaların görebileceği şekilde, ayrı bir yere bırakıyorum.

Eski 03-03-2007, 10:58   #25
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Geri dönüşüm için evlerimizde çok şey yapabiliriz aslında.Doğa, Çevre Hukuk ve Politikaları forumunda 1 mart küresel ısınma eylemine çağrıya yazdığım mesajı buraya taşımam gerek .Yanlış yere yazmışım.

Orda evimde yaptığım şeylerden bahsettim.SN.Taflan ile aynı fikirdeyim.Diğer forumda birbirimizden habersiz aynı konuya değinmişim. Ayrıca bir öneri daha. Bahçeli evde oturan arkadaşlar bahçelerinin bir köşesine bir çukur kazıp tüm sebze atıklarını burada biriktirebilirler.Gerektiği zamanlarda üstüne toprak döküyorum.Çiçek ekeceğimde kullanıyorum.Çiçeklerim hiç şikayetçi değiller.

Alıntı:
Evimde de elimden geldiğince organik temizlik yapıyorum.Markete gidince çoğu temizlik maddesini almazdım.Arkadaşım bana ........'yı önerdi. artık onları kullanıyorum.

Diğerlerinin doğaya atık oranı %80 iken bununki %20.Zaten kullanınca anladım köpük köpük köpürmüyor ama diğeri kadar temizliyordu.Konsantre oldukları için de kısa sürede bitmiyor.Bitmeyince dağ gibi çöpler oluşturmuyor.

İkna olma aşamasında birinin kutusunu boşaltıp yaktım. Naylon gibi yapış yapış yanmadı.Kalın bir kartonun yanması gibiydi.

Ve en can alıcı nokta bulaşık suyumu günlerce belkide daha çok bahçede bir bitkimin dibine döktüm.Sadece onu değil evi silmek için kullandığımıda denedim.Bitkim sapasağlam.

Zaman gazetesinin 24 Şubat Cumartesi ekinde kullandığım malzemelerle ilgili yazısınıda okuyunca tamam dedim.Artık hiç bir şüphem yok.Her deterjan kullanımında içim içimi yerdi.Allah bu halime acıyıp beni o arkadaşla tanıştırdı.Şimdi de yerli malı kullanmıyorum diye hayıflanırken kendime gülüyorum.Bizimkilerde yapsın bizi,topraklarımızı zehirleyeceklerine.

Öğrencilerimde şu bilinci oluşturmaya çalışıyorum .İllaki yerli malı ama BİZİ ZEHİRLEYENLER ,SUYUMUZU KİRLETENLER, TOPRAĞIMIZI ÖLDÜRENLER DEĞİL.

Düzenleyen malina : 05-03-2007 saat 11:08 Neden: yazıyı taşıdım
DİDEMNAZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2007, 11:09   #26
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Arkadaşım bana ........'yı önerdi
İsim vermenizin sakıncası yok...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2012, 14:47   #27
Ağaç Dostu

Yeşile_Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 22-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cengin Mesajı Göster
Konu epeyi eski bir tarihte kalmış ama canlandırmakta fayda var

Doğaya daha az zarar vermek için evde bir çok şey yapabiliriz.Benim evde yaptığım geri dönüşüm çalışmaları:

1-Kağıt, plastik, cam, metal gibi atıkları ayrı ayrı topluyorum. Oturduğum mahallede geri dönüşüm kutusu yok. Atıkları çalıştığım okula götürüyorum, buradaki kutulara atıyorum. Bu kutuları çalıştığım kuruma ben istedim. Toplayıcılar düzenli gelmiyorlar, her seferinde aramak durumunda kalıyorum.

2-Atık pilleri de biriktiriyorum. Bunları da aynı şekilde işyerime götürüp, atık pil kutularına atıyorum.Bu kutuları da ben istemiştim. Her sene atık pil yarışması olduğu için pilleri yerine ulaştırmakta zorluk çekmiyoruz.

3-Sebze ve meyveleri yıkadığım suları kovalarda biriktiriyorum. Bu sularla balkondaki çiçeklerimi suluyorum.

4-Bir kaç aydır çöp atmıyorum. Balkonda kompost yapma girişimlerim var Çekirdek kabukları, çay demi, yumurta kabukları, zeytin çekirdekleri gibi artıkları ise bir süredir bahçeye gömüyorum. Geçenlerde bahçeye karpuz gömmüştüm, bir süre sonra karpuz fideleri çıktı

5-Aldığım ekmek fazla gelirse, bunlarla kuşları besliyorum. Ayrıca bir pirinç tanesi bile ziyan etmem. Artıkları kuşların görebileceği bir yere sererim.

6-Bir iki yıldır "Mavi Kapak Toplama Kampanyası" var. Duymuşsunuzdur. Plastik kapakları da ayrıca topluyorum. 5 litrelik bir pet şişe içerisinde biriktiriyorum. Ayrıca çalıştığım kurumda da kapak topluyoruz.

7.Kızartmalarda kullandığım yağları da bir şişe içinde biriktiriyorum. Henüz yarım litre civarında. Belediyenin ilgili birimi aranırsa,gelip evden alıyorlarmış sanırım. Henüz böyle bir girişimde bulunmadım.

Geri dönüşüm konusunda yapılabilecek çok şey var ama şu an aklıma gelenler bunlar. Aklıma geldikçe yazarım. güzel bir konu, konuyu açan arkadaşa duyarlılığı için teşekkür ederim.

Yeşile_Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2012, 21:02   #28
Ağaç Dostu

şehnaz's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2009
Bahçesi olanlar bu konuda daha şanslı tabii , bizim gibi apartman dairesinde oturanlar için bu konu çok zor veya imkansız . diyenler her yerde maalesef karşıma çıkıyor ve ben çok kızarak üzülüyorum bu konuya . Deney ile sabittir apartman dairesi ne kadar küçük olursa olsun ,geri dönüşüm kolaylıkla yapılabiliyor . HER mahallede çöplerden hurda topluyanları illaki hepimiz karşılaştık ,ve bu insanlar çoğu zaman akciğer rahatsızlıkları yaşıyorlar .Benim tanıdıklarımın hepsininde evde küçük çocukları var . İmkanlar sonsuz , YETERKİ çok yorulmayalım ta çöp tenekesine kadar gidipte geri dünüşümlükleri ayrı poşetlerde kolayca alınabilecek şekilde bırakmaktan . Bahaneler saymakla bitmez . Çiceklerimize gösterdiğimiz ilginin çok az bir zahmetinide etrafımıza harcıyalım . Salonlarda en pahalı egzotik en nadir çiçekler beslemekle , pahalı bahçe düzenlemeleri ile boy göstermekle doğa sevgisini karıştırmamak lazım .

şehnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2012, 14:48   #29
Ağaç Dostu

Yeşile_Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 22-08-2012
Biraz da geri dönüşüm konusunda verdiğim mücadeleyi anlatayım

Çalıştığım okulda, geri dönüşüm konusunda bir kaç faaliyet yapmaya çalışıyorum.TAP ile maille iletişim kurarak, okula atık pil bidonu istedim. 15 gün sonra bidon ve broşürler geldi.

TAP (Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği)

Bağlı bulunduğumuz belediyenin çevre birimi ile iletişim kurarak, okul bahçesine atık konteyneri ve içerilere de karton kutular istedim. Ancak, ne yazıkki, çoğu öğrencimiz bu konuda bilinçsiz ve duyarsız. Karton kutulara, hamburger ve yemek artıkları, ayran kutuları ve bitmemiş içecek şişeleri attılar. Atıklardan sızan sular, kartonun altından zemine aktı ve kötü kokuların yayılmasına sebep oldu. Mecburen kutuları idare odalarına kaldırmak zorunda kaldık. Bilinçli bir kaç öğrencimiz, biriktirdikleri atıkları odalardaki kutulara atıyorlar. Pil kutularından da pilden başka her şey çıkıyor. Kullanılmış ıslak mendiller, tebeşir parçaları, sakız ve gofret kağıtları, ayran kutuları, sigara izmaritleri ne ararsan var. Her ay, elime eldiven geçirip, pil kutularını boşaltıyorum. En azından çöpleri yerlere atmıyorlar diye kendimi avutuyorum

Bu konuda bilinçli bir kaç öğrencimiz ve maalesef bir kaç öğretmen arkadaşım var. Arabası olan öğretmen arkadaşlar, geri dönüşümleri okula getirip bana teslim ediyorlar. Toplayıcılar düzenli gelmiyorlar. Bazen her hafta geliyorlar, bazen de aylarca gelmedikleri oluyor. Geri dönüşümler benim odamda birikiyor, mesai arkadaşımın tepkisi ile karşılaşıyorum Bu çöpler ne diyor?

Defalarca aramadan sonra geri dönüşümcüler lütfedip geliyorlar. Bir kez de firmayı belediyeye şikayet ettim, bir saat sonra geldiler Üstelik bu işleri herhangi bir maddi beklenti karşılığı da yapmıyoruz. Tüm gayretlerimiz temiz bir çevre için. Buna rağmen atık firmasının elemanları bizi savsaklıyorlar. Ben de yılmadan onları arıyorum

Bunlar okulda yaptığım geri dönüşüm çalışmaları. Oturduğum apartmanda böyle bir çalışmam yok. Çünkü çok fazla çocuk var ve kimse çocuğuna toz kondurmak istemiyor. Çocuklar pet şişeleri sağa sola atıyorlar. Bir şey söylesem anne babaları bana şişiniyorlar. Herhangi bir çevre bilinci yok. Ben de kendi haline bıraktım.

Pikniğe gittiğimde ise ortalığı kirletmemeye özen gösteririm. Ayrılırken çöpleri toplarım, çöp kutusuna kadar götürür atarım,yaktığımız ateşin de iyice söndüğünden emin olmadan oradan ayrılmam. Arkadaşlarım da bu huyumu bildiklerinden onlar da bana yardım ederler. Kimisi de "bırak ne uğraşıyorsun?" der.

Çevre konusunda yazacağım çok şey var ama zamanla dile getireceğim inşallah.

Yeşile_Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2012, 14:26   #30
Ağaç Dostu

şehnaz's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2009
Çabalarınızı taktir etmemek mümkün değil . Bırakın başkasının çocuklarına çevre bilinci aşılamayı , ben daha kendi çoçuklarıma öğretemedim sayılır . Adım hurdacıya çıktı . Ailemin büyük bir gayretle içtiği sigara izmaritlerini bütün yaz boyunca topluyorum ve kış gelince sobada yakmak sureti ile onlardan kurtuluyorum . Yer ve zaman bol olunca imkanım oluyor tabii , havayı kirlettiğini biliyorum ama aklıma başka çözüm gelmedi .

şehnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024