agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Egzotik Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=359)
-   -   Mango üretimi (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=764)

In God We Trust 05-05-2014 23:56

15 gün suda neden beklettiniz ki topakta rahat çimleniyor zaten

seröz 06-05-2014 13:01

Ben genelde peçete arasında poşet içinde cillendirip saksıya alıyorum tavsiye ederim

nikılıs 03-09-2014 17:42

Bir arkadaşım yurt dışından mango çekirdeği getirdi.tabii çekirdek çoktan kurumuş.meyvesinden ayrılalı en az iki ay geçmiş.çekirdeğin dış kabuğunu ayırdım.içerdeki asıl çekirdek kahverengiye dönmüş ve bazı yerlerinde küf vardı.bu çekirdekten artık birşey olmaz mı?çimlenme özelliğini kayıp mı etmiştir?
Ayrıca;büyüse bile tohumdan elde edilen ağacın meyvesinin verimsiz olduğu doğru mu?
doğukaradeniz kıyı iklimi bu bitki için uygun değil mi?

innuendo 15-09-2014 00:57

1 Eklenti(ler)
Buda benim mangom.
Sanırım toprağa girme zamanı geldi:confused:

Mallika 11-02-2015 15:41

Merhaba , daha once Mallika ve Amrapali cinsleri vardi,
bu hafta icerisinde de Kent , Keitt , Irwin ve Palmer cinsi fidanlar geliyor .
Biraz daha yetistiklerinde aşılamanız için çelik temin edebilirim.

seröz 18-02-2015 07:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mallika (Mesaj 1355347)
merhaba , daha once mallika ve amrapali cinsleri vardi,
bu hafta icerisinde de kent , keitt , ırwin ve palmer cinsi fidanlar geliyor .
Biraz daha yetistiklerinde aşılamanız için çelik temin edebilirim.

sayın mallika o halde ilk sıraya beni yazarmısınız çelik için 2 adet mango fidanım var

pire 02-03-2015 13:01

Merhaba arkadaşlar 1 haftadır mango tohumunu filizlendirmek için her yerde mango aradım 2 tane mango aldım ve tohumlarinda küf var bunlar filizlenir mi? Bulduğum bütün mangolarin çekirdekleri böyle çıkarsa ne yapmalıyım bilgi verirmisiniz

jannysary 24-03-2015 19:02

Merhaba, geçen Ağustos'ta ektiğim çekirdek yaklaşık 40 cm büyüdü. Yaz döneminde balkonda büyüdü ve sağlıklı gelişti. Bu kış da evde sıcak ortamda durdu. Ama son bir kaç hafta içinde eski yapraklarının ucunda çürüme başladı. haftada iki kere suluyorum ortalama. Acaba bu süre çok mu sık? Bilgi verirseniz sevinirim

Liken 25-03-2015 21:19

Dün Caddebostan 3M Migros'tan Thai sarı mango aldım.Çekirdeğini cocopeatlı kilitli poşette çimlendirmeye aldım.Bakalım çimlenecek mi :) ;

http://i.hizliresim.com/zm7Qrj.jpg

anurt 07-07-2015 14:17

Mango benim için tam bir travmadır!
Kaç meyve yedim de ektim, bi çimlendiremedim. Bayılıp 250 tl alıcam sonunda bir fidan, olan o olacak!

bari 07-07-2015 16:08

Çekirdeğin içini çıkarın, peçete içinde köklendirin, filizlenince ekin.

ngunduz71 10-07-2015 10:17

toprakta çimlendirme yapacaksanız 3/2 si toprak içinde olması gerekiyor.
yerleştirirken geniş yüzeyler alta gelmemeli. kılıcına yerleştirilmeli.

ufukreyhan 03-01-2016 23:58

aşılı mango fidanı bulabileceğim kimseler var mı? yardımcı olabilir misiniz rica etsem ...

kutsalangemon 24-01-2016 13:20

1 Eklenti(ler)
Merhaba ben de marketten mango alıp yetiştirmeye başladım fakat ben mangoyu açtığımda çekirdek kabuğu da mangoyla beraber açıldığı için farklı bir yöntem denedim. Etli çekirdeği hemen çıkarıp en fazla 1 cm olacak şekilde kavanoza su koyarak streçledim ve kalorifer üzerine koydum. Sürekli sıcak kalıyor ve her gün suyu değiştiriyorum. Yani tohumu bekletme vb gibi herhangi bir işlem yapmadım ve 7-10 gün gibi bir sürede baya hızlı gelişti. Önümüzdeki Cuma gibi toprağa ekim yapacağım ama kullanacağım toprak çesidinin ne olduğunu bir türlü bulamadım sanırım perlit torf karışımı lazımmış. Nerede bulunur?

kutsalangemon 03-02-2016 14:48

1 Eklenti(ler)
Mangomun güncel resimlerini aşağıda görebilirsiniz. 25 Ocakta toprağa ekimini yaptım. filizi 1cm den biraz daha kısaydı şimdi 5-6 cm kadar oldu ve ilk yaprakları çıktı. Oldukça hızlı gelişiyor. Gelişimin hızlı olmasında çekirdeği direk olarak filizlendirmemin etkili olduğunu düşünüyorum. Isıtma için ekstra bir şey yapmıyorum evin içinde bir köşede duruyor. yaklaşık 20 cm büyüklüğünde ve 10 litre %7 perlit karışımlı zengin toprak kullandım ve ilk ekimde 1 sürahi kadar da su döktüm. Daha sonra herhangi bir sulama yapmadım çünkü toprak şu an için yeterince nemli.

kutsalangemon 17-02-2016 13:16

1 Eklenti(ler)
Arkadaşlar mangom tohumunu meyveden çıkardığım gün itibariyle tam 1 aylık oldu. Uzunluğu 20 cm oldu ve kökleri çok sağlıklı fakat gövdesinin ilk 14 cm lik kısmı yemyeşil olmasına rağmen üst 6 cm kısmında ve yaprakların ucunda kuruma ve nokta nokta kararmalar oldu sanırım mango topraktan çok fazla enerji çekiyor bu anlamda biraz zor bir bitki toprağın zenginliğini çabuk sömürüyor 12 şubat resminde büyük yaprağın solundaki ufak yaprak daha çok ufakken açmadan koptu ve maalesef hala sağlıklı bir yaprağı yok sebebini bir türlü anlamadım. Bugün saksıdan çıkarıp toprağını biraz karıştırdım fidenin en üst ucunda ufak filizlenme var ve filiz biraz kara biraz yeşil bir renk gibi. Kararmayı nasıl engelleyebilirim?

ufukreyhan 09-03-2016 02:03

Yetiştirdiğiniz mango fidanlarınızı aşılayabildiniz mi? Bu aşı sorununu çözebildiniz mi?

e12399 24-04-2016 09:21

merhaba ben forumda yeniyim mango ile ilgili denilen herşeyi yaptım çekirdeği açtım ve içindeki tohumu çıkardım fakat tohum çürüktü ve üzerinde küfler vardı.Yine de şansımı deneyim dedim ve şans eseri mango filizlendi!Fakat bir süre sonra çok kötü kokmaya başladı ben de toprağı hafifçe açıp araladım ve tohumun küflenmiş olduğunu gördüm.Ama filize birşey olmamıştı ve daha kök tam olarak salmamıştı ben de toraktan çıkarıp küflü olan kısımları yıkadım temizledim sonra tam toprağa geri dikecekken yanlışlıkla parmağım köke çarptı ve kökü kırdım.Öylece geri diktim sizce yaşar mı(bir de çekirdek durmadan küfleniyor ne yapmalıyım?)

Güngör Salman 30-05-2016 23:10

2 Eklenti(ler)
Mangifera indica L.

In God We Trust 31-05-2016 22:54

İstanbulda dışarda yaşamaz diye yetiştirmeyi bıraktım

TropikalMeyveci 28-07-2016 13:01

Ben ıslak kağıt havluda denedim 4 günde kök çıktı şimdi asıl bitkisi de çıkmaya başladı biraz büyüsün ilk senesini iç mekanda geçirecek.

B_1 01-12-2016 17:29

Merhaba mango cekirdeginin saldigi kok ucundan cok az kırıldı yaklasik 1 ay kadar oldu acaba tekrar gelismeye devam eder mi?

enuma elish 07-01-2017 05:09

Mangoda geri kalmisiz :)

Kendim denemedim ama kuf sorunu olanlar mantar ilaci kullanabilir.. kuf sorunu bastan halletmezseniz onune gecilmez ki zaten, filizlenme olsa da kar etmez.. sade suyla da cikmaz..

Ben toprak yuzeyindeki kuflenme icin genis spektrumlu oral antifungal denemistim.. kapsulun icindeki tozu sulama suyuna koyup spreyledim.. ise yaradi gibi gorunuyor..
Fakat deneysel amacliydi benimkisi.. oran olarak belirtmem gerekirse 4x200mg/L yani litre basina 800mg kullandim.. ama siz yine de zirai ilaclara bir bakin..

Yeter ki mangoda ilerlensin.. biz de faydalanalim :)

Ramazan Çayıroğlu 23-04-2017 21:35

Rize veya Samsun'da yetişme şansı varmı ve yetişme şansı varsa meyve verir mi?

hobiciakvarist 25-04-2017 08:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ramazan Çayıroğlu (Mesaj 1504491)
Rize veya Samsun'da yetişme şansı varmı ve yetişme şansı varsa meyve verir mi?

Eğer sera'da bakmayacaksanız biraz zor gibi En ufak bir don bile ağaçlara ciddi hasarlar veriyor ve hatta öldürebiliyor. Ortalama olarak kışın 4 derecenin üstünde olmalı. USDA zone 10b ve 11 olarak geçiyor bilgiler de internette. Bu da kışın en az 4 derece ile 11 derece demek.

Bahsettiğiniz bölgelerde ağaçları koruyarak (ilk senelerde saksıda seralarda, daha sonra dışarıda koruyarak) belki uygun olabilir, eğer yetiştireceğiniz bölgede kışın 4 derecenin altına çok inmiyorsa? Rize'de bazı bölgeler daha ılıman oluyor diğerlerine göre, yetiştirmeyi düşündüğünüz bölgeyi iyi biliyorsanız ve bu şartlara uygun ise olabilir (yine de kontrol etmeniz gerekir).

egzotikolik 02-05-2017 15:01

tohumdan çimlendirdiğim mangonun yaprakları gelişemeden kuruyup döküldü.şu an sadece uzun yapraksız bir gövde var.bekliyorum büyük bir umutla yaprak çıkarır diye..sanırım umudun bittiği yerdeyim.

Ramazan Çayıroğlu 18-06-2017 17:15

2 Eklenti(ler)
Arkadaşlar Nisan ayında saksıya ektiğim mango tohumundan tam umudu kesmişken filizlendiğini gördüm. Saksı odanın içindeydi fazla güneş almıyordu ben de balkona çıkardım ve torflu bir toprakla toprağını yeniledim. Şuan balkonda güneş problemi yok. Acaba balkona güneşin altına koymakla hata mı ediyorum. Güneşten zarar görme ihtimali var mı? Yer Rize Merkez
Not: Toprağı kurutmuyorum, yeterince sulama yapıyorum.

tubi00 19-08-2017 22:26

Arkadaşlar mango tohumlarim iki ayı geçti suyun içinde olmasına rağmen hala çimlenmedi ama çürüme de yapmadı. Tohumlar hala sert ama simsiyah oldu .yardımcı olabilir misiniz

siflera12 22-08-2017 11:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tubi00 (Mesaj 1515994)
Arkadaşlar mango tohumlarim iki ayı geçti suyun içinde olmasına rağmen hala çimlenmedi ama çürüme de yapmadı. Tohumlar hala sert ama simsiyah oldu .yardımcı olabilir misiniz

Toprağa dikin bence

GT-S7390 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

tubi00 26-08-2017 17:02

Bir iki tanesini toprağa diktim ama onlar çürüme yaptı malesef ��

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024