agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Egzotik Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=359)
-   -   Liçi (Lychee) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=12672)

Romantik 22-02-2009 00:38

Liçi (Lychee)

LİÇİ
(litchi = lychee = lichee =
Anavatanı güney Çin olup yatay dallarıyla 6-8 m. yüksekliğe kadar büyüyen ve gövdesinin çapı 80 cm.ye kadar ulaşan, tacı düzenli gelişen, orta boylu bir ağaçtır. Uzunlukları 10-25 cm, kadar olan yaprakları 6-8 parçadan oluşmakta, oval şekilde ve uçları sivridir. Yeşil çiçeklerinden ortaya çıkan yuvarlak ve küçük bir ceviz iriliğindeki meyvelerinin, dış kabukları sarı ile kırmızı renkte ve aynı zamanda üzerlerinde ufak kabarcıklar vardır. Meyvenin asıl yenen kısmı tatlı, sulu ve kokulu eti içindeki çekirdeklerin etrafındaki parçadır.
Liçi ağacı yalnız yağışlı ve homojen bir hava nemine sahip tropik ülkelerde yetişebilir ve tohumlarından elde edilen fidanların aşılanması ile de üretilir. Dikim aralığı 6 X 6 m. kadardır.

tolgahann 22-02-2009 00:47

3 Eklenti(ler)
Görüntüsü çok güzel olan bir meyve ağacı.Meyvelerinin rengide çok güzel.

Eklenti 63954

Eklenti 63955

Romantik 22-02-2009 00:53

Arkadaşlar yanlış görmediysem liçi için ayrı başlık yoktu. Bi başlık açıp Liçi deneyimlerimi paylaşmak istedim.
Geçen sene yurt dışından temin etdiğim 20 adet tohumlardan ortama 15 adetini çimlendirme başarısını gösderdim. Çimlendirdiğim tohumlar 1 yıl içinde ortalama 30 cm civarında boy atdılar. Şu an sera ortamındalar. Havalar ısınınca tekrar dış mekana alacağım.
Ayrıca bu sene 30 adet tohumunu getirtdim. Şu an çimlenmedeler.

Romantik 22-02-2009 01:07

Çin hanedanlığı döneminde saraya vergi olarak verilen ve "Kral meyvesi" olarak bilinen Lychee(LİÇİ) de kilosu 44 YTL den satışa sunuluyormuş

kuyucu 22-02-2009 08:24

Dostum,
Bu başlığı ben de açmayı düşünmüştüm fakat Türkiye' de yetişebileceğine pek ihtimal vermiyorum. Umarım başarılı olursunuz. Sorduğum kadarıyla aşı yapılmadan da yetiştiriliyormuş Pakistan'da.
İsrail' in Avrupa'ya Liçi ihracatında önemli bir konumda olduğunu biliyorum. Şimdilik paylaşacaklarım bu kadar. Keşke bu dünyanın en lezzetli 10 meyvesinden birisi olan Liçi Türkiyede de yetişse.
iyi günler

feriha 22-02-2009 08:32

Liçinin meyvesini tadan var mı arkadaşlar? Çok merak ettim:o

Romantik 22-02-2009 09:02

Sayın kuyucu

Tolgahann arkadaşımızın resimini yüklediği 3. resim benim litchi fidanlarının ortalama 1-2 ay önce çekilmiş fotoğrafı.
Türkiyede yetiştirelemez denildiğini söylüyorlar ama ben şu ana kadar bir uyum problemi yaşadıklarını görmedim. Türkiyenin ılıman iklimlerinde rahatlıkla yetiştirilebileceğine inanıyorum.
Aşı olayındada gerçekten aşı yapmaya gerek yokmuş, bende duymuştum.
Sonuçları hep birlikte göreceğiz.

Romantik 22-02-2009 09:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi feriha (Mesaj 365144)
Liçinin meyvesini tadan var mı arkadaşlar? Çok merak ettim:o

Sayın feriha

Yurtdışından tohumunu getirten abimizden rica etmiştim özellikle meyvesiyle getir diye, meyveleri çok güzel olduğundan dayanamamış hepsini yemiş, bizde ıslak beze sarılmış olan tohumlarıyla avunmak zorunda kaldık.

bari 22-02-2009 19:44

Çok az bir meyve eti var, jel kıvamında. Çok değişik başka hiç bir şeye benzemeyen bir tadı var. Anlamak için bayağı bir çok yemek lazım, ben bir tane yedim.:)

Romantik 22-02-2009 21:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bari (Mesaj 365478)
Çok az bir meyve eti var, jel kıvamında. Çok değişik başka hiç bir şeye benzemeyen bir tadı var. Anlamak için bayağı bir çok yemek lazım, ben bir tane yedim.:)

Sayın bari

Meyvesini nereden ve nasıl temin etdiniz.

bari 22-02-2009 21:32

İş arkadaşımın eşine bir arkadaşı fransadan getirmiş. Arkadaşımda sağolsun meraklı olduğum için bir tane getirmiş bana. Çekirdeğinide nemli bir bezde beklettim çimlenmeye başlayınca ektim, bu günlerde topraktan başını kaldırmaya çalışıyor liçim...

Romantik 24-02-2009 08:02

Sayın bari meyvesini sizden başka yiyen varmı acaba. Bize yemek nasip olmadı.

egetropical 24-02-2009 08:16

Litchi meyvesini tadma şerefine nail oldum. çok nefis bir meyve. Dubai gezisinde almıştım. evdekilerde çok beğendi. değişik bir aroması var. meyveyi, yarısını ısırıp kalanına baktığınızda çok iri bir gözü andırıyor. iri siyah çekirdeği beyaz tatlı meyva eti var. ilğinç ve egzotik tatları seven birisi olarak tavsiye ederim.

Todor 24-02-2009 08:35

2inci mesajdaki ilk resim liçi değil galiba. Nephelium mutabile gibi duruyor.

Romantik 24-02-2009 08:41

Sayın egetropical

Sizde Liçinin tadına bakan o şanşlı kişilerden birisiniz.

Tadını çok merak ediyorum.

egetropical 24-02-2009 08:42

birici resimdeki rambutan yapısı liçiye benziyor( iç kısmı) dışında tam sert olmayan tüyleri var. liçinin kabukları yumurta kabuğu gibi bastırınca kırılıyor. ikinci resim liçi.

egetropical 24-02-2009 08:47

2 Eklenti(ler)
Eklenti 64203Eklenti 64203 liçinin içi

Romantik 24-02-2009 08:49

Sayın Todor haklısınız 1. resim liçi değil.

1. resimdeki fotoğraf Rambutan olması lazım.

Zeytinci 24-02-2009 12:35

Liçi

Bu meyvanın kompostosunu 15 yıl önce Hongkong'da yemiştim. Otelin sunduğu Kompostonun içinden meyvelerin hepsini zevkle yediğimi hatırlıyorum. O gün bu gündür bu meyve aklımda kaldı.
Avrupada meyvesi ithal edilip satılıyor. Afrikada da üretiliyormuş. Kabuğu olgullaşınca kahverengi oluyor. Kabuk çok ince ve kırılgan.
Tadı muşmula (yeni dünya) ya benziyor. Çekirdeği de yenidünyaya benzer. Belki de ayni familyadan. Çekirdeğini dikmiştim fakat bilgisizliğimden becerememiştim.

Romantik 24-02-2009 16:29

Sayın zeytinci Çok güzel bir meyve olduğunu bütün arkadaşlar söylüyorlara ama yemek bir türlü bana nasip olmadı.

Tohumunu çimlendirememenizin sebebi kuruyan tohumlar çimlenme özelliğini kaybediyor ondandır. Yurtdışın dan ya meyvesiyle getirtmek lazım tohumlarını **** ıslak veya nemli her hangi bir şeyin içinde.

Todor 24-02-2009 16:35

Tohumdan ekildiğinde açılım gösteriyormuş, Yani elimizdeki çöğüre aşı gerekiyor.
Acaba meyve verme yaşı kaç?

kuyucu 24-02-2009 16:56

Sayın Todor,
Pakistan' daki fidancılar bana çekirdekten yetiştirdiklerini ve hiç aşı yapmadıklarını söylediler. Bu arada meyve sezonunu öğreneyim, getirtip isteyen arkadaşlara tatmaları için hediye etmeyi düşünüyorum. Muhteşem bir meyve, ayrıca çayı da var , çok güzel bir aroması var.

Romantik 24-02-2009 17:03

Sayın Todor

Bende elimizdeki çöğürlere aşı yapılması gerektiğini sanıyordum ama Sayın kuyucu ve bazı arkadaşlardan aşı yapılmasına gerek olmadığını duydum. Bu konuda şimdilik kesin bir şey yok.
Ayrıca benimde merak etdiğim konulardan biri, kaç yaşında meyve veriyor. Araştırmalarımda bu konu hakkında bilgi bulamadım. İnşallah bizi fazla bekletmez.

Romantik 24-02-2009 17:06

Sayın kuyucu

Meyve sezonu Aralık ayı. Bu zamanda Avrupa ülkelerinde meyvelerini bulmak mümkün.

Zeytinci 24-02-2009 17:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Romantik Serseri (Mesaj 366736)
Tohumunu çimlendirememenizin sebebi kuruyan tohumlar çimlenme özelliğini kaybediyor ondandır. Yurtdışın dan ya meyvesiyle getirtmek lazım tohumlarını **** ıslak veya nemli her hangi bir şeyin içinde.

Bir yabancı arkadaşa İngiltereden getirtmiştim. Çekirdek yediğim meyvedendi. Avrupada her markette bulunabiliyor. Muhtemelen meyve ithlatı yapan firmalar Türkiye ye getiriyorlardır. İthal meyve satan yerlere bakmak gerek. Meyve eti bol sulu.

Romantik 24-02-2009 17:09

Sayın kuyucu

Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. O zaman biizm çöğürlere aşı yapmaya gerek yok. Gerçekten şimdi çok sevindim.

Romantik 24-02-2009 17:14

Sayın zeytinci

Yanılmıyorsam Milliyet gazatesinde tropikal meyveler hakkında yazı çıkmıştı, Liçi de vardı. İstanbulda büyük marketlerde ara ara meyvesi satıldığını yazıyordu.

egetropical 24-02-2009 17:15

1 Eklenti(ler)
Eklenti 64243

resimdeki fidana bakılırsa 2-3 yaşında vermeye başlıyor galiba.

Todor 24-02-2009 17:29

1 Eklenti(ler)
100 gr liçi için besin değerleri. İlk değerler taze, ikinci değerler kuru tüketildiğinde.
Eklenti 64245

tolgahann 24-02-2009 17:32

1 Eklenti(ler)
Tadını merak ettim doğrusu.:)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024