agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Egzotik Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=359)
-   -   Tropik ve ilginç Meyve ağaçları (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1121)

YeşilSeven 14-09-2009 16:26

2 Eklenti(ler)
Longan

YeşilSeven 14-09-2009 16:26

2 Eklenti(ler)
Rambutan

YeşilSeven 14-09-2009 16:27

2 Eklenti(ler)
Longkong

YeşilSeven 14-09-2009 16:28

2 Eklenti(ler)
Jaboticaba

YeşilSeven 14-09-2009 16:29

3 Eklenti(ler)
Ketembilla (Tropikal Apricot)

bari 14-09-2009 16:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YeşilSeven (Mesaj 497134)
Jaboticaba

Yeşilseven, o filizlenen Surinam Cherry'e benziyor. Ondanda ekmiş olabilirmisin? Benim Jaboticaba'lar öyle değil.

Volare 14-09-2009 17:41

Akebia

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YeşilSeven (Mesaj 496975)
Sn Volare; Akebia quinata, akebia trifoliata diye mart ayından beri katlama dahil uğraşmadığım yöntem kalmadı. Bu tür de umudumu yitirdiklerim arasında yerini aldı, bakalım çelik bulabilecek miyiz?

Sayın YeşilSeven ,
gidip alabilirim , 1 hafta sonumu alır . Elde etmenin başka yolu olmazsa bu da olacak . Aktarmasız bir yolculuk olsa problem değil .
Romantikten Surinam Cherry aldım , bakalım nasıl bir şey . Kirazdan fazla berry'yi andırıyor meyve olarak .

bari 14-09-2009 19:36

Eğer giderseniz bende talip olabilirim fazla getirme imkanınız olursa..

YeşilSeven 15-09-2009 09:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bari (Mesaj 497152)
Yeşilseven, o filizlenen Surinam Cherry'e benziyor. Ondanda ekmiş olabilirmisin? Benim Jaboticaba'lar öyle değil.

Hocam sen jaboticaba gönderdin ya :) içinde başka tohum yok merak etme. İkisinin de filizleri çok benziyor birbirlerine. Neyse benim jaboticaba tutmazsa senden alacağım haberin olsun :)) Surinamlar evdeki balkonda. Yarın Surinam Cheryy ile ilgili foto ekleyeceğim. Bir de lemon drop mangosteen vardı bakalım ne alemde?

YeşilSeven 15-09-2009 09:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Volare (Mesaj 497173)
Sayın YeşilSeven ,
gidip alabilirim , 1 hafta sonumu alır . Elde etmenin başka yolu olmazsa bu da olacak . Aktarmasız bir yolculuk olsa problem değil .
Romantikten Surinam Cherry aldım , bakalım nasıl bir şey . Kirazdan fazla berry'yi andırıyor meyve olarak .

Bakalım 5 sene sonra meyvelerini yemek nasip olursa düşüncelerimiz nasıl olacak?? Bu tada değmezmiş dersek vay halimize :))

bari 21-09-2009 14:54

5 Eklenti(ler)
Bende biraz görsel ekleyeyim..

YeşilSeven 22-09-2009 18:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bari (Mesaj 499687)
Bende biraz görsel ekleyeyim..

Maşallah maşallah che'ler güzel güzel gelişiyor. Benim şirkettekilerde durum nasıl oldu yarın görücez? Perşembe günü 20 tanesini saksılara almıştım. Bakalım yerlerini sevdiler mi yoksa yadırgadılar mı?

isolet 25-09-2009 18:21

tebrik ederim yeşilseven ve bari. Çok başarılı tropik tohumlarınız var. İnşallah ağız tadı ile meyveleri de yersiniz.

is_m@il 25-09-2009 20:21

Sn Yeşilseven, Sn bari,
Size hayran olmamak elde değil. Merak ettiğim birşey var. Bu tohumları ekmeden önce herhangi bir işlem yapıyormusunuz? Bir de Sn Yeşilseven vermikülite ektiğiniz tohumları yarıya kadar gömmüşsünüz. Sebebi nedir?

bari 01-10-2009 20:18

5 Eklenti(ler)
Tohumdan yetişen görseller.

bari 01-10-2009 20:20

2 Eklenti(ler)
Devamı.

Volare 01-10-2009 20:25

Sn . bari ,
Bursada bir çiçekçim var .
Şahsın biri ilginç bir tohum bırakmış , serada çimlendirmek üzere , 3 adet tohum da bana verdiler .Meraklıyım ya...
Siz olsanız bilmediğiniz bu tohumları ne şekilde ekerdiniz ?
Üzerinde yumuşak turuncu bir doku vardı . Zehirlenme korkusundan tadına bakamadım . Soğuk katlama yapsam mı acaba ?

bari 01-10-2009 20:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Volare (Mesaj 504632)
Sn . bari ,
Bursada bir çiçekçim var .
Şahsın biri ilginç bir tohum bırakmış , serada çimlendirmek üzere , 3 adet tohum da bana verdiler .Meraklıyım ya...
Siz olsanız bilmediğiniz bu tohumları ne şekilde ekerdiniz ?
Üzerinde yumuşak turuncu bir doku vardı . Zehirlenme korkusundan tadına bakamadım . Soğuk katlama yapsam mı acaba ?

Ne tohumu olduğunu bilmeden zor? Çok sert çekirdekli değilse, vermikulit en temizi çürütmeden.

Volare 01-10-2009 22:13

Beyaz , inci gibi parlak, 3-4 mm çapında , yuvarlak .

YeşilSeven 02-10-2009 12:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi is_m@il (Mesaj 501589)
Sn Yeşilseven, Sn bari,
Size hayran olmamak elde değil. Merak ettiğim birşey var. Bu tohumları ekmeden önce herhangi bir işlem yapıyormusunuz? Bir de Sn Yeşilseven vermikülite ektiğiniz tohumları yarıya kadar gömmüşsünüz. Sebebi nedir?

Fotoğraf çekerken vermiculüt yarıya kadardı tohumları görmek için. Daha sonra tabi ki üstlerine ilave ettim :)

Genelde tropikallere hiç birşey yapmıyorum. Bu sene vermiculit içinde başarı sağlananları tespit ettim. başarısız olduklarımı seneye toprak-torf karşımında deneyeceğim. MAlum sıcaklar gitti artık bizden bu sene :))

YeşilSeven 02-10-2009 12:51

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bari (Mesaj 504626)
Tohumdan yetişen görseller.
newly germinated jaboticaba (Myrciaria cauliflora)

Dostum Bari, ya senin jaboticabada sorun var ya da benimkinde :)) Galiba yolda mutasyona uğradılar.

Benimkinin fotosu aşağıda, seninki biraz mangosteene benziyor gibi. Ya da bizimkisi büyüyünce ona benzeyecek :))

bari 02-10-2009 12:57

Benimkilerde jaboticaba, ama beslenmeleri farklı olduğu için belki. :)

YeşilSeven 02-10-2009 13:35

Son durum

5 Eklenti(ler)
Evet arkadaşlar uzun süredir büyüyen yavrularımızı kare saksılara aldık. Toprak, torf, perlit karşımı yaptığımız saksılara bitkilerimizin bir kısmını 2 hafta önce, bir kısmını 1 hafta önce aldık. Şimdilik şaşkınlıklarını atmış durumdalar. 2 haftaya kadar burda havalar soğumadan Aydın'a göndermem gerekli. Genel izlenim pek problem yok gibi ancak rüzgardan aşırı etkileniyorlar, bazılarının bir karış boyuna rağmen yaprakları dökülüyor (kuruma ya da ölme değil).

Kök yapsısı en ilginç bitki mangosteen. Dik uzun ve nerdeyse hiç saçak kökü olmayan bir yapısı var. Bu nedenle muhakkak derin saksı gerekli.

Bir de mango çekirdekleri var ki her çekirdekten en az 2-3 sürgün birden çıkıyor ve gelişimden sonra rahatça ayırabiliyorsunuz. Bu sayede 3 adet Senegal mangosu oldu.

Aşağıda fotoğrafları ekledim. TropicPark fotolarında olan bitkilerin dağılımı şöyle:
Annona türleri - 7 tür (Cherimoya, Glabra, Muricata, Reticulata, Purpurea, Sengalensis, Squamosa)
Rollina (Biriba) - 1 tür
Mango - 3 tür (Senegal, Mısır1, Mısır2)
Senegal Sapote
Jack Fruit
Sousage Tree
Ziziphus (Hünnap)
Liçi
White Sapote
Phyllanthus Emblic

YeşilSeven 02-10-2009 13:36

Doğru, benimkiler daha topraktan gıdasını alamadılar yazık :)

YeşilSeven 02-10-2009 13:41

Devam

5 Eklenti(ler)
Devam...

YeşilSeven 02-10-2009 14:12

Devam

2 Eklenti(ler)
Devam..

bari 02-10-2009 14:17

Show yapmışsın:)

denizakvaryumu 02-10-2009 14:31

Bir ara ben de davidson plum fidelerim ile maqui fidemin resmini ekleyeyim :)

Davidson plum yetiştiren var mı?

YeşilSeven 02-10-2009 14:41

Uzun zamandır işlerden pek vakit ayıramamıştım dostum yeni ekleyebildim. Senden berry kursu alıcaz :)) neyse yeni tohumların bir kısmı geldi. 3 çeşit mangosteen, waterberry, phalsa, barbados cherry ve bir de prunus'ler var. Ancak bunlardan mangosteenler ve waterberrylerden ümitliyim. diğerleri pek çimlenecek gibi görünmüyor :)) Bir de bir türlü başarılı olamadığım Flacourtia indica ve inermis var.

YeşilSeven 02-10-2009 14:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu (Mesaj 504961)
Bir ara ben de davidson plum fidelerim ile maqui fidemin resmini ekleyeyim :)

Davidson plum yetiştiren var mı?

Davisonu bulamamıştım Tradewindsfruit'te. Herhalde satış zamanını kaçırmışım. Bunu da çok önceden eklemiştim listeye.

isolet 02-10-2009 20:42

Sayın yeşilseven tebrikler. Tropikal bir sov olmuş. Tebrik ederim sizi. Başarılı olmuşsunuz. İnşallah büyük ağaçlarınızı görürsünüz. Hiç tropikal büyük ağaçlarınız var mı?

YeşilSeven 05-10-2009 08:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi isolet (Mesaj 505112)
Sayın yeşilseven tebrikler. Tropikal bir sov olmuş. Tebrik ederim sizi. Başarılı olmuşsunuz. İnşallah büyük ağaçlarınızı görürsünüz. Hiç tropikal büyük ağaçlarınız var mı?

Çok sağolun dostum, bu sevdaya şubat ayında tutulduk, henüz büyük ağacım yok. Yalnız sadece tropikallerle ilgilenmiyorum. Bahçede 12 çeşit elma, 10 çeşit armut, 6 çeşit kiraz, üzüm, muşmula, narenciye, ayva, nar, ceviz, badem gibi ülkemizin meyvelerinden de geniş bir yelpaze var. Bu sene şimdilik bu türlerle yetineceğim. Seneye bakalım nelerde başarılı olabileceğiz görücez.

isolet 05-10-2009 08:41

Anladım ama o ağaçların benim kendi bahçemde de var. Açıkcası türkiyede olduğunu bilince benim için gizemi kaçıyor gibi. Elde edilebiliyor ya hayallikten uzaklaşıyor. Tropikal meyveler olsun **** ilginç şeyler her ne kadar böle görünsede gizemli bir ağaçmış gibi geliyor.

Volare 05-10-2009 09:27

Sn . YeşilSeven ,
sırada sera yapımı var galiba , bunca tropik bitki evin içinde zor olur .
Uygun sera projelendirmeye başlamışsınızdır , yoksa ...
Kolay gelsin :)

Not .....dedim çünkü ben leb demeden leblebi sizde hazır oluyor, yani sera zaten hazırda var derseniz hiç şaşırmıyacam .

YeşilSeven 05-10-2009 11:44

Sn Volare;

Sera malzemelerini haftaya aldırıyorum, yaklaşık 5x20 m ölçüde bir sera apıyoruz. Fidanlar saksılarda olduğundan bu şimdilik yeterli. Seneye duruma göre daha da büyütebilirim.

YeşilSeven 05-10-2009 11:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi isolet (Mesaj 506261)
Anladım ama o ağaçların benim kendi bahçemde de var. Açıkcası türkiyede olduğunu bilince benim için gizemi kaçıyor gibi. Elde edilebiliyor ya hayallikten uzaklaşıyor. Tropikal meyveler olsun **** ilginç şeyler her ne kadar böle görünsede gizemli bir ağaçmış gibi geliyor.

Bizim coğrafyamızın bitkileri çok daha verimli geliyor bana. Bu nedenle oldukça fazla tür bulunsun istiyorum. Zaten ilerde kesin 7 dönüm botanik parkı yapacağım orayı bu gidişle :))

istcallst 05-10-2009 13:52

3 Eklenti(ler)
Arkadaşlar hangi tropikal meyve denediniz ve tatları beğendiniz mi?

Ben mangosteen (Malaya adası dişinda yetirştimek çok zor) yedim -bana göre en güzel meyve bu ve mango tabii. Guavayi yillar önce yedim ve o da çok güzel, meyve suyu da beğendim.
Longan, jackfruit, passionfruit, papaya - onlar benim için şöyle-böyle. Güzel ama çok güzel değil.
Avokado ilk başta sevmedim-sonra alıştım- ve şimdi ekmekle beraber yiyorum.
Pepino çok tatsız geldi, salatalık gibi. Pitaya - tatsız, ama görüntü çok güzel, karambola da böyle - görüntü güzel sadece.
Bunun dişinda ananas, liçi ve pomelo tadını beğeniyorum.

Ya siz?

kuyucu 06-10-2009 10:27

O kadar çok var ki? Uzun bir liste yapmak lazım. Genellikle bizim alıştığımız meyvelerden çok farklı lezzetlere sahipler. Mangosteen en iyilerden hatta en iyisi bana göre . Diğer favorilerim, White sapote, Black sapote, Guava, Feijoa, Velvet Apple.

Ama ben hala bizim meyveler en iyisi diyorum :)

YeşilSeven 06-10-2009 13:28

Portakal, elma, armut ve şeftalinin bir ısırığındaki lezzet katsayısına k dersek; sanırım tropikaller (mangosteen, liçi gibi birkaç meyve dışında) bizimkilerin yanında k/2 olurlar diyorum :))

copur 09 06-10-2009 19:20

Bence tropikal ağaçları, uygun kökü içeride bizim ağaçlara aşılamak lazım.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024