agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Egzotik Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=359)
-   -   Tropik ve ilginç Meyve ağaçları (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1121)

YeşilSeven 11-06-2009 10:00

Phyllanthus Emblica

2 Eklenti(ler)
Daha önce getirttiğim tohumlardan sadece biri çimlenmişti (mart ayında). Şimdi mayıs ayında sıcaklarla 6 adet çimlendi ama 4 adetini iyice derin bri saksıda büyütmeyi başardım galiba. Fazla suyu sevmiyor, 10 cm civarı boya ulaştılar. Meyveleri yeşil eriğe benzeyen bir tür. Yeni tohumlarım yolda, onlarda daha tecrübeliyiz artık :)

mahmut54 25-07-2009 16:48

http://img216.imageshack.us/img216/7966/fotoraf0072.jpg
http://img268.imageshack.us/img268/8962/fotoraf0073.jpg
http://img269.imageshack.us/img269/5...toraf0074c.jpg

bu resimlerdeki meyve nedir?

tolgahann 25-07-2009 17:30

Bitkinizin ismi Pepino.

mahmut54 25-07-2009 17:40

saol çok işime yaradı

erolhas 25-07-2009 18:10

resimlerde saksılar.. dev gibi çıkmış.. yoksa öyle mi:))

tolgahann 25-07-2009 18:15

Sanırım 19 l. lik su damacanasının kesilmiş hali.

YeşilSeven 30-07-2009 09:40

Taylanddan Getirttiğim Tohumlar

5 Eklenti(ler)
Sezonun açılmasıyla birlikte başka yerlerde bulamadığımız ve ömrü pek olmayan meyvelerin tohumlarından www.simply-thai.com'den yüklü bir sipariş verdim. Hızlı posta ile 6 günde ulaştı. Tohumları çok dikkatli bir şekilde ya ıslak kağıt havlu arasında ya da çürüme olmaması için bir kimyasal bir karışımda ıslatılmış bez içinde göndermişler. Tohumların durumu iyi görünüyordu. Tamamını vermicülit içine aldım belki bir kısmını torfta denesem daha iyi olacaktı ama bakalım sonuç nasıl olacak. Aşağıda isimleri ve pet bardakların fotolarını koyuyorum.

Durrian
Mangosteen
Sapodillia
Jujube
Rhambutan
Longan
Lynchee
Esarn Lynchee
Ma Fai
Star
Salak Palm Fruit
Sweet Tamarind
Santol
Longkong
Star Goosberry

copur 09 30-07-2009 21:01

Büro masası üzerinde, pet bardakta çıkacak tohumlar. Ya tohumlar tırlatacak ya da bizler.

YeşilSeven 31-07-2009 12:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi copur_09 (Mesaj 471654)
Büro masası üzerinde, pet bardakta çıkacak tohumlar. Ya tohumlar tırlatacak ya da bizler.

Yok hocam aldım pencere kenarına :p sıcaklık +30. Tez vakitte bekliyorum uçlanmalarını.

YeşilSeven 03-08-2009 08:09

Elimdeki bazı tropikaller

4 Eklenti(ler)
Tradewindsfruit ve fruitlovers'dan verdiğim liçi tohumlarından fideler gayet güzel büyüyor. Şu anda 2. grup sürgünlerle yeni yapraklar çıkmaya başladı.

Jackfruitler aldı başını gidiyor bakalım.:D

White Sapote taze tohumlardan çimlenerek elime ulaştı, şimdi 2 adet küçük, 2 adet büyük fide oldu.

Marlieria Edulis - Cambuca şimdilik çok küçük :rolleyes:

YeşilSeven 03-08-2009 08:24

Elimdeki bazı tropikaller 2

5 Eklenti(ler)
Senegalden gelen ve bir avokado türü olduğunu anladığım tohum sitedeki avokado çimlendirme yöntemiyle denendi başarılı sonuç verdi. Tohumun taze olmasının faydası çok tabii.

Senegalden gelen ve ne olduğunu herhalde meyve vereden bilemeyeceğim, bir tür caimito olabileceğini düşündüğüm 2 tohumdan birinin çıkmak üzreykenki fotosu. Şu anda 2 tohumda 2 yapraklı minik fide şeklinde ve gayet sağlıklı.

Pitalar da yavaş yavaş gelişiyor.

YeşilSeven 03-08-2009 08:35

Elimdeki bazı tropikaller 3

5 Eklenti(ler)
Ve Annona / Anon türleri. Uzun uğraşlar ve denemeler sonucu 2 yöndemde de başarı sağladım. 1. yöntem tohumları 2 gün suda bekeltip dikmek, 2. yöntem ise tohumları 85-90 40 °C civarında 15 dk bekletip dikmek.
Bazı tohumlarda nerdeyse % 100 başarı sağladık. Bazılarında % 50. Aşağıda elimde tohumu bulunan türlerden fide haline gelenler.

Annona Cherimola - 1
Annona Glabra - 3
Annona Muricata - 4
Annona Purpurea - 1
Annona Reticulata - 4
Annona Senegalensis - 5
Annona Squamosa - 1

YeşilSeven 13-08-2009 09:47

Tayland'dan gelen tohumlarda durum

Vermiculit içinde bekleyen aşağıdaki tohumların deneme sonuçları belli olmaya başladı;

Durrian - Islak vermiculit galiba pek işe yaramayacak. Ya da 2-3 gün kurutulup öyle denenmesi gerekli ya da direkt toprağa dikmeli.

Mangosteen - Taze tohumlar çok kaliteli çıktı 4 te 4 fide olmaya çalışıyor.

Sapodillia - Şimdilik şişmeye devam ediyorlar ancak içlerinde herhengi bir çürüme yok. Senegalden gelen benzer tohumlar da geç çimlenmişti.

Jujube - Yapraklar görünmeye başladı. Bu tip kalın çekirdeklerin çürüyüp çatlaması için vermiculit çok ideal. 6 da 6

Rhambutan - Bu da hızlı gelişemnlerden 4 te 4 gidiyoruz.

Longan - En çabuk büyüyen oldu, 8 de 6 fidemiz oldu.

Lytchee - Malesef bunlarda şimdilik 3 te 0. Ümidi kestik.

Esarn Lytchee - Beklemedeyiz, tohumu diğer liçiler gibi sert kabuklu ve kestane gibi değil. Eugenia tohumlarına benziyor. 30-60 gün gibi gelişme bekliyorum.

Ma Fai - Beklemedeyiz.

Star - Her zamanki gibi sonuç bende yine hüsran.

Salak Palm Fruit - içleri galiba jelleşmiş, demekki umut yok. Direk toprağa denemek gerekli.

Sweet Tamarind - 4 te 4 güzel başlangıç.,

Santol - Beklemedeyiz.

Longkong - 4 te 1 şimdilik, bir tane de olsa fide göreceğiz galiba.

Star Goosberry - Bekelmedeyiz.

isolet 13-08-2009 10:02

Yeşil seven sizi tebrik ediyorum. Resmen benim hayalim gözlerimin önünde. Gözlerim yaşardı desem yeridir. Ya ben de çok istiyorum böle tropikal bir bahçem olsun diye. Tohumlarını çok istiyorum. Süper birşey bu tropik meyveler. Çok heyecan veriyor bana. Şimdilik papaya, bir kaç güne pitahaya, bir tanececikte ananas var. Avakado denemem başarısız olmuştu burada olmadığım içinde suyu azalmış ve kurumuş kökü. Tekrar denicem ama avakado yu. 4 tane etti galiba. İnşallah daha çok elde eder ve geliştiririm.

Ha birde hatırladım pepino da olacak 10 güne. İnşallah başarılı güzel olur onlarda.

YeşilSeven 14-08-2009 11:06

Sn isolet hiç acele etmeyin, tropikal işi çok fena ben daldım siz dalamyın. Hele Eskişehirde ve terasla balkonla olacak gibi değil :)

copur 09 14-08-2009 12:42

Ben de sayın Yeşilseven' in bu kadar bitkiyi nerede büyüteceğini merak ediyorum. Bir de bitkilerin şifalımı olduklarını merak ediyorum.

isolet 14-08-2009 13:34

Açıkcası sayın yeşilseven geç kaldınız ben bunu çoçukluğumdan beri merak ediyorum. Bir ton almak istiyorum ama şimdilik maddi durumum pek musait değil. İlerde inşallah isteğim işi yaparsam ağaçları söküp getiricem. Şimdiden başladım bile valla eğer nasipse topluyorum yavaş yavaş. Eskişehir de öğrenciyim zaten. Kendi tarlam var. Orada sera yapıcam eğer ilerlete bilirsem. Kocaman bi tarla içine soba kurucam devamlı toprağıda ısıtmak için bir yol bulucam. Sıcak su borusu filan düşünüyorum. İlerde öle bir seram olacak muhakkak. Şimdiden bakıyorum işte. Avakado yetiştimicem ama tadını hiç beğenmedim. Böle kötü tad olamaz ama ağacı çok güzel. İnşallah ilerletirim şimdi elimde olanları.

lale76 14-08-2009 14:18

Sayın isolet;
Avakadoyu ezip içine bal ve ceviz ekleyin fazla bekletmeden yiyin. Kararıyor. O zaman beğenebilirsiniz.
Benim de pepino fidelerim vardı 3 ünün de yapraklarında problem oldu, yaşamadılar. Avakadoyu Kayınvalidem hep deniyor ama köklendiğini hiç görmedim. Kürdan saplayıp su dolu çay bardağında bekletiyor.

isolet 14-08-2009 14:46

Sayın lale her türlü denedim avakaadoyu yine de beyenmedim. 3 kere yedim ballısını a denedim. Beğenmedim açıkcası. Pepinom daha olmadı ama olacak inşallah.

YeşilSeven 14-08-2009 17:17

Yer sorun değil 7 dönüm bahçe var :)

isolet 14-08-2009 20:47

İstanbul da zor olmuyor mu mevsim şartları filan.

YeşilSeven 15-08-2009 08:09

İstanbul'da sadece tohumları fide yapmak için uğraşıyorum. Fide haline gelenin saksısını büyütüp Aydın'a yolluyorum. Balkonda bazen heryer fide oluyor :)

isolet 15-08-2009 08:20

Demek aydında yeriniz güzelmiş. Peki oradaki bahçenizin fotoğrafı var mı?

YeşilSeven 15-08-2009 11:53

Fotolar var, daha sonra gönderirim.

isolet 15-08-2009 12:44

Merakla bekliyorum fotolarınızı...

eser42 15-08-2009 13:06

merhaba

afganistandan calbaze isminde bir çalının tohumları geldi tohumu getiren arkadaş zıraatle ve tarımla ilgisiz. dolayısıyla her hangi bir bilgi veremedi.bu yıl tohumlarını çimlendiremedim. tek bildiğim yöresel olarak isminin calbaze olduğu. bilenlerin her türlü yardımına ihtiyacım var.

copur 09 15-08-2009 22:11

Sayın Yeşilseven Aydın'daki bahçeniz nerede?

YeşilSeven 31-08-2009 15:18

Mangosteen

1 Eklenti(ler)
Sn Volare için paylaşıyorum arkadaşlar :) bunlar da bizim mangosteenler. Kakaoda başarılı olamadık ama mangosteeni çimlendirmeyi başardık.

bari 06-09-2009 22:15

1 Eklenti(ler)
Bir potboride benden. 3 longan, 3 noni, 2 liçi birarada..

snowman77 07-09-2009 01:11

Arkadaşlar longan tohumlarını çimlendirmek için özel bir işlem yaptınız mı?

bari 07-09-2009 03:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi snowman77 (Mesaj 493033)
Arkadaşlar longan tohumlarını çimlendirmek için özel bir işlem yaptınız mı?

Kilitli poşet içinde güzel çimleniyor.

YeşilSeven 08-09-2009 11:44

Pet bardak içinde vermiculit ile de güzel sonuç var. Tohumların çimlenme oranı liçilere göre çok daha iyi.

istcallst 09-09-2009 10:21

Bende 2 tane longan fidesi var, tohum cabuk cimlendirdi ve 15-20cm kadar cabuk buyudu, ama mayistan beri balkonda ve cok guzel gorunuyor ama hala ayni boyda. Cok yavas buyuyen bir agac bu.
Yesilseven merhaba, jackfruit fideniz buyuyor mu?

YeşilSeven 09-09-2009 12:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi istcallst (Mesaj 494287)
Bende 2 tane longan fidesi var, tohum cabuk cimlendirdi ve 15-20cm kadar cabuk buyudu, ama mayistan beri balkonda ve cok guzel gorunuyor ama hala ayni boyda. Cok yavas buyuyen bir agac bu.
Yesilseven merhaba, jackfruit fideniz buyuyor mu?

jack fruit büyüyor, gayet güzel gelişiyor. Giderek boylanıyor. Longan, liçi, rambutan gibi meyvelerin sürgün uçları çok hassas, sıcakta direkt kuruyorlar. Bence direkt güneş ışığı görmesin.

Volare 11-09-2009 00:41

Tropik ve ilginç Meyve ağaçları

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YeşilSeven (Mesaj 479776)
Vermiculit içinde bekleyen aşağıdaki tohumların deneme sonuçları belli olmaya başladı;

Durrian - Islak vermiculit galiba pek işe yaramayacak. Ya da 2-3 gün kurutulup öyle denenmesi gerekli ya da direkt toprağa dikmeli.

Mangosteen - Taze tohumlar çok kaliteli çıktı 4 te 4 fide olmaya çalışıyor.

Sapodillia - Şimdilik şişmeye devam ediyorlar ancak içlerinde herhengi bir çürüme yok. Senegalden gelen benzer tohumlar da geç çimlenmişti.

Jujube - Yapraklar görünmeye başladı. Bu tip kalın çekirdeklerin çürüyüp çatlaması için vermiculit çok ideal. 6 da 6

Rhambutan - Bu da hızlı gelişemnlerden 4 te 4 gidiyoruz.

Longan - En çabuk büyüyen oldu, 8 de 6 fidemiz oldu.

Lytchee - Malesef bunlarda şimdilik 3 te 0. Ümidi kestik.

Esarn Lytchee - Beklemedeyiz, tohumu diğer liçiler gibi sert kabuklu ve kestane gibi değil. Eugenia tohumlarına benziyor. 30-60 gün gibi gelişme bekliyorum.

Ma Fai - Beklemedeyiz.

Star - Her zamanki gibi sonuç bende yine hüsran.

Salak Palm Fruit - içleri galiba jelleşmiş, demekki umut yok. Direk toprağa denemek gerekli.

Sweet Tamarind - 4 te 4 güzel başlangıç.,

Santol - Beklemedeyiz.

Longkong - 4 te 1 şimdilik, bir tane de olsa fide göreceğiz galiba.

Star Goosberry - Bekelmedeyiz.

Ben kendimi bitki delisi sanırdım , hele bilinmedik duyulmadıklar konusunda .
Size hakınızı teslim etmek lazım , tüm ilginç birkiler evinizi ablukaya almış :)
Tebrikler !
Ben bir çikolata sarmaşığını bile altedemedim :(
Kutlarım , bu başarı tesadüf değil tabi , çok emek ve bol vakit gerektiriyor .
Kolaygelsin .
Allah sihirli parmaklarınıza zeval vermesin :p

bari 11-09-2009 11:14

Çikolata sarmaşığını çimlendirmek gerçekten çok zor. Ben üçüncü denememdeyim.. 1000 ppm giberelik asitte 24 saat bekleme uygulaması yaptım. Şu anda vermikulitteler. Bayağı şiştiler. Bu sefer umutluyum.

Volare 11-09-2009 16:48

Sayın bari ,
siz sıvı giberelik asit mi kullanıyorsunuz ?
Ben tablet şeklinde bir şey aldım ,çözmesi bana çok karmaşık geldi ,
3-5cc kullanacakken litrelerce sulandırıp atmak çok anlamssız.
Sn . bari çikolata sarmaşığı başlığı var , orada tecrubelerinizi paylaşırmısınız ?
Tohum da çok pahalı , halbuki yurtdışında 10 adedi 70 sent .
Lütfen sonuçları paylaşın .

YeşilSeven 14-09-2009 08:51

Sn Volare; Akebia quinata, akebia trifoliata diye mart ayından beri katlama dahil uğraşmadığım yöntem kalmadı. Bu tür de umudumu yitirdiklerim arasında yerini aldı, bakalım çelik bulabilecek miyiz?

YeşilSeven 14-09-2009 16:24

Son Durum

2 Eklenti(ler)
Elimdeki tropikal fidelerin bir kısmının son durumu aşağıda arkadaşlar. Bilmeyenler için meyve resimlerini de ekledim. Evdekilerin son durumunu yarın ekleyeceğim.

Mangosteen

YeşilSeven 14-09-2009 16:24

2 Eklenti(ler)
Santol

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024