agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Eğitim Çalışmaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-12-2009, 20:35   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2009
Mantar Toplantısı

19 Aralık 2009 günü gerçekleştirilen 2. Mantar Toplama Etkinliği gerçekten çok keyifliydi. Başta Jilber Hoca ve Sevilay Hanım olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Sizleri tanıdığıma memnun oldum. Bir an önce ormanda mantar toplama etkinliğinin gerçekleşmesini bekliyorum...

dilekgecgel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2009, 23:42   #62
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Merhaba.

Jilber Hoca'nın Mantarlar hakkında verdiği ve çok kıymetli bilgilerin bulunduğu bu toplantıya kadar Mantar yerdim. Bundan böyle birkaç toplantıya katılıp, en azından zehirli ve öldüren tip Mantarları tanımayı iyice öğrenmeden Mantar yememeye ve sevdiklerime de yedirmemeye karar verdim.

Ayrıca, Mantar hakkında önemli birşey bilmediğimizi ve ülkemizde de bu konu hakkında pek bir şey bilinmediğinin farkına vardım. Önce ağaçlar net. sitesi sayesinde, sonra da Jilber Hoca sayesinde çok şey öğreneceğimi farkettim.

Bu arada eğer Mantar konusunda yeteri kadar bilinçlenirsem, hayatlarını tehlikeye atarak bilinçsiz bir şekilde Mantar yiyenlere de yardım etmeye ve öğrendiklerimi bir duyuru halinde Edremit Körfezi civarında ve Altınolukta bulunan köy kahvelerinin camına yapıştırmak suretiyle yoğun Mantar tüketilen yerlerdeki vatandaşlara yardımcı olmayı planlıyorum.

Saygılar

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2009, 23:53   #63
Ağaç Dostu

incikarsan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2008
Galeri: 24
Mantarlarla tanisma ve bilgilendirilme toplantisi kapali bir ortamda bu kadar keyif verirse ormanda doga ile basbasa iken mantarlarla bizzat tanismak kimbilir ne zevk verecektir.

Basta Jilber Hoca olmak uzere bu guzel ve bilgi dolu gunu bize sunan,emegi gecen herkese cok tesekkur ediyorum ve ormanda yapacagimiz mantar toplantisini dort gozle bekliyorum.

incikarsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2009, 00:32   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 92
Aslında toplantı öncesi Jilber hoca ve ben oldukça heyecanlı anlar da yaşadık.

Toplantı saat 13.00 deydi ama, biz Jilber hoca ile konuşup, ön hazırlıklar için erken gitmeye karar vermiştik.

12.00 gibi orada olacaktık ama Jilber hoca 11.30 gibi gitmiş ve ben otobüsteyken beni aradı.
"Sevilay ben buraya geldim, ama görevli burada bu gün toplantı olmadığını söylüyor" dedi.

Geçen seferden bildiğim için;
"Heh, önemli değil, onlar mantar toplantısı diye bilmezler, siz stratejik planlama müdürlüğünün toplantısı var deyin" dedim.

Az sonra Jilber hoca tekrar arayıp; " hayır onun da toplantısı yok görünüyor buranın programında, ben de gideyim mi?" falan diyince, otobüste kalp krizi geçiriyorum sandım.

"sakın bir yere kımıldamayın, ben Kemal beyi arıyorum"dedim. Arayıp durumu bildirdim. Kemal bey de evden çıkmak üzereydi.

Salona gittiğimde, yoğun bir telefon trafiği yaşanıyordu, bir yerlerden bir telefonlar geldi, anında on kişi falan peydah oldu.

Bir yandan çay kahve makinaları çalışmaya başladı, projeksiyon aleti, perde ve herkesin önüne tek tek mikrofon falan kondu.

Ciddi ciddi konferans salonu hazırlıyorlar yani.
Jilber hoca, o kişi başına düşen mikrofonları kaldırttı gerek yok diye.

Hemen klimalar çalıştı, salon sıcacık oldu.
Karınca gibi çalışıp, salonu hazır getirdi o bir dolu insan.

Kemal bey bir arkadaşını daha getirdi toplantıya.

Sağlık ve sosyal hizmetler daire başkanlığı özürlüler müdürü Bekir Köksal.

Jilber hoca ile tanıştırdı.

Jilber hoca, engelliler için de eğitim programı olduğunu söyledi. Zihinsel ve görme engelliler de dahil.

Kemal ve Bekir bey çok memnun kaldılar.
Jilber hoca, özürlüler için hazırlanacak tüm eğitim programlarına koşulsuz destek vereceğini söyledi.

Toplantı sonrası ilk mesajımda bahsettiğim gibi, tabii ağaçlar.net ile beraber.

Sonuç olarak, büyükşehir belediyesi özürlülerin araçlarına, ulaşımlarına kadar sağlayacak. ağaçlar.net ve Jilber hoca da bu programı hazırlayacak ve sonbaharda engellilerle beraber bir mantar saha eğitimi olacak.

Ayrıca Bekir bey de, kendilerine ait 20 kadar salonu ağaçlar.net e toplantı ve eğitim amaçlı verebileceklerini söyledi.

Hatta Kemal bey ağaçlar.net toplantıları için bundan böyle daha büyük salon ayarlamak gerektiğini, sitenin eğitim programlarının duyurusunu bundan böyle belediyede de duyurmak istediğini söyledi.

600 kişilik salonlardan bahsediyoruz yani.

Çok duygusalsın diye gülmezseniz, bir şey paylaşmak istiyorum;

Yukarıdaki satırları yazarken, ağaçlar.net üyesi olmanın verdiği gururdan gözlerim yaşardı.

Çünkü;

Alıntı:
Aslında biz, koocaman, inanılmaz havası ve karizması olan bir siteyiz bence.
Demiştim bir keresinde.

Bunu bu gün ben demedim, aynı cümleyi belki azıcık farklı kelimelerle Kemal bey dedi.

Şöyle bir cümleydi hatırladığım kadarıyla;

"Öyle bir sitesiniz ki, ağaçlar.net dediğinizde olay bitiyor değil mi?"

Bunlar az heyecanlar değil gerçekten.

Sitemizin ve değerli Jilber hocanın gönüllü paylaşımlarında desteğini esirgemeyen İstanbul büyükşehir belediyesine bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2009, 14:40   #65
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Toplantı sonu, yeni bitkilerimizin başlangıcı...

Yazılanlardan duygulanmamak mümkün değil. İnci Karsan'ın katılımcılara çok güzel bir sürprizi daha vardı ki, toplantı sonrası hemen salonu terketmeyenler olarak çok azımız nasiplendik.

Kısmet ağacı bitkisi (ağaççığı, çalısı) ve diğer tohumları, üyelerimiz ile paylaşmak için hazırlamıştı incikarsan ve biz kalanlar kısmetimize düşeni aldık, çoğunluk erken ayrıldığı için tohumlar arttı bile, bilginize.

Katılan herkese, Jilber Barutçiyan, Sevilay ve Belediyemiz ile agaclar.net'e çok teşekkürler.

gece
bu topraklar, bu doğa, bu belediye bizim diyen forum kişisi!

gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2009, 16:52   #66
Ağaç Dostu

ismail seyrek's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2009
Galeri: 27
İlk teorik toplantıyı kaçırdığımda duyduğum eksikliği, bu toplantıda bir kez daha farkettim.
Çok güzel geçti. Ayrıca, Fındıkzade' de Cuma pazarından almış olduğum (ve diğer haftalık pazarlarda) halka "doğal mantar" diye satılan çürümüş-geçmiş mantar örneğinin canlı dökümansal katkısına sevindim. Herkese teşekkürler.
Tek üzüldüğüm şey, Kısmet Ağacı süprizini kaçırmış olmak. Onu da buradan öğrendim. Oysa program boyunca veya çay molasında sözkonusu edilebilirdi.

Düzenleyen ismail seyrek : 21-12-2009 saat 23:16 Neden: eksik bulduğum bir iki nokta...
ismail seyrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2009, 09:28   #67
Yeni Üye

bulut_cagman's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2009
Herkese Merhaba,

Başta Bu toplantıyı organize eden Ağaçlar.Net yönetimine ve Değerli hocamız Jilber Bey'e sonsuz teşekkürler..

Pek fazla bilgim olmamasına rağmen gayet akıcı, eğlenceli bir ortam içerisinde çok önemli bilgilere sahip olduk arkadaşımla birlikte.

Gelecek mantar toplama sezonuna uygulamalı olarak katılmayı iple çekiyorum.

bulut_cagman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2009, 12:31   #68
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 17
Gelecek toplantı da ben de olmak isterim.... Belli ki yine çok güzel geçmiş, herkez çok memnun ayrılmış. Aranızda olmayı çok üzüldüm ve bir dahaki toplantıyı dört gözle bekliyorum... Herkeze teşekkür ederim...

erbek_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2009, 14:50   #69
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
50 civarı kişiden sadece 7 kişi mi izlenimlerini yazdı?

Bendeki tembellik herkeste var desem değil, çünkü toplantıya gitmeye üşenmemişler

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2009, 23:37   #70
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 47
Haklısınız Malina,
Fırsat bulamamak mı tembellik mi bilemedim.

Çok güzel bir toplantı oldu yine. Sevilay unutulan birşeyler olmasın diye koşturdu eğitim başlamadan.Gece günün fotograf ve video kayıtlarını eksiksiz yaptı. (Resimler galeride)
Jilber hoca ara verildiğinde bile bitmek bilmeyen sorulara yanıt vermeye devam etti.
Bilmeden yenen mantarın ne kadar tehlikeli olabileceğini, ormancı, köylü, yörük, pazarcının ben bilirim bu zehirsizdir demesine kanarak mantar yenmiyeceğini, mantarın orman alt yapısına zarar vermeden, hemen tencereye koyacak gibi temizleyerek toplamamızı, mantarın karman çorman toplananmaması gerektiğini, mantarın zehirlimi zehirsizmi olduğunu bilimsel incelemeden başka hiç bir yöntemle anlaşılamayacağını defalarca tekrar etti.
Mantardan zehirlenen kişilerin herhangi müdahalede bulunulmadan bir mutlaka sağlık kuruluşuna gitmesi gerektiğini de söyledi.
Pratik mantar eğitim toplantısında görüşmek üzere dostalar...
Başta ağaçlar.nete, Jilber hocaya ve İstanbul belediyesine teşekkür ederim.
Sayenizde yine güzel bir gün geçirdim.

nrkrkmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2009, 00:05   #71
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 7
Talking 2.Mantar Toplantısı

Kesinlikle mükemmel bir cumartesi öğleden sonraydı...
O kadar güzel geçti ki şimdi bu saatte yazmaya tembellik ediyorum...

6 ay sonra sn. gecce ile tanıştık....
Ve Sevilay Hnm. zerafeti beni büyüledi... (Latife)

Böyle bir organizasyonda sıradan bir katılımcı olarak edindiğim bilgileri
herkesle paylaşmaya çalışıyorum...

Hele ki mantarı çok tüketen bir karadenizli olarak...
Gayet önemli bilgiler edindim...

Yine ve öncelikli olarak Sn. malina'ya, Sn. Sevilay hnm,
İbrahim Beye ve Sn. Jilber Barutçiyan'a gerçekten teşekkür ediyorum...

Acarextt03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2009, 01:04   #72
/

Giriş Tarihi: 22-12-2009
Arkadaşlar merhaba,

Arkadaşlar merhaba, Ben mantar ve Jilber hoca konusunda sizlerden ilgilenen arkadaslardan yardım istiyorum.

Hurriyet gazetesi daha dogrusu hurriyet.com.tr'nin ekonomi editoruyum.
Belki sizlere de faydalı olacagını dusunduğum bir özel haber yapmak istiyorum.
Mantar ve Türkiye'de buna verilen önemle ilgili.
Geçenlerde bir arkadaşım Jilber Hocayı televizyonda izlemiş ondan bahsetti bana.
İlgimi çekti ve enteresan geldi bana konu.
Jilber Barutçiyan'ı bende araştırdım ama hiç bir iletişim bilgisi yok internet üzerinde.

Konuyu belki de Türkiye'nin gündemine getirebiliriz. Bende bundan mutluluk duyarım

Sizden ricam bana yardımcı olabilecek olan birisi olursa Jilber Beyle görüşmek isterim.
Hatta bu konuyla başka bilgi verebilecek olan haberime destek olabilecek herkes bana ulaşsın lütfen.

Kusura bakmayın cok yogun oldugumdan zaman kısıtımdan oldugumdan forumuzunuzu da cok detaylı incelem fırsatım olmadı.

asolsa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2009, 19:28   #73
Ağaç Dostu

incikarsan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ismail seyrek Mesajı Göster
İlk teorik toplantıyı kaçırdığımda duyduğum eksikliği, bu toplantıda bir kez daha farkettim.
Çok güzel geçti. Ayrıca, Fındıkzade' de Cuma pazarından almış olduğum (ve diğer haftalık pazarlarda) halka "doğal mantar" diye satılan çürümüş-geçmiş mantar örneğinin canlı dökümansal katkısına sevindim. Herkese teşekkürler.
Tek üzüldüğüm şey, Kısmet Ağacı süprizini kaçırmış olmak. Onu da buradan öğrendim. Oysa program boyunca veya çay molasında sözkonusu edilebilirdi.

Sn Ismail Seyrek,

Agacin adi ustunde "KISMET AGACI". Kismetiniz yokmus demek.

Bu isin sakasi. Acik adresinizi ozelime yazin size de gondereyim.

Saglikla kalin..

Eski 24-12-2009, 19:12   #74
Ağaç Dostu

yaylaboztaş's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi incikarsan Mesajı Göster
Mantarlarla tanisma ve bilgilendirilme toplantisi kapali bir ortamda bu kadar keyif verirse ormanda doga ile basbasa iken mantarlarla bizzat tanismak kimbilir ne zevk verecektir.

Basta Jilber Hoca olmak uzere bu guzel ve bilgi dolu gunu bize sunan,emegi gecen herkese cok tesekkur ediyorum ve ormanda yapacagimiz mantar toplantisini dort gozle bekliyorum.
Hepinizin keyfi daim olsun arkadaşlar. Çok meraklısı olduğum bir konu.

Umarım ve dilerim ki biz uzaktakiler de bu keyiften payımıza düşeni alırız.
Tabii en çok senden yardım bekliyorum, bilgilerini paylaşırsan, ben de
pişirme ve size ikram etme adına söz veriyorum.

Foça'da da çok mantar varmış, hatta hafta sonları gittiğimizde
bahçemizde de görüyorum, ama emin olmadığım mantarı asla yemeyeceğimden yalnızca bakıyorum. Sevgiler.

yaylaboztaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2009, 17:39   #75
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2009
Sayın Sevilay,
Jilber beyi basından takip edip eğitimlerine katılmayı çok istiyordum.
Maalesef geçen eğitimden şu anda haberdar oldum.Acaba önümüzdeki
eğitimin tarihi hakkında bir bilginiz var mı? Veya nasıl ulaşacağım
hakkında bilgisi olan biri var ise bana cevap vermesini rica edeceğim.
Saygılarımla,
Alp Kandemiroğlu

tigre34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2009, 17:45   #76
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 92
Alp bey, Jilber hoca ormanların ilk sonbahar yağmurlarından sonra çok bereketli olduğunu söylüyor.

Bu durumda, sonbaharda bir saha eğitimi yapacağız demektir.

Yapılacak ilk eğitim toplantısı, hem forumda duyurulacak hem de üyelere mail yoluyla bildirilecektir.

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2009, 19:04   #77
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2009
Sevilay hanım,
Cevabınız için çok teşekkür ederim.Jilber hocanın son haberi
beni de çok sevindirdi.Önümüzdeki toplantıda görüşmek dileğiyle...
Alp

tigre34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2009, 00:48   #78
Ağaç Dostu

incikarsan's Avatar

[QUOTE=yaylaboztaş;551426]Hepinizin keyfi daim olsun arkadaşlar. Çok meraklısı olduğum bir konu.

Umarım ve dilerim ki biz uzaktakiler de bu keyiften payımıza düşeni alırız.
Tabii en çok senden yardım bekliyorum, bilgilerini paylaşırsan, ben de
pişirme ve size ikram etme adına söz veriyorum.

Sevgili Yayla,

Bu toplantida mantarlarla ilgili cok onemli seyler ogrendik.
sirasiyla aklimda kalanlari yazmaya calisayim.

1) Mantarlar 2ye ayrilir.

a)makro mantarlar
b)mikro mantarlar

Makro mantarlar da 3 e ayrilir.

a)oldurucu mantarlar
b)zehirli mantarlar
c)yenilebilir mantarlar.

Oldurucu bir mantari yiyen bir kimse herkesin zannettigi gibi hemen olmuyor, en erken bir hafta sonra oluyormus.Zehir karacigeri ve bobrekleri devre disi birakiyormus.

En zehirli yilan isirmasinda dahi zamaninda hastahaneye ulasilirsa panzehir kullanilarak kurban kurtarilabiliyormus ama oldurucu mantar yiyen bir kisi boyle bir sansa sahip degilmis. Cunku mantarin panzehiri yokmus.

Jilber hocanin arkadasi ve oglu mantardan zehirlenerek hastaneye kaldirilmis,cocuk az yedigi icin uzun zaman cok kotu gunler gecirdikten sonra kurtulmus,arkadasi kurtulamamis.Isin ilginc yani birinci haftanin sonuna dogru doktorlar hastanin iyiye dogru gittigini gorunce tedaviyi kesip,serumu cikartmislar.Ertesi gun hasta ani bir soka girmis ve olmus.

Yenildikten 3 hafta sonra olduren 3 ay sonra olduren,5 ay hatta 20 yil sonra olduren mantarlar varmis.

Tabii bu kadar uzun yil sonra olume sebebiyet veren mantarlar, insanlar arasinda zehirsiz diye bilinen bazi mantar turleri.

Jilber Hoca bu turden mantar alan birine "Aman bu tur zehirlidir yeme"demis.Adam da "Ben her zaman yiyorum ,birsey olmadi " demis. Jilber Hoca da " Bobreklerini bitirir bu mantar" demis. Adam da "Abi bu zaten bizde aile hastaligi birsey olmaz" demis.Adamin ailesini mantar sondurmus,adam hala uyanmamis.

Onbes yil oncesine kadar zehirsiz diye bilinen ama artik zehirli oldugu kanitlanmis,ancak hala pazarlarda satisa sunulan ve alici bulan mantarlar var.

Jilber Hoca pazarlardan kesinlikle mantar alinmamasini,ancak gida muhendisi bulundurmak zorunda olan cok buyuk marketlerden mantar alinabilecegini soyledi.Benim bu gida muhendislerinin bilgilerine hic guvenim olmadigi icin buyuk marketlerden de almaktan cekinirim.

Jilber Hoca "yurt disindaki yetkim burada olsa 30 sn. de pazardaki bu tezgahlari kapatirdim" dedi.

Yenilebilir bazi mantarlarin bir de zehirli ikizilerinin bulundugunu, Uzmanlarin bile mantarlari zor ayrdigini soyledi.Ayrica 48 saat icinde yenmeyen mantarlarin da zehirli mantara donusecegini ilave etti.

Simdi gel de mantar ye.....

Eski 22-09-2010, 12:56   #79
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Yeni bir mantar toplantısı ufukta gözüküyor mu acaba?

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2010, 13:49   #80
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Sevgili Nariel bugün ve yarın var.

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=22136

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2010, 00:33   #81
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Acaba İstanbulda tekrar bir toplantı olasılığı var mı? Dilerim olur )

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024