agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Eğitim Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-05-2009, 16:53   #151
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2004
Galeri: 30
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BalıkcıSerdar Mesajı Göster
Yaprak sarma falan diye tutturmak yok ama. Bakın baştan söyleyim, o kadar kişiye yetecek yaprak sarmayı yaptıramam hanıma, yani kıyamadığımdan, yoksa başka bir şey değil aklınıza bir şey gelmesin
Tamam tamam dolmadan vazgeçtik. Gelin yeter ))

Müjgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2009, 16:57   #152
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Aaaaa ne iyi olur. Herkes elindeki bilgiyi, bilgi işine karışmayanlar da yiyecekleri getirir paylaşırız

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2009, 17:01   #153
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
Aaaaa ne iyi olur. Herkes elindeki bilgiyi, bilgi işine karışmayanlar da yiyecekleri getirir paylaşırız
Valla ne iyi, ben sıyırdım. Botanik, farmasotik botanik, farmakognozi okumuş biri olarak bilginin tam içindeyim nasılsa...

Eski 08-05-2009, 17:09   #154
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2007
Galeri: 93
Yiyecek konusunu hiç merak etmeyin diyeceğim ama hafta içinde gidiyorsunuz.

M.Sema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2009, 17:17   #155
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Sen hariç canımmmmm İşi başlatan, forumda koca bir Türkiye florasını, bitki veritabanındaki bilgileri hazırlayan sen değil misin. Ellerine sağlık

Bizler naçizane sağdan soldan bilgi toplayıp, bir işe yaramaya çalışıyoruz sadece.

Eski 08-05-2009, 17:23   #156
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Alıntı:
Sen hariç canımmmmm İşi başlatan, forumda koca bir Türkiye florasını hazırlayan sen değil misin. Ellerine sağlık

Bizler naçizane sağdan soldan bilgi toplayıp, bir işe yaramaya çalışıyoruz sadece.
Anlamadığım şu, zaten herbaryum gibi bir cevher varken, neyin bilgisini topladınız?

Eski 08-05-2009, 17:43   #157
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

İyi, yok sayarız o bilgileri Kendi kendimize işgüzarlık etmişiz. Alt tarafı harcadığımız zaman olur, ölüm yok ya sonunda

Eski 08-05-2009, 17:48   #158
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Bu zamanda bilgi çok değerli. Zaman nasıl olsa bulunur ama bilgi her zaman bulunmaz Nevsun'cum. Hele de bu bilgi seninse...
mucks...

Eski 08-05-2009, 18:03   #159
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Körler sağırlar, ....... gibi olduk

Zaman, bende de herkesinki kadar bol. Bu bilgileri toparlarken kaybettiğim zamana hiç de acımam. Her bir kelime bana yeni bir ufuk açtı ve iyi bir amaç adına idi. Ama şunu da isterim ki, doğrusu neyse o yapılsın. Ortada agaclar.net'in itibarı var. Gün gelir bu çalışma bir yerlerde yer bulur, hepimizin gururu olur. İşbölümü işbölümü derken bunu anlatmaya çalışıyordum.

Neyse sonuçta bu gönüllü bir çalışma, iyi kötü elinizdeki elemanlarla idare etceksiniz artık

Eski 08-05-2009, 20:16   #160
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Alıntı:
Körler sağırlar, ....... gibi olduk

Zaman, bende de herkesinki kadar bol. Bu bilgileri toparlarken kaybettiğim zamana hiç de acımam. Her bir kelime bana yeni bir ufuk açtı ve iyi bir amaç adına idi. Ama şunu da isterim ki, doğrusu neyse o yapılsın. Ortada agaclar.net'in itibarı var. Gün gelir bu çalışma bir yerlerde yer bulur, hepimizin gururu olur. İşbölümü işbölümü derken bunu anlatmaya çalışıyordum.

Neyse sonuçta bu gönüllü bir çalışma, iyi kötü elinizdeki elemanlarla idare etceksiniz artık
Bu konuyu herbaryum'un yanında tekrar güncelleyebileceğimizi umuyorum

Eski 11-05-2009, 17:05   #161
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
12 Mayıs salı, saat 10.30-12.00 ya da
14 Mayıs perşembe, saat 13.00 14.00 de herbaryum'a uğramayı planlıyoruz.

Katılmayı düşünen arkadaşların tercihlerine göre hızla hareket edebiliriz.

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2009, 22:18   #162
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Konu ile ilgili heveslenen, hatta bu konunun başlamasına neden olan denizakvaryumu neredeler? Sesi çıkmıyor?

Eski 11-05-2009, 22:20   #163
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2009
Denizakvaryumunun başına bir iş sardım ki dostlar başına

Allah yardımcısı olsun, ama ne yapayım kendisi kaşındı

BalıkcıSerdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2009, 22:30   #164
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Balkoncular , balkonlarının kıymetini bilsin ...Bahçe mahçe istemesin.

Tel örgü-kepçe-dozer-foseptik-kazık-su-kene-yılan-köstebek-çardak-toz-toprak...

Balkona gurban

Hep BalıkçıSerdarın yüzünden

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2009, 22:48   #165
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Tamam söz "inşaat işi bittikten sonra" daha uzağından-yakınından geçmem

Erken başladınız valla şikayetlenmeye

Eski 11-05-2009, 22:51   #166
Ağaç Dostu

Ben en iyisi yeni bir başlık açayım.

Daha çooook şikayet edeceğimden, bu konudan bizi kovmasınlar

Eski 11-05-2009, 22:55   #167
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Ben en iyisi yeni bir başlık açayım.
Amanııın kaybetmezsek bulduk Bende en iyisi üyeliğimin iptalini isteyim

Eski 12-05-2009, 08:31   #168
Ağaç Dostu

Beyaz Gece's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2008
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sabah Mesajı Göster
12 Mayıs salı, saat 10.30-12.00 ya da
14 Mayıs perşembe, saat 13.00 14.00 de herbaryum'a uğramayı planlıyoruz.

Katılmayı düşünen arkadaşların tercihlerine göre hızla hareket edebiliriz.
Ben katılmak isterim. Ziyaret tarihini haber verirmisiniz? Telefon nuamramı özelden size bildirdim. inşallah çok geç kalmamışımdır

Beyaz Gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2009, 09:02   #169
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Ankara'daki arkadaşların -toplantıya katılan, katılamayan- konuyla ilgilendiklerine, gerektiğinde katkıda bulunacaklarına eminim.

Bu toplantı daha sonra grupla paylaşmak üzere, bitkilerin secereleri, genel özellikleri hakkında çalışma yaparken uygun kaynaklar hakkında görüşmek için hızlı yol alalım diye hafta içinde planlandı.

Araştırma, görüşme, yetiştirme vb çalışmalar sırasında işbirliğinin süreceği ve asıl toplantıların çoğunluğa uyan gün ve saatlerde yapılacağı açık, değil mi?

Eski 12-05-2009, 09:50   #170
Ağaç Dostu

http://www.agaclar.net/forum/showpos...4&postcount=84

Ben fikrimi toplantıda da açık olarak belirtmiştim.

http://www.srgc.org.uk/ gibi...

Name:  blackpool.jpg
Views: 1895
Size:  59.9 KB

Klup havasında, saksıda yetiştirilebilecek sevilen endemik bitkiler benim ilgi alanım.

Saksıda yetiştirilen endemik bitkiler(endemik ille de yok olan anlamında değil) yılda 3 kere yapılan toplantıda getirip tanıtılacak...Sohbet.

Grubun yapmayı planladığı diğer hedefler, gerçekten kapsamlı ve üzerinde detaylı çalışılması gereken işler.Bu bağlamda üniversite hocalarından profosyonel destek alınmadan yapılması bana imkansız geliyor.

Sn. herbaryumun olması çok büyük bir şans.

Ancak toplantıda saksıda yetiştirilme konusuna sıcak bakılmamıştı.

http://www.srgc.org.uk/shows/forrest2001/forrest.html

http://www.srgc.org.uk/shows/forrest2002/forrest.html

http://www.srgc.org.uk/shows/forrest2003/forrest.html

http://www.srgc.org.uk/shows/forrest2004/forrest.html

http://www.srgc.org.uk/shows/forrest2005/forrest.html

http://www.srgc.org.uk/shows/forrest2006/forrest.html

Eklenti 77922

Name:  ponteland.jpg
Views: 1107
Size:  25.7 KB

http://www.srgc.org.uk/shows/forrest2007/forrest.html

Name:  disc.jpg
Views: 1073
Size:  61.9 KB

Name:  aberdeen.jpg
Views: 1077
Size:  25.2 KB

Muda beğendi.

Düzenleyen denizakvaryumu : 12-05-2009 saat 11:08 Neden: link ekleme
Eski 12-05-2009, 12:21   #171
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Önemli olan endemiklerimizi bilip, yetiştirmeye çalışmak. Eğer uygun görür ve denemek isterseniz saksıda da denersiniz.

Yalnız Ankara endemikleri sizin göstereceğiniz bakım ve özene alışık değillerdir. Onlar steplerde, tarlalarda çorak ortamlarda yetişmeye alışıklar. Siz nemiydi, toprağydı, özel gübresiydi derken şaşırtırsınız bitkiyi.

Şaka bir yana, eğer yetiştirilebiliyorlarsa bunu en iyi sizin başarabileceğinize inanıyorum.

Diğer konulara gelince sizin ne kadar "araştırmacı gazeteci" olduğunuzu biliyoruz, mutlaka desteğiniz olur.

Artık elimizden geleni hep birlikte yaparız.

Eski 12-05-2009, 16:40   #172
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Perşembe günü herbaryum'un ofis dışında çalışması çıkmış. Yeni tarih belirlenince haberleşiriz.

Eski 14-05-2009, 22:05   #173
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EREN BAĞCI Mesajı Göster
ben urfada harran ünvde ziraat müh öğrencisiyim burda çok fazla endemik tür var bunları koruma altına alıp çoğaltmaya çalışıyorum bu konuda fikir alış verişi yapabileceğim akademik hocalarımla konuşmak istiyorum
Harran Üniversitesi hocalarından Hasan Akan size oldukça yakın. Biz bazan ona, o bölgenin endemikleri ile ilgili ulaşmaya niyetlenirken, siz yardımcı olacak hoca arıyorsunuz buradan.

Eski 04-06-2009, 00:30   #174
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2009
toplantılar dan haberdar olmak istiyorum.

mine1984 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2009, 09:37   #175
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Gökte ararken yerde bulduk ve Ankara 2. Bosai Atölyesi (Ali H. Ali) toplantısında herbaryum'un davetiyle gelen, bu başlıkta yazı ve fotoğrafları ile adını sık sık andığımız Prof.Dr. Mecit Vural ile karşılaştık.

Kendisi zaman ayırıp bize sunum yapabileceğini söyledi. Prof.Dr.Mecit Vural'ın sunumu ilk ağızdan bilgi alacağımız ve özellikle daha çok fotoğraf göreceğimiz için çok önemli.

Ayrıca grup olarak yapabileceklerimiz konusunda kendilerinin görüşünü alma, tartışma fırsatı da bulacağız.

Eski 25-06-2009, 16:26   #176
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Yeni bir yayın:
TÜRKİYE'NİN NADİR ENDEMİKLERİ

Eski 26-07-2009, 13:48   #177
Ağaç Dostu

tener's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2008
"Agaclar net" ve sizler sayesinde bende bitkilere büyük ilgi duymaktayım ve bu konu ile ilgili bilgileri okuyorum.Son okuduğum bir haberide sizlerle paylaşmak istedim.

Türkiye’de her hafta bir bitki türü keşfediliyor (26.07.2009)

(

Prof. Dr. Tuna Ekim Türkiye’nin en yaşlı botanikçisi

Buket Aşçı
--------------------------------------------------------------------------------

Tunceli dışında gitmediği il, görmediği dağ-bayır yok gibi. Dünyaya tanıttığı 15 bitki türü var, bir 15’ine de adı verildi. Yani o haritaya baktığında illeri değil de bitkileri görenlerden... İşte bu çok özel birikimini de İş Bankası Kültür Yayınları’dan çıkan “Türkiye’nin Nadir Endemikleri” isimli bir kitapta topladı. İki yıl boyunca tatil bile yapmadan yazdığı ve Türkiye’nin 444 nadir endemiğine yer verdiği kitabı, bizim gibi bitkileri sadece sulayan, yiyen ve yolan “sade vatandaşlar”ca bile keyifle okunuyor. Çünkü okudukça fark ediyorsunuz ki, her bir endemiğin kendine özgü bir tarzı, karakteri var. Biz de bu nedenle Tuna Hoca’yla endemiklerin nadide dünyasını, karakterlerini ve Türkiye’nin endemik hazinesini konuştuk.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nde yaptığımız keyifli röportaj sonrasında anladım ki; sırf müşkülpesent Rhodothamnus’u görmek için çiçek açtığı mayısta Artvin’e gidilir. Ya da birçok ili içeren bir “endemik turu”na çıkılır.

Endemik bitki nedir?

Sınırlı bölgede yetişen bitki demektir. Mesela Erciyes ya da Uludağ gibi... Bunun anlamı şudur; o bitki Uludağ dışında dünyada başka hiçbir yerde yetişmez. Bu sınır bir göl kenarı da olabilir, il de olabilir. Ankara ili gibi... Kitabın kapağında da yer alan, kırmızı çiçek Yanardöner’dir adı, yalnızca Ankara sınırları içinde yetişir. Bu yüzden ona; “Ankara ili için endemik bitkidir” deriz.

Sınırları geniş olan bitki sayısı çok olmalı... Peki, sınırları en küçük olan bitki nedir?

Doğru, sınırları geniş endemik sayısı gerçekten çoktur. Bu kitapta onlara yer vermedim. Türkiye’de 3 bin endemik var, ben 444’ünü alabildim... Sınırları en küçük olan endemiğin maalesef Türkçe ismi yok, Latince ismi ise Rhodothamnus. 1957’de Davis ve arkadaşı Hedge tarafından toplanmış, 1962’de dünyaya yeni bir tür olarak tanıtılmış olan Rhodothamnus, on santimlik bir çalıdır. Artvin-Murgul’daki büyük bir kayanın üzerinde yetişir ve kayanın dışında başka hiçbir yerde yetişmez. Türkiye’deki en küçük çalıdır.

Peki derdi nedir sadece o kayada yaşıyor?

Bitkilerin kendilerine özgü enteresanlıkları vardır. Mesela aynı şey “Yanardöner” için de geçerli. Yalnızca Ankara Gölbaşı’nın etrafında yetişir. Öğrencilerim Konya’ya giderken yolun sağında, Kulu’da da buldu. Yani sadece iki yerde... Neden böyle? Ne yazık ki Türkiye’de bunun üzerine henüz bir çalışma yapılmadı. Bu konuda bir şeyler söylersem atmış olurum.

Genel geçer neler söyleyebilirsiniz?

Bunlar çok narin bitkiler. Özel istekleri olan... Şöyle ki bitkiler de insanlar gibidir. Bazı insanlar nasıl herkesle ahbaplık eder, her ortama uyarsa birçok bitki de öyledir. Futbol da seyreder, sinemaya da gider, şiir de okur. Ama bazı insanlar vardır, sadece şiir sever, başka bir şey yapmaz... İşte sınırları küçük endemikler de öyledir.

Müşkülpesenttirler yani?

Aynen öyle... Bir de kozmopolit bitkiler vardır, her yerden çıkarlar. Deniz kenarından, üç bin metre yüksekten... Her yere uyum sağlayanlarlar. Ama endemiklerin adaptasyonu çok zordur. Yaşama şartlarının neler olduğuna ilişkin -yüzde 99’unun- bir çalışma yok. Yani o bitki neden orada yetişiyor, minerallerden mi, toprak yapısından mı, suyundan mı, rüzgardan mı? Biz daha bu aşamaya gelmedik, Türkiye’de de tüm dünyada olmayan bir şey var, her hafta yeni bir bitki türü bulunuyor. Mesela biz şu an burada konuşurken bir botanikçi dağda yeni bir tür topluyor olabilir. Çünkü tam zamanı!

Kardelenlerden her yıl 2 milyon dolar elde ediliyor

Endemikler içinde değerli bitkiler vardır muhakkak... Belli başlı değerli endemikler neler?

Burası Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi. Burada baklagiller familyasına ait bir bitki var. Fasulyenin, mercimeğin dahil olduğu familyaya ait: Thermopsis turcice piyan... Bu bitki yalnızca Eber ve Akşehir göllerinin etrafındaki çok dar bir alanda yetişir. Özelliği şudur: Baklagiller familyasının 18 bin çeşit türü var. 17 bin 999’unda her çiçek bir tane yumurtalık yani bir meyve verir. Bu bitkide ise her çiçek üç veya dört meyve verir.

Bereketli bir bitki yani?

Evet, değeri de bu. Yani ileride, bu bitkideki genler diğer baklagillere uygulandığında mahsul üç-dört misli artacaktır. Bir diğer değerli endemik Rhodothamnus’tur. Nefis bir süs bitkisi olabilir çünkü. Onu bu nedenle İstanbul’a, Botanik Bahçesi’ne getirdik ne yazık ki yetiştiremedik.

Maddi açıdan en değerli endemikler neler?

Kardelenler çok değerlidir, çünkü yurt dışına satılır. Altlarında fındık büyüklüğündeki yumruları vardır, onlar toplanıp satılır. 2 milyon dolar gelir getirir. Ama nadir endemikler hariç onların satışı yasa dışıdır. İhraç eden ticari cezalarla karşılaşır. Yaygın yetişen kardelenler de belirli kurallarla toplanabilir.

Mayıs 15’ten sonra ancak soğanları çiçek açacak kadar büyük olanları toplanabilir. Toroslar’dan 6 milyon, Doğu Karadeniz’den de 2 milyon adet toplanabilir. Eskiden bu 40-50 milyondu. Bu uygulama dünyada da örnek çalışmadır.

Kardelenleri değerli kılan ne?

Kardelenler süs bitkisi olarak büyük ilgi görür. Çünkü bu çiçekler Avrupa’da Ocak ve Şubat aylarında açar. Bu aylarda Avrupa’da çiçek açan başka bitki yoktur. Bu nedenle kardelenlere ilgi büyüktür. Kışın herkesin bahçesini bu çiçekler süsler. Bizim zenginlerimizin bahçesinde olmasa da Avrupa’nın fakir evlerinin bahçelerinde bile kardelen vardır.

Çünkü Avrupa müreffeh bir kıta. Hollanda bizden kardelenlerin tohumlarını alır, işler, poşetler ve dünyaya satar. Ama asıl para eden endemik bitkiler tıp alanında kullanılan bitkilerdir. Mesela kekikler... Bunlardan gelen gelir 50 milyon dolar civarındadır. Ama bunlar, geniş yayılışlı bitkilerdir, yani nadir endemikler değil.

Sadece İstanbul’da, İngiltere’den daha çok bitki türü var

Türkiye’den dünyaya yayılan bitki olarak laleyi biliriz. Endemikler için de böyle bir bitki var mı?

Var. Endemiklerin bir kısmı Avrupalılar tarafından Türkiye’den toplanıp yurt dışında satılır. Bir kısmı da oradaki botanik bahçelerinde yetişir. Mesela bir Sığır Kuyruğu vardır, Verbascum dumulosum, diye... Onu Q Garden Botanik Bahçesi’nde bulabilirsiniz. Kısa boyludur.

Türkiye’nin endemikleri özel midir? Dünyanın bu topraklara ilgisi nasıl?

Çok fazla. Diğer Avrupa ülkelerinde, özellikle Akdeniz ülkeleri dışındakilerde, çok az bitki yetişir. Mesela İngiltere’de neredeyse hiçbir şey yoktur; 1800 tohumlu bitki vardır. Oysa bu sayı bizim İstanbul’dakilerden azdır. Hollanda’da hemen hemen aynı... Almanya, İsveç, Norveç... Akdeniz ülkeleri olan İspanya, Güney Fransa, İtalya, Yunanistan ve eski Yugoslavya’da daha fazladır. Tohumlu bitki türleri 4-5 bin arası değişir. Bunların 400-500 kadarı da endemiktir. İçlerinde en zengin bitki örtüsüne 5-6 bin türle Yunanistan sahiptir. Bunların 1000’i de endemiktir. Türkiye’de ise bu sayı 3 binin üzerindedir. Tüm Avrupa kıtasında yetişen tohumlu bitki türü sayısı 13 bin civarındadır. Türkiye’de ise bu sayı yaklaşık 10 bindir. Bu yüzden dünyanın Türkiye’ye ilgisi büyük...

Endemiklerde birinci Akdeniz ikinci Doğu Anadolu Bölgesi

Türkiye bölgeleri içinde endemikler açısından en zengin bölge hangisi?

Akdeniz. Sadece bu bölgede yetişen 1000’e yakın bitki türü var. Bunu 600 türle Doğu Anadolu Bölgesi izler... Onu da 500 türle İç Anadolu Bölgesi. Daha sonra; 300 türle Karadeniz, 150 türle Ege, 70’le Marmara ve en son da 35 türle Güneydoğu Anadolu Bölgesi gelir.

Akdeniz’in bitki türleri açısından zengin olduğunu tahmin etmek kolay da, Doğu Anadolu ve İç Anadolu sürpriz oldu.

Tahminlerin aksine Bozkır botanik açısından çok zengindir. Karadeniz’de yeşil boldur diye herkes bitki örtüsünü zengin sanır. Oysa özellikle Doğu Karadeniz’e doğru gittikçe tür sayısı azalır. Yükseklere çıktıkça artar. Aşağılara indikçe fındık, çay ve orman vardır ve ormanın altında da tür olmaz... İki bin metreden sonra ağaç olmadığı için oralarda türler, zenginlik başlar.

Bu durumda Güneydoğu Anadolu’nun da zengin olması gerekmez mi?

Güneydoğu Anadolu ilginçtir ama bitki türü Türkiye sınırıyla birlikte kesintiye uğramaz. Yani bizde yetişen bitkiler Irak tarafında da vardır. O yüzden yetişen türlere Türkiye endemikleri diyemeyiz. Türkiye’ye özgü bitki çok azdır. Sadece Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne has yetişen bitki sayısı 35 civarındadır.

Rhodothamnus’un peşinde yarım asır iz sürüldü

Peşinden koşturan, yıllarca kendini aratan bir endemik var mı?

Rhodothamnus. Bu bitki, 1957’de Davis ve arkadaşı Hedge tarafından toplanmış, 1962’de dünyaya tanıtılmıştır. Ancak o tarihten sonra bir daha bulunamamış. 1992-1997 arasında “Türkiye Endemikleri Projesi”ni yürütürken iki botanikçimiz de onu bulmak için bölgeye gitti ama bulamadı. 2000 yılında Salih Terzioğlu isimli çok yaman bir botanikçimiz vardır, o gitti ve buldu. Bir diğer peşinden koşturan endemik de Tuzgölü civarında yetişen Kalidiopsis’tir. Tuz seven bir bitkidir bu. İlk kez 1957’de toplandı. Sonra bir sürü kişi bu bitkiyi aradı ama bulamadı. Şu an Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı, Hayri Duman, demişti ki, “Davis bunun etiketini yazarken bir hata yapmış olabilir, gelin tam tersi yerde arayalım”, böylece bitkiyi bulmuşlardı.

Yani sizin işiniz dedektiflik de içeriyor?

Çünkü bugün etiketleme sistemi son derece düzgün yapılsa da, 1800, 1900’lerin başlarında tutulanları çözmek bazen ciddi maharet ister. Bu işi Türkiye’de en iyi yapansa Mehmet Koyuncu’dur. Artık nasıl yapıyor bilmem, gider, bulur, getirir.

Bilinen en eski Türkiye endemiği nedir?

Fransız Tournefort tarafından 1701’de toplanan Campanula’dır. Paris Botanik Bahçesi müdürü olan Tournefort, Ağrı Dağı’na gidebilmek için 55 günlük bir yolculuk yapmış.

Diğer en eski endemik ise Muscari muscarimi’dir. Antalya’nın dağlarında yetişir. Nefis kokar. 1601’de botanikçisi Clusius’un kitabında bunun İstanbul Boğazı etrafında yetişmiş olabileceğini yazar. Ama biz bulamadık.

Pazat Vatan(Buket Aşçı)

tener Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2009, 20:02   #178
Yeni Üye

onur sinan's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2007
doku kültürü

Endemik bitkilerin en geçerli saklama işlemleri ex-situ (yerinde) ya da (in-situ) kontrollü koşullarda olanıdır. Kazdağı endemikleriyle in vitro (laboratuar ortamında) doku kültürü çalışmaları ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde iki ayrı labda çalışılmaktadır. Bu konuda yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.

onur sinan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2009, 11:15   #179
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2009
Ankara projeler hakkında bilgi alabileceğim bir yer yokmu acaba .

mine1984 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2009, 13:31   #180
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mine1984 Mesajı Göster
Ankara projeler hakkında bilgi alabileceğim bir yer yokmu acaba .
Bu konuda bilgiye ulaşmak için http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=15547 bu gibi linklere bakmalısınız. Etkinlik duyuruları genelde buralarda yapılıyor.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024