agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Domates (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=468)
-   -   Domates Hastalık ve Zararlıları (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=8767)

gülce78 14-06-2010 09:14

5 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaşlar,
Balkonumda yetiştirdiğim domateslerim gayet sağlıklı idi. http://www.agaclar.net/forum/showthr...=14832&page=21 bu linkte sadece alt dallarının aşağı doğru kıvrılma problemi vardı. (6 gün önce yazmıştım fotolara bakınca bu kısa sürede oldukça gelişmiş olduklarını gördüm bu arada) 8 domatesim var, hepside çiçeklendi ve sağlıklı gelişiyorlar, haftada 1 defa yanmış koyun gübresini su ile karıştırıyorum ve onunla suluyorum. Bu işlemi çiçeklenmeden sonra yapmaya başladım. Şu anda 2 domatesimin gövdesinin alt kısmı sanki soyulmaya başladı, ne olduğunu anlamadım. 2 domatesimin gövdesinde de kabartılar oluşuyor. Birde en üst yapraklarda içe doğru kıvrılmalar var. Ne olduğunu ve çözümünü yazarsanız çok sevinirim.

gülce78 14-06-2010 09:16

4 Eklenti(ler)
Daha önce oluşan kıvrılma da daha belirgin ve fazla sayıda dallarda oluyor. Bunun nedeni nedir...

ibra42 14-06-2010 11:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fmt79 (Mesaj 657676)
ibra42,
resimlerin çok net değil. çiçekler de kahverengi-siyah oluyor mu? meyveler kahverengi, derimsi bir hale geliyor mu? gövdeyi kestiğinde içinde siyah çürüme var mı? gövdede çatlama oluyor mu?
belirtiler bir kaç bakteri (Pseudomonas corrugata, Clavibacter michiganense subsp. michiganensis) ve bir mantar (Phytophthora infestans) hastalığını anımsatıyor. Ama bu resimlerle kesin birşey söylemek zor...

syn
fmt76
çiçeklerin bazıları kuruyor bazıları domates oluyor olanlarda kararıyor hertarafı.
gövdenin içinde kararma yok sağlıklı. hafif yapraklarda kuruma var gibi ama susuzluktan değil, gövdede çatlama yok..

ilgilendiğiniz için teşekkürler.

Sevilay 14-06-2010 15:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ibra42 (Mesaj 657520)
resimler büyük oldu kusura bakmayın bu resimlerid link olarak veriyim zorluk çekmeyin..

http://img204.imageshack.us/img204/5...toraf0027m.jpg

http://img59.imageshack.us/img59/5440/fotoraf0026.jpg

Sayın ibra42 ve sayın verdoque, aslında fotoğraflarınızı foruma yükleyebilirsiniz ve yüklemelisiniz ki, daha sonra bulamama sorunu yaşamayın.:)

FORUM KULLANMA KILAVUZU

verdoque 14-06-2010 15:34

Benim söylediğim dosyalar resim değil Sn Sevilay, bu konunun başındaki domates hastalıklarıyla ilgili bilgi içeren sunumlar. Rapidshare'de uzun süre indirilmediğinde siliniyorlar. Mümkünse bunları foruma yükleyebilir miyiz? Tabi dosyaları Sn. izzeterisen'den istemek gerekecek. Ben de birçok arkadaş gibi dosyaları indiremedim.

ibra42 14-06-2010 15:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sevilay (Mesaj 658206)
Sayın ibra42 ve sayın verdoque, aslında fotoğraflarınızı foruma yükleyebilirsiniz ve yüklemelisiniz ki, daha sonra bulamama sorunu yaşamayın.:)

FORUM KULLANMA KILAVUZU

Tabi bundan sonra foruma yükleyeceğim ...
Teşekkürler.

izzeterisen 14-06-2010 21:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ibra42 (Mesaj 658025)
syn
fmt76
çiçeklerin bazıları kuruyor bazıları domates oluyor olanlarda kararıyor hertarafı.
gövdenin içinde kararma yok sağlıklı. hafif yapraklarda kuruma var gibi ama susuzluktan değil, gövdede çatlama yok..

Bir de bu linklerdeki belirtilere bakar mısınız. ?
Anlatımınız çift virüslü çizgi hastalığını düşündürüyor. Eğer tahmin doğru ise bitkileri sökerek imha ediniz.
Fotoğraflar da aynı şeyi düşündürüyor. Özellikle meyve görünüşü çok bariz.

http://vegetablemdonline.ppath.corne...otVirX_Tom.htm

http://www.google.com.tr/imgres?imgu...26tbs%3Disch:1

http://vegetablemdonline.ppath.corne...TomFrtKey.html (bu linkte her şey var)

izzeterisen 14-06-2010 21:31

Sunumları tekrar yükledim.

küstümçiçeği 14-06-2010 23:45

Domateslerimdeki sorun neden?

5 Eklenti(ler)
Bahçemdeki domateslerde, fotoğraflarda gösterdiğim sorunu yaşamaktayım. Sorunun ve çözümünün ne olduğunu söylerseniz minnettar olacağım. şimdiden teşekkürler

[attach][attach][attach][attach]Eklenti 152917[/attach][/attach][/attach][/attach]

verdoque 15-06-2010 06:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen (Mesaj 658374)
Sunumları tekrar yükledim.

Teşekkürler, Sn izzeterisen. Çok faydalı bilgiler var.

ibra42 15-06-2010 10:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen (Mesaj 658373)
Bir de bu linklerdeki belirtilere bakar mısınız. ?
Anlatımınız çift virüslü çizgi hastalığını düşündürüyor. Eğer tahmin doğru ise bitkileri sökerek imha ediniz.
Fotoğraflar da aynı şeyi düşündürüyor. Özellikle meyve görünüşü çok bariz.

http://vegetablemdonline.ppath.corne...otVirX_Tom.htm

http://www.google.com.tr/imgres?imgu...26tbs%3Disch:1

http://vegetablemdonline.ppath.corne...TomFrtKey.html (bu linkte her şey var)

çok teşekkür ederim zaten bende korktum ve yoldum attım o domates i öbürlerinde şuan için yok acaba kükürt yapsam faydası olurmu (elimde mevcutta)

izzeterisen 15-06-2010 12:01

Virüslerin ilaçlı tedavileri yoktur. Kükürdü külleme ve akarlar için kullabilirsiniz.

ibra42 15-06-2010 15:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen (Mesaj 658698)
Virüslerin ilaçlı tedavileri yoktur. Kükürdü külleme ve akarlar için kullabilirsiniz.

Çok Teşekkür ederim ..

küstümçiçeği 15-06-2010 16:12

Daha önceki mesajımda resimlerini eklediğim domateslerim için ne yapabilirim.Cevap verirseniz sevinirim.

ibra42 17-06-2010 19:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi küstümçiçeği (Mesaj 658809)
Daha önceki mesajımda resimlerini eklediğim domateslerim için ne yapabilirim.Cevap verirseniz sevinirim.

sizin sorunda aynı benimki gibi mücadelesi yokmuş sanırım.

izzeterisen 18-06-2010 21:44

küstümçiçeğinin domateslerinde sanırım mildiyö hastalığı da olmuş, geçmiş.

küstümçiçeği 18-06-2010 22:54

Sayın İzzeterisen bu hastalık için yapabileceğim birşey var mı? Yoksa domatesleri sökmem mi gerekiyor. Teşekkürler.

izzeterisen 19-06-2010 11:25

Virüslü ya da virüs şüphesi olan bitkiler sökülerek imha edilmelidir. Yaprak biti, beyaz sinek gibi zararlıların ve yabancı otların, diğer bitkilerin olduğu yerlerde yetiştiricilik yapmamaya çalışın ya da bu zararlılarla sürekli mücadele yapın, ya da çok ince tül içerisinde yetiştiricilik yapın. Virüs tehlikesi böyle şartlarda her zaman vardır.

mesut5 24-06-2010 22:53

4 Eklenti(ler)
Merhaba İzzet Bey,aşağıdaki eklemiş olduğum resimlerdeki domates yapraklarında görülen hastalık sanırım bu yıl bizim buralardaki üreticilerin vede amatör yetiştircilerin sorunu hale geldi.Gerek seralarda gereksede açık bahçelerde görülen bu hastalık önce galeri sineği gibi yaprak içerisine girmekte(farkı damar şeklinde değilde daha geniş)yaprağı bitirdikten sonra **** bitirmeden meyveye geçmekte sonundada bitkiyi kurutmaktadır.Bu hastalıkla mücadelemizde,yapacak olduğunuz yardımlarınız için şahsım vede yöre üreticileri olarak şimdiden teşekkür ederim,saygılarımla

Eklenti 155741

Eklenti 155742

Eklenti 155743

Eklenti 155744CH]

Cumhur Tonba 24-06-2010 23:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ibra42 (Mesaj 658791)
Çok Teşekkür ederim ..

Sadece şunu hatırlatmak isterim.
Virusların yayılmasına yardımcı oldukları için, yaprak bitleri-diğer emicilere karşı ilaçlama yaparsnız iyi olur.

gesen 01-07-2010 10:42

merhaba,
kdzereğli'de yaşıyor ve yaklaşık 200 m2 alan ayırdığım sebze bahçemde domates, biber, patlıcan, fasulye, salatalık, kabak, bal kabağı, kavun ve hatta bu yıl pepino ve cennet narı da yetiştiriyor, gübre olarak ise şerbet haline getirilmiş koyun gübresi kullanıyorum.
bahçecilikle uğraşmaya başladığım son birkaç yılda şöyle bir zirai mücadele yöntemi uyguluyorum.
böcek, sinek türü zararlılara karşı DDVP, mantar türü hastalıklara karşı ise CAPTAN uyguluyorum ve sorun yaşamıyorum.
siz değerli üyelere üç sorum olacak ;
bir - kullandığım ilaçlarla ilgili görüşünüz nedir ?
iki- demir eksikliği nasıl giderilir ?
üç- geçen yıl sonbaharda artık domates fidelerini söktüğümde köklerde birden fazla küçük beyaz yumrular görmüştüm, bunun anlamı ne olabilir ?
teşekkür ediyor, herkese bereketli bir yetiştirme sezonu diliyorum.

izzeterisen 01-07-2010 20:38

3 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mesut5 (Mesaj 663786)
Merhaba İzzet Bey,aşağıdaki eklemiş olduğum resimlerdeki domates yapraklarında görülen hastalık sanırım bu yıl bizim buralardaki üreticilerin vede amatör yetiştircilerin sorunu hale geldi.Gerek seralarda gereksede açık bahçelerde görülen bu hastalık önce galeri sineği gibi yaprak içerisine girmekte(farkı damar şeklinde değilde daha geniş)yaprağı bitirdikten sonra ................
Eklenti 155741

Eklenti 155742

Eklenti 155743

Eklenti 155744CH]

Bu zararlı milletin balına bela oldu. Açıkta domateste ihracaatı durdurdu. Latince adı : Tuta absoluta . bir zararlı. Ergini bir kelebek. Larvaları (yumurtadan çıkan yavruları) yaprak, meyve, gövdede besleniyor.

http://www.agaclar.net/forum/showthr...highlight=tuta

İlaç önermeyeyim. İl tarım müdürlüğü bitki koruma Şube müdürlüğüne giderseniz reçetenizi alabilirsiniz
Benim domateslerimde de yoğun olarak var. Ben Avaunt diye bir ilaç kullandım. Önerilen ilaçlardan. Epey etkili oldu. ama bundan sonra herhalde domates dikmem. Bu sizin gözünüzü korkutmasın. Bacillus thuringiensis bakterisi kullanırsanız gönül rahatlığı ile domatesinizin meyvelerini yiyebilirsiniz.

İnternetten alınmış br kaç zarar örneği :

Eklenti 157182
Eklenti 157183
Eklenti 157184

izzeterisen 01-07-2010 20:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gesen (Mesaj 666520)
merhaba,
kdzereğli'de yaşıyor ve yaklaşık 200 m2 alan ayırdığım sebze bahçemde domates, biber, patlıcan, fasulye, salatalık, kabak, bal kabağı, kavun ve hatta bu yıl pepino ve cennet narı da yetiştiriyor, gübre olarak ise şerbet haline getirilmiş koyun gübresi kullanıyorum.
bahçecilikle uğraşmaya başladığım son birkaç yılda şöyle bir zirai mücadele yöntemi uyguluyorum.
böcek, sinek türü zararlılara karşı DDVP, mantar türü hastalıklara karşı ise CAPTAN uyguluyorum ve sorun yaşamıyorum.
siz değerli üyelere üç sorum olacak ;
bir - kullandığım ilaçlarla ilgili görüşünüz nedir ?
iki- demir eksikliği nasıl giderilir ?
üç- geçen yıl sonbaharda artık domates fidelerini söktüğümde köklerde birden fazla küçük beyaz yumrular görmüştüm, bunun anlamı ne olabilir ?
teşekkür ediyor, herkese bereketli bir yetiştirme sezonu diliyorum.

-DDVP yi hiç bir ürününüzde kullanmayın. Zaten stokları bitince yasak.
Captan terkipli ilaçların da ilaçlama-hasat arası geçmesi gerekn süre 7 gündür. buna dikkat etmeniz gerekir.
-Demir eksikliği için Sequestrene 138 Fe kullanın .
-Bahsettiğiniz yumrular kök ur nematodlarının köklerde oluşturduğu yumrulardır. Sürekli mücadele yaparak üretimi sürdürebilirsiniz. Bu konunun ilk mesajına bakar mısınız. oradaki bu zararlı ile ilgili gösteriyi alırsanız detaylı bilgiye sahip olursunuz.

mesut5 01-07-2010 22:25

Teşekkür ederim İzzet bey hemşerim,dikmesek olmuyor işte,şu an ismini tam olarak yazamasamda nevazantel diye bir ilaç önerdiler 130 TL ama faydası olurmu bilmiyorum .Herkes şaşkın seralar söndü,kimi toz ilaç kullanıyor.İşimiz oldukça zor hayırlısı ne diyelim,

gesen 02-07-2010 06:39

İzzet Bey,
verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
yanlışın neresinden dönsek kârdır.
ayrıca teşekkürler "ağaçlar.net"

izzeterisen 02-07-2010 20:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mesut5 (Mesaj 666846)
Teşekkür ederim İzzet bey hemşerim,dikmesek olmuyor işte,şu an ismini tam olarak yazamasamda nevazantel diye bir ilaç önerdiler 130 TL ama faydası olurmu bilmiyorum .Herkes şaşkın seralar söndü,kimi toz ilaç kullanıyor.İşimiz oldukça zor hayırlısı ne diyelim,

Yazdığınız ilacın aramasını yaptım. Ne google de ne de ruhsatlı ilaçlar listesinde yok. Su tuzakları ile birlikte bacillus thuringiensis bana göre en iyisi. Bu bakteri Bağda salkım güvesine, Prodenia'ya , yeşilkurta (kelebek larvalarına) etkili . Siz sanırım kendiniz için yetiştiricilik yapıyorsunuz. açıkta su tuzağı ne derece etkili onu bilmiyorum ama serada dekara 2 tane konuluyor.

MeyveliTepe 02-07-2010 22:19

BT bakterisinin kelebek larvalarına olan etkisinin akdeniz bölgesinde bilinmiyor olduğunu sanmam. Acaba bu tırtıla etkisi yetersiz mi kalıyor ki bu kadar panik ve çaresizlik var?

mesut5 02-07-2010 23:01

İzzet bey dediğiniz gibi ben kendi ihtiyacım için ekiyorum hem açık hemde sera,seramda bi sorun görünmüyo ama açıkta çok var,serada sadece mildiyö hastalığı var sanırım,üzüldüğüm konu açıktaki domateslerim bu siteden sipariş ettiğim tohumlardan oluşuyordu,yemekten vazgeçtim tohumlarını alabilsem bari.

Meyveli Tepe,Sorun sadece kelebek değilki,yeşil kurtlada başımız dertte,kelebek lavraları bi dönem oldu ama bu kurt artık onun lavralarındanmı oluşuyor bilmem ama her meyvenin içerisinde var,dışarıdan kimyasal olarak ilaçlarda etki etmiyor,etkilese bile zaten o meyveden hayır gelmez artık sanırım..!Yani temiz ve sağlıklı bir domates yiyemicez bundan sonra

Halil Önen 02-07-2010 23:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 667245)
BT bakterisinin kelebek larvalarına olan etkisinin akdeniz bölgesinde bilinmiyor olduğunu sanmam. Acaba bu tırtıla etkisi yetersiz mi kalıyor ki bu kadar panik ve çaresizlik var?

Hayır Sn. Meyveliepe, yetersiz kalmasından değil.

BT bakterisi üzümde salkım güvesi (kelebek lavrası), domateste yeşil kurt (larva) ve elma iç kurdunda zaten ruhsatlı ve çok etkili.

BT bakterisinin domates yeşil kurdunda kullanılmamasının sebebi pahalı olması.

Yarım kilosu kargo üçreti ile 50 tl yi buluyor. Halbuki diğer ilaçlar! son derece ucuz.

Burada devlet zehirsiz ilaç kullanımını desteklemezse domateslerimiz gümrük kapılarından çok geri gelecektir.(yediklerimizi saymıyorum.:o)

İkinci ve en önemli sebeb;
BT bakterisini kullandıktan sonra başka hastalıklara karşı toksit etkili _zehirli, bakırlı_ ilaç kulanamamaktır.

Örnek vereyim; bir arkadaşın domateslerinde yeşil kurt zararlısı var ve etkin. Bunun için BT bakterisi (delfin WG) kulanması gerek.

Ama aynı zamanda ibra42' nin domateslerinde görülen bakteriyel bir hastalık da var. ( domates hastalıkları o kadar çok ve birbirine o kadar çok benziyor ki)

Kısacası, BT bakterisini kullansa, diğer hastalık için _organik ilacını bulamadık, belki var_ zehirli ilaç kullanacak ve bakteriyi öldürecek. Zaten pahalı.

Bunun için kullanmak istemiyorlar.

Sorun aynı zamanda çözümü de içeriyor.
Organik ilaç kullanacaksan; üretimin başından sonuna kadar kullanman gerektiğidir.

mesut5 04-07-2010 22:42

Sn.İzzet Bey bu arada ilk mesajımda elirttiğim ilacın adı Nemazal TT buralarda etkili olduğu söyleniyor,bende kullandım ama sanırım biraz geç kaldım ilk meyveleri kaybettim,derdim sonra oluşan meyveleri kurtarabilmek.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024