agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni2607Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-04-2009, 13:28   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
sayin Kadiray

toprağın havalı olması iyidir. çapalama işleminide zaten bu yüzden yaparız. toprağı kapartmak bitkiyi rahatlatmaktır amaç. Torf iyi bir çözüm. ama sizin yerinizde olsam hazırını gidip almaktansa ormanlık bir araziden ihtiyacım olduğu kadarını kendim toplardım.

tabi sonraki seneler için kendi torfunuzu kendinizde yapabilirsiniz.

dalya35 beğendi.
ashtead Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 14:14   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2009
Bakın kızmaya başladıysanız söyleyin söz birdaha size soru sormayacağım

Ben torfu açıkçası düşünmedim onun yerine perlit düşündüm ama dibini kurcalamak daha zevkli olur tabi. Kafamı karıştıran meselede şurdan çıktı işyerime bir miktar toprak getirmişrim. Sanırım killi topramışki kuruyunca taşa gibi oldu. bu sefer dikeceklerimi mahverdemiyim korkusuyla perlit araştırmaya başladım. Acemilik vesilesiyle çok vesveseli olmaya başladım. Ama siz dersenizki dibini her hafta havalandıracaksan hicbirine gerek yok o zaman ben gübre ve toprak karışımı saksılara fide haline gelince öylece dikerim.

Gaziantepte orman yok sadece çam ağaçlarından oluşan ormanımız var. Ondanda torf çıkarmı bilmem.

Başınızı ağrıttığım için çok ama çokkkkkkkkkkkk özür dilerim.

kadiray27 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 14:40   #33
Ağaç Dostu

Kadiray

size tavsiyem bir marangoza gidin ve biraz talaş ( toz ) alın... gübre ile karıştrın bir kaç gun bekletin. nemli olarak. daha sonra içine toprak kariştirin ..

herhafta havalandırmak köklere zarar verir!!!!!!...

Orman yok demişsiniz gaziantepte.... Siz bence bu sene kendi torfunuzu hazırlayama başlamalısınız. evinizin bahçesi varsa orada bir çukur açın içine gübre ve marangozdan aldığınız cok iri olmayan talaşı atın ( hatta sonrabaharda düşen yaprakları ) bir naylonla kapatın ( naylonun üstünden su aşağı dogru süzülsün diyede delikler açın. üzerinede toprak örtün. bir kış boyunca bırakın oyle kalsın. Baharda torfunuz hazırdır.

dalya35, Ezgi, neretva ve 1 kişi beğendi.
Eski 08-04-2009, 14:56   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Galeri: 2
Gübre konusunda yıllardan beri kullanılan bir yöntemi sizlere aktarmak isterim.
Toprakla paçalama yapılan gübreden sonra,fide ve meyve veren bitki için bizim buralarda bir yöntem kullanılır.Özellikle köy ve yaylalarda tercih edilen bir yöntemdir.
Koyun **** keçi gübresini (tercihen yanmış olanı) bahçe,balkon boyutuna göre,varil,kova vs. içine 1/10 oranında sulandırıyoruz.İyice karıştırıyoruz.Bitkilerimizi bununla suluyoruz.Haftada bir **** 15günde bir yapılırsa mükemmel hasat veriyor.
Marul,maydanoz,roka gibi salata bitkileri yetiştiren ve satıp ticaretini yapan bir arkadaşımın yapmış olduğu gübreleme sistemini sizlere aktarmaya çalıştım.
Evdede uygulanabilir.Ben daha önce arkadaki küçük bahçemde maydanoz yetiştirmiştim.Plastik poşetlerin içine bu karışımdan yani sulandırılmış gübreden koymuştum.Topluiğneyle bir kaç küçük delik açmıştım.Damlaya damlaya gübre vermiş oluyordum.Aylarca maydonoz yedik
.

ugurtelefon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 15:09   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Hepinize iyi günler. İlk yazıyorum. 50 yaşından sonra sebze yetiştirmeye başladım. İlaç kullanmamakta ısrarlıyım. Saksıda domates, biber, salatalık yetiştirmeye çalışıyorum. Daha yeni farkettim. Saksıdaki toprak kök kısmında toprak beton gibi oluyor. Koyun gübresi kullanıyorum. Bu sene saksı toprağına hazır torf karıştırmayı düşünüyorum. Ve organik gübre kullanmayı. Saksı çapı 30 cm derinlik te aynı. Oranlar acaba ne olmalı. Teşekkür ederim.

kursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 15:13   #36
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın kursun; bu linke bir göz atın isterseniz. Muhtemelen sorunuzun cevabını bulursunuz.

Ayazkızı beğendi.
malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 15:52   #37
Ağaç Dostu

mandalina's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2009
Peki arkadaşlar domates olsun biber olsun.Bunları tohumdan yetiştiriken fidelerin daha sağlam ve hızlı gelişimleri için herhangi bir sıvı gübre v.s. varmıdır.

mandalina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 16:06   #38
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet58 Mesajı Göster
Merhaba Ashtead , değerli bilgileriniz için teşekkürler. Ben de bir kaç yıldır bahçemizde amatörce domates vs yetiştirmeye çalışıyorum. Kiraz domatesi denilen sırık minik domateslerden iyi verim almama rağmen , oturak cinsi veya normal sırık domateslerden yeterli randıman alamadım. Genellikle domateslerin alt kısımlarında siyahlaşma ve çürüme oluşuyor. Kendi yetiştirdiğim fidelerin dikiminde tabana yanmış sığır gübresi veriyorum. Haftada bir damlama sulama yapıyorum. Bir öneriniz var mı ? Aşağıda kiraz domateslerin geçen yazki görüntülerini görebilirsiniz.Tekrar teşekkürler.
Domateslerin alt kısımlarında siyahlaşma ve çürüme geçen sene bende de oldu. Okuduğum kadarıyla toprağa kalsiyum takviyesi sorunu çözüyor.

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 16:26   #39
Ağaç Dostu

memet58 ve Douglos Fir

Domateslerin alt kısımlarında siyahlaşma ve çürüme filizlenen tohumun ilk çığan yapraklarında görülür. bu yapraklar filizlenme ile toprağın altından ince bir dal ile gökyüzü ile buluşurlar. ve bu ilk yapraklar hayata toprağın altından gelmişlerdir. Diğer yapraklar gövde dışardayken oluşurlar ve irileşirler.

Bunu yeni doğan bir bebeğin sacı olarak değerlendirirseniz daha iyi izah etmiş olurum.

Eğer siyahlaşma ve çürüme süregelen bir şeyse toprağın yüzeyine saman gibi malzemelerle kapatın. topraktaki gübre sulama esnasında yapraklara sıcrayıp yakıyor olabilir. ve sulama yaparkenbitki gövesinin dibini sulamayın .. yarım metre uzağından sulama yaparsanız uzayan köklerede su vermiş olursunuz. zaten kökler bitki gövdesinin tam altında degiller...

Eski 08-04-2009, 16:34   #40
Ağaç Dostu

Sayın ashtead iyi güzel hoşta benim saksılar o kadar büyük değil ya

Eski 08-04-2009, 16:39   #41
Ağaç Dostu

size tavsiyem 5 kg su alın suyunu için dışınıda saksı yapın...

dalya35 ve scaly beğendi.
Eski 08-04-2009, 16:43   #42
Ağaç Dostu

radem63's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ashtead Mesajı Göster
size tavsiyem 5 kg su alın suyunu için dışınıda saksı yapın...

Daha açıklayıcı anlatırmısınız?

radem63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 16:44   #43
Ağaç Dostu

radem63's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2008
Damacanayı saksı yapacağız şimdi doğru okudum pardon.

cennetkusum beğendi.
radem63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 16:47   #44
Ağaç Dostu

Bence espiri gayet açık

Sayın Ashtead kızmıyorsunuz değilmi. Hakkınızı helal edin başınızı çok ağrıttım.

Düzenleyen kadiray27 : 08-04-2009 saat 16:49 Neden: hata
Eski 08-04-2009, 17:04   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Alıntı:
Kandaz

Büyük bir ihtimalle Domates cinsin iyi değildir.
Diğer olasılıklar
1- Saksı derinliği
2- Toprak kalitesi
3- Ekim yöntemi

Uygun saksı ile istediğin domatesi yetiştirebilirsin.
Organik Domates tohumu istiyorsan 10 adedi 3 TL. Tohum ekme mevsimindeyiz şuan biraz acele edersen yetişebilirsin.
Teşekkür ederim. bugün domates, biber, fasulye ve çilek fideleri aldım.Bakalım bu sen sonuç ne olacak. Geliştikçe yazarım sizlere. Sevgiylekalın... )

kandaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 18:24   #46
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2009
Galeri: 131
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kadiray27 Mesajı Göster
Savaş kardeş maşallahın var herşeyden koymuşsun. Peki bu domates uzuyan cinse sağlam bir govre **** dayanma gereksinimi istemezmi?
Gaziantep'te ki Dülükbaba ormanında bol miktarda çam ibresi bulabilirsin, ancak sadece çam ibrelerinden yapılacak olan torf asitli oluyormuş. Bu nedenle, belki daha sulak bir yerde pikniğe gidersen, ki Antep benim bildiğim hep yangın yeridir ama yine de, örneğin Tutluk gibi görece daha sulu alanlar bulunabiliyor, kendine doğal bir yöntemle torf bulabilirsin. Örneğin, sulak alanlarda, ölmüş ya da kesilmiş ağaç kütüklerinin toprak seviyesi zamanla çürüyor. Elinle bile eşelesen hemen doğal ama çürümüş talaş toplayabilirsin.

Ben, domates toprağıma, daha önce bahsettiğim karşımların dışında, kendi yaptığım toprağı da kattım. Bu toprağın içinde, çürümüş ağaç yaprakları, park çimi, mutfakta atık olarak çıkan, yemekler, yumurta kabukları, balık kafaları, kestane kabukları, vs. vs.. ekledim. bunların hepsini 3-4 yıl boyunca kapalı karanlık bir tenekenin içinde çürüttüm. En sonunda karışımı güneşte kuruttum. Bana sorarsan güzel bir toprak oldu.

Bu sene deneyeceğin domateslerim için bu toprak iyi olacak mı? Eğer domateslerim çok iyi boy verirse, balkon demirine bağlayacağım kalın ipler onlara destek olacak. Sanırım bu da soruna cevap oldu.

Bir ara buraya fotoğraflarını eklerim.

Saygılar..

oartuc beğendi.
Savaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2009, 07:24   #47
Ağaç Dostu

Sayın Savaş

Gaziantep konusunda maşalllahın var. Sanırım burda belirli bir süre ikame etmişsiniz

Eski 09-04-2009, 11:14   #48
Ağaç Dostu

levsel's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2009
Koltuk Alma Zamanımı

Sn.Ashtead

Başlığınız ve paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim.Fidelerimin koltuk alma zamanımıdır yoksa daha yol katetmelimiyiz

Eklenen Resimler

levsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2009, 11:35   #49
Ağaç Dostu

Maşallah baya büyümüşer

Gözüm bozuk bugünlerde doktora gitmeyi düşünüyorum ama resimlerde sanki koltuk çıkmamış gibi göründü bana yinede üstada sormak lazım.

Eski 09-04-2009, 11:43   #50
Ağaç Dostu

levsel's Avatar

Alıntı:
Maşallah baya büyümüşer

Gözüm bozuk bugünlerde doktora gitmeyi düşünüyorum ama resimlerde sanki koltuk çıkmamış gibi göründü bana yinede üstada sormak lazım.
Utandım şimdi Ben mesela ikinci resimdeki sağdaki büyük yaprağın dalındaki küçük yaprağın koltuk almam gereken yer olduğunu sanmıştım aynı zamanda da erken olduğu kanısı daha ağır basıyor ama genede yanlış yapmamak için sormak istedim

Eski 09-04-2009, 12:06   #51
Ağaçsever

memet58's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2009
Galeri: 3
Yardımlarınız içinteşekkürler Ashtead .Levsel erken yetiştirmiş fideleri. Sırığa benziyorlar. Benimkiler aşağıdaki gibi henüz küçükler. Geçen sene oturak zannettiğim iki üç fide, sırık çıkınca hanım "balkonda yer kalmadı " diyerek kavga etti Bu yıl fideleri etiketledim.Sırıklar bahçeye gidecek,bir kaç oturak da balkona ayıracağım.

Gübre olarak organik granül (keçi gübresine benziyorlar) kullanıyorum.

memet58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2009, 12:18   #52
Ağaç Dostu

Çok okumak lazım çokkkkkkkkkkkkkk

Eski 09-04-2009, 12:39   #53
Ağaç Dostu

levsel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet58 Mesajı Göster
Yardımlarınız içinteşekkürler Ashtead .Levsel erken yetiştirmiş fideleri. Sırığa benziyorlar. Benimkiler aşağıdaki gibi henüz küçükler. Geçen sene oturak zannettiğim iki üç fide, sırık çıkınca hanım "balkonda yer kalmadı " diyerek kavga etti Bu yıl fideleri etiketledim.Sırıklar bahçeye gidecek,bir kaç oturak da balkona ayıracağım.

Gübre olarak organik granül (keçi gübresine benziyorlar) kullanıyorum.
Sn.memet58

Evet ben biraz erken ektim bu fidelerin tohumlarını,ortak paylaşımdan gelmişti biberlerle birlikte sanırım Mart başıydı ektim.Ama daha red robinlerim,tumbler im ve adı şu an aklıma gelmeyen Mohan67 Den aldığım tohumlarla çimlendirdiğim domates fidelerimde var .Ama malesef sizin gibi bir bahçem yok Saksıda yetiştirmeye çalışacağım ...

Eski 09-04-2009, 12:40   #54
Ağaç Dostu

levsel's Avatar

Alıntı:
Çok okumak lazım çokkkkkkkkkkkkkk
Hem çok hem not alarak okumak lazım

Eski 09-04-2009, 12:51   #55
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi levsel Mesajı Göster
Sn.Ashtead

Başlığınız ve paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim.Fidelerimin koltuk alma zamanımıdır yoksa daha yol katetmelimiyiz
Levsel koltuk alma işini toprağa **** bitkiyi aktaracağın son yerinde yap. Şuan erken büyümüş olmasına rağmen küçükler ve resimleri inceledimde koltuk alıncak bir durumda yok zaten....

Eski 09-04-2009, 13:37   #56
Ağaç Dostu

levsel's Avatar

Alıntı:
Levsel koltuk alma işini toprağa **** bitkiyi aktaracağın son yerinde yap. Şuan erken büyümüş olmasına rağmen küçükler ve resimleri inceledimde koltuk alıncak bir durumda yok zaten....
Peki koltuk ne zaman alınmalıdır acaba ? Formlarda nasıl alınacağı ile ilgili bilgi var fakat ne zaman alınacağı ile ilgili bilgi göremedim **** okudum hatırlamıyorumYardımcı olursanız sevinirim,teşekkürler

Eski 09-04-2009, 13:55   #57
Ağaç Dostu

"Levsel koltuk alma işini toprağa **** bitkiyi aktaracağın son yerinde yap." diyen üstadımıza ek olarak

Benim şahsi fikrim koltuk yerine dikmeden önce çıkarsa yerine dikince sonra çıkar isede çıkmaya başladığı zaman olması lazım.

Eski 09-04-2009, 14:40   #58
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Arkadaşlar fideleri balkona vs. dışarıya alma vakti geldi mi? Bugün biraz rüzgar var İstanbul'da. Cherry domatesimi rüzgar dağıtmış
Bir de pembe domateslerimi büyütemedim. Plastik bardakta olup şuan fakat en fazla 4 yapraktalar. Gittim özellikle gübre aldım ama nafile. Viyollere ektiklerimin halleri ise içler acısı
Bu gidişle yine fide alıp yetiştirmeye çalışacağım gibi. Tohumdan üretim bizim neyimize

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2009, 15:06   #59
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Benim pembe domates fidelerinin durumu da aynen Hasan Bey'in anlattığı gibi. Tohumları plastik bardakların içine sadece torfa ektim ama nedense gelişmiyorlar. Söylendiği gibi çok az su veriyorum, gövdeleri mor ama kalınlaşmıyor ve yaprak ta vermiyorlar. Sıcak odada cam kenarında duruyorlar. Bu konuda tecrübeli arkadaşların tavsiyelerine ihtiyacım var.

ServetAydoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2009, 15:16   #60
Ağaç Dostu

levsel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ServetAydoğan Mesajı Göster
Benim pembe domates fidelerinin durumu da aynen Hasan Bey'in anlattığı gibi. Tohumları plastik bardakların içine sadece torfa ektim ama nedense gelişmiyorlar. Söylendiği gibi çok az su veriyorum, gövdeleri mor ama kalınlaşmıyor ve yaprak ta vermiyorlar. Sıcak odada cam kenarında duruyorlar. Bu konuda tecrübeli arkadaşların tavsiyelerine ihtiyacım var.
Sn.Servet Aydoğan

Bence resimlerini ekleyin ne zaman ektiğinizi belirtin böylelikle daha bilgili arkadaşlar yardımcı olur.Hep birlikte öğreniriz.Belkide şaşırtma zamanları gelmiştir

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024