agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Beğeni Düzeni70Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-10-2012, 16:26   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2010
Naylon poşetin pratikliğinin önüne bir şey geçemiyor.
Almanya'da naylon poşet parayla satılıyor.
Mesela tanesi 20- 30 cent.
Ama bu naylon poşetler de oldukça sağlam ve çok kullanımlık.
Böyle bir uygulama kural olursa, birçok kişi poşet almaktan vazgeçer
Adamlar böyle bir çözüm getiriyor.
Darısı bize.

toprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2012, 21:14   #32
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-04-2012
Galeri: 4
Thumbs down Türkiye'de çok poşet kullanmak adeta prestij göstergesi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi toprak Mesajı Göster
Naylon poşetin pratikliğinin önüne bir şey geçemiyor.
Almanya'da naylon poşet parayla satılıyor.
Mesela tanesi 20- 30 cent.
Ama bu naylon poşetler de oldukça sağlam ve çok kullanımlık.
Böyle bir uygulama kural olursa, birçok kişi poşet almaktan vazgeçer
Adamlar böyle bir çözüm getiriyor.
Darısı bize.
Son derece akıllıca satmak, ama bütün marketlerin ortak bir karar alması gerekir. Ya da buna ilişkin kanun çıkması. Çünkü mevcut durumda ülkemizde poşete kıymak adeta bir üst sınıf göstergesi gibi davranılıyor. Ne kadar lüks manav, o kadar çok poşet. Adamlar nane, dere otu, maydanozu ayrı poşetlere koyup sonra üçünü bir daha poşetliyor. Almak istemeyince de "olur mu abla aşkolsun" falan diyorlar. Öte yandan da tüketicilerin "koskoca marketsiniz utanmadan poşet hesabı yapıyorsunuz" diyor. şaka gibi.

Bundan 13 yıl önce Almanya ya gitmiştim bir toplantı için. Yanımda koca koca takım elbiseli adamlar. Adettendir çoluk çocuğa çikolata şeker vs almak için markete gittik hep birlikte. Normalde poşet duyarlılığı falan vız gelen adamlar o poşetlere 20-30 cent vermemek için bir çaba içine girdiler, hayret edersiniz.

sonuç olarak poşetin pratik bir şey olduğu kesin ,ama ben yine de bu ülkede her gün bir şekilde alışveriş yapan 30 milyon insan olduğunu farzederek, günde bir eksik poşet kullanılsa, bunun yılda yaklaşık 12 milyar poşet edeceğini, bunun kötünün iyisine doğru atılmış ufak da olsa bir adım olacağını düşünmeden edemiyorum.

yalınkat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2013, 14:49   #33
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Name:  diagramPlasticBag.jpg
Views: 509
Size:  53.6 KB
Kaynak:Grocery Bag Folding: a way to organize your kitchen drawers

İstemesek de eve giren poşetler için:

Yukarıdaki yöntemle poşetleri 2-3 kimi zaman daha fazla kullanma imkanım oluyor. Az yer kapladığı için çantamda, cebimde daha kolay taşıyorum. Yine aynı sebeple (az yer kapladığı için) biriktirip geri dönüşüme göndermek benim için daha kolay oluyor.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2013, 14:11   #34
Ağaç Dostu

yaylaboztaş's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Galeri: 44
Teknoloji almış başını gidiyor biz hâlâ poşetlerden kurtulmanın yollarını düşünüyoruz. O kadar zormuş gibi. Fileler, bez torbalar, bir yığın sağlam poşetin tekrar tekrar kullanılabilmesi. Çok basit, herkesin yapabileceği şeyler. Pazara her gittiğimde poşetlerle gidiyorum. Kimi satıcı "bırak ablam bir poşet feda olsun sana" derken, bir çoğu da "ah keşke herkes sizin gibi yapsa" diyor. Yanımda alışveriş yapan kadın da keşke herkes böyle yapsa derken adamdan poşet istiyor. "Ee siz de yapın " deyince de gülüyor. Demek ki bizim insanımız yasaklarla bir şeyler yapabiliyor. Poşet kullanmak Yasak, cezası bir lira deyin bakın nasıl torbalar diker hanım teyzeler. Ben kendi çapımda mücadeleye devam edeceğim sevgili dostlar.Rast gele.Saygımla...

üzüm ve Kiraz beğendi.
yaylaboztaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2016, 10:09   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2016
Bence belediyeler çöp poşetlerini belirli ücret karşılığında vatandaşa satmalı. Ücretli satmalı diyorum çünkü ücretsiz olursa şu durumdan farkımız olmaz. Ancak burada şöyle bir durum söz konusu. Belediyeler bunu iyi niyetli yapacak olsalar bile insanlar arasında muhalefet olanlar da olur. Belediyeler neye dayandırarak çöp poşetlerini insanlara ücret karşılığında satabilir?

mermaid96 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç, canlı, doğa, poşet

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024