agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-09-2008, 11:23   #151
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi highalltime Mesajı Göster
Benim mp3'üm su gibi pil tüketiyor.
Siz hala şarj edilebilir pil kullanmıyor musunuz?

Koçtaş mağazalarında da toplama kutuları bulunmakta.

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2008, 16:36   #152
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2008
merhaba yaklaşık 1 yıldır tüm kullandığım pilleri atık pil kutusuna atıyorum önce hepsini evde bir poşette biriktiriyorum. yalnız atık pil kutusu her yerde bulunmuyor ve internette nerelerde bulunduğuna dair bir bilgiye ulaşmak hiç kolay değil.

ben ankarada oturuyorum benim bildiğim Bilkent Real Hipermarket içinde varmış ayrıca Tunalı Hilmi caddesinde olduğunu da duydum. en iyisi biz birbirimizi bilgilendirerek nerelerde olduğunu bulalım iş yine başa düştü.

mesela ben kırkkonaklarda oturuyorum. çankaya yakınlarında biryerlerde olsa da işimi görür bu konuda bilgisi olan varsa paylaşsın

delidumrul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2008, 12:14   #153
Ağaçsever

samowan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Galeri: 2
Bimlerde atik pilleri atabilceginiz karton kutular mevcut. Ayrica Ege Universitesi Iktisadi ve Idari Bilimler Fakultesinin girisindede bir adet kova insanlarin atik pillerini atmalari icin orada duruyor.

samowan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2008, 13:37   #154
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2006
Galeri: 137
Alıntı:
Bimlerde atik pilleri atabilceginiz karton kutular mevcut
Syın Samowan, bu sözü tüm BİM mağazalarını kapsıyacak şekilde yazmışsınız.

İstanbul Eyüp ve Sarıyer'de, Ankara Emek'te BİM mağazalarında sordum. Sorduğum görevliler, böyle bir uygulamayı, hiç duymuş gözükmüyordu. Ne dediğimi anlatamaya bir hayli uğraştım.

Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği

Böyle bir yönetmelik var.

Bu yönetmelikte, Hükümete, belediyelere, üreticilere, satış ve dağıtım yapanlara verilmiş görevler var.
Alıntı:
Pil Ürünlerinin Dağıtımını ve Satışını Yapan İşletmelerin Yükümlülükleri

Madde 11- Pil ürünlerinin dağıtımını ve satışını yapan işletmeler;

a) Pil üreticilerinin kuracakları sisteme uygun olarak tüketiciler tarafından getirilen atık pilleri ücretsiz olarak almakla,

b) Atık pil toplama sistemi olmayan markaların pillerini satmamakla,

c) Tüketicilerin getirdiği atık pilleri, üreticinin öngördüğü şekilde üreticiye veya üreticinin yetkilendirdiği bir kuruluşa gönderilmesini sağlamakla,

d) İşyerlerinde tüketicilerin kolayca görebilecekleri yerlerde (Ek-4 A) da yer alan uyarı ve bilgiler ile atık pillerin toplanma şekli ve yerleri hakkındaki bilgileri sunmakla,

e) Üreticilerin veya yetkilendirdiği kuruluşların temin edecekleri, atık pil konteynerlerini bulundurmakla,
Alıntı:
EK-4 A

Almış olduğunuz ürün, kullanım süresi dolup, atık haline geldiğinde insan ve çevre sağlığının korunması amacıyla en yakınınızda bulunan atık pil/akümülatör geçici depolama, geri kazanım veya bertaraf tesisine teslim edilmesi gerekmektedir. Bu amaçla;
1-Atık pil/akümülatörünüzü sızdırmaz, kaplarla donatılmış ürünlerinizin satıldığı noktalara veya kabul edilen diğer noktalara teslim ediniz.
2- Atık pil/akümülatörünüzü evsel ve/veya diğer atıklarla karıştırmayınız, kesinlikle toprağa, suya, kanalizasyon sistemine, çöp konteynerine v.b. ortama dökmeyiniz, soba ve kazanlarda yakmayınız.
3- Atık pil/akümülatörünüzü gelişigüzel herhangi bir yere bırakmayınız, bunları çocuklardan uzak tutunuz ve atık pilinizi en yakın toplama noktasına teslim ediniz.
Bu işin başarıya ulaşabilmesi için, pili kullandıktan sonra atık kutusu aramak yerşne, alırken satıcıya atık kutusu bulundurup bulundurmadığını ve uyarı yazısını sormak, daha etkili olabilir.

Yücel Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2008, 20:53   #155
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Bugün BİM'e gittiğimde atık pil kutusuna baktım merak edip. İçler acısıydı durumu, içinde pil haricinde herşey vardı. Kirli peçeteler, çikolata-gofret kağıtları..

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2008, 00:04   #156
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Oysa...

Alıntı:
EK-4 A

Almış olduğunuz ürün, kullanım süresi dolup, atık haline geldiğinde insan ve çevre sağlığının korunması amacıyla en yakınınızda bulunan atık pil/akümülatör geçici depolama, geri kazanım veya bertaraf tesisine teslim edilmesi gerekmektedir.

Bu amaçla;
1-Atık pil/akümülatörünüzü sızdırmaz, kaplarla donatılmış ürünlerinizin satıldığı noktalara veya kabul edilen diğer noktalara teslim ediniz.

2- Atık pil/akümülatörünüzü evsel ve/veya diğer atıklarla karıştırmayınız, kesinlikle toprağa, suya, kanalizasyon sistemine, çöp konteynerine v.b. ortama dökmeyiniz, soba ve kazanlarda yakmayınız.

3- Atık pil/akümülatörünüzü gelişigüzel herhangi bir yere bırakmayınız, bunları çocuklardan uzak tutunuz ve atık pilinizi en yakın toplama noktasına teslim ediniz.

Eski 11-09-2008, 10:34   #157
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2007
Galeri: 93
Aslında benim aklımı hep kurcalayan, sürekli merakettiğim bir konu var. Onu sizlerle paylaşmak isterim. Atık pilleri bıraktığımız kutular biz oradan ayrıldıktan sonra (bu kısmı mecazi) diğer çöplerle birlikte aynı çöp bidonunu mu boyluyordur acaba?
Neyse işin şaka kısmını bir tarafa ben yukarıda bahsettiğim ve diğer sebepler yüzünden atık pilleri yerlerden topladıklarımda dahil olmak üzere kapalı bir pet şişede biriktirip Atatürk Bulv.üzerinde ki Tübitak binasının girişinden (kitap satış yerinin hemen yanında) içeri girip pil toplama kutusuna boşaltıyorum.
Özellikle Sn Delidumrul sizin sorunuza cevap verdiğimi düşünüyorum.
Ama gene de doldurulabilir piller kullanmak bence asıl çözüm.

M.Sema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2008, 11:59   #158
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi M.Sema Mesajı Göster
Aslında benim aklımı hep kurcalayan, sürekli merakettiğim bir konu var. Onu sizlerle paylaşmak isterim. Atık pilleri bıraktığımız kutular biz oradan ayrıldıktan sonra (bu kısmı mecazi) diğer çöplerle birlikte aynı çöp bidonunu mu boyluyordur acaba?
Sorunu cevabı:

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nariel Mesajı Göster
Bugün BİM'e gittiğimde atık pil kutusuna baktım merak edip. İçler acısıydı durumu, içinde pil haricinde herşey vardı. Kirli peçeteler, çikolata-gofret kağıtları..

Eski 11-09-2008, 12:37   #159
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Evet ne yazık ki ben de aynı şeyleri gördüm, belki aynı çöpler değildir veya markaları farklı olmayabilir ama atık pil olmadıkları kesindi.

Eski 11-09-2008, 12:43   #160
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Aslında konunun özü millet olarak daha duyarlı olmamıza gelip dayanıyor. Buradan da direk konu eğitime geliyor. Her insanın başına bir polis, zabıta dikemeyeceğimize göre bu bilinci vermek gerekir. Son yıllarda okul öğrencilerine bu eğitim çok güzel verilmekte ve çocuklar çok doğru bir şekilde bilinçlendirilmekte. Hatta ben incelediğim için biliyorum ders kitaplarında atıklar, suyun ve elektriğin tasarruflu kullanımı ile ilgili konular var. Bizlerin de çocuklarımıza örnek olmamız gerekiyor ******.

Eski 11-09-2008, 13:25   #161
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2008
eşimin çalıştığı yeni açılan özel okulda atık pil,kağıt,plastik ve demir kutuları varmış. Eşim öğretmen olduğu için çocuklara da bu bilinci aşılamaya gayret ediyor. Tabi burada en önemlisi okul yönetiminin tutumu. Yavaş yavaş birşeyler gelişiyor ama bunun genele yayılması çok uzun zaman alabilir. En büyük korkum, doğayı kurtarmak için geç mi kaldık?

delidumrul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2008, 13:29   #162
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Bahçemde bu iş için ayırdığım 10 litrelik pet su şişesi var. Atık pilleri oraya koyuyorum. Sayın Yücel Özlemin yazmış olduğu yazılardan da anlaşılacağı gibi, bu sorunlar satanların asli görevi. Tabi biz gerekeni yaparsak. Keşke yarım kiloluk pet su şişelerinide satanları toplamaya mecbur etseler.Bilemiyorum bu konuda bir yönetmelik varmı. İnanın kırsal alanlarda dağ taş naylon şişe doldu.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2008, 13:05   #163
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi delidumrul Mesajı Göster
Mesela ben Kırkkonaklar'da oturuyorum. Çankaya yakınlarında biryerlerde olsa da işimi görür..
Koza sokak'daki Çankaya Migros'da atık pil kutusu var.

Migroslarda raslıyorum.

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2008, 10:59   #164
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cumhur Mesajı Göster
Bahçemde bu iş için ayırdığım 10 litrelik pet su şişesi var. Atık pilleri oraya koyuyorum. Sayın Yücel Özlemin yazmış olduğu yazılardan da anlaşılacağı gibi, bu sorunlar satanların asli görevi. Tabi biz gerekeni yaparsak. Keşke yarım kiloluk pet su şişelerinide satanları toplamaya mecbur etseler.Bilemiyorum bu konuda bir yönetmelik varmı. İnanın kırsal alanlarda dağ taş naylon şişe doldu.
Pilleri topluyor olmamız işin ilk adımı. Bu bilinci tüketicide yaygınlaştırmanın yanında, daha atılacak, atılması gereken bir çok adımlar var.

Eski 02-12-2008, 00:48   #165
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Dün Tansaş'ta da atık pil kutusu olduğunu gördüm ve çok sevindim, 100'e yakın pil var evde birikmiş, gidip biran evvel kutuya atmalıyım.

Biz evde şarjlı pil kullanıyoruz fakat bende alışkanlık oldu, nerede atılmış boş bir pil görsem çantaya atıyorum, birikiyor, sonra çantada anahtarı felan ara da bul. Çantayı temizlediğimde de biriken pilleri evdeki toplama kabıma koyuyorum.

Geçen Botanik Bahçesi'nde susayıp, bahçenin idari binasına girmiştim su içmek için, su içtiğim pet bardağı atmak için çöpe yöneldiğimde orada 2 adet küçük kalem pil gördüm, diğer atıklar pet bardaklar ve kağıttı, soktum elimi çöpe ve aldım pilleri doğru çantaya, görevlinin bakışını görmeliydiniz.

Dün de Tansaş'ta atık pil kutusunu görünce akşam çantalarımı temizledim, ehe 30a yakın pil çıktı 4 çantadan ve de 25-30 tane izmarit. İzmaritleri toplamıyorum ama kendi içtiğim izmaritleri atmak için çöp bulamadığımda, sigaranın ucunu kırıp, izmariti çantaya atıyorum.)

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2008, 12:22   #166
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2006
Galeri: 1
Herkese tekrar merhaba,
Konuyu açıp bir süreliğine yok oldum.
Bu süre içindeki gelişmlerden kısaca haberdar etmek isterim.
"Atık Pillerin toplanması" projesi bir bilinçlendirme çalışması olmasına rağmen bizler kutu imal ettik ve pilleri topladık. 2007 yılında sınırlı bir çevrede topladığımız pilleri törenle TAP derneğine teslim ettik.
Teslim edilen toplam pil miktarı : bir ton 158 kg idi,
o yıl Türkiye çapında kullananlardan toplanan pil miktarı 100 ton civarındaymış. Yani sadece biz Türkiye'de toplanan pilin %1 toplamıştık. Yapaılacak çok iş var.
Şu an sadece bilinçlendirme yapıyoruz. Kutularımızdaki pilleri TAP alıyor.
Geçen gün iki arkadaşımız -ikisi de doktor- çalıştıkları kurumda toplana pilleri verdiler sadece ikisinden gelen pil 290 kg idi.

Ateş Öztan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2008, 21:32   #167
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Sayın Ateş Öztan. Bu gibi çalışmalara, bilgilendirmeye devam etmeliyiz. Başarılar.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2008, 18:40   #168
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-12-2008
merhaba bende formunuza yeni giren birisiyim Düzce üniversitesi Toplum gönüllüleri topluluğu olarak bizde pil toplama kutusu oluşturmayı düşünüyoruz. bu konuda neler yapabiliriz. pilleri nereye yollamalıyız, ve pillerin herhangi bir özel kutusu varmı yoksa sıradan kutulara koyabilirmiyiz ? bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

Düzce_TOG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2008, 12:18   #169
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Düzce Tog, bu başlıkta sorularınızın yanıtı verilmiş durumda.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2008, 16:22   #170
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-12-2008
ya bizim okula da atık pil kutuları yerleştirmek istiyoruz ama nereden ücretsiz bir şekilde sipariş edebiliriz söyler misiniz

onur103 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2008, 20:54   #171
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi onur103 Mesajı Göster
ya bizim okula da atık pil kutuları yerleştirmek istiyoruz ama nereden ücretsiz bir şekilde sipariş edebiliriz söyler misiniz
Ücretsiz olarak TAP derneğinden temin edebilirsiniz.

www.tap.org.tr bu8 siteden iletişim bilgilerini bulabilirsiniz.

Biz de toplanan pilleri onlara veriyoruz.
Atık piller için ayrıca www.sislirotary.org adresinden bilgi alabilirsiniz.

Ateş Öztan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2009, 10:20   #172
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Biz şarj edilebilir pil alıyoruz, çevremizdekilere öneriyoruz ve pilleri biriktirip atık kutularına atmalarını hatırlatıyoruz.

Ayrıca okul olarak üç yıldır atık pil toplama kampanyasına katılıyoruz..

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2009, 10:48   #173
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Bu kadar ciddi bir olayı gündeme getirdiğiniz için öncelikle teşekkür ederim.Adıyamanda atık pil toplama veya atık pillerle ilgili hiç bir bilgi veya faal bir oluşum yoktu. Sayenizde bu pillerin toplandığı merkezleri öğrendim. Elimden geldiğince çevremi bilgilendirip atık pil toplamaya çalışacağım.

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2009, 09:21   #174
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Pil kampanyaları henüz çok yaygın değil. Kağıt kampanyaları ise oldukça mesafe kat etmiş durumda.Okul yönetimleri kağıt kampanyalarına daha sıcak bakıyor çünkü maddi olarak geri dönüşümü de mevcut Pil kampanyalarında böyle birşeyin olmamamsı sanırım işlerin yavaşlamasına neden oluyor. Ben evde 5 litrelik bir pet şişe içinde topluyorum. Henüz dolmadı ama bir elektronik canavarı dolayısı ile de pil canavarı olarak doldurmam yakındır Sonra en yakın merkeze teslim edeceğim.

osmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2009, 20:24   #175
/

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Nihayet sizin gibileri bulabildim.

Ya aylardır arıyorum.Bu atık pil ile uğraşan kişileri ve tam yerine geldim sanırım.Arkadaşlar ben Afyonkarahisar ili Çay ilçesine bağlı Pazarağaç Kasabasında bulunan ve adını kasabamızın adından alan Pazarağaç İlköğretim Okulunda görevli bir öğretmenim.Bu yıl çevre kulübü danışman öğretmenliği görevi verildi.Szilerden bana acil olarak atık pil kutları sağlanamızdır.TEMA Vakfından kağıt atık kutuları aldım.Ama maalesef atık pil kutuları bulmam çok güç.Okulumun bir kasaba oklu olduğuna bakmayın tam 558 öğrencimiz var.Artık varın gerisini siz düşünün.Eğer ki bana bu konuda yardım edebilecek arkadaşlar varsa ne olur bana ulaşın.
Adresim:Pazarağaç İlköğretim Okulu
Çay/Afyonkarahisar
Mail adresimi zaten modaratörler biliyorlardır.
Eğer ki bu konuda yardımcı olabilirseniz o kadar mutlu olacağım anlatam.Tabi kağıt ve diğerleri içinde yarımcı olabilirseniz sevinirim.Topladığım pilleri teslim edecek yerlerim var ama maalesef kutu problemim var.Geçici şeyler yapıyorum ama kalıcı omuyor.Lütfen yardımlarınızı bekliyorum.

yukssel03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2009, 21:51   #176
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Ben Samsun Merkez(İlkadım) E.M.L'deki atık pil kutusuna atıyorum pilleri en son iki tane eski telefon bataryası attım.

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2009, 22:25   #177
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2007
Ankarada atık pillerinizi eczanelerde bulunan atık pil kutularına bırakabilirsiniz. Bütün eczanelerde atık pil kutuları bulunmakta. Diğer illerdeki durumları bilemiyorum.

nkoksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2009, 08:55   #178
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Biz İberotel Palm Garden ve Serra Palace olarak TAP derneğine yolluyoruz.
ücretsiz teslim alıyorlar.en son 50kg gönderdim.Ayrıca Tap derneği ücretsiz broşür ve toplama kabı da gönderdi.

hamibasoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2009, 14:04   #179
Ağaçsever

hidayetcaliskan's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2008
Arkadaşların da yazdığı gibi http://www.tap.org.tr adresinden form doldurarak ücretsiz atık pil kutusu temin edebilir ve topladığınız pilleri tap derneğinin anlaşmalı olduğu kargo firması ile ücretsiz gönderebilirsiniz. Ayrıca bu siteden derneğe ait kutuların nerelerde bulunduğuna dair bilgi de edinebilirsiniz. Pil toplarken dikkat edilecek en önemli husus özellikle ezik akmış pilleri çıplak elle tutmamaktır. Aksi halde kanserojen maddeler deri yoluyla vücuda geçer bi daha da can çıkmadan çıkmaz mazallah.

hidayetcaliskan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2010, 19:57   #180
/

Giriş Tarihi: 11-01-2010
ben adanada görev yapan bir öğretmenim.Atık pillerle ilgili projeye katılmak istiyorum.Ne yapmam gerektiği konusunda beni bilgilendirimisinz?iklimnisa2000@hotmail.com adresim teşekkürler

nnisa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024