agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Ceviz (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=423)
-   -   Pikan cevizi - Pecan (Carya illinoinensis) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1108)

MVURUCU 04-08-2011 09:23

pikan çiçekleri

2 Eklenti(ler)
7 Mayıs 2011 Tarihinde fotoğrafladığım wichita çeşidi pikan cevizi fidanım ve çiçekleriEklenti 238407Eklenti 238408

Samsunlu55 05-08-2011 22:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hillbilly (Mesaj 800619)
Pikan cevizini meşe ağacına aşılayabilir miyiz? Bilgim olduğundan değil sadece buranın doğal bitki örtüsü içinde büyük paya sahip bir ağaç türü ve çok dayanıklı(inanılmaz). (hem soğuğa hemde kuraklığa)

Pikan cevizi meşeye aşılanamaz, familya bakımından akrabalıkları bulunmuyor.

MVURUCU 07-08-2011 14:04

4 Eklenti(ler)
Bunlar da pikan cevizi meyvelerinin bu günki hali.
Eklenti 239085
Eklenti 239086
Eklenti 239087
Eklenti 239088

agozce 07-08-2011 22:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hillbilly (Mesaj 800615)
Benim aradığım( Hican pikan ) ve ( Northern James ) türleri acaba bunları ülkemizde yetiştiren **** ülkemize ithal eden var mı? Bilgisi olan bir arkadaş varsa aramızda lütfen paylaşsın bizimle...
Bu pikan ağaç türlerinin(-25 C ye kadar) soğuğa mukavemeti var.

Bundan bulursanız bende almak isterim.
Bende araştıracağım. Bulursam söylerim...:)))

tufan7878 26-08-2011 14:20

Antalyadan merhaba..arkadaşlar pikan cevizi kesinlikle sıcak iklim ister...bu cevizi dikeceğiniz yere kesinlikle kar yağmamalı..sıcak iklim bölgesi ağacı olduğu için kerestesi de bildiğimiz ceviz gibi sağlam değildir.çimlenme sırasında bildiğimiz cevizler gibi kabuğu çatlamıyor.tuhaf bir çimlenme süreci var...ayrıca hasat zamanı kasım aralığa kadar uzuyor ki bu dönemde bazı bölgelerde kara kış yaşanmaya başlıyor.

Hillbilly 18-11-2011 19:40

Valla ben pikan fidanı alıp diktim hangi türü olduğunu bilmiyorum ama denemek istedim bakalım kışı çıkaracak mı? Bana sorarsanız( zone 7 kar kış yani) kışı çıkarıcak gibi görünüyor ama ürün alınabilir mi işte ondan emin değilim.

ahmetshur 23-11-2011 13:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hillbilly (Mesaj 880403)
Valla ben pikan fidanı alıp diktim hangi türü olduğunu bilmiyorum ama denemek istedim bakalım kışı çıkaracak mı? Bana sorarsanız( zone 7 kar kış yani) kışı çıkarıcak gibi görünüyor ama ürün alınabilir mi işte ondan emin değilim.

merhaba
bende iki yıldır pikan arıyorum. merak ettim siz fidanı nerden aldınız...
ve kaça aldınız...
saygılar...

Hillbilly 23-11-2011 16:42

Yalovada oturan bir arkadaşım kargoyla göndermişti. Bendeki fidan aşılı değil dolayısıyla standart meyve alınabilecek veya erken meyve alınabilecek bir fidan değil. Webde pikan fidanı diye araştırırsan mutlaka aşılı olanlarını ve farklı türlerde olanlarını da bulabilirsin. Mardin in ikliminin bu ağaç için çok daha elverişli olduğunu sanıyorum.(zone 8b) Fiyatını sormuşsun (2 yaş fidandı 15 tl idi fiyatı sanıyorum)

yasarugur 23-11-2011 16:44

BATI AKDENZ TARIMSAL ARATIRMA ENSTTS

ahmetshur 24-11-2011 10:43

Pikan

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hillbilly (Mesaj 882017)
Yalovada oturan bir arkadaşım kargoyla göndermişti. Bendeki fidan aşılı değil dolayısıyla standart meyve alınabilecek veya erken meyve alınabilecek bir fidan değil. Webde pikan fidanı diye araştırırsan mutlaka aşılı olanlarını ve farklı türlerde olanlarını da bulabilirsin. Mardin in ikliminin bu ağaç için çok daha elverişli olduğunu sanıyorum.(zone 8b) Fiyatını sormuşsun (2 yaş fidandı 15 tl idi fiyatı sanıyorum)

Sn Hillbilly açıklaman için teşekkürler. söylediğin fiyat da pikan için makul bir fiyat. hatta oldukça uygun diyebilirm. Sanırım pikan bizim bölge için birebir. bu konuda bende sana katılıyorum. iklim oldukça uygun. ama ben aşılı bir iki adet alıp gelişimini izlemek istiyordum. hem bizim burda, ileride pikan bahçesi kurmak isteyenler için bir katkımız olurdu.
senin fidanın aşılı olmamasına üzüldüm. keşke aşılı fidan alabilseydin.
saygılarımla...
görüşmek üzere...

ahmetshur 24-11-2011 10:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yasarugur (Mesaj 882019)

sn yasarugur merhaba.
çok teşekkür ederim. ilgilenmen bile güzel...
batem'de olduğunu ben de biliyorum. ama sende biliyorsun ki batem birebir sözlşeme karşılı fidan satıyor. yani batem'den bir fidan almak istediğinde bizzat antalya'ya gidip, orada ""noter huzurunda, şahitlerinle beraber (en az iki şahit lazım)"!" bir sözleşme imzalaman gerekiyor.
işte bu yüzden ben şahsen alamıyorum. yani bu çarpık satış anlayışı yüzünden iki yıldır çok istememe rağmen pikan alamıyorum.
yazıktır...
günahtır...
bence...
saygılarımla...

NOT: Noter ve Şahitler meselesi işin espiri kısmıydı...

yasarugur 25-11-2011 08:52

Sn.ahmetshur , yok mu bir kolayı acaba ,en azından onlardan fidan alıp satan arkadaşların adreslerini verselerde olurdu.Ben Aydın'da ceviz fidanı alacağım zaman Tarım il müdürlüğüne gittiğimde çevrede fidancı arkadaşların isimlerini bir liste halinde vermişlerdi ben de o listeyi ceviz yetiştiriciliği bölümünde yayınlamıştım. İki sene az bir zaman değil.O zaman dikilse fidanlar iki yaşında olacaktı ,şimdi boyunuzu geçecek kadar uzayacaklardı ,üzüldüm şahsen...

Lilium 25-11-2011 13:19

Pikan cevizi sıcak iklim ağaçıdır, pikan bahçesi kuracaklar ya da dikecekler için en uygun iklim akdeniz ve ege bölgesileridir.

ahmetshur 28-11-2011 11:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lilium (Mesaj 882526)
Pikan cevizi sıcak iklim ağaçıdır, pikan bahçesi kuracaklar ya da dikecekler için en uygun iklim akdeniz ve ege bölgesileridir.

Sayın Lilium teşekkür ederim. Sanırım sizde biliyorsunuz Mardin'deki hava sıcaklığını nasıl olduğunu.
Bu ağacın bizim burda çok güzel yetişeceğini biliyorum.
İkinci bir konuda benim amacım bir kaçtane alıp buradaki iklim şartlarında tepkisine bakmak.
Saygılarımla...

ahmetshur 28-11-2011 11:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yasarugur (Mesaj 882471)
Sn.ahmetshur , yok mu bir kolayı acaba ,en azından onlardan fidan alıp satan arkadaşların adreslerini verselerde olurdu.Ben Aydın'da ceviz fidanı alacağım zaman Tarım il müdürlüğüne gittiğimde çevrede fidancı arkadaşların isimlerini bir liste halinde vermişlerdi ben de o listeyi ceviz yetiştiriciliği bölümünde yayınlamıştım. İki sene az bir zaman değil.O zaman dikilse fidanlar iki yaşında olacaktı ,şimdi boyunuzu geçecek kadar uzayacaklardı ,üzüldüm şahsen...

Sn yarasungur teşekkürler...
İnşallah bu yıl pikan almak kısmet olur. Çünkü Antalya'daki tarım fuarına kısmet olursa katılmayı düşünüyorum. inşallah buluruz.
Saygılar...

ahmetshur 28-11-2011 11:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MVURUCU (Mesaj 844788)
Bunlar da pikan cevizi meyvelerinin bu günki hali.
Eklenti 239085
Eklenti 239086
Eklenti 239087
Eklenti 239088

Sn Mvurucu merhaba.
Pikanların harika görünüyor. Merak ettiğim, elinizde kaç adet pikan var ve kaç yaşındalar...
Güle güle büyütmen dileğiyle...

karipçin 27-01-2012 14:21

Fidan ve meyve konusunda yardımcı olabilirim

Hillbilly 04-02-2012 00:01

Doğada pikan cevizleri (aşısız olanlar) -25 C ye kadar yaşamlarını devam ettirebiliyorlar ve 5.yıldan sonra meyve vermeye başlıyorlar ancak meyve içi boş oluyormuş. Ancak 20. yaşından sonra gerçek anlamda meyve verebiliyorlarmış. Dolayısıyla aşılı olanlar daha mantıklı ama soğuğa dayanıklı kültür Amerika da varken maalesef ülkemizde yok. Bizdeki kültürler min -10 C soğuğa kadar dayanıklı, Akdeniz iklimine uygun (karasal iklimde meyve veremeyecek) olanlardan seçilip getirilmişler ya da ithal edilmişler. Oysa karasal iklimde yetiştirilebilen çok güzel meyve alabileceğiniz pikan kültürleri var.

Hillbilly 09-05-2012 20:54

Aşısız Pikan cevizi fidanım bu kışı atlattıysa artık her kışı atlatır diye düşünüyorum. Yalnız tozlayıcı bir çeşit daha lazım bakalım araştırmalarım devam ediyor. Sonrasında buralarda meyve verebilir mi onu da test etmiş olacağız. Meyve vermese bile bence oldukça güzel bir ağaç, duruşu yeter :)

livingdead1978 18-07-2012 16:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi salih parlar (Mesaj 539048)
Mersin tarsusta deniz seviyesinde 2 ağacım var
her ağaç ortalama 60 kg ceviz veriyor.1000 gr dan 580 gr.iç veriyor.
85 adedi 1 kg geliyor. Cinsi 'pavni 'dediler.
Bende komple bahçe yapmak için araştırıyorum.

sayın hocam ilk meyvelerini kaç yaşında veriyor ve kaçıncı yıllarda nekadar ürün veriyor bilgi verebilir misiniz ben adanada yaşıyorum bilgi verirseniz çok memnun olurum iyi günler dilerm

Muhtefi 29-07-2012 02:43

balıkesir erdek bölgesine pikan cevizi olur mu acaba?

salih parlar 14-08-2012 08:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi livingdead1978 (Mesaj 999662)
sayın hocam ilk meyvelerini kaç yaşında veriyor ve kaçıncı yıllarda nekadar ürün veriyor bilgi verebilir misiniz ben adanada yaşıyorum bilgi verirseniz çok memnun olurum iyi günler dilerm

Yazınızı yeni gördüm.Pecan 3. yılda 8 10 adet ceviz veriyor.Aşılı fidan tabi.
Verimini tam takip edemiyorum.Gelen geçen götürüyor.Geçen yıl iyibekledim
55 kg ceviz aldım.Ağaç 20 yaşında.Sanırım bir bilgi vermiştir.

kurtulus09 16-08-2012 21:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi salih parlar (Mesaj 1008822)
Yazınızı yeni gördüm.Pecan 3. yılda 8 10 adet ceviz veriyor.Aşılı fidan tabi.
Verimini tam takip edemiyorum.Gelen geçen götürüyor.Geçen yıl iyibekledim
55 kg ceviz aldım.Ağaç 20 yaşında.Sanırım bir bilgi vermiştir.

Gerçekten verim iyiymiş.Ben aradım ama aydın bölgesinde pikan cevizi fidanı satan veya pikan cevizi kalemi bulamadım.Aşılı pikan cevizi satışı yapıyor musunuz acaba ?

Mutlu Kutlu 17-08-2012 07:15

Pecan cevizi - www.tropiksera.com/Anasayfa buraya bakabilirsiniz, aşılı ve aşısız fidanlar için.
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kurtulus09 (Mesaj 1009717)
Gerçekten verim iyiymiş.Ben aradım ama aydın bölgesinde pikan cevizi fidanı satan veya pikan cevizi kalemi bulamadım.Aşılı pikan cevizi satışı yapıyor musunuz acaba ?

kurtulus09 18-08-2012 22:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu (Mesaj 1009815)
Pecan cevizi - www.tropiksera.com/Anasayfa buraya bakabilirsiniz, aşılı ve aşısız fidanlar için.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.Pikan cevizi en çok kaç kg veriyor acaba bilen var mı ?

labtek 20-09-2012 09:18

bende 10 adet,4 cins var .4 yasında bu sene iki cinsinde urun var.su anda bir cinsinde mohan veya whicita olması lazım 40-50 adet ceviz var.salkım 5-6 lı cogunlugu, iriliğide bayagı var.inşaallah güzel olacak.sert rüzgar alan yerlerde itinalı olunması gerekiyor.

MVURUCU 03-10-2012 10:05

2 Eklenti(ler)
Eklenti 336031Bu da benim ocak 2009 da diktiğim Wichita çeşidi pikan cevizinin meyveleri. Eklenti 336033Bu sene 300 kadar meyve verdi. diğer western ve Choktaw çeşitlerinde bu kadar meyve yok.

ahmetshur 12-10-2012 14:48

Sayın Mvurucu merhaba,
Fotoğraflar çok güzel görünüyor.
İmrenerek fotoğraflara baktım.

Dilerim önümüzdeki sezonlarda çok daha fazla ve çok daha bol miktarda pikan hasadını görürüz.

Benim şahsen en sevdiğim ağaçlardan olan pikanın böyle fotoğraflarını görünce çok seviniyorum.

Bol şans...

Hillbilly 15-10-2012 17:50

Pikan cevizinden zone 7de de barınsam umutluyum, geçen yıl diktiğim ağaç bırak
-15-18 C lerden etkilenmeyi dağları taşları delmiş kökleriyle malum biraz kayalık bir alana dikmiştim. Arkadaşı daha iyi bir yere alalım dedik topraktan çıkaramadık bir türlü, resmen demir atmış gemi gibi. Sanıyorum bu denizciye tozlayıcı bir hatun bulmanın vakti geldi. Bakalım hayırlısı. Kendisi aşısız vahşi bir arkadaş, biradere aşılı, güzel huylu bir eş bakıyorum da sorun bizim yaban ördeği kadar soğuğa dayanabilecek mi?

awensis 05-11-2012 10:04

pikan cevizi hakkında yardım

merhaba arkadaşlar;

Yeni atanmış bir memurum ve memleketime yani Mersine pikan ceviz bahçesi oluşturmak istiyorum...bir kaç sorum olacak..forumda aradım tam cevap bulamadım sorularıma...

1) en yüksek verimli ve en kısa sürede hangi pikan cevizi önerilir?
2) kaçıncı senesinde verir ve ilk yıl ve sonraki yıllar kaç kg verim alabilirm?
3) bu önerilen cins kaç rakımda olur?
4)cevizi hasat ettikten sonra pazar sorunu yaşar mıyım? nereler alıyor ve kabuklu fiatları nerelerde?
5)bu cinsi kaç metreye kaç metre ekmeliyim ki bir dönüme fazla ceviz ekebileyim?
6)seçtiğimiz cinsin aşılı fidan fiatları nelerdir ve mersinde hangi fidancıyı önerirsiniz? başka ilde olabilir...

umarım çok soru sormamışımdır :) çok merak ediorm ve bu işe girecem soru işaretlerini siz değerli arkadaşlarımla çözmekten mutluluk duyacağım..şimdiden herkese teşekkür eder saygılarımı sunarım...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024