agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-03-2013, 11:12   #3271
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
sayın erdem26
Benim asıl sormak istediğim cevizde ne tür budama kesimleri yapabiliriz?

bu soruyu biraz açabilirmiyiz kastı pek anlayamadım

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2013, 15:11   #3272
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
sayın erdem26
benim asıl sormak istediğim cevizde ne tür budama kesimleri yapabiliriz?

Bu soruyu biraz açabilirmiyiz kastı pek anlayamadım
benim bildiğim ve anladığım kadarıyla cevizde modifiye lider
yani tek ve dik lider ,bir bir buçuk metre aralıkla yan dalalr bırakılmalıdır

ömür-uşak beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2013, 15:43   #3273
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
benim bildiğim ve anladığım kadarıyla cevizde modifiye lider
yani tek ve dik lider ,bir bir buçuk metre aralıkla yan dalalr bırakılmalıdır
5 ana yan dallı ağacımız yaklaşık 10 metre oluyor sizin hesaba göre

juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2013, 16:07   #3274
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Evet yaklaşık öyle

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2013, 19:10   #3275
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-02-2011
Sormak istediğim şuydu.

Soldaki ağaçta 3 dalı seyreltme kesimiyle çıkarmışız. Sağdaki dalda da 6 tane dalda uç kesimi yapmışız. Ama dikkat ederseniz çıkardığımız odun miktarı, dal uzunlukları eşit. Bu kesimler sonucu ağacın tepkisi ne olacaktır?

Bürokrasi konusuna katılmıyorum. Sonuçta 4-5 tane evrak hazırlıyorsunuz ki o evrakları da zaten fidanları satın aldığınız yer vermesi lazım. Eğer vermiyor, veremiyorsa oradan fidan almanızı tavsiye etmem.

Destekleme ödemeleri hakkında bilgi istenilen adresin yanlış olduğunu düşünüyorum. Bakın destekleme ödemeleri ile ilgili bu numaradan bilgi alabilirsiniz:

0 312 287 33 60

Bakın bu gün ben de aradım ama aradığım saatte kimseye ulaşamadım.

Daha sonra görevli teknik personel yerinde fidanları kontrol ediyor ve destekleme almaya hak kazanıyorsunuz.

Bakın biz ne yapıyoruz söyleyeyim. İlk önce bahçe kurulacak yeri görerek meyvecilik yapmaya uygun mu ona bakıyoruz. Sonra üreticimden toprak analizi raporu istiyorum. Toprak analizi sonuçlarına göre çeşit ve anaç seçimini yapıyorum. Hatta gübreleme programında kullanmak üzere bu sonuçları saklıyoruz. Sonra dikim zamanı fidanların, tozlayıcıların nasıl dikileceği konusunda ve dikim budaması hakkında bilgiler veriyoruz. Bazı durumlarda üretici toprak analizini es geçmek istiyor ama o artık kendi bileceği bir konu.

Daha bilinçli olarak meyvecilik yapan üreticilerimizle konuştuğumuzda, bahsettiğimiz işlemler için bile 400-500 lira ücret aldıklarını söylüyorlar ki biz hiç bir ücret almıyoruz.

Peki bunları yapmazsak ne olur?

Bakın daha bugün bir üreticimiz geldi. Fidan satan firma ile görüştük. Fidanları kullanılan anaç ve çeşide göre araştırma kuruluşunun belirlediği mesafelerden daha sık dikiyorlarmış. Ben de dedim ki ; Tamam kardeşim dikiyorsun ama neye göre dikiyorsun? Bak burada araştırma kuruluşunun tavsiye ettiği dikim mesafeleri var. Örneğin araştırma kuruluşu diyor ki ; Türkiye şartlarında kurulacak bahçeler için en uygun dikim sıklığı ve terbiye sistemi şudur.

Böyle kafadan atmakla, diktim oldu demekle olmuyor.

Sonra gelip bir yılık fidan değil iki yıllık fidan satıyorlar. İleriki yıllarda ağacın tacını oluşturmak da sıkıntı oluyor.

Anaç seçiminde örneğin MM106 ağır topraklarda kök çürüklüğü oluşturabilir. Ağır topraklarda tavsiye edilmeyen bir anaçtır. Ama ellerinde hangi anaçtan varsa onları satmak istiyorlar.

Daha da kötüsü örneğin kuvvetli gelişen bir çeşit, kuvvetli gelişen bir anaç üzerine aşılanıyor ki hele bir de üreticinin budama terbiye konusunda teknik bilgisi yoksa kocaman yemyeşil bir ağaç oluşuyor. Ama meyve yok.

Ekonomi, ekonomi diye bağıranlar, kullanılmayan orman arazilerini yabancı şirketlere kiralayalım diyenler. Sonuçta çok iyi teknik elemanlar değil, ağzı laf yapan pazarlamacılar üretiyor bu düşünce yapısı.

Bakın bu konuda benim çok beğendiğim bir söz var:

"Kurtuluş ve yükselişi, ancak varlığına dayanan ve mülkü milletin gizli kapalı hazinelerini verimli hale getirmesini bilen, şahsi menfaatini millet menfaati uğruna feda eden, ruhu idealist, dimağı realist şahsiyetlerde aramalıdır."

Erdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2013, 12:03   #3276
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
[
ceviz fidanı yetiştiriciliği ve aşısı üzerine çince bir video,beğeneceğinizi düşünüyorum...
c harfinin üstündeki paranteze benzer simgeyi tıklayınız

ladikli ve kamkat38 beğendi.

Düzenleyen yasarugur : 15-03-2013 saat 12:05 Neden: ekleme
yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2013, 12:37   #3277
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasarugur Mesajı Göster
[
ceviz fidanı yetiştiriciliği ve aşısı üzerine çince bir video,beğeneceğinizi düşünüyorum...
c harfinin üstündeki paranteze benzer simgeyi tıklayınız
güzel bir video. ne cok cektirdiler o fidancıklara çin işkencesi bu olsa gerek

mzeynal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2013, 12:43   #3278
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-09-2012
tercüme edebilecek varmı acaba

mzeynal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2013, 23:28   #3279
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2009
Cevizde modifiye liderli şekil verilecekse. Ağacın 2 m den tepesi kesilerek 140-150 cm ila 2 m aralığında değişik yerlerden çıkan ve değişik yönlere giden 5-6 ana dal seçilerek şekil verilmelidir. İnanınki 140 dan çıkan dal ilerleyen yaşlarda verime oturduğunda yere değecektir.

chandler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 08:10   #3280
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erdem26 Mesajı Göster
Sormak istediğim şuydu.

Soldaki ağaçta 3 dalı seyreltme kesimiyle çıkarmışız. Sağdaki dalda da 6 tane dalda uç kesimi yapmışız. Ama dikkat ederseniz çıkardığımız odun miktarı, dal uzunlukları eşit. Bu kesimler sonucu ağacın tepkisi ne olacaktır?"

selamlar

uç alınan meyva gözü oluşturmaya çalışacak

seyreltilen sürgünlerini güçlendirecek

diye biliyorum yanılıyormuyum acaba????

sizden bir ricam var yazarken kullandığınız dili halkın daha rahat anlayabileceği şekilde kullanmanız mühendis dili ile yazınca biraz tereddüt geçiriyoruz

ladikli ve kamkat38 beğendi.
Eski 17-03-2013, 20:35   #3281
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-02-2013
Alıntı:
Sormak istediğim şuydu.

Soldaki ağaçta 3 dalı seyreltme kesimiyle çıkarmışız. Sağdaki dalda da 6 tane dalda uç kesimi yapmışız. Ama dikkat ederseniz çıkardığımız odun miktarı, dal uzunlukları eşit. Bu kesimler sonucu ağacın tepkisi ne olacaktır?
Tepkiler konusunda teorik olarak ncp1963 beye katılıyorum. Ancak uç dal verimli ağaçtada yan dal verimli ağaçtada meyve gözü mü oluşuyor yoksa farklı tepkilermi oluyor. Net birşey söylenemez mi bu konuda ...

m.gökhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2013, 09:32   #3282
Ağaç Dostu

Arkadaşlar ben mühendis değilim

Şimdi kesimlere baktığımızda ikisinde de eşit uzunlukla odun çıkarttık. Yani çıkarttığımız dal uzunlukları eşit.

Uç kesimlerinde, tüm tepe tomurcuklarını çıkartmış olduk.

Tepe tomurcuğunu sonra detaylı anlatayım. Ama basitçe söylemek gerekirse her dalın ucunda bulunan tomurcuk.

Uç kesiminde (sağdaki resim) dallar daha arsız, güçlü şekilde gelişecek yani yeşil aksam gelişimi daha fazla olacaktır. Bir sonraki yıl üzerinde meyve gözü oluşumu düşük olacaktır.

Seyreltme kesimini ise tam tersine dal gelişimi istemediğimiz durumlarda kullanıyoruz. Seyreltme kesiminde bir sonraki yıl oluşan çiçek tomurcuğu miktarı uç kesimine göre daha fazla olacaktır.

İşte bu yüzden yan dal verimi yüksek ceviz çeşitlerinde işte bu nedenle Payne, Kaman-1 her sene uç kesimi yapıyoruz. Eğer yapmazsak ağaç erken yaşta verime yatacak. Erken yaşta verime yatacağı için ağaç gelişimi zayıf olacak, ağaçlar küçük kalacak, az bir alandan meyve almış alacağız.

Yan dal verimi daha az olan Serr, Tulare gibi ceviz çeşitlerinde sadece ana dallarda ilk yıllarda uç kesimi yapabilirim.

Uç dal verimli, yan dallarda meyve vermeyen Hartley gibi ceviz çeşitlerinde hiç uç kesimi yapmıyorum. Sadece seyreltme kesimleriyle üstüste gelen dalları çıkarıyorum ve dal gelişimini istediğim tarafa yönlendiriyorum.

Demek ki iki tür temel budama kesimi var. Ve ağacın bu kesimlere tepkisi farklı oluyor.

Budama yapılan zamanın da ağaç üzerinde etkisi farklı olacaktır. Örneğin durgun dönemde yapılan budamalarda ağaç daha güçlü bir büyüme tepkisi verirken, Ağustos ve Eylül aylarında yaptığımız budamalarda aynı yıl içinde çok zayıf bir dal gelişimi görürüz.

Eski 19-03-2013, 09:04   #3283
Ağaç Dostu

Evet budamayı neden yaptığımızdan bahsettik.

Farklı budama kesimleri olduğunu öğrendik. Buna göre eline makas alan bir budamacı iki tür budama kesimi yapabiliyordu.

Uç kesimi yaptığımız zaman ne yapacaktır dal? Dal kalınlaşacaktır. Yan dal verecektir.

Sonra yan dal verimi yüksek çeşitlerde ağacın tacını geliştirmek için sıklıkla uç kesimi kullandığımızı söyledik, eğer yan dal verimi azsa sadece ana dallarda uç kesimi kullanıyoruz. Meyveyi uç kısımlarda oluşturuyorsa hiç uç kesimi yapmaya gerek yok.

Şimdi gelelim terbiye sistemlerine. Yeni bir ceviz bahçesi kuracağız. Dikimde nasıl bir budama yapacağız? Yapılır mı

Hangi terbiye sistemlerini kullanabiliriz ?

Eski 19-03-2013, 09:42   #3284
Ağaç Dostu

Alıntı:
Evet budamayı neden yaptığımızdan bahsettik.

Farklı budama kesimleri olduğunu öğrendik. Buna göre eline makas alan bir budamacı iki tür budama kesimi yapabiliyordu.

Uç kesimi yaptığımız zaman ne yapacaktır dal? Dal kalınlaşacaktır. Yan dal verecektir.

Sonra yan dal verimi yüksek çeşitlerde ağacın tacını geliştirmek için sıklıkla uç kesimi kullandığımızı söyledik, eğer yan dal verimi azsa sadece ana dallarda uç kesimi kullanıyoruz. Meyveyi uç kısımlarda oluşturuyorsa hiç uç kesimi yapmaya gerek yok.

Şimdi gelelim terbiye sistemlerine. Yeni bir ceviz bahçesi kuracağız. Dikimde nasıl bir budama yapacağız? Yapılır mı

Cevaplarınızı sabırsızıkla bekliyorum

sayenizde bildiklerimi pekiştirirken doğru sandığım yanlışlarımıda gözlemleme şansım oluyor ellerinize sağlık

eğer imkanınız elveriyorsa resimleyerek anlatımınız daha öğretici olacaktır..

Eski 19-03-2013, 11:57   #3285
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-02-2013
Alıntı:

Evet benim de merak ettiğim kısım bu . Genel olarak her çeşit için lider dal uygunmudur. Bazı yerlerde goble deniyor ama lider dal ile arasında çok verim farkı olurmu acaba ...vs gibi ...

m.gökhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2013, 15:01   #3286
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-06-2009
Name:  Görüntü062.jpg
Views: 1275
Size:  51.5 KBName:  Görüntü103.jpg
Views: 1500
Size:  49.1 KB

Arkadaşlar budamada yaptığım hatayı sizinle paylaşıp yardım istiyorum... Fidanlar 2. yazdan 3. yaza girerken ilkbahar budamalarında sadece uçlarını aldım. Dolayısı ile fidanları 3. yazda meyveye yönlendirmiş oldum ve sürgünleri birer karış uzunluğunda kaldı. Çoğunda meyve vardı ama sürgünler istediğim gibi gelişmedi. Şimdi bu ilkbaharda (4. yaza girerken) sert budama yapıp tekrar sürgün verdirirsem nasıl olur?
Kısacası nasıl bir budama metodu takip etmeliyim?

ncp1963 beğendi.
Çınarmunarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2013, 18:54   #3287
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
eğer imkanınız elveriyorsa resimleyerek anlatımınız daha öğretici olacaktır..
Aslında süper olurdu ama fotoğraf makinesi yok. Sadece bir arkadaştan ödünç aldığım bir fotoğraf makinesi var.

Ceviz için deneme bahçemiz yok. Ama 2 üreticimin bahçesinde ki bir tanesini ben kurdum eğer fotoğraf makinesi olsa belki fotoğraf çekebilirdik.

Ama bu sene içinde elma, armut, kiraz ve şeftali olan bir deneme bahçesi kurdum. Hatta ilk fotoğraflarını çektim bile.

Kiraz'da vogel ve ispanyol çalısı, armut'ta merkezi lider, şeftali'de lideri olmayan terbiye sistemlerini denemek istiyorum.

Hatta bodur elmalar için destek sistemini bu gün kurduk. Bodur elmalar için uygulanabilecek çok farklı terbiye sistemleri var. Hatta okumuşsanız Elma Kültürü kitabında Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonunun Türkiye şartlarında bodur elmalar için önerdiği bir terbiye sistemi var.

Ama ben bu elmalarda meyvecilik konusunda Türkiye çapında çok büyük hizmetleri olduğunu düşündüğüm Sn. Yrd. Doç. Dr. Abdullah Kankaya hocanın anlattığı terbiye sistemini uygulamayı düşünüyorum. Yani kısaca 95-85-75

Terbiye sisteminin ismine de Kankaya dedim.

O yüzden bir fotoğraf makinesi hatta kaliteli bir budama testeresi gerekli. Ama malumunuz aldığımız para belli.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi m.gökhan Mesajı Göster
Genel olarak her çeşit için lider dal uygunmudur. Bazı yerlerde goble deniyor ama lider dal ile arasında çok verim farkı olurmu acaba ...vs gibi ...
Evet kaynaklarda her çeşit için liderli terbiye sistemi kullanılabilir, uç dal verimi yüksek olan çeşitlerde de liderli ve lidersiz terbiye sistemleri kullanılabilir yazıyor.

Ama farklı terbiye sistemleri uygulanan ceviz bahçelerinde verim miktarları gibi bir araştırma hiç gözüme çarpmadı. Eğer bulabilirseniz buraya yazabilirsiniz.

Kişisel düşüncem ağacın doğal gelişimine göre bir budama ve terbiye yapmanın daha doğru olduğunu düşünüyorum. Örneğin önceki yıllarda doğru ya da yanlış bir şekil verildiyse bunu illa merkezi lider yapacağız diye kalın dalları çıkarmanın hiç mantıklı olduğunu düşünmüyorum. Burada yapılacak işlem verim budamasıdır.

Bir kaç gün sonra bana yeni bir ceviz kitabı gelecek. Oradan da bakalım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çınarmunarı Mesajı Göster
Fidanlar 2. yazdan 3. yaza girerken ilkbahar budamalarında sadece uçlarını aldım. Dolayısı ile fidanları 3. yazda meyveye yönlendirmiş oldum ve sürgünleri birer karış uzunluğunda kaldı.
Acaba kaç tane ceviziniz var? Eğer çok sayıda ise başka fotoğraflar da ekleyebilir misiniz.

Uç kesimi yaparken hem lider dalda hem ana dallarda mı uç kesimi yaptınız yoksa sadece liderin ucunu (tepesini) mi kestiniz.

Ayrıca hangi çeşit? Chandler gibi yan dal verimi yüksek bir çeşit mi? Ya da Bilecik gibi daha çok uç dallarda ama bir miktar yan dal verimi olan bir çeşit mi?

Eğer biraz daha ayrıntı verebilirseniz bildiğimiz kadarıyla yardımcı olmaya çalışalım.

Eski 19-03-2013, 21:40   #3288
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2013
Değerli ceviz yetiştiricileri benim yardıma ihtiyacım var .Bu sitede yaptığım araştırmalar sonucu köyümüzdeki cevizlerin yaban olduğunu anlamış oldum 10 tane ağacı aşılamak için kestim chandler aşılamak için.fakat aşı kalemi bulamadım.Ne olur ne olmaz diye birazını da kesmedim kalem bulursam onları da kesip aşılayacağım.Satın almak için biraz araştırdım fakat bir kaleme 3 llira fiyat yazmışlar bir ağaca en az iki tane kalem yapsan 6 lira tutmazsa boşa.Bir de güvenemedim açıkçası.chandler ,şebin ,yalova aşı kalemi konusunda yardımcı olan olursa çok mutlu olurum.

gezgin57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2013, 14:36   #3289
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-06-2009
Alıntı:
Aslında süper olurdu ama fotoğraf makinesi yok. Sadece bir arkadaştan ödünç aldığım bir fotoğraf makinesi var.

Ceviz için deneme bahçemiz yok. Ama 2 üreticimin bahçesinde ki bir tanesini ben kurdum eğer fotoğraf makinesi olsa belki fotoğraf çekebilirdik.

Ama bu sene içinde elma, armut, kiraz ve şeftali olan bir deneme bahçesi kurdum. Hatta ilk fotoğraflarını çektim bile.

Kiraz'da vogel ve ispanyol çalısı, armut'ta merkezi lider, şeftali'de lideri olmayan terbiye sistemlerini denemek istiyorum.

Hatta bodur elmalar için destek sistemini bu gün kurduk. Bodur elmalar için uygulanabilecek çok farklı terbiye sistemleri var. Hatta okumuşsanız Elma Kültürü kitabında Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonunun Türkiye şartlarında bodur elmalar için önerdiği bir terbiye sistemi var.

Ama ben bu elmalarda meyvecilik konusunda Türkiye çapında çok büyük hizmetleri olduğunu düşündüğüm Sn. Yrd. Doç. Dr. Abdullah Kankaya hocanın anlattığı terbiye sistemini uygulamayı düşünüyorum. Yani kısaca 95-85-75

Terbiye sisteminin ismine de Kankaya dedim.

O yüzden bir fotoğraf makinesi hatta kaliteli bir budama testeresi gerekli. Ama malumunuz aldığımız para belli.

Evet kaynaklarda her çeşit için liderli terbiye sistemi kullanılabilir, uç dal verimi yüksek olan çeşitlerde de liderli ve lidersiz terbiye sistemleri kullanılabilir yazıyor.

Ama farklı terbiye sistemleri uygulanan ceviz bahçelerinde verim miktarları gibi bir araştırma hiç gözüme çarpmadı. Eğer bulabilirseniz buraya yazabilirsiniz.

Kişisel düşüncem ağacın doğal gelişimine göre bir budama ve terbiye yapmanın daha doğru olduğunu düşünüyorum. Örneğin önceki yıllarda doğru ya da yanlış bir şekil verildiyse bunu illa merkezi lider yapacağız diye kalın dalları çıkarmanın hiç mantıklı olduğunu düşünmüyorum. Burada yapılacak işlem verim budamasıdır.

Bir kaç gün sonra bana yeni bir ceviz kitabı gelecek. Oradan da bakalım.

Acaba kaç tane ceviziniz var? Eğer çok sayıda ise başka fotoğraflar da ekleyebilir misiniz.

Uç kesimi yaparken hem lider dalda hem ana dallarda mı uç kesimi yaptınız yoksa sadece liderin ucunu (tepesini) mi kestiniz.

Ayrıca hangi çeşit? Chandler gibi yan dal verimi yüksek bir çeşit mi? Ya da Bilecik gibi daha çok uç dallarda ama bir miktar yan dal verimi olan bir çeşit mi?

Eğer biraz daha ayrıntı verebilirseniz bildiğimiz kadarıyla yardımcı olmaya çalışalım.
Chandler 50 ,pedro 10 ,fernor 10 , fernette 5 olmak üzere 75 adet bu yaz 4. yazına girecek ceviz fidanlarım var.
Elimde malesef başka fotoğraf yok.Bir metrelik sürgünlerin hepsinin uçlarından birer karış kestim .Dolayısıyla bir metrelik sürgünler yanlarından birer karışlık sürüp meyve verdi .
Bu hafta acaba nerelerinden budamalıyım ki bu hatamı düzelteyim?
Ayrıca teşekkürler...

Çınarmunarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2013, 23:33   #3290
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:

Arkadaşlar budamada yaptığım hatayı sizinle paylaşıp yardım istiyorum...
Sayın Çınarmunarı mail adresinizi özelime yazarmısınız.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2013, 00:41   #3291
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
Burada budama nasıl yapılmalıyı çözene kadar epey vakit geçecek gibi görünüyor ... ancak ben son yıllarda aynen toprak işlemede oldugu gibi budamada da minimum müdahalenin yeni trend oldugunu görüyorum ... evet artık yetiştiriciler agaclara sadece gerektiginde müdahale etmenin en karlı oldugunu keşfetmişler ... isteyen google dan "minimum pruning " den bakabilir.. arastırmalarda da budanmayan agacların erken verime yattıgı hatta budanan agacların bir sonraki yılda verim düşüklügü yaşadıgı acıkça görülüyor... şimdi bu karmaşa bana 8*4 dikim karmasasını hatırlatıyor ...

ncp1963, ladikli ve AVCI016 beğendi.
bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2013, 07:24   #3292
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Hatta Fukuoka budamanın yanı sıra toprağı sürme, gübreleme, ot mücadelesi ve ilaçlamanın gereksiz olduğunu söylüyor. Bunları yapanlarla eş değer verim elde etmiş yıllarca.

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2013, 17:29   #3293
Ağaç Dostu

Alıntı:
Bu hafta acaba nerelerinden budamalıyım ki bu hatamı düzelteyim?
Sayın Çınarmunarı,

Aslında kirazda uyguladığımız bir teknik var. Ama emin olamadım Çünkü uygulanan budama teknikleri ağacın çeşidine göre değişiyor.

Size de yanlış bilgi vermek istemem.

O yüzden Sütyemez hocaya sorup size dönmeye çalışayım.

Bu noktada da Sn. Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sütyemez hoca sağolsun, teknik eleman olarak çözemediğimiz konularda hiç çekinmeden gerek telefonla, gerek elektronik postayla kendisine ulaşıp bilgi alabiliyoruz.

ladikli beğendi.

Düzenleyen Erdem : 21-03-2013 saat 18:23
Eski 21-03-2013, 18:02   #3294
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki Mesajı Göster
Hatta Fukuoka budamanın yanı sıra toprağı sürme, gübreleme, ot mücadelesi ve ilaçlamanın gereksiz olduğunu söylüyor.
İlkönce Masanobu Fukuoka'dan haberdar olan arkadaşlar olduğunu görmek beni sevindirdi

Uyguladığımız tarım sistemini değiştirmenin pekala mümkün olduğunu düşünüyorum.

Doğayla ve ekolojiyle dost, güneş, rüzgar enerjisi, su hasadı gibi teknikler kullanan sürekli tarım gibi yeni tarım uygulamalarını ben çok umut verici görüyorum.

Fukuoka'nın Yunanistan'da ağaçsız bir bölgeyi ağaçlandırmasını anlatan bir videosunu seyretmiştim. Ayrıca hiç zirai ilaç, gübre, kimyasal kullanmadan dekardan 600 kg buğday aldığından bahsediyordu.

ladikli beğendi.
Eski 21-03-2013, 19:54   #3295
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Madalyonun diğer tarafına bakarsak, Fukuoka'nın uygulamalarını her coğrafyaya ayrı ayrı uyarlamak gerekiyor, bu da deney yapmak ve risk almak demek oluyor.

Kişisel olarak doğal tarım (natural farming) ve permakültür'ün uygulama yöntemlerinin yeterince somut olmadığını düşünüyorum. İlkeler cazip ama uygulamaya geçmek için yeterli veri yok gibi geliyor bana.

Bu kitabın bu alanda iyi bir kaynak olabileceğini tahmin ediyorum.
Amazon.com: Restoration Agriculture (9781601730350): Mark Shepard: Books

konu ceviz dışına taştı sanırım, moderatörler bunları ilgili bölüme taşıyabilirse iyi olur

ladikli beğendi.
tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2013, 21:31   #3296
Ağaç Dostu

Alıntı:
Kişisel olarak doğal tarım (natural farming) ve permakültür'ün uygulama yöntemlerinin yeterince somut olmadığını düşünüyorum. İlkeler cazip ama uygulamaya geçmek için yeterli veri yok gibi geliyor bana.
Bu noktada sizinle aynı fikirde değilim.

Ben "permaculture" için yerleşik tarım karşılığını daha uygun buluyorum.

Nedenine gelince buradaki kullanım sanki "horticulture" kelimesindeki gibi farklı bir anlam kazanmış.

Çkış noktasına baktığımız zaman yerleşik tarımın kurucusu olarak kabul edilen Bill Mollison bir araştırmacı. Hayatının büyük bölümünü yağmur ormanlarında araştırma yaparak, bitkilerin birbiriyle doğal ilişkilerini inceleyerek geçirmiş.

Sanki permakültür denilince burada işte eğitimli, belirli bir kültür düzeyine sahip insanların yaptığı kültürel bir etkinlik, sosyal faaliyet gibi bir şey ortaya çıkıyor. Bir parça belki böyle bir anlam içerebilir.

Halbuki yerleşik tarım tarımın kendisidir. Burada biyolojik çeşitliliği korumak, dünyada var olan harika dengeyi taklit ederek sürekli kendini yenileyebilen ekolojik sistemler oluşturabilen bir tarım sisteminden bahsediyoruz. Kaynağını belki Nil nehrinde tarım yapan eski medeniyetlerden gelen, nesilden nesile aktarılan bilgi birikiminden alır.

Peyzaj mimarlığının planlama, tasarım gibi ilkelerini sıklıkla kullanır.

Ve uygulanabilirdir.

Bill Mollison'un dört yapraklı malçlama yöntemini ben meyve bahçesinde uyguladım. Malç nedir diye merak eden arkadaşlar olabilir.

Malç ormanlarda doğal olarak bulunan, içerisinde mikroskopla görülebilen canlıları, mantarları, böcekleri ihtiva eden, yaprakların, dalların çürümesiyle oluşan bitki besin maddelerince zengin, nem tutma kapasitesi yüksek içerisinde karbon içeren maddelerdir.

Dört yapraklı malçlama da orman toprağında doğal olarak bulunan katman yapısının bir benzerinin oluşturulmasıdır.

Sonuç da başarılı oldu. 1 - 2 sene hiç ot çıkmadı. Hem de ağaçlar çok az sulanmasına rağmen gelişimleri güzel oldu.

Bir araştırma görevlisinin bu konuda yaptığı çalışma da benim gözlemlerimi doğrular nitelikte:

http://www.puyallup.wsu.edu/~Linda%2...ct%20sheet.pdf

Tabi yerleşik tarımın konuları çok geniş. Meyve ormanları, su hasadı, eş yükselti eğrilerinin kullanılması, su, rüzgâr, güneş gibi doğal enerji kaynaklarını verimli bir şekilde kullanılması. Bu konuda kitaplar hatta sadece bu konuda çalışan araştırma istasyonları var.

Hatta Ürdün'de neredeyse çöle dönmüş arazinin tekrar yeşillendirilmesi için bu tekniklerden faydalanılmış.

Alıntı:
Bu kitabın bu alanda iyi bir kaynak olabileceğini tahmin ediyorum.
Amazon.com: Restoration Agriculture (9781601730350): Mark Shepard: Books
Kitabı okumadığım için bu konuda fikrim yok. Alıp okumak isterdim.

Ama ne yazık ki sadece çalıştığım konuyla ilgili yabancı kaynakları takip edebiliyorum. Fiyatı yüksek olanları da alamıyorum

Apples: Botany, Production and Uses: Amazon.co.uk: D.C. Ferree, I. Warrington: Books

ladikli beğendi.
Eski 22-03-2013, 00:33   #3297
Ağaç Dostu

Tartışmanın yüksek seviyesi güzel ancak bazı yetiştiricilerin kafası daha da karıştı heralde.. öncelikle fukuoka genel prensipler koyuyor ancak benim bahsettigim arastırmalar özellikle ceviz üzerine yapılmış.. hatta forumda bir arkadasımız 3 yaşında bir fidanın fotosunu koymuştu ve budanmamış oldugu konusunda yorumlar yapılmıştı ve fidandan 1-1,5 kilo meyve aldıgını yazmıştı...
ben yıllarca neden hukuk dilini biz anlamıyoruz **** neden ilaç prospektüslerini anlayamıyoruz diye düşündüm durdum bu işler de biraz buna benziyor.. ne kadar anlaşılmaz olursa bir bilene danışma ihtiyacı o kadar fazla olacaktır...
Sonuc olarak saldım çayıra mevlam kayıra bir yetiştiricilik düşünülemez tabii ki ancak dogaya yapılan aşırı müdahalenin zararı olmasa da bi faydası da olmayacaktır... özelde ceviz fidanlarının dip sürgünleri,çatal dallar alınıp,kuruyan dallar cıkartılırsa yeterli bir budama yapılmış olur diye düşünüyorum ben şahsıma...

ladikli ve AVCI016 beğendi.
Eski 22-03-2013, 00:42   #3298
Ağaç Dostu

Her agac ayrı bir özellik gösterir sonuçta tabiiki gerekirse cok uzamış dallar kısaltılabilir veya istenmeyen yönde büyüyen dallar çıkartılabilir ama yine de en iyisını agac kendi bilir diyip mümkün oldukca karışmamak lazım...
her seferinde budama ,sık dikim ve benzeri şeyleri anlatan uzmanlarımız acaba bundan neden bahsetmiyor.. aslında ben onlardan hiç bu 8*4 dikilen fidanları 5-6 sene sonra sökmek gerekiyor 200 ,300 dönüm den aşşagı arazide bu şekilde dikim yapmayın hatta 8*8 de bile belli bir süre sonra aradan agacların cıkartılması gerekli diye de söylediklerini duymuyorum....

ladikli beğendi.
Eski 22-03-2013, 06:49   #3299
Ağaç Dostu

selamlar bahsettiğiniz ağacı özgür bırakıp sadece çok gerekli yerlerini budamak ağaca yardımcı olmak gibi zaten kullanılan bir sistem ekteki linkte free akxis e bakın
Pruning Walnut Trees - Plants Chataigniers Noyers Coulié

Eski 22-03-2013, 10:23   #3300
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozy Mesajı Göster
Tartışmanın yüksek seviyesi güzel ancak bazı yetiştiricilerin kafası daha da karıştı heralde.. öncelikle fukuoka genel prensipler koyuyor ancak benim bahsettigim arastırmalar özellikle ceviz üzerine yapılmış..
Yerleşik tarım gibi tarım sistemlerinin teknik tarafları olduğu doğrudur.

Ama diğer taraftan yerleşik tarım basit, uygulanabilir binlerce yıldır nesilden nesile aktarılan bilgi kırıntılarını kullanır.

Örneğin bir çay tabağı üzerindeki nemli kağıtta duran havuç başlarını 4 cm yüksekliğe ulaştığında ekebilirsiniz gibi.

Bu konuda Bill Mollison'un Permakültüre Giriş kitabını tavsiye edebilirim.

PANDORA - Permakültüre Giriş - Bill Mollison - Kitap

Diğer taraftan yerleşik tarıma girersek konu dışına taşmış olacağız. O yüzden fazla ayrıntıya girmek istemedim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024