agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-01-2012, 21:15   #2041
Bilgilendirilen Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2011
Yeni ceviz ekecek arkadaşlar eğer para kazanmak isterlerse chandler **** pedro eksinler
verimleri çok yüksek. 8 yaşında 20 kilo kadar.Tabi bakım önemli. İç oranları yüzde 50 , yüzde 40.
Ama kendileri tüketecekse şebin eksinler lezzetli iç oranı yüzde 65. Ama iç kurdu, güneş yanıklığı ve antraknozdan ceviz alabilirlerse tabi.
Özet olarak para kazanmak için pedro chandler...
Neticede ne ekersen ek su,bakım,ilgi,sevgi yoksa para da yok...

Mesut Karakaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2012, 21:25   #2042
Bilgilendirilen Üye

Cevizin istekleri:
1- İlkbahar ve sonbahar bordo bulamacı
2- Gözleme bağlı olarak mantara karşı ve iç kurduna karşı 3 er kez ilaçlama
3- Ağaç başı hatfada en az 80 litre su.Her sene 10 litre arttırılmalı.
4- İyi yanmış koyun -keçi gübresi
5 -Tarlada ot mücadelesi ve çapalama
6- Hasatta kav çatlaması yapmadan toplama ve ceviz soyma makinasında soyma
7- Pazara çıkarttığında satmak için kabuklu cevizi 10 lira fiyat görenlerin üf be bu ne demeleri...

Eski 12-01-2012, 22:05   #2043
Ağaç Dostu

meh12's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 9
Afyon yöresinde değişik cevizler.Türler birbirine girmiş. Gibi sanki ama amatör üreticiler 5 ile 7 tl arası satıyorlar.Bazı cevizler var ki ellerinde çok hoş pazarda rahat 10 tl üzeri satış yapılabilir.

meh12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2012, 15:29   #2044
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Karakaş Mesajı Göster
Yeni ceviz ekecek arkadaşlar eğer para kazanmak isterlerse chandler **** pedro eksinler
verimleri çok yüksek. 8 yaşında 20 kilo kadar.Tabi bakım önemli. İç oranları yüzde 50 , yüzde 40.
Ama kendileri tüketecekse şebin eksinler lezzetli iç oranı yüzde 65. Ama iç kurdu, güneş yanıklığı ve antraknozdan ceviz alabilirlerse tabi.
Sayın Mesut Bey,
8 yaşında Chandlerinizden 20kg ceviz aldınızmı?
Yoksa kitaptanmı okunuz. Eğer aldıysanız yer nere rakım kaç.

Avanos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2012, 21:09   #2045
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2012
selam ağaç dostları ben Ankara Nallıhan bölgesinden hüseyin benimde çeşitli meyveler oluşan ve 100 adet aşılı ceviz (şebin kaman5 bilecik yalova kaplan) türlerinden oluşan 5 yıllık hobi bahçem var.çok güzel vede büyük zevk alıyorum .ağaçlarım meyveye geldi.özellikle cevizler çok kalite vede iyi para ediyor bakımlarını aksatmıyorum,AMA büyük bir sorunum var cevizlerim ince kabuk olduğu için kuşların elinden alamıyorum,daha yetişmeden delip yiyorlar,doğaya zarar vermedn mücadele etmek istiyorum.aslnda birkaç yol denedim lpg lipatlak(bomba) pappion ilaç vede en son ultrasonik kuş kovucu bumnları denedim sonuç alamadım .Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.teş. ederim.

harol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2012, 11:02   #2046
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2008
bir mujdeyi buradan paylasmak istiyorum Tarımsal METEROLOJİ KONUSUNDA soğuklanma sürelerinin meteroloji sitesinde yer verilemsi konusundaki önerimiz ses getirdi.yazılım calismaları hızlandırılacak .kısa sürede ureticilerimizin hizmetine sunulacağı ögrenildi.Bu baglamda programında tarım gonullulerine övgü dolu sözler soyleyen ve konuyu gundeme getiren TRT ANADOLU PROGRAM YAPIMCISI Sayın Asiye YILDIRIM a tesekkurlerimizi sunarız

tarimbilisim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2012, 17:17   #2047
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uysafak Mesajı Göster
s.a saygıdeger forumdaşlar ...foruma yeni üye oldum ve buda ilk mesajım..(bunca yıllık internet hayatımda ilk forum olayım)eger cevaplama zahmetine katlanırsanız bir sorum olacak. ben erzincan kemaliye'liyim vede köyümüzde rakım yüksek ama bol miktarda ceviz var...tabi tamamen yerel cevizler öyle teknik filan yok zamanında dikilmiş ...şimdi dedem rahmetli oldu vede bayagı bir yer miras kaldı dut agacı filanda var....sorum şu eger profesyonel ceviz yetiştiriciği yapmak istersek bu bölge uygun mu vede randıman alabilirmiyiz...
Merhaba efendim,

Yeriniz büyük diye değerlendirmem;

-Toprak tahlili önceliğiniz olsun. Nasıl yapılacağını ilçe tarımdan öğrenin. Arazinizin krokisini çıkarın, rüzgar yönlerini, tepelerini/kuytuluklarını, yağış miktarını, rakım' ını tespit edin, kendinizine göre haritalandırın.

-Kahramanmaraş Üniversitesi/Ziraat fakültesine tahlil neticesi ve basit haritanız ile gidin, gerekirse en yetkilisi ile görüşün, randevu alarak. Orası ceviz üzerine araştırmaları ile ünlü bir kurum.

-İklim şartları ve toprak tahlilleriniz gereği, arazinize göre ceviz çeşitleri önerilecektir sanırım. Gerekirse Üniversite araştırmaları için ''Şu kadar dönüm yeri sizin araştırmalarınıza tahsis edebilirim'' diye öneride bulunun.

-Ağaçlarınızı sakın kesmeyin, aşılama ile önerilen çeşitlere dönüştürün.

-Yeriniz büyük, dalga geçilecek, savsaklanacak bir olay değil de, bilimsel olarak bakılması gereken bir olaymış gibi değerlendirin. Yani diyeceğim şu ki; Ali dedi, Mehmet dedi, falan önerdi, o iyi ürün alıyormuş..vs demeyin. Rüzgar, kuytuluk, yağış, sıcaklık, kuzey/güney, 100 m. az/fazla yükselti bile ceviz cinsini seçmede önemli. Alacağınız fidan veya aşı kalemleriniz belgeli olmalı(Nüfus kağıdı gibi).).

-Sebze yetiştirmiyorsunuz, bir dahaki sene düzeltesiniz. Kaybınız 8-10 sene olur.

-Ciddi başlayın, gerisi de ciddi gelir. Gerek yetiştirme kolaylığı, gerekse gelir yönünden. Bol bol araştırın/okuyun, sıfırdan başlayıp not alarak.

Kolay gelsin, sağlıkla kalın inşallah.

Saygılarımla lütfen.

ibas06 beğendi.
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2012, 16:38   #2048
Bilgilendirilen Üye

Ceviz kabuk soyma makinas | zlesene.com Video
burdaki beyfendi alınıyo diyo. İzleyin isterseniz...

kavrak ve kamkat38 beğendi.
Eski 15-01-2012, 16:42   #2049
Bilgilendirilen Üye

sayın harol 5 yaşında ceviz bahçeniz olduğunu yazmışsınız. Acaba şebin lerde özellikle ağaç başı ortalama veriminiz ne kadardı bu sene?

Eski 15-01-2012, 20:35   #2050
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Sayın Mesut Karakaş Sizdende cevap bekliyoruz. Siz bahçenizdeki 8 yaşındaki ağaçlardan 20 kg aldınızmı yoksa kitabi bilgimi demiştim.

Avanos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2012, 20:53   #2051
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kamil keskin Mesajı Göster
Arkadaşlar;
Ceviz bahçemin kenarında çalılık çırpılık bir dönüm kadar bir yer var.Burayı temizleyip,10 tane kestane dikmek istiyorum.Kestane hastalıklarının diğer meyvelere de zarar verdiğini duymuştum.Acaba cevizlere herhangibi zarar vermesi söz konusu mu?
Kamil bey, bende ceviz bahçemize bir kaç tane ekmek istemiştim. Yalovadaki uzmanlar kesinlikle ekmemek gerektiğini söyledi. ''Kestane kanseri her zaman olabilirmiş ve tüm bahçeyi kısa sürede sarar ve 20 yıl temizleyemessin. Tüm ağaçlar kanser olur'' dediler. Dikkatli olun...

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2012, 21:28   #2052
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2012
mesut bey 5 yıllık şebin cevizinin verimi ortalama 6 veya 7 kg civarında oldukca verimli olduğunu düşünüyorum ,içi gayet dolu fakat çok ince kabuklu..

harol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2012, 20:40   #2053
Bilgilendirilen Üye

sevgili avanos bende 3 yaşında şebin var. chandler dan çok memnun olanlar var. Biride bu beyfendi. yeni ekecek arkadaşlar chandler ekebilirler diyorum.

Eski 17-01-2012, 20:43   #2054
Bilgilendirilen Üye

sayın harol bende de şebin var ama henüz 3 yaşındalar. o kadar çok bilgi veren var ki. Kimi pedro kimi chandler kimi yerli çeşitleri tavsiye ediyo. Buradan şunu anladım. ceviz in isteklerini yerine getirbilirseniz mükafatını alıyosunuz. Her şeyin başı Allah tabi. Ama normal meyveye göre mesela armut-elmaya göre para kazanmak için daha fazla zaman geçmesi gerekiyo. Bu arada cevizleriniz ankara nın neresinde.

Eski 17-01-2012, 20:45   #2055
Bilgilendirilen Üye

Sayın harol verim zamanında yani temmuz-ağustos gibi çekmiş olacağınız şebin resimlerini ekleyebilirmisiniz.

Eski 17-01-2012, 23:11   #2056
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-12-2011
merhaba ben chandler fernor fernette pedro cinsi ceviz bahcesi olanarkadaşlarlagörüşmek istiyorum.bu cinsten bahcesi olanarkadaşlarr numaranızı özelime gmnderirlerse memnunolurum

goksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2012, 14:37   #2057
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster
Kamil bey, bende ceviz bahçemize bir kaç tane ekmek istemiştim. Yalovadaki uzmanlar kesinlikle ekmemek gerektiğini söyledi. ''Kestane kanseri her zaman olabilirmiş ve tüm bahçeyi kısa sürede sarar ve 20 yıl temizleyemessin. Tüm ağaçlar kanser olur'' dediler. Dikkatli olun...
Syn agozce;
Bilgi paylaşımınız için teşekkürler,Benim de midem bulandı bu işten.Bu yüzden kestane dikim işini iptal ettim.Geçen sene diğer bahçeme diktiğim kestaneleri de üzülerek te olsa sökmeye karar verdim.

kamil keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2012, 09:35   #2058
Ağaç Dostu

Bu hafta sonu allah izin verirse,ceviz fidanlarımın etrafına bant usulü 300'er gram dap-18-46 kök gübresi vereceğim.Yağmurdan çamurdan bir türlü gübreyi veremedik.Mart nisan gibi de yanmış keçi gübresi tedarik edip fidanların dibine döküp çapalamayı düşünüyorum.
Herkeze bol kazançlı günler diliyorum.

Eski 19-01-2012, 09:42   #2059
Ağaç Dostu

Syn Lilium;
Bizi Daha fazla bilgi ve deneyimlerinizden mahrum etmeyin.Forumda çok değerli arkadaşlar var.Ama sizin yeriniz bir başka.Kimse yanlış anlamasın ama siz olmadan forum şekersiz bir çaya benziyor
Saygılarımla...

kamkat38 beğendi.
Eski 22-01-2012, 12:01   #2060
Yeni Üye

uysafak's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2012
SAYIN MR DURAN ..ALAKANIZA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM ..FORUMU BAŞTAN SONA SOLUKSUZ OKUDUM (BİR GECEDE 6 SAATTE)...ANLADIĞIM KADARI İLE BU İŞTE İLK YAPMAM GEREKEN TOPRAK ANALİZİ ...EVET BENDE OLAYA CİDDİ EĞİLMEK İSTİYORUM ...TAPU İŞLEMLERİ (VERASET İNTİKALV.B.)BİR KAÇ HAFTAYA ÇÖZÜLECEK ...TAPULARINI KESİN CEBE KOYMADAN HİÇ BİR İŞE BAŞLAMAM...AMA ÖYLE ÜSTÜNE ATLAYAN (BEN BİR İKİ FİKİR SORUNCA YOK Z.B. DEN 5 YILLIK KREDİ ALALIM YOK KANADA CEVİZİ DİKELİM YOK BANA İCARA VER SANA ŞU KADAR VEREYİM TARZI) TİPLERDE BOL HANİ..ŞİMDİ BU İŞİN GERİ DÖNÜŞÜ YOK GİBİ BİŞİİ NEDEN DERSENİZ BEN ŞU AN 40 YAŞINDAYIM DEDİĞİNZ GİBİ YANLIŞ FİDAN SEÇİMİ UYGUN OLMAYAN KOŞULLAR V.B . GİBİ SEBEPLERLE YANLIŞA BİR DÜŞERSEM BUNUN YANLIŞ OLDUĞUNU ANLAMAM VEDE GERİ DÖNMEYE KALKMAM EN ERKEN 10 YIL YANİ 50 YAŞIMDA...YANİ BUDA BENCE OLMAYANA ERĞİ 50 DEN SONRA NİYETLENİRMİYİM BİLMEM..

uysafak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2012, 12:07   #2061
Yeni Üye

uysafak's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2012
tüm forumdaşlardan özür büyük harf kullanmışım ...şimdi benim kafama takılan bir şeyde şu eger bu konuda bilgi sahibi bir arkadaş varsa ve beni aydınlatırsa sevinirim ..ben bitlisin adilcevaz ilçesine bir iş seyehatimde gittigimde buranın cevizinin dünyaca tanındıgını ve yukarı fırat havzası(dogu anadolu böl.)için ideal oldugunu duydum ..evet profosyönel yardım alacagım ama eger doğu anadolu bölgesinde ceviz bahçesi olan bir arkadaşda eger forumda varsa onada sormak istediğim (danışma anlamında )birkaç konu var ...şimdiden tüm agaç serlere iyi hafta sonları ...

uysafak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2012, 10:27   #2062
Ağaç Dostu

Arkadaşlar,
Cumartesi günü araziye gittik.Ama arazi bizim gübreleme yapmamıza ne yazık ki izin vermedi.Yere çapayı vurduğumuz zaman zeminin kaya gibi sertleştiğini gördüm.Don iyice çözünmeden toprağa hiç bir şey yapamdım.Ertesi gün hava daha iyiydi.toprakta don çözülmüştü;fakat bu sefer toprak çamursu bir yapıdaydı.Lafın kısası hiç bir şey yapmadan tarladan geri döndük

Eski 23-01-2012, 11:33   #2063
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Kamıl bey nasıl bır gübreleme düşündünüz neler vereccksınız
birde toprak tahlılınde neler var acaba

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2012, 11:56   #2064
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Karakaş Mesajı Göster
merhaba chander düşünüyorum ara mesafe ölçüsü ne kadar koymalıyım citvari 3,50-7,00 m yoksa kare dikimmi önerirsiniz

sufisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2012, 12:02   #2065
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-12-2011
merhaba arkadaşlar benim 1600 metrekare yerim var hobi olarak ve deneme amaçlı chander ceviz fidanı dikmek istiyorum ama dikim mesafesi olarak kafam karışık neden der seniz citvari dikim 3,50- 7,00 metre ve kılasik dikim 7,00-7,00 metre hangisi benim için oygun olan karar veremedim bana ne önerirsiniz

sufisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2012, 13:35   #2066
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Sayın Sufisi;

2 ağacı geçmeyin bence efendim. Her gün ceviz yenmez, bıkar insan)). Başka ağaçları da ekin ceviz yanında. Maksat hobi nasıl olsa, denemeler size zevk verecektir. Menü de zenginleşecek.

Kolay gelsin, sağlıkla kalın inşallah.

Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2012, 15:55   #2067
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
Kamıl bey nasıl bır gübreleme düşündünüz neler vereccksınız
birde toprak tahlılınde neler var acaba
Sayın safranlı;
1811 nolu mesajda toprak tahlilimi yayınlamıştım.Ama kısaca n-p-k elmentleri düşük,organik madde az,PH:7.99
Dikim esnasında Gübre olarak;çukurların dibine 3 teneke yanmış ahır gübresi,300 gr TSF,300 gr 15-15-15 kompoze gübre ve 1 kg kükürt'ü toprakla karıştırdım.Üstüne 40 cm ham toprak dökdüm
Bu sene bu gübreye fidanın kökünün yetişmyeceğini bildiğimden,bant usulü ağaç başı 300 GR Dap 18-46 kök gübresi ve 1 KG kükürt vermeyi düşündüm.
Tabi havalar izin verirse ):

Eski 24-01-2012, 08:59   #2068
Ağaç Dostu

kamil bey bende benzer derde düştüm
toprak tahlılım benı şaşırttı
potaşyum çok eksıkmış
şimdi bende ilave olarak potasyum açıısndan verimli olacak
enzim gübremi yapıcam
kendı gübremi kendım yapmaya çalııscam
bu kış ayında yedıgımız tüm meyveler potasyum aslında
bir kafam takılan
şu:
hangi bitkinin hangi gübreye daha çok ihtiyacı oldugunu tam söyleyemiyorlar
yıllaca alışılan azot ana gübre
ama bazı bitki potasyumu dha çok istıyormuş
ve buda benım başıma geldı
bahcede resmen potasyum hiç yokmuş
bakalım yolumuz uzun
kolaylıklar dılerım..

Eski 24-01-2012, 09:16   #2069
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2008
Kendi hazırladığım ilaç ve gübreleme programı CEVİZ
1-ŞUBAT : -----HUMİK ASİT SIVI (TOPRAĞA)
2-ŞUBAT-----ORGANİK MADDE PALETLİ (TOPRAĞA)
3-MART-------TSP VE POTASYUM SÜLFAT
4-MART-----HUMİK ASİT SIVI (TOPRAĞA)
5-GÖZLER KABARINCA----- %80 MANEB (ANTRAKNOZ) + %20 TEKNİK BORDO BULAMACI
6-YAPRAKLAR FARE KULAĞI KADAR-------20-20-20+MİNERAL ELEMENTLİ SIVI YAPRAK GÜBRESİ
7- YAPRAKLAR FARE KULAĞI KADAR-------%80 MANEB (ANTRAKNOZ)
8-ÇİÇEKLER DÖKÜLÜNCE ---------------%80 MANEB (ANTRAKNOZ)
9-NİSAN ----AMONYUM NİTRAT+++ 20-20-20+MİNERAL ELEMENTLİ SIVI YAPRAK GÜBRESİ+ HUMİK ASİT SIVI (TOPRAĞA)
10-MAYIS---- AMONYUM NİTRAT+++20-20-20+MİNERAL ELEMENTLİ SIVI YAPRAK GÜBRESİ+ HUMİK ASİT SIVI (TOPRAĞA)
11-HASATTAN SONRA -----20-20-20+MİNERAL ELEMENTLİ SIVI YAPRAK GÜBRESİ+ HUMİK ASİT SIVI (TOPRAĞA
12-YAPRAKLAR DÖKÜLÜNCE----- %20 TEKNİK BORDO BULAMACI
13-GÖZLER KABARINCA----%20 TEKNİK BORDO BULAMACI

tarimbilisim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2012, 10:06   #2070
Ağaç Dostu

Humık asıtın faydalrı anlatılıyor
ancak humık asıtın mevcut var olan besin elementlerının
alınmasını arttırdıgını kendısının bır besın olmadıgı söylenıyor
benım kullandıgım em mikrobıyal gubre gıbı fonksıyon görüyor gibi algılıyorum
birde agaçın yapraktan bellı oranda beslenebılecegını asıl dogrunun topraktan besleme anlayısı var
benım topragımdakı poras eksıklıgını hallettıkten sonra
em+enzım+yarasa gubresı+normal gubre şerbetıyle devam edıcem

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024