agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 3 Gönderen omerr
  • 1 Gönderen magent
  • 1 Gönderen magent

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-10-2014, 22:21   #1
ism
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2013
Kırmızı Ceviz (Rote Donaunuss)

Son günlerde yeni üretilmiş bir ceviz türünden yazılı basında bilgiler verilmektedir.Ben de amatör bir cevizsever olarak böyle bir türün ALMANLAR tarafından ROTE DONAUNUSS olarak çok uzun sürelerden beri üretildiğini öğrenmiştim.Acaba aynı tür mü diye düşünmekten kendimi alamadım.
Farklılıklarını öğrenme imkanımız var mı?
Türün özellikleri hakkında somut veriler nelerdir?
Yeni türün iklim istekleri ve verim standartları hakkında bir çalışma var mı?
Yeni bir seleksiyon olması hasebiyle insanı meraklandırıyor.

ism Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2014, 15:15   #2
Ağaçsever

omerr's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2008
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde (KSÜ) 16 yıllık çalışma sonucunda doğal yollarla kırmızı ceviz üretildi.

KSÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Sütyemez, Türkiye'ye renkli bir ceviz kazandırmanın onur ve gururunu yaşadıklarını söyledi.

Kahramanmaraş'ın cevizde Türkiye'de söz sahibi bir kent olduğunu anımsatan Sütyemez, daha önce 4 ceviz çeşidinin ıslah ve tescilini gerçekleştirdiklerini belirtti. Sütyemez, Türk tarımına kazandırılan çeşitlerin, ülkede aranılan türler arasında yer aldığını dile getirdi.

"Maraş 18" ismini verdiği cevizin iç kurduna karşı son derece dayanıklı bir çeşit olduğunu vurgulayan Sütyemez, şöyle konuştu:

"Bir süre önce geliştirdiğimiz 'Sütyemez 1' adındaki ceşit şu anda standart türler arasında dünyanın en iri cevizi durumunda. Ayrıca ceviz yetiştiriciliği dünyasına salkım ceviz tabirini üniversite olarak biz sağlamış olduk. 'Maraş 12' ismini verdiğimiz cevizimizin bir salkımında yaklaşık 25 kadar ceviz bulunuyor."

Sütyemez, ıslah çalışmalarıyla yetinmeyip ülkeye bir şeyler kazandırmanın azmi içinde olduklarını ifade ederek, 16 yıllık çalışmanın sonunda tüketicilerin çok ilgisini çekecek olan kırmızı renkli çalışmasının tamamlandığını kaydetti.

Kırmızı ceviz çalışmasının sonuçlarını almaya başladıklarını vurgulayan Sütyemez, "Artık net bir şekilde ifade edebiliriz ki kırmızı iç rengiyle ceviz ıslah çalışmamızı neticelendirdik. Standart ceviz çeşitlerine göre iç rengi kırmızı olan bir ceviz genotibini geliştirdik" dedi.

Sütyemez, kırmızı ceviz çeşidinin lezzet ve tadıyla diğerlerinden bir farkının bulunmadığını söyledi.

Görsel olarak tüketicinin çok ilgisini çekeceğini düşündüğü kırmızı renge sahip cevizin önemli bir piyasa da bulacağına inandığını vurgulayan Sütyemez, "İnşallah ülkemiz ve dünya ceviz yetiştiriciliği için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu yeni çeşitle ilgili üretim çalışmalarına başlayacağız, önümüzdeki yıldan itibaren bahçeler kurulacak. En kısa zamanda tüketicilerin hizmetine sunulmuş olacak" ifadelerini kullandı.

Sütyemez, "KSÜ" adını verdikleri kırmızı ceviz çeşidinin Türkiye'de ilk dünyada ikinci olduğunu sözlerine ekledi.

KANAK
Kırmızı ceviz üretildi - Sabah

Eklenen Resimler

omerr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2014, 17:37   #3
Yeni Üye

Manchineel's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2014
Çok güzel olmuş ellerine sağlık. Ülke için çok hayırlı bir çalışma

Manchineel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2015, 13:52   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2009
Kırmızı ceviz ile ilgili Türkçe bir yazı: Kırmızı Ceviz Yetiştiriciliği

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ism Mesajı Göster
Son günlerde yeni üretilmiş bir ceviz türünden yazılı basında bilgiler verilmektedir.Ben de amatör bir cevizsever olarak böyle bir türün ALMANLAR tarafından ROTE DONAUNUSS olarak çok uzun sürelerden beri üretildiğini öğrenmiştim.Acaba aynı tür mü diye düşünmekten kendimi alamadım.
Farklılıklarını öğrenme imkanımız var mı?
Türün özellikleri hakkında somut veriler nelerdir?
Yeni türün iklim istekleri ve verim standartları hakkında bir çalışma var mı?
Yeni bir seleksiyon olması hasebiyle insanı meraklandırıyor.

ahmetmut beğendi.
magent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2015, 13:24   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2009
Kırmızı ceviz çeşitlerinden bazıları

https://www.facebook.com/pages/K%C4%...5968?sk=photos

YeniBON beğendi.
magent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2015, 14:07   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-10-2015
Tebrikler

Tebrik ederim

Berk kazan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024