agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni23Beğeniler
  • 3 Gönderen savar
  • 4 Gönderen savar
  • 8 Gönderen formullaone
  • 8 Gönderen formullaone

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-04-2014, 17:23   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2014
Kastamonu Bozkurt Chander Ceviz Bahçesi

Mehaba Uzman ve benim gibi Amatör Ağaç yetiştiricileri
Bende 6 dönümlük bi alana bahçe kurmak için biraz araştırma yaptım ama bu siteyi incelemeyı akıl edemedik ne yazıkki şimdi yaptıklarımız sırasıyla size anlatayım beraber inceleyelim

Bahçenin kenarları ağaç kazık ve tahta çitlerle saglamlaştırıldı birde citlerin üzerine tel geçirilecek

Bahçede Su sorunum yok zamanında babam 1km uzaklıktan hortum döşeyerek su getirmiş bahçeye kadar

Fidan dikilecek çukurlar 1.50x150x150 derinliklerinde kepçeyle 140 adet çukur açıldı çukurlar açılırken ben istanbulda oldugumdan resimler vs o bölüm yok

Bahçenin Harcamaları

Bahçeyi traktörle sürmek 200 tl
Bahçeye cukurların açılması 5 saat 500 tl
Fidanlar chander ve tozlayıcı 15x140 : 2100 tl
Fidanlar İçin Kazık 140 adet : 350 tl
Fidanların dikimi 3 kişi işçilik : 300 tl
Bahçedeki Taşların Toplanması ve Atılması : 800 tl
Damlama Sulama 600 metre Takım Halinde 20 lik boru : 400 tl
Bahçe kenarına Tel alımı :300 tl

Toplamda 4950 Tl

Yanlız Çogu işçiligi ben yaptım

Arazimizin Ekim Ayı Görüntüsü Arazi Daha önceleri patetes bugday vs ekimi yapılmış son 3 yıldır sadece ot biçiliyormuş

Bahçemizi iki defa traktöre sürdürdük birde traktörle düzelttirdik

Sonraki aşamada bahçeye ip çekerek 5x5 işaretleme kazıkları çaktık

İşaretlerin oldugu yerlerden 1.50x1.80 Civarında Kuyular açıldı ve fidanların dikimi yapıldı

Fidanlar Dikilirken kuyular dolduruldu taşsız toprakla sonra aşı yerleri üste kalacak şekilde dikimler yapıldı yanlarına 5x5 ağaç kazıklarla baglandı can suları verildi ve aralık, ocak, şubat aylarında tamamen 100 metre karın altında kaldılar arazıye bişey yapılmadı

Mart ayında Bahçe durumu ve Damlama sulama ekipmanı alıp Bahçeye Gittim

orion1988, ladikli ve akikem beğendi.

Düzenleyen savar : 12-04-2014 saat 12:18
savar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2014, 23:01   #2
Yeni Üye

Mart ayında Bahçe durumu ve Damlama sulama ekipmanı alıp Bahçeye Gittim
Damlama için aldıgım hortumları serdim damlaıcı ayarlı aparatları bagladım
bahçeye biraz ot olmuş ama genel görünüm son durum bu şekilde

Düzenleyen savar : 12-04-2014 saat 12:19
Eski 11-04-2014, 23:09   #3
Yeni Üye

Bana Şu Sorularım İçin Sırasıyla yardımcı olursanız Çok Sevinirim

1. Cevizlere hiç gübre verilmedi gübre vereyimmi hangi gübreyi kullanmalıyım
2. Cevizlere tepe vurması yapılmadı tepe vuması yapayımmı
3. Cevizleri hangi aylarda hangi sıklıkla sulayayım
4. Bu köyde dikilen chander cevizleri her sene yeni sürgünler kuruyor tepeleri benim bunun olmaması için ne yapmam gerekir
5. Bahçede sizin gördügünüz eksıklikleri bana söylerseniz tavsiyeleriniz nelerdir

Şimdiden hepinizden ALLAH Razı olsun

Eski 12-04-2014, 19:46   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Sayın savar, bahçe kurarken her şeyden önce dikeceğiniz çeşidi doğru ve yöreye uygun seçmek gerekir. Etrafınızdaki bahçelerde bulunan chandler çeşidinin soğuktan kuruduğunu söylüyorsunuz. Demek ki, bölgeniz chandler çeşidine pek uygun değil. Bunu bildiğiniz halde, neden chandler diktiniz ? Vejetasyon süresi daha kısa olan Fernor çeşidini tercih edebilirdiniz.

Ağaç dikim sıklığı çok fazla olmuş. 5*5 yerine 5*10 olsaymış en azından 10 metrelik kısından bakım ve toprak işlemeleri rahat yapabilirdiniz.

Diğer bir sorun yaratacak konu da,çukurların çökmesini beklemeden fidanları dikmeniz olmuş. Şimdi çukurlar fidanlarla beraber çökmeye başlamış. Böyle olunca,o çukurlara yağmur kar suları birikir ve fidanların köklerini çürütür ya da biriken su donarsa kökleri öldürür.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2014, 23:16   #5
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Sayın savar, bahçe kurarken her şeyden önce dikeceğiniz çeşidi doğru ve yöreye uygun seçmek gerekir. Etrafınızdaki bahçelerde bulunan chandler çeşidinin soğuktan kuruduğunu söylüyorsunuz. Demek ki, bölgeniz chandler çeşidine pek uygun değil. Bunu bildiğiniz halde, neden chandler diktiniz ? Vejetasyon süresi daha kısa olan Fernor çeşidini tercih edebilirdiniz.

Ağaç dikim sıklığı çok fazla olmuş. 5*5 yerine 5*10 olsaymış en azından 10 metrelik kısından bakım ve toprak işlemeleri rahat yapabilirdiniz.

Diğer bir sorun yaratacak konu da,çukurların çökmesini beklemeden fidanları dikmeniz olmuş. Şimdi çukurlar fidanlarla beraber çökmeye başlamış. Böyle olunca,o çukurlara yağmur kar suları birikir ve fidanların köklerini çürütür ya da biriken su donarsa kökleri öldürür.
chander için ilçedei ziarrat mühendisi dikilebilir dedi Bi çok fidan satıcısıylada görüştüm olarında tek sordugu soru rakım kaç oldu 1000 rakım var ama o donma işini ben ektikten sonra diger bahçede gördüm sizin yorumunuzu okuyunca şimdi çok üzüldüm bu olaya

fidanların sık dikimi iyi budamayla biraz engeleyeegız 10-15 yıllarında arada zarar verecek fidanları keseriz buyuk ihtimal ama 10 senede o keseceklerimizden meyve alırız diye düşündük birde damlama sulama hortumları oldugu için sürdürme şansımız yok ya üçük çapa aletleriyle yapacagız **** başka bi formul bulacagız

fidanların toprakları çökmedi fidanları o şekilde babam dikimini yaptırdı biz meyvaları böyle dikiyoruz sonra gubre koyarız dedi olanlara ama topraklaı sıkıştırarak doldurduk

şimdi fidanlarımız için yapabilecegimiz bişey varmı bu ay sonu tekrar baçeye gidecgim 600 km uzakta bahçe gübre ne vermeliyim tepe vur madım tepe kesimi yapayımmı

**** bişey yapmayıp fidaları kasımda söküp yerlerine başka çeşitmi dikeyım

şimdiden teşekkürler

Eski 13-04-2014, 13:52   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Sayın savar, artık dikim yapmışsınız, fidanları söküp Fernor dikmek ek bir maliyet oluşturur. Bana sorarsanız 4-5 tane torbalı Fernor, 2-3 tane de torbalı fernette fidanı satın alıp,bunları bahçenize dikin ve özenle büyütün. Bir kaç yıl boyunca hem chandler hem de fernorun soğuklara dayanıklılığını gözlemleyin. Eğer chandler çeşidinden memnun kalırsanız ve soğuk vurma sorunu yaşamazsanız,onunla devam edersiniz. Ama sorun yaşarsanız,kendi fernor ağaçlarınızdan kalem alarak kademeli olarak hepsini fernora aşılarsınız. Fernor da bölgenizde sorun yaşarsa,demek ki bölgenizde cevize ticari olarak bakmak hata olucaktır.

Bu arada açık kök dikim fidanlarda 4-5 göz üzerinden kesip büyütmek en doğrusu. Ceviz yetiştiriciliği bölümünü okuyunuz,orada bu konu şu an yine gündeme geldi. Fazla geç kalmadan 4-5 göz üzerinden kesip sutut ile kestiğiniz yerleri kapatın.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
kastamonu bahçe, kastamonu ceviz hahçesi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024