agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni57Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-02-2015, 15:14   #31
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-08-2013
Şu aşamada bulmanız mümkün değil zaten henüz askıya çıkmadı. Ara ara bakmanızda fayda var. Ya da patronunuzla görüşün bulunduğunuz ilde danışman bir firmadan hizmet alın. Alan bulmaktan ziyade bulduğunuz alanın ceviz ağaçlandırması için uygun olup olmadığının tespiti de önemli...

Ormancı_ali06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2015, 15:22   #32
Ağaçsever

Sayın Horanlı.66 öncelikle sizi tebrik ederim ileriye dönük çok güzel bir yatırım yapacaksınız. 35 dönüm arazi için bağlı bulunduğunuz orman işletme şefliğine bir dilekçe ile Özel Ağaçlandırma yapmak istediğinizi belirtiyorsunuz. Tapu Müdürlüğünden alacağınız Çaplı Tasarruf Belgesi, Güncel Tapu Kaydı ve Tapu Fotokopisini de bu dilekçeye eklemeyi unutmayın. Şef arkadaş size resmi olarak 90 gün içerisinde proje hazırlayıp teslim etmeniz konusunda bir cevap yazacaktır. Bu işlemin sonucunda bahçe kuracağınız alanda 1 adet profilden 4 numune alarak toprak analizini ve sulama suyu analizini yaptırmanız gerekecektir. Mavi sertifikalı fidan kullanmanız okadar da şart değildir, piyasadan sarı sertifikalı fidan temin edebilir ve gönül rahatlığı ile bunları da proje için dikebilirsiniz. Orman Genel Müdürlüğünde proje başı 100Bin TL ye kadar 15 yıl geri ödemesiz kredilerden faydalanabilirsiniz.
Şimdiden kolay gelsin...

horanlı.66 ve Tugsad beğendi.
Eski 10-02-2015, 16:29   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2015
Ali Bey selamlar. acaba hali hazırda kurulmuş bahçeler için de kredi alınması mümkün mü?

akcabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2015, 18:12   #34
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim ali bey, son soru hibe desteği almak için sarı veya mavi sertifika farkı varmı acaba. Hibe alabilmek için köy tüzel kişiliği şartmi , şahıslarda hibe destek alabilirmi. Çok çok teşekkür ederim, zahmet edip yazıyosunuz,

Tugsad beğendi.
horanlı.66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2015, 11:18   #35
Ağaçsever

Syn. Akçabardak;
hali hazırda kurulmuş ve tesisi tamamlanmış bahçeler için kredi alamıyorsunuz. Kredi kullanabilmeniz için tesise başlanmadan önce proje yaptırmanız ve yapılan projenin onaylanması gerekiyor. Fakat Tarım müdürlüklerinden arazinin büyüklüğüne göre mazot, alet vb. ekipman desteği alabiliyorsunuz. Bunun için bağlı bulunduğunuz il/İlçe Tarım Müdürlükleri ile görüşebilirsiniz. Bildiğim kadarı ile bu işlemler için ŞKS(Çiftçi Kayıt Sistemi) üyeliği gerekmektedir.

akcabardak ve Tugsad beğendi.
Eski 11-02-2015, 11:23   #36
Ağaçsever

Sayın Horanlı.66 tekrar merhaba,
Bu tarz hibe ya da krediler için sarı **** mavi sertifikalı olma şartı aranmaz. Her ikisi için de alınabilir. Aradaki tek fark sarı sertifikalı fidanlara dekara 200 Tl alırken mavi sertifikalı fidanlara 300 Tl gibi bir destekleme almanız. Bunu da 1 sefere mahsus alıyorsunuz zaten. Diğer desteklerin hiçbirinde bu sertifikalar fark etmiyor. Orman Genel Müdürlüğünün vermiş olduğu destek şahıslara kredi şeklinde verilmektedir. Hibe işin içerisine girecekse kesinlikle köy tüzel kişiliği adına yapılmalı.

Eski 11-02-2015, 12:22   #37
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

Anladim ali bey, çok teşekkür ediyorum bilgileriniz için, artık yavaş yavaş adım atalım istiyorum ceviz konusunda ,. . .

Eski 11-02-2015, 16:25   #38
Ağaçsever

Yozgat bize yakın sayın horanlı.66 Çekereğe çok yakın benim saham. Ne zaman isterseniz misafir edebilirim sizi. Hem oturup konuşuruz hem de sizin saha ile ilgili neler yapılabilir birlikte karar veririz. Tavsiyem fikirlerinizi bir an önce hayata geçirmeniz olacaktırtır. Ağaçlarınızın 1 sene erken verime yatması size çok şey kazandıracak emin olun

Eski 11-02-2015, 18:29   #39
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

su an yozgatta değilim ali bey . Kars'ta memuriyet, gelecek olduğumda mutlala uğramak isterim yanınıza. Tayin için az kaldı, ama her türlü bu Ise başlayacam bu yıl içinde hayırlısıyla. Çok teşekkür ediyorum, en musait zaman uğrayaçam size...

Eski 12-02-2015, 22:47   #40
Yeni Üye

belkibirgun54's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ormancı_ali06 Mesajı Göster
Sayın Horanlı.66 tekrar merhaba,
Bu tarz hibe ya da krediler için sarı **** mavi sertifikalı olma şartı aranmaz. Her ikisi için de alınabilir. Aradaki tek fark sarı sertifikalı fidanlara dekara 200 Tl alırken mavi sertifikalı fidanlara 300 Tl gibi bir destekleme almanız. Bunu da 1 sefere mahsus alıyorsunuz zaten. Diğer desteklerin hiçbirinde bu sertifikalar fark etmiyor. Orman Genel Müdürlüğünün vermiş olduğu destek şahıslara kredi şeklinde verilmektedir. Hibe işin içerisine girecekse kesinlikle köy tüzel kişiliği adına yapılmalı.

merhaba
sari sertifikali ceviz bahcesi kurdum desteklemesi ne kadar acaba ve yapmam gereken islemler nedir. toplam 6+5. 11 donum
heryil olarak mazot gubre ve toprak analizinden farkli olarak alabilecegimiz destekler mevcut mu.

belkibirgun54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2015, 09:51   #41
Ağaçsever

Syn.belkibirgun54 mazot, gübre ve toprak analizi için düzenli olarak ÇKS üyeliğinizin olması durumunda Tarım Müdürlüklerinden destek alabiliyorsunuz. Ancak Fidan desteği tesisin gerçekleştiği yıl içerisinde veriliyor. Bu yıl sanırım dekara 200 civarında olması gerekiyor. Fidanları almış olduğunuz fidancıdan Sertifika belgelerini, Fİdan Üretim Belgesini temin edip destekleme müracatında bulunuyorsunuz. Bu belgelerin aynı yıl içerisinde kullanılması gerekli bir sonraki yıla sarkması durumunda destekleme alamıyorsunuz.
İyi çalışmalar.
ALi Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi

belkibirgun54 beğendi.
Eski 13-02-2015, 15:45   #42
Ağaçsever

Bende ikamet olarak ankaradayım Syn.horanlı.66 fırsat buldukça geçiyorum memlekete. Kısmet diyelim artık. Bir an önce isteğinizi gerçekleştirmeniz dileği ile selamlar...

Eski 13-02-2015, 16:44   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-11-2013
Ali abi;
Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Size ve değerli forum dostlara bir sorum olacak.
Benim 10100 m2 bitişiğinde de 8700 m2 olmak üzere toplam 18800 m2 tarlaya 2013 kasımında 8x4 ceviz diktim.elimde fatura var sertifika almadım.
Şimdiye kadar herhangi bir yere başvuru yapmadım.Devletten kredi almak istemiyorum, yalnız ceviz teşviği ve mazot-gübre ve toprak analizi desteği almak istiyorum.
Bu saatten sonra ne yapabilir.Bilgilendirirseniz sevinirim
Saygılar.

Cevizciankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2015, 20:47   #44
Ağaçsever

Ceviz ağacı ile yapılan ağaçlandırma sahalarında sadece ilk kuruluş aşamasında fidan desteği alıyorsunuz bunun için de elinizde Fidan almış olduğunuz kişinin fidan üretici belgesi, Fidan Sertifikası gibi belgeler istenilmekte. Bunlar yalnızca 1 sefere mahsus hibe olarak verilmekte. Siz sadece yıllık mazot desteği, gübre desteği, toprak analiz desteği almak istiyorsanız. Bunun için ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) kaydınızın olması yeterli. Elinizde ceviz fidanının sertifikası ya da faturası olması gerekmiyor. Bir an önce gidip müracatını yap
Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi
0532 697 54 20

Cevizciankara ve Tugsad beğendi.
Eski 14-02-2015, 16:15   #45
Ağaç Dostu

Alıntı:
Ceviz ağacı ile yapılan ağaçlandırma sahalarında sadece ilk kuruluş aşamasında fidan desteği alıyorsunuz bunun için de elinizde Fidan almış olduğunuz kişinin fidan üretici belgesi, Fidan Sertifikası gibi belgeler istenilmekte. Bunlar yalnızca 1 sefere mahsus hibe olarak verilmekte. Siz sadece yıllık mazot desteği, gübre desteği, toprak analiz desteği almak istiyorsanız. Bunun için ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) kaydınızın olması yeterli. Elinizde ceviz fidanının sertifikası ya da faturası olması gerekmiyor. Bir an önce gidip müracatını yap
Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi
0532 697 54 20
Teşekkür ederim. Haftaya ilçe tarım müdürlüğüne gidip kayıt yaptırayım.Birde anlamadığım dönüme 100 **** 200 tl olan fidan desteği için Fidancıdan üretim belgesi ve sertifika istesem ,bu belgelerle birlikte ilçe tarım müd. başvursam fidan desteği alabilirmiyim?
Saygılar.

Eski 14-02-2015, 16:23   #46
Ağaçsever

Fidan faturalarını ve sertifikalarını bu yıl tarihli vermesi gerekecek. Siz de bu yıl diktim diyeceksiniz... Ne kadar etik olur bilemem

Eski 15-02-2015, 16:30   #47
Ağaç Dostu

Alıntı:
Fidan faturalarını ve sertifikalarını bu yıl tarihli vermesi gerekecek. Siz de bu yıl diktim diyeceksiniz... Ne kadar etik olur bilemem
Evet haklısınız galiba, fatura ve sertifika isteniyorsa, yeni tarihli hem alamam hemde dediğiniz gibi etik olmaz.İyi günler.

Eski 19-02-2015, 14:30   #48
Ağaçsever

Bu kadar devlet desteğini anlattık, cevize yatırım yapmak isteyipte arazi konusunda sıkıntı çeken arkadaşlara duyrulur... Mayıs-Haziran ayı gibi Orman Genel Müdürlüğü Özel ağaçlandırmaya müsait orman vasfındaki alanların listesini yayınlayacaktır. Bu listeye göre müracatlarınızı yapın sonra 1 yıl daha beklersiniz

enbad ve belkibirgun54 beğendi.
Eski 19-02-2015, 15:46   #49
Ağaçsever

Ek olarak;
Gaziantep, Bayburt, Hatay, Sivas, Antalya, Karaman, Karabük illeri için 28 Adet saha da müracat toplanmaktadır. İlgilenen arkadaşlara duyrulur...
Ceviz ağaçlandırması yapmak için arazimi arıyorsunuz işte size fırsat.
http://www.milliemlak.gov.tr/Sayfala...andirma-3.aspx
Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi

Eski 20-02-2015, 18:01   #50
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
bana özelden msj atan arkadaşlar ben budamayı mart 27 sinde yapacagım ve 1 gun sonrada kargoya verecegım fakat benden 5-10 adet isteyenler oluyor benim pek zamanım yok iznim 2 gün parca parca gonderemem en az 50 adet gonderebılırım.agaçlar pişkin ve güzel..saygılar

sedatkso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2015, 14:49   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-02-2015
Alıntı:
Orman genel Müdürlüğü' nün projeli olmasıkaydı ile 100Bin Tl ye kadar desteği var. İster Orman vasıflı araziler üzerinde, ister hazine arazilerini kiralayarak, isterse şahsi arazileriniz üzerinde proje yaptırmak kaydı ile bu kredilerden faydalanabilirsiniz. Bu kredinin haricinde Tarımın da hibe ve kredileri mevcuttur. Sertifikalı fidanlarda dekara 200-300 Tl arasında bir fidan desteği verilmektedir.
Bilginize...
Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi
Merhaba Ali Bey. Ben de ceviz dikmiye düşünüyorum. Gölbaşı emirler köyü taraflarında. Size yakın sayılır toprak bakımından nasıl öneriyormusunuz cevizi.

mrdeed Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2015, 16:27   #52
Ağaçsever

Ceviz ağaçlandırması yapmak isteyen tüm arkadaşlarımız toprak ve su analizlerini yaptırırlarsa yapacakları yatırımda karşılaşılabilecek sıkıntılar için önceden tedbir alınması sağlanabilir. Bunun yanı sıra bölgenin geriye dönük iklim verileri incelenerek dikilecek tür hakkında da fikir sahibi olunabilir.

ALi Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi

Eski 24-02-2015, 09:40   #53
Ağaçsever

Syn.mrdeed 16 dönüm tarla başlangıç için ideal bence. Geleceğe yönelik bir yatırım için daha büyük sahalarda da bu tür ağaçlandırmalar yapabilirsiniz. Ancak bu aşamada arazi bulmak konusunda genelde sıkıntı yaşanılıyor. Ankara gibi büyükşehirlerde yeni yapılan yönetmelik değişikliği ile hazine arazilerindeki tasarruf tamamen belediyelere ayrılmış durumda yani hazine arazilerinin ağaçlandırma yapılmak üzere tahsisi malesef olmuyor. Ankara ya da diğer büyükşehirlerde bu tarz değişikliklere gidilmesi ile birlikte en azından bu illere yakın yerlerde yatırım yapmak isteyen ve uzaktan müdehale ile bu işin altından kalkabilirim düşüncesinde olan oldukça fazla kişi var. Öncelikle belirtmeliyimki bu tarz işler para ister emek ister. EN azından ürün alacağın zamana kadar geçen süre içerisindeki yatırım ve bakım maliyetlerini karşılayabilecek maddi gücünüzün olması şarttır. Aşağıda açık artırma usulü ile özel ağaçlandırmaya konu edilen hazine arazilerinin listesi vardır.
Geopratik Orman | Orman İzni | Orman İzinleri | Orman İzni Başvurusu
Ağaçlandırma Amaçlı Kiralama İlanları-3
Talebiniz doğrultusunda bu sahalardan da faydalanabilirsiniz. ancak yine söylüyorum bu tarz bir yatırımı finanse etmek büyük miktarda ekonomik güç ister. Eğer risk almayım derseniz size tavsiyem 16 dönümlük bir arazi üzerinde bu işe başlamanız olacaktır. Bu iş için Orman Genel Müdürlüğümüzün 15 yıl geri ödemesiz kredilerinden de faydalanabilirsiniz.
Hazine arazilerinin tahsisi açık artırma usulü ile yapılmaktadır. Alternatif olarak Orman vasfındaki bozuk alanlar üzerinde de Özel ağaçlandırma yapılabilir. Bu sahalar için Orman Genel Müdürlüğü yılda en az 1 sefer olmak üzere bu sahaları belirler ve mayıs haziran gibi web sayfası üzerinden duyurur. Talepte bulunan kişiler arasından kura çekilerek hak sahibi belirlenir. Eğer ankara mülki sınırları içerisinde bu işi yapacağım diyorsanız ya kendi şahsi araziniz olacak ya da Orman vasfında bulunan sahaların çıkmasını bekleyerek gerekli müracatları yapacaksınız. Kura işleminde de şansınız yaver giderse ... Çok şanslıyım demenizde hiç bir sakınca yok bence
Başkaca sorularınız için çekinmeden arayabilirsiniz.
İyi günler dilerim.
Orman Mühendisi
Ali Rıza UĞURELLİ[/QUOTE]

Eski 24-02-2015, 10:06   #54
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-09-2008
Bu tip işler kesinlikle tecrübe yoksa sanışmanlık gerektiren detaylı ve hesaba kitaba dayalı işlerdir. Bürokratik pek çok görüşme proje hazırlama gerekli evrakları ilgili dönemlerde teslim etme ve evvela harcamayı yapıp fiziken ve faturalı olarak ıspatladıktan sonra ilgili olurla harcama yaptığınız o anki tutarı bankadan gidip alabilirsiniz. Ayrıca verilen kredi tutarları yaptığınız yağacağınız harcamalarla herzaman tutmayabilir örneğin sertifikalı fidan istenilen sulama sistemi çitleme işlemi normalden daha fazla yani piyasa üzerine tekabül edebilir bunları göz önünde bulundurmanız daha somut düşünmenize yardımcı olacaktır.

ozancolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2015, 11:35   #55
Ağaçsever

Syn.ozançolak size katılıyorum bu ****** tecrübe isteyen bir iş ancak nacizhane fikrim tecrübeden de önemli "emek" kavramı. Bu tarz bir yatırımı düşünen arkadaşlarımız verdiği emeğin karşılığını alacaktır. Emek olmadan Yemek olmaz Bu platform üzerinden arkadaşlarımız kendi deneyimlerini, yaptıkları yanlışları bu yüzden yayınlamakta. Diğer kişiler de bu paylaşımları görerek aynı hatalara düşmemektedirler. Danışmanlık elbetteki önemli bir husus ancak bu da tamamen yatırımcının ekonomik durumu ile ilgili bir durum. Kredi almak için yapılması gerekli projeden bahsetmiyorum ****** o tamamen uzmanlık gerektiren bir husus uzmanlıktan da ziyade yetki meselesi... Hiç bir yatırım önceden yapılan hesaplamalarla finans edilemez mutlaka hesapta olmayan bazı iş kalemleri çıkacaktır. Bu tarz projelerde Orman Genel Müdürlüğünden alınacak kredilerde fatura ibrazı istenmez, yanlızca kullanılan fidan için üretici belgesi ve fidan sertifikası aranır. Arazi için yapılacak proje haricinde her aşamada işlemleri kendiniz yürütebilirsiniz. Bu maliyeti oldukça düşürecektir. Evet ekonomik gücünüz yerindeyse ****** danışmanlık almanızda fayda var ama olmazsa olmaz diye düşünmeyin....
Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi
0532 697 54 20

enbad ve belkibirgun54 beğendi.
Eski 24-02-2015, 18:09   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2008
Alıntı:
Syn.ozançolak size katılıyorum bu ****** tecrübe isteyen bir iş ancak nacizhane fikrim tecrübeden de önemli "emek" kavramı. Bu tarz bir yatırımı düşünen arkadaşlarımız verdiği emeğin karşılığını alacaktır. Emek olmadan Yemek olmaz Bu platform üzerinden arkadaşlarımız kendi deneyimlerini, yaptıkları yanlışları bu yüzden yayınlamakta. Diğer kişiler de bu paylaşımları görerek aynı hatalara düşmemektedirler. Danışmanlık elbetteki önemli bir husus ancak bu da tamamen yatırımcının ekonomik durumu ile ilgili bir durum. Kredi almak için yapılması gerekli projeden bahsetmiyorum ****** o tamamen uzmanlık gerektiren bir husus uzmanlıktan da ziyade yetki meselesi... Hiç bir yatırım önceden yapılan hesaplamalarla finans edilemez mutlaka hesapta olmayan bazı iş kalemleri çıkacaktır. Bu tarz projelerde Orman Genel Müdürlüğünden alınacak kredilerde fatura ibrazı istenmez, yanlızca kullanılan fidan için üretici belgesi ve fidan sertifikası aranır. Arazi için yapılacak proje haricinde her aşamada işlemleri kendiniz yürütebilirsiniz. Bu maliyeti oldukça düşürecektir. Evet ekonomik gücünüz yerindeyse ****** danışmanlık almanızda fayda var ama olmazsa olmaz diye düşünmeyin....
Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi
0532 697 54 20
Sayın Ali Rıza Bey, yaklaşımınız,samimiyetiniz ve dürüstçe yaptığınız bilgilendirme ve yardımlar için teşekkür ederim.
Sayggılarımla...

enbad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2015, 22:27   #57
Ağaçsever

Yorumunuz için teşekkür ediyorum syn.enbad yardımcı olabiliyorsam ne mutlu...

Eski 05-03-2015, 23:28   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-09-2014
Orman Mühendisiyim. Orman Genel Müdürlüğünün 15 yıl geri ödemesiz 100 bin tl ye kadar kredi desteği vermektedir. Heryıl Nisan-Mayısta kura yolu ile belirlenen orman arazileri veya şahsi arazilerin üzerine orman mühendisinin yapacağı proje ile bu krediden yararlanabilirsiniz.
Geopratik Ormancılık (Geopratik Orman | Orman İzni | Orman İzinleri | Orman İzni Başvurusu)
0535 508 24 44

Tugsad beğendi.
geopratik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2015, 09:56   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-09-2014
Merhaba Arkadaşlar,
Orman Genel Müdürlüğü 33 ilde özel ağaçlandırma sahası çıkmış bulunmaktadır.
Özel Ağaçlandırma Başvuruları | Özel Ağaçlandırma Projesi | Özel Orman
Aklınıza gelen soruları seve seve cevaplamaya çalışırım.
Saygılarımla.

Tugsad beğendi.
geopratik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2015, 12:14   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2015
Tarımsal Destekler

ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI TARAFINDAN ÖZEL AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARINA SAĞLANAN TARIMSAL DESTEKLER
KREDİ FAİZ ORANLARI
- Odunundan faydalanılan çam, sedir, meşe, kayın,vb. türlerle yapılacak ağaçlandırmalara verilen,kredinin vadesi 30 yıl olup, faizsizdir.
- Meyvesinden ve yaprağından faydalanılan ceviz,badem, harnup, defne vb. türler ile yapılacak ağaçlandırmalar için verilen kredinin vadesi 15 yıl olup, yıllık %1-2 civarında faiz uygulanmaktadır.- Özel fidanlıklar için verilen kredinin vadesi
en fazla yedi yıl olup yıllık %1-2 civarında faiz uygulanmaktadır.

Hibe ve Kredi

Özel ağaçlandırma çalışmalarında köy tüzel kişiliklerine hibe, diğer gerçek ve tüzel kişilere
kredi verilmektedir.
Hibe ve kredi verilen iş grupları şunlardır;
· Arazi hazırlığı(sahadaki istenmeyen örtünün temizlenmesi ve toprağın sürülmesi)
· Dikim veya ekim bedeli,
· Fidan(aşılı-aşısız) veya tohum bedeli,
· Dikenli tel çit ihata bedeli,
· 3 yıllık bakım giderleri,
· Proje yapım bedeli,
· Canlandırma kesimi,
· Aşı kalemi veya göz aşı yapılması, Hibe ve krediler, projede belirtilen işin miktarına göre Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolu Genel Müdürlüğü’nün birim fiyatları doğrultusunda Genel Müdürlüğümüzce tahsis edilir. Hibe ve kredi ödemeleri, çalışma yapıldıktan sonra hakedişe göre yapılır. Bunun için hibe ve kredi kullanacak gerçek ve tüzel kişilerin “Borç Senedi veya Gayrimenkul İpoteği” vermeleri gerekir. Borçlanma senedinde iki muteber müşterek müteselsil kefil ve noter onayı aranır. Kefillerin Ticaret ve/veya Sanayi Odasına veya Esnaf ve Sanatkârlar Odasına kayıtlı olmaları
gerekir.

Kredi Faiz Oranları

Çam (fıstıkçamı, kızılçam, karaçam) sedir, göknar, ladin, meşe, akasya, akçaağaç, karaağaç, çınar gibi asli orman ürünü veren türlerle yapılan özel ağaçlandırmalara verilen kredilerden faiz alınmaz. Verilen krediler otuzuncu (30) yılın ekim ayında bir defada anapara olarak geri alınır.
Ceviz, kestane, antepfıstığı, mahlep, kavak, okaliptüs, badem ve harnup gibi hızlı gelişen ve daha ziyade meyvesinden faydalanılan türlerle yapılan özel ağaçlandırma çalışmaları için verilen kredilerden yıllık Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankasının küçük ölçekli tarımsal işletme tanımına giren üreticilere uyguladığı kredi faizinin yedide biri oranında faiz alınır. Bu faiz oranı genel olarak % 1,5–2,0 arasındadır. Verilen krediler on beşinci (15) yılın ekim ayında faizi ile birlikte bir defada geri alınır. Zeytin özel ağaçlandırmaları için hibe veya kredi verilmemektedir. İptal edilen hibe veya krediler ise “yasal faizi” ile birlikte tahsil edilir.

Ceviz ve Badem Ağaçlandırmasına Verilebilecek Hibe veya Kredi Miktarları

Arazinin meyiline, toprak yapısına, taşlılık durumuna, kullanılacak fidanın yaşına, ambalaj durumuna ve fidanların aşılı olup olmadığına göre değişiklik göstermekle birlikte 2009 yılı birim fiyatlarına göre;
1 Da. Badem ağaçlandırması (makineli) için verilebilecek hibe veya kredi:440 ile 500 TL./1 Da.
Badem ağaçlandırması (işçi) için verilebilecek hibe veya kredi: 345 ile 420 TL. /1 Da.
Ceviz ağaçlandırması(makineli) için verilebilecek hibe veya kredi: 300 ile 420 TL. /1 Da.
Ceviz ağaçlandırması(işçi) için verilebilecek hibe veya kredi: 220 ile 300 TL. /1 Da.
Arasında hibe veya kredi verilebilmektedir.
NOT: Krediler, projede belirtilen işin miktarına göre Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolu Genel Müdürlüğü’nün birim fiyatları doğrultusunda Genel Müdürlüğünce tahsis edilir. 2009 yılı itibariyle özel orman fidanlıklarına azami 100.000 TL. Kredi verilmektedir.

TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI TARAFINDAN SAĞLANAN TARIMSAL DESTEKLER

ALAN BAZLI DESTEKLER (Dekar)
TL

TOPRAK ANALİZİ DESTEĞİ

2,50

MAZOT DESTEĞİ
Süs bitkileri, Özel Çayır, Mera ve Orman em.
Meyve alanları

2,00

3,25

KİMYEVİ GÜBRE DESTEĞİ
Süs bitkileri, Özel Çayır, Mera ve Orman emvali alanları
Sertifikalı Fidan/Fide ve Standart Fidan Kullanım Desteği (Dekar)

3,00

100

ÇİFTLİK MUHASEBE VERİ AĞI (İŞLETME BAŞINA)

300,00

TARIMSAL YAYIM VE DANIŞMANLIK (İŞLETME BAŞINA)

500,00

TARIM SİGORTASI DESTEKLERİ

Bitkisel Ürün Sigortası Desteği

Poliçenin %50'si

TARIMSAL SULAMA

Tarla içi modern basınçlı sulama sistemleri (damla sulama, yağmurlama sulama) (yatırım)

100

Diğer sulama sistemleri (derin kuyu açılması vb.) (yatırım)

60

TARIMSAL MEKANİZASYON

TARIMSAL MEKANİZASYON
Tarımsal mekanizasyon (traktör ve biçerdöver hariç) (yatırım)

50

İHRACATI YAPILAN DOĞAL ÇİÇEK SOĞANLARININ ÜRETİMİ

İhracatı yapılan doğal çiçek soğanlarının üretimi (işletme-yatırım)

50

TIBBİ AROMATİK BİTKİ YETİŞTİRİCİLİĞİ

Tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği (işletme-yatırım)

50

uzman16, sedatkso ve Tugsad beğendi.
yusufcsr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024