agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-11-2016, 10:05   #2761
Yeni Üye

Semih2643's Avatar

Giriş Tarihi: 06-11-2016
Ph

Bizim toprakta PH 8.21 cikti sonuclarda.
Ph'nin dusmesi icin bir muhendis boyle bir oneride bulundu.
Bu konuda yol gosterebilecek biri var mi?
Bu kükürdü kullanmali miyim, ne zaman ve agac basina ne kadar kullanmaliyim, agac nasina mi yoksa bahcenin geneline mi uygulanmali?
Simdiden sagolun.

Eklenen Resimler

Semih2643 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2016, 16:57   #2762
Yeni Üye

Hocam ceviz bahçesi için devletin ne gibi hibeleri var

bbozkurt23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2016, 08:29   #2763
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alp_aslan Mesajı Göster
Kararsiz cok saol cevabin icin..
Hocam pH 7.68 . Ph dan ziyade kirec orani 0-30cm %25 ,30-60 cm %47, 60-90cm % 56.. beni muhendislerin görüşü dogrultusunda telaslandiran durum bu
pH ı yükselten kireçtir zaten kireç normal olsa pH da normal olur

kararsız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2016, 17:25   #2764
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2016
fernor ceviz

Iyi aksamlr erzincana suan açık kök ceviz dik meyi düşünüyorum rakımı 1800 sıkıntı olurmu

ASLAN DEMİR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2016, 13:30   #2765
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2015
Merhabalar,
Benim sorum biraz daha değişik gelebilir,
Fındık bahçesinin sadece kenarlarına 7 şer metre arayla ceviz diksek,
Fındığa zararı ve ya faydası olur mu? ya da fındık ve cevizin aynı tarlada olmasında bir sakınca varmıdır?
Şuanki fındık tarlamda çok eskiden dikilmiş çok büyük 2 adet ceviz ağacı var, sanki o ağaçların çevresindeki fındıklarda diğer bölgelere göre verim daha düşük, fikri olan varsa ve paylaşırsa memnun olurum.

Nikomedia41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2016, 09:52   #2766
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-03-2015
gölge etmesi fındığın az ürün vermesinin sebeplerinden biri olabilir.

alperalper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2016, 12:35   #2767
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alperalper Mesajı Göster
gölge etmesi fındığın az ürün vermesinin sebeplerinden biri olabilir.
ceviz fındığın verimini etkiler. ceviz büyüdükçe fındık verimi azalır.

kararsız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2016, 09:54   #2768
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kararsız Mesajı Göster
ceviz fındığın verimini etkiler. ceviz büyüdükçe fındık verimi azalır.
Cevaplarınız için teşekkürler,
gölge yaptığı için mi verimi etkiler yoksa kimyasal problemler mi oluşturur?

Nikomedia41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2016, 15:03   #2769
Yeni Üye

Semih2643's Avatar

Ceviz diktigimiz topragin ph seviyesini dusurmek icin tavsiyeler dogrultusunda fidan basi 100 gr bentonitli kukurt ve fidan basi 1-1.5 kg civarinda leonardit verdik.
Fidan izdusumunu capalayarak bu kisma verdik ve ustune topragi kapattik.
Tarlaya gelisiguzel sekilde yanmis gubre de serptik.
Kis hazirligimiz icin son olarak haftaya bordo bulamac uygulamasi yaoacagiz.
İnsallah eksik **** fazla bir sey yapmamisizdir.
Kolay gelsin herkese

YeniBON beğendi.
Eski 05-12-2016, 09:26   #2770
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2015
Merhaba Sayın Cevizseverler,
Uzun süredir cevizle ilgileniyorum ama inşallah bu sene kendi aşılarımı yapmayı planlıyorum. Iğdır'da küçük bir tarlam var. RAkımı 900m ve ilkbahar geç donları oluyor. Okuduklarıma göre chandler'da sorun olacağını sanmıyorum ama diğer cinsleri de dikip görmek istiyorum. Ancak aşı kalemine ihtiyacım var. 150 tane chandler, 50 tane franquatte, 50 tane fernor, 20 tane ronde de montignac ve özellikle 50 tane de pedro ya ihtiyacım var. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Mesaj kutum 2 mesaj alabildiği için rica etsem mail atabilir misiniz?kasimgurel@gmail.com

YeniBON beğendi.
kasimgurel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2016, 09:13   #2771
Yeni Üye

Semih2643's Avatar

Forum bu gunlerde cok sessiz ve cok sakin. Kis baslangici sebebiyle sanirim.

Eski 28-12-2016, 15:20   #2772
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2015
Toprak analizi hak.

Arkadaşlar merhaba.

Küçük bir bahçe yapmayı planlıyorum. Ceviz fidan siparişlerini bile verdim. Bir iki aya gelip dikecekler. Benim toprak analizim ekli fotoğraftaki gibi yorumlayacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

YeniBON beğendi.
Vizeli39 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2017, 21:32   #2773
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-02-2017
Sevgili Ağaç ve Ceviz Dostları,
Merhaba. Kamu kurumundan emekli oldum. Yaklaşık bir senedir zaman buldukça siteyi takip etmekteyim. Kardeşlerimle birlikte köyümüzdeki arazimize ceviz dikmeye karar verdik ve bu sene Fernor cinsi açık köklü ceviz fidanı dikmeyi planladık. Yer: Ankara, Rakım: 910 metre, Konum: Dereye 10-50 metre mesafede, Eğim: %0- %1, kuzey istikameti 20 km kadar açık. Diğer yönlerde 1-5 km arasında 30-60 m yüksekliğinde yükseltiler bulunmaktadır. Toprak ve su tahlil sonuçları uygun.
Bilgilerinize/Tecrübenize ihtiyaç duyduğum, öğrenmek istediğim hususlar ( size basit gelirse kusura bakmayın acemiliğimdendir) şunlar:
1. Son aldığım Hava tahminlerine ilişkin veriler şu şekilde:
TARİH HAVA GÜNDÜZ GECE
14 Şubat 2017 Kar yağışı ihtimali 0° -9°
15 Şubat 2017 Çoğunlukla bulutlu 1° -9°
16 Şubat 2017 Çoğunlukla güneşli 5° -3°
17 Şubat 2017 Kısmen güneşli 6° -3°
18 Şubat 2017 Güneşli 7° -3°
19 Şubat 2017 Artan bulutlar 8° -2°
20 Şubat 2017 Az miktarda kar ve yağmur 6° 0°
21 Şubat 2017 Bulutlu 7° -3°
22 Şubat 2017 Az miktarda yağmur ve
donan yağmur 6° -2°
23 Şubat 2017 Çoğunlukla bulutlu 5° -4°
24 Şubat 2017 Aralıklı kar yağışı 5° -5°
25 Şubat 2017 Kısmen güneşli 4° -5°
26 Şubat 2017 Bulutlu 5° -5°
27 Şubat 2017 Hafif yağmur 5° -3°
28 Şubat 2017 Bulutlu 6° -5°
1 Mart 2017 Aralıklarla yağmurlu 5° -5°
2 Mart 2017 Kar, karla karışık yağmur, buz
veya yağmur ihtimali 6° -5°
3 Mart 2017 Aralıklı kar ve yağmur 5° -5°
4 Mart 2017 Çoğunlukla bulutlu 5° -6°
5 Mart 2017 Çoğunlukla güneşli 12° 2°
6 Mart 2017 Yağmur ihtimali 13° 2°
7 Mart 2017 Bulutlu 13° 2°
Bu verilere göre ne zaman (Şubat-Mart ayı içerisinde) dikim yapmalıyım? Yapacaksam hangi günler uygun olur?
2. Ceviz fidanlarını dikimden kaç gün önce getirmeliyim, geldiği andan itibaren dikim gününe kadar kaç gün ve nasıl muhafaza etmeliyim?
3. Can suyunu için ne kadar su vermeliyim? Toprağın nemli olması ve hava sıcaklığının gece eksi derecelere (-2 ile -9 arasında) düşmesinin herhangi bir olumsuz etkisi olur mu? Olursa hangi tedbirleri almalıyım?
4. Dikim budamasını dikim gününde dikimden hemen önce yapmayı düşünüyorum uygun olur mu?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Arzu edenler bu konuda bana iletmek istedikleri hususları e-posta adresime de yazabilirler. (bekir7917@gmail.com)

YeniBON beğendi.
bekir22 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2017, 14:05   #2774
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-02-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musculus Mesajı Göster
Sayın ethio
Şunu tecrübe ettinizmi? Eğer ettiyseniz bu benim için çok önemli. Cevizler uyandıktan sonra yani tomurcuklar patladıktan sonra eksi 3-4 derecelerde hava sıcaklığı oldu ve de uyanan gözler bu donlardan etkilenmediler diyebilirmisiniz?
Teşekkürler...
bactogold ile alakalı bilgi almak isterseniz yardımcı olabilirim.

Mehmet Fatih KARLI
Yeditepe Sağlık Hizmetleri A.Ş
Akras Agro Tarım Ürünleri Satış ve Danışmanlık A.Ş.
Levazım Mah. Koru Sok. Beyaz Köşk Apt. No: 46/3
Beşiktaş, Istanbul

Bactogold Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2017, 14:12   #2775
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-02-2017
Merhabalar Donason (Bactogold) ve Organik gübre hakkında bilgi almak isteyen varsa yardımcı olabilirim.

Bactogold Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2017, 14:57   #2776
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2015
Ceviz sulama hak.

Arkadaşlar merhaba,

Ceviz bahçesini köyün şebeke suyu ile yapmak istiyorum. Ancak suyu klorlama yapıyorlar sizce fidanlara zararlı olurmu? Bilgisi olan varmı? Teşekkürler.

Vizeli39 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2017, 12:20   #2777
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2017
Merhaba abilerim Ben kastamonu da 4 donum tarlamin kenarlarina 25 Adet ceviz diktim(Chandler) fakat diktigim fidanlar uyanmadi 've birer taraflari kurumus. Ne onerirsiniz acarlar mi dikerken dap 've 5 yil yanmis koyun gubresi kullandim yakmis olabilir mi fakat ayni sistemde diktigim bir yabani ceviz acmis simdiden cok tesekkurler.

kastamonu37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2017, 12:28   #2778
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Sayın Kastamonu,

Chandler cinsi karasal iklimli yerlerde nisanın ikinci yarısı açıyor. Benim bahçem nisanın son günlerinde açıyor mesela.

permakültür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2017, 16:07   #2779
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-04-2016
Daha erken olabilir, gözler ne durumda?

Sent from my iPhone using Tapatalk

yilmazms Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2017, 16:08   #2780
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-04-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Vizeli39 Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba,

Ceviz bahçesini köyün şebeke suyu ile yapmak istiyorum. Ancak suyu klorlama yapıyorlar sizce fidanlara zararlı olurmu? Bilgisi olan varmı? Teşekkürler.

1 gün dinlendirin klor uçar, klor zarar verebilir

Sent from my iPhone using Tapatalk

Semih2643 beğendi.
yilmazms Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2017, 04:56   #2781
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-10-2017
Merhabalar
Çoktandir ilgiyle takip ediyorum forumu ve siz degerli uyelerden bir kac konu hakkinda yardim oneri ve tecrubelerinizden istifade etmek istiyorum.
1.yukselti 1350 rakım iç anadolu ve karadeniz iklimine geçiş bölgesinde. Bu yükselti ve iklime uygun yabancı ve
Yandan verimi yuksek ceviz çeşidi hangisidir.
2.Dikim sıklığı olarak 7 X5 Düşünüyorum uygun mudur.
3.Arazi güneye bakıyor ve eğimli taş siz toprak yapısına sahip. ( toprak analiz sonuçları 1-2 Güne kadar elime gececek ayrıca paylaşacağız burada )
4. Çeşit belirlendikten sonra tozlayicinin arazide dağılımı nasıl olmalıdır.(hakim rüzgar kuzey batı yonunden)
5. Ekim esnasında dikim çukuruna konulacak doğal ve suni gübre miktarı nasıl olmalıdır ve hangisini kullanmaliyim
6. Sulama isteği ilk yıllar için fidan başı kaç Lt dir.
Simdilik bu kadar soracaklarını ileride kafama takılan olursa bilgilerinzi paylaştığınız. Şimdiden tesekkurler

Albatros1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2017, 13:06   #2782
Yeni Üye

Hayat ve Doğa's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2015
Merhaba Arkadaşlar.
Benimde 2014 kasımında dikilmiş 20 kök chandler ceviz ağacım var .Şu ana kadar 1 metre sürgün yapamadılar.Toprağım killi ve organik maddesi düşük bu arada ph 8.1.Organik maddeyi arttırmak için leonardit ve bitkisel organik sıvıları kullandım ve nisan ayında uzun salınımlı organik maddeli azot attım.Bir daha gidip göremedim haftaya kısmet olursa gitmeyi düşünüyorum.Şu ana kadar izlenimlerim ph seviyesini düşürmeden bitkiler büyümeyecek.Sıvı kükürt aldım 20 litre kalitelisinden attıktan sonra fotğraflarını çekip ilerlemelerindeki farkı görmeyi umut ediyorum.Toprak özellikleri benim gibi olan arkadaşlar yeni başlamadan önce toprak ıslahını ve organik maddeyi arttırarak bu yarışa onde girmeleri gerektiğini düşünüyorum.Organik madde 0.5 civarı bu arada diğer bütün makro ve mikro elementler mevcut toprakta.Resim çektiğimde sizinle kükürtten önce büyüklüklerini paylaşacağım.Kükürtten sonra durumuda ilerleyen zamanlarda hep beraber izleriz.
Sizlere kolay gelsin.

Hayat ve Doğa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2017, 20:40   #2783
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2017
Aralık'ta 40bin metrekare tarlaya chandler ceviz bahçesi kuracağım inşallah. Önümüzdeki hafta tarlanın etrafı çitle çevrilecek, sondaj suyu çıkarılacak (yaklaşık 180m derine inileceği öngörülüyor).

RAKIM: 700m

Damlama sulama sistemi kurulacak bu ay; toprak altından yaptırmak ile toprak üstünden yaptırmak arasında avantaj/dezavantaj bakımından çok büyük fark var mı? Toprak altı düşünüyorum, toprağın 60-70cm altından sulama borularını döşetmeyi düşünüyorum.

Daha elektriğim bile yok. Güneş enerjisi işimi görür demiştim ama sanırım trafo kuracağım. Sadece elektrik getirtmek 50bin TL masraf çıkarıyor ama yapacak birşey yok gibi.

Ayrıca dikilecek fidanların çukurlarını kazdıracağım; 90 cm - 100 cm gibi derin kazdırıp çukura hayvan gübresi atıp üzerini üstten alınan ilk toprakla kapatmayı düşünüyorum. Kepçenin derinden aldığı toprakları da çukurun yanında bırakayım diyorum (fidan dikiminde lazım olacak diye).

5x7 ve 6x7 dikim aralıkları arasında hala gidip geliyorum... sanırım 6x7 metre yapacağım.

Geçen hafta güzel yağmur yağdı, haftaya tarlayı sürdürmeyi de düşünüyorum (içindeki otlar, geçen yıldan kalan tütün vs. hepsi köklensin), tarla temizlensin...

Bugün toprak analiz sonuçlarını da aldım. Toprağın killi olması beni biraz endişelendirdi. Buna karşı acaba çukurları 90cm - 100cm değil de, daha derin mi kazdırsam: mesela 150cm derin çukur kazdırsam sonra 50-60cm'ini tekrar doldursam. Onun üzerine hayvan gübresi ve bir kepçe toprak ile örtsem: faydalı olur mu?

İlk etapta ve mümkün olduğunca kimyasal gübre kullanmayayım diyorum. Hayvan gübresi, solucan gübresi vs. yeterli olmaz mı?

Her türlü değerli fikirlerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.
Zaman zaman süreç hakkında, yaptıklarım hakkında burada paylaşımlarda bulunacağım, fotoğraflar ekleyeceğim.

Düzenleyen Lydian : 31-10-2017 saat 21:29
Lydian Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2017, 22:33   #2784
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lydian Mesajı Göster
Aralık'ta 40bin metrekare tarlaya chandler ceviz bahçesi kuracağım inşallah. Önümüzdeki hafta tarlanın etrafı çitle çevrilecek, sondaj suyu çıkarılacak (yaklaşık 180m derine inileceği öngörülüyor).

RAKIM: 700m

Damlama sulama sistemi kurulacak bu ay; toprak altından yaptırmak ile toprak üstünden yaptırmak arasında avantaj/dezavantaj bakımından çok büyük fark var mı? Toprak altı düşünüyorum, toprağın 60-70cm altından sulama borularını döşetmeyi düşünüyorum.

Daha elektriğim bile yok. Güneş enerjisi işimi görür demiştim ama sanırım trafo kuracağım. Sadece elektrik getirtmek 50bin TL masraf çıkarıyor ama yapacak birşey yok gibi.

Ayrıca dikilecek fidanların çukurlarını kazdıracağım; 90 cm - 100 cm gibi derin kazdırıp çukura hayvan gübresi atıp üzerini üstten alınan ilk toprakla kapatmayı düşünüyorum. Kepçenin derinden aldığı toprakları da çukurun yanında bırakayım diyorum (fidan dikiminde lazım olacak diye).

5x7 ve 6x7 dikim aralıkları arasında hala gidip geliyorum... sanırım 6x7 metre yapacağım.

Geçen hafta güzel yağmur yağdı, haftaya tarlayı sürdürmeyi de düşünüyorum (içindeki otlar, geçen yıldan kalan tütün vs. hepsi köklensin), tarla temizlensin...

Bugün toprak analiz sonuçlarını da aldım. Toprağın killi olması beni biraz endişelendirdi. Buna karşı acaba çukurları 90cm - 100cm değil de, daha derin mi kazdırsam: mesela 150cm derin çukur kazdırsam sonra 50-60cm'ini tekrar doldursam. Onun üzerine hayvan gübresi ve bir kepçe toprak ile örtsem: faydalı olur mu?

İlk etapta ve mümkün olduğunca kimyasal gübre kullanmayayım diyorum. Hayvan gübresi, solucan gübresi vs. yeterli olmaz mı?

Her türlü değerli fikirlerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.
Zaman zaman süreç hakkında, yaptıklarım hakkında burada paylaşımlarda bulunacağım, fotoğraflar ekleyeceğim.
Hayvan gübresi kullanmanız dogru olabilir azot verirseniz cevizleriniz boyuna gelişir ama solucan gübresi cevizlerinizin kalınlaşması için yeterli gelmeye bilir bu benim düşüncem neden böyle düşünüyorsun diye sorarsanız bu güne kadar hangi solucan gübre üreticisiyle görüşsem içindeki azot ve ph dışındaki degerleri söyleyemiyorlar. Siz toprak analizinden sonra topragınızın ihtiyacı besin maddelerini kimyasal gübrelerle verirseniz agaçlarınız olması gerektiği gibi gelişir düşüncesindeyim. solucan gübresini daha çok sebze üreticililerine tavsiye ediyorlar, sebze üreticileri solucan gübresini sebzelerine verince sebzelerin çoşmasının da asıl nedeni gübrenin içindeki aşırı azottur azot yaprakları çoşturur ama ürünün meyve tutumu yaprakları kadar çok olmaz, yani aslında solucanın maması hayvan gübresidir hayvan gübresi zaten azot demek sizde hayvan gübresi verecekmişsiniz boşuna paranızı solucan gübresine yatırmayın hayvan gübresi ve kimyasal gübre kullanın derim ben.

latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2017, 22:37   #2785
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Morelinizi bozmak istemem ama kil ve kireç çok yüksek

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2017, 22:45   #2786
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Morelinizi bozmak istemem ama kil ve kireç çok yüksek
Tesekkürler; moralim bozulmaz... aksine, ne kadar kisa sürede ne kadar bilgi alabilirsem, o kadar hizli yolumu cizebilir, gerekli islemleri bastan düzgün yapabilirim... Fidanlari diktikten sonra daha zor olur düzeltme...

Bastan 1 lira fazla vereyim, sonradan hem daha cok para ve zaman kaybi yasamayayim düsüncesiyle hareket ediyorum su an. Yani bastan ne yapilmasi gerekiyorsa yapayim, bahcenin temelini saglam atayim diyorum...

Bu toprak analizindeki yüksek kil ve kirece karsi ne yapabilirim?

Eski 31-10-2017, 22:50   #2787
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi latif.07 Mesajı Göster
Hayvan gübresi kullanmanız dogru olabilir azot verirseniz cevizleriniz boyuna gelişir ama solucan gübresi cevizlerinizin kalınlaşması için yeterli gelmeye bilir bu benim düşüncem neden böyle düşünüyorsun diye sorarsanız bu güne kadar hangi solucan gübre üreticisiyle görüşsem içindeki azot ve ph dışındaki degerleri söyleyemiyorlar. Siz toprak analizinden sonra topragınızın ihtiyacı besin maddelerini kimyasal gübrelerle verirseniz agaçlarınız olması gerektiği gibi gelişir düşüncesindeyim. solucan gübresini daha çok sebze üreticililerine tavsiye ediyorlar, sebze üreticileri solucan gübresini sebzelerine verince sebzelerin çoşmasının da asıl nedeni gübrenin içindeki aşırı azottur azot yaprakları çoşturur ama ürünün meyve tutumu yaprakları kadar çok olmaz, yani aslında solucanın maması hayvan gübresidir hayvan gübresi zaten azot demek sizde hayvan gübresi verecekmişsiniz boşuna paranızı solucan gübresine yatırmayın hayvan gübresi ve kimyasal gübre kullanın derim ben.
tesekkürler...
mantikli, ilk etapta hayvan gübresi kullanacagim insallah. hem daha ekonomik

Eski 01-11-2017, 07:39   #2788
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lydian Mesajı Göster
tesekkürler...
mantikli, ilk etapta hayvan gübresi kullanacagim insallah. hem daha ekonomik
Bu konuyu biraz daha araştırmanızı tavsiye ederim. Her nekadar fidan cukurlarına gübre vererek toprağı iyileştirsenizde 8-10 yıl sonra kökler 5-6 m çapında yanlara doğru gelişecek o zaman asıl kil ve kireç sorunu başlıyor.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2017, 14:55   #2789
Yeni Üye

bir blog sitesi kurdum basitce ve ceviz bahcem ile alakali, yaptiklarim, yapacaklarim, yapmam gerekenler vs. gibi konulari yazacagim... hem bu bilgiler kronolojik olarak takip edilebilir, elimin altinda güzel bir hatira ve bilgi kaynagi olacaktir

https://www.cevyz.com/

Eski 20-11-2017, 17:02   #2790
Yeni Üye

kocasedir's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2015
iyi günler
Ülkemizde doku kültürü ile üretilen paradox ceviz anaçlarına aşılı çeşitlerin satışı ne zaman baslayacak ve nerelerden temin edebiliriz?Bu konudaki görüşleriniz nelerdir?

kocasedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024