agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Bu Bitkinin Adı nedir? (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=408)
-   -   Bu sukulentin adı nedir? (Sormadan önce ilk mesajı okuyun) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1996)

malina 07-07-2006 09:06

Bu sukulentin adı nedir? (Sormadan önce ilk mesajı okuyun)

Sorular ve cevapların daha işlevsel olması için bazı kurallara uyulması iyi olacak diye düşündük. Böylece, sadece bilgilerinizi tazelemek için bakarken ya da bitkinizi bulmaya çalışırken, fotoğraf ile isimleri aynı mesaj içinde göreceksiniz. Hangi mesajda, hangi soruya cevap verilmiş bulmaya uğraşmayacaksınız.

Sorularına cevap alanlar, mesajlarında tekrar bir düzenleme yapmak zorunda kalacaklar ama bunu bir angarya olarak göreceklerini sanmıyoruz.

Teşekkür ederiz.

Soru sorarken dikkat etmeniz gerekenler:
1. Her mesaj alanında, sadece bir bitki adı sorunuz.

2. Bitki ile ilgili başka hiçbir şeyi, bu konu altında yazışmayınız.

3. Zorunlu haller dışında aynı bitkiye ait birden çok fotoğraf yüklemeyiniz.

4. Fotoğrafları mutlaka foruma yüklemeniz gerektiğini unutmayınız.

Çok önemli:
Alıntı:

5. Bitkinizin adını öğrenince, düzelt butonunu kullanarak, kendi mesajınıza ekleyiniz.
Bitki adının kolay bulunması için mesajın en üstüne ve aşağıdaki formatta yazınız. Öğrendiğiniz kişinin adını eklemeyi unutmayınız.

Örnek:
Ribes aureum
Sarı Çiçekli Bektaşi Üzümü
Herbaryum

(Yazıların boyutu 4, kırmızı, kalın
Söyleyenin boyutu 2, siyah, kalın)

(Adın net olmadığı, farklı isimlerin söylendiği durumlarda da, adları ve söyleyenleri kendi mesajınıza ekleyiniz.
Konu netliğe kavuşunca, diğerlerini silebilirsiniz.

6. Teşekkür mesajlarını buraya yazmayınız, istiyorsanız özel mesajla iletebilirsiniz.

Cevaplarken dikkat etmeniz gerekenler:
1. Sadece emin olduğunuz durumlarda cevap yazınız. Yanlış cevaplar verdiğinizi farkettiğiniz zaman, bu bölümü sadece izlemekle yetininiz.

2. Cevap verirken mutlaka alıntı yapınız ama tüm fazlalıkları siliniz. (Alıntıda yer alan oka tıklandığı zaman, hangi mesaja cevap verildiği kolayca anlaşılır)

Örnek:
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sakagun (Mesaj 487863)
Bu çiçeğin adını öğrenebilir miyim?

3. Her mesaj alanında, sadece bir bitki adı sormayanlara cevap vermeyiniz, onları uyarınız.

Önemli:

1. Bu kurallara uymayanların yazıları silinir, ısrarla uymayanların üyelikleri engellenebilir.

2. Bitki fotoğrafları, (sonradan eklenmiş isimleriyle birlikte) dışındaki mesajlar, daha sonra silinecek ve arananların takibi kolaylaştırılacaktır.

3. Soru takıları ayrı yazılır. Bu nedenle "Bu bitkinin adını öğrenebilir miyim?" yazarken dikkat edin. Hiç olmazsa burada, öğrendiğiniz bilginin karşılığını böyle ödemiş olursunuz :)

Halit Togay 01-10-2006 09:48

Bu sukulentin adı nedir?

1 Eklenti(ler)
bir sukkulent gördüm ki ağaç kadar büyük olmuş . Fethiye de denize yakın bir tatil köyü bahçesinde. tanıyan var mı? ben elimdeki kitaba baktım bulamadım.
resmi ekleyemedim bir daha deneyeceğim

Eklenti 4096

Euphorbia tirucalli

Halit Togay 01-10-2006 20:03

Bu sukkulenti tanıyor musunuz

1 Eklenti(ler)
Bu da başka bir sukkulent , Cressula arborescense benziyor , ama ben kitaplarda göremedim.

Halit Togay 01-10-2006 20:04

bundan birkaç dal kopardım ..
bonsaici arkadaşların dikkatine ..

BARAN VURAL 03-10-2006 10:38

Evet tanıyorum. kalem agacı filan gibi isimler soyleniyor ama esas ismi Euphorbia tirucalli. Ana vatanı kuzey afrika. sanırım 10 mt ye kadar boylanıyor.

Halit Togay 04-10-2006 20:20

"Oğuz Bey
"Geyik boynuzu olarak bahsettiginiz kaktüs Euphorbia tirucalli."
yazmışsınız.

Baran Bey , Oğuz Bey'in fotografını koyduğu geyik boynuzu benim fotografını çektiğimden epice farklı görünüyor . Benimkinin dalları (**** yaprakları) kalın ve daha güdük , Oğuz Bey'inkiler ince gerçekten geyik boynuzuna benziyor.

Kısa bir ara verdim internette resimlerine baktım . Haklısınız ikisi de aynı bitkinin varyeteleri.
Ya ikinci fotografını çektiğim cressula arborescense benzeyen hakkında ne düşünüyorsunuz?

Oğuz Sağlam 05-10-2006 08:29

Eski bir yeşil dostum olan kalem ağacını (ki gerçek adını dost olduktan yaklaşık onbeş yıl sonra öğrenmek de benim ayıbım olsun) burada da görmek gözlerimi ışılattı. Uygun ve sağlıklı biçimde konulduğu mekana en az bir Salvador Dali tablosu kadar gerçeküstü hava katan bu güzel bitki her konum ve koşulda farklı gövde kalınlığında olabilir sanırım. Aynı bitkinin varyetesi olması ihtimalinin yanında bulunduğu yerin, tabanında uzanan zemin koşullarının, üzerine dalga dalga yağan fotonların farkından dolayı bu fotoğraftaki örneğin benimkilerle aynı ancak daha "gürbüz" bir delikanlı olabileceğini de düşünüyorum.

Saygılarımla,

BARAN VURAL 05-10-2006 11:50

Isık olayı sizinde bildiginiz gibi cok onemli. Golge ve yarı golgedeki bitkiler aydınlık yerdekilere gore biraz daha acık renkli zayıf ve boylu olurlar. Aydınlık yerdeki bitkiler yeterli ısığı alabildikleri icin daha kısa ve saglıklı (gürbüz) olurlar. Bu yuzden iki bitkinin de aynı bitki oldugunu dusunuyorum.

wholusee 16-11-2006 04:17

Herkese selam,
Geçenlerde bu kaktüsü aldım ama ne olduğunu ve gereksinimlerini bulamadım. Beni aydınlatırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler..
http://img153.imageshack.us/img153/9...1978pb6.th.jpg

SAYGILAR

uyar11 18-11-2006 19:00

Cylindropuntia

BARAN VURAL 20-11-2006 09:17

Uzerindeki kendi cicegimi yoksa yapıstırmamı

wholusee 21-11-2006 02:20

Uyar11 teşekkür ederim.
Baran bey sanırım kendi çiçeği değil koparmadım ama.
Saygılar...

uyar11 21-11-2006 02:43

Kisa cevap icin ozur
kaktusunuzuz cicekleri sahte cicek malesef
kaynanadili dedigimiz kaktusun silindir seklinde olan bir turu
Fazla sudan ve soguktan hoslanmayan bol gunesi seven ve bir agac kadar buyuyebilen ve ciceklerinide anca buyudukten sonra verebilen, sanirim ufak kirmizi cicekleri olan bir tur
Izmir icin ideal bir bahce bitkisi de olabilir
saygilarimla

wholusee 24-11-2006 01:36

Çok teşekkürederim,
Ben bi soru daha sorucam gövdedeki sararma normalmi yani bir süre sonra odunlaşma gibi birşeyimi var? Yoksa kötü bir sararma olayımı?
Saygılar...

uyar11 24-11-2006 12:21

Sevgili Burak,
Yakindan goremedigim icin net bir cevap veremiyecegim.
Sanirim su an kaktusunun topragi kuru. Saksisindan cikarip kok sistemini kontrol edebilirsin. Eger koklerde bir curume baslamissa curuyen kisimlari hemen yok etmen gerekiyor. Curukluk ana govdeye kadar ulasmissa bu tur sararmalara sebep oluyor. Boyle bir durum karsisinda yapilacak ilk is saglikli bolgeye ulasana dek curukleri yoketmek ve henuz saglikli olan surgunleri ana govdeden ayirip koklenmeye birakmak. Umarim bu tur islemlere gerek duymazsin.
Saygilarimla,
uyar11

wholusee 05-12-2006 02:37

İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.
Saygılarımla...

bonsade 28-01-2007 09:35

2 Eklenti(ler)
Teşekkür ederim ferdi binici.başka çeşit

ferdi binici 28-01-2007 21:31

allttaki fotoğraf Crassula lycopodioides variegata üstteki de crassula olduğunu düşünüyorum.kesin öğrenince cevap yazarım.epeyi çeşidin var herhalde.yardımcı olamay çalışırım

uyar11 28-01-2007 23:24

1 Eklenti(ler)
Sevgili Ferdi,
Ustteki de Haworthia reinwardtii.
Alttaki Crassula lycopodioides dogru ama variegata oldugunu sanmiyorum zira beyazimsi kenarlarin olmasi gerekiyor alttaki resimdeki gibi

uyar11 28-01-2007 23:31

Sevgili Ferdi,
Uzun zamandir sitenize giremiyorum, hemen hemen her gun denememe ragmen, her defasinda olumsuz. Hata bende mi diye dusunuyorum ama diger hic bir site de boyle bir sorun yasamiyorum. Umarim sorun cozulur.
Gorusmek dilegiyle,

ferdi binici 29-01-2007 09:22

merhaba Uyar Bey
Düzeltme için teşekkürler.Bende kopyala yapıştır yapmıştım.Silecektim unutmuşum.Succulent bilgim kaktüsler kadar değil.Kaktüsler hakkında bilgimde ****** sizin kadar değil.Bu yüzden burada da benim sitemdede sizin giibi üstadlara ihtiyacımız var.
Siteye giriş için inanın hiçbir şikayet gelmiyor.Sağolsun bu siteden de çok arkadaşımız var.Bir sorun var ama anlayamadım.Siteyi güvenilen siteler arasına alın belki virüs programı tehlikeli görüyordur.birde öyle deneyin.Sizide mutlaka bekliyoruz.

bonsade 17-02-2007 12:58

Kırmızı çiçek açsaydı

1 Eklenti(ler)
Nedense sarı açıyor Beğendiğim bir kaktüs.Kırmızı açanları vardır herhalde.

ferdi binici 18-02-2007 09:42

Adı Haworthia fasciata var. Kaktüs değil succulenttir.

Ferda Ülkümen 25-02-2007 21:47

2 Eklenti(ler)
Bu bitki kaktüs mü,sukkulent mi?

uyar11 25-02-2007 23:01

Sevgili Ferda Ulkumen,
Fotolariniz pek net olmamakla birlikte sanirim bitkiniz bir succulent. Turu Haworthia, sanirim reinwardtii.
Nette biraz arastirirsaniz daha genis bilgi edinebilirsiniz.
Saygilar,

doğan 21-04-2007 20:41

Ne tür

1 Eklenti(ler)
bunun adı ne ?

Eklenti 9660

Cylindropuntia subulata

doğan 21-04-2007 20:43

ne tür

1 Eklenti(ler)
bir de bu.

Eklenti 9661

Sempervivum tectorum

uyar11 22-04-2007 00:02

Ustteki Cylindropuntia subulata
alttaki de Sempervivum tectorum

doğan 24-04-2007 12:31

sayın Uyar çok teşekkür ederim. İlginiz ve bilginiz çok mükemmel.

nrş 07-06-2007 10:31

2 Eklenti(ler)
acaba bu bitkinin adı nedir sarı sabır(aloe) olarak tahmin ediyorum ama emin değilim ve eğer bu bitkiden çoğaltmak istesem nasıl yapabilirim?
(Not forumda yeniyim eğer yanlış yere mesaj attıysam özürler... dilerim)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024