agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Börtü Böcek
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen musk
  • 1 Gönderen mylove

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-03-2015, 21:44   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2015
Halı Böceği (Anthrenus verbasci)

Merhaba Arkadaşlar. Yaklaşık 4 yıldır evde Ufak ufak böcek çıkıyor! Zaman zaman Tüllerin, zaman zaman duvar diplerinde gözüküyor. Seyrek olarakta yataktan çıkıyor! Her zaman çıkmıyor, bazen günde 2-3 bazen 15 günde bir görüyoruz! Bu böceği Ziraat mühendisine göstermeme rağmen bunun ne böceği olduğunu anlayamadık Parke Kurdu olabilir diye düşünüyoruz ama emin değiliz.

Sevgili arkadaşlar, sizlerin bilgisine güvenerek konuyu buraya açtım. Yorumlarınız için şimdiden Teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen mylove : 15-03-2015 saat 11:39
mylove Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2015, 23:22   #2
Yeni Üye

Güncel Fotoğraf ve bilgi. Arkadaşlar bu böceğin kanatlarıda var. Dikkatli bakın lütfen.

Düzenleyen mylove : 15-03-2015 saat 11:37
Eski 14-03-2015, 23:26   #3
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Kocaman bir resmin içine küçük ve bulanık böcek resmi koymuşsunuz. Önceki mesajınızdaki resimleri silip, böceği net ve büyük, resim boyutu küçük olacak şekilde yeni resmi foruma yükleyiniz.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2015, 00:25   #4
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mylove Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar. Yaklaşık 4 yıldır evde Ufak ufak böcek çıkıyor! Zaman zaman Tüllerin, zaman zaman duvar diplerinde gözüküyor. Seyrek olarakta yataktan çıkıyor! Her zaman çıkmıyor, bazen günde 2-3 bazen 15 günde bir görüyoruz! Bu böceği Ziraat mühendisine göstermeme rağmen bunun ne böceği olduğunu anlayamadık Parke Kurdu olabilir diye düşünüyoruz ama emin değiliz.

Sevgili arkadaşlar, sizlerin bilgisine güvenerek konuyu buraya açtım. Yorumlarınız için şimdiden Teşekkür ederim.

Yanılmıyorsam linteki böcekle aynısı. resimleriniz pek net değil. Verdiğim linkten sizdekilerle resimleri karşılaştırın.
Adı Anthrenus verbasci
Search - BugGuide.Net

Bu linktede 2733 , 2715 ve 2719 nolu mesajda aynı zararlı ile ilgili bilgi ve resim var.
Pest_Photos_2601_to_2800

Tarifinize uyan bir yaşam tarzı var. Halı böceği olarak geçiyor. (halılarınızı gözden geçirin larvalar orada olabilir) Grup halinde olmuyorlar. Yatak odalarında da çıkabiliyormuş tam dediğiniz gibi..

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2015, 11:51   #5
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Yanılmıyorsam linteki böcekle aynısı. resimleriniz pek net değil. Verdiğim linkten sizdekilerle resimleri karşılaştırın.
Adı Anthrenus verbasci
Search - BugGuide.Net

Bu linktede 2733 , 2715 ve 2719 nolu mesajda aynı zararlı ile ilgili bilgi ve resim var.
Pest_Photos_2601_to_2800

Tarifinize uyan bir yaşam tarzı var. Halı böceği olarak geçiyor. (halılarınızı gözden geçirin larvalar orada olabilir) Grup halinde olmuyorlar. Yatak odalarında da çıkabiliyormuş tam dediğiniz gibi..

Teşekkür ederim. Daha net olan Fotoğrafları forum'a ekledim. Yazdığınıza çok benziyor! parke aralarında'da gözüküyor! Geçenlerde chrysamed isimli bir ilaç alıp kullandık, kullandığımız odalarda son 3 gündür görmedik ama bu ilaç iyi geldi demek değil, çünkü zaman zaman seyrek görünebiliyor! Bugün chrysamed ilaçın 5 litreliğini alıp dip köşe ilaç yaptırayım diyorum

Bu arada bu böcek neden olur ve çaresi nedir bilginiz var mı arkadaşım ?

Eski 15-03-2015, 12:19   #6
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mylove Mesajı Göster
Teşekkür ederim. Daha net olan Fotoğrafları forum'a ekledim. Yazdığınıza çok benziyor! parke aralarında'da gözüküyor! Geçenlerde chrysamed isimli bir ilaç alıp kullandık, kullandığımız odalarda son 3 gündür görmedik ama bu ilaç iyi geldi demek değil, çünkü zaman zaman seyrek görünebiliyor! Bugün chrysamed ilaçın 5 litreliğini alıp dip köşe ilaç yaptırayım diyorum

Bu arada bu böcek neden olur ve çaresi nedir bilginiz var mı arkadaşım ?
Fazla bilgim yok. Google da halı böceği diye aratırsanız geniş bilgi ve bunla ilgili mücadele ve mücedele veren fimalar çıkıyor. Onlara bir göz gezdirin. larvaların erginliğe geçen süresi yaklaşık 250 gün kadar olduğunu okudum. bu da halı yün gibi seylerin arasında bu süreyi geçirdiklerini gösteriyor.

mylove beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2015, 18:22   #7
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Fazla bilgim yok. Google da halı böceği diye aratırsanız geniş bilgi ve bunla ilgili mücadele ve mücedele veren fimalar çıkıyor. Onlara bir göz gezdirin. larvaların erginliğe geçen süresi yaklaşık 250 gün kadar olduğunu okudum. bu da halı yün gibi seylerin arasında bu süreyi geçirdiklerini gösteriyor.

Çok yardımcı oldun. Tekrar teşekkür ederim Arkadaşım..

musk beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024