agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai Yarışmaları > Eski Bonsai Yarışmaları > Bonsai Yarışması 2008
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-06-2008, 23:07   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Haziran 2008'de Ağacın üzerinde ki tüm yaprakları tek tek uç alma yöntemi ile kısaltım. Bugün itibariyle bu uçların hemen hemen hepsinde çatallanmalar tamamlanmıştı. Malesef resim çekemedim.

Aşağıda, aşırı düzeyde uç alma uygulanmış ve önümüzdeki 1-2 yıl ağaç üstünde kalacak telleme uygulanmış hali. Fotoğraflardan tam anlaşılmıyor. Her bir ana daldan çıkan dallar sırasıyla bir öne bir arkaya yönlendirildi. Her bir dala farklı olanlarda kavis verilerek tüm dalların sola bakması sağlandı. Bu uygulamam çıplak gözle bakıldığında her dalın ayrı ayrı görümesi, ağacın boyut kaznaması ve hafif bir rüzgar tarzı almasını sağladı. Ağacın yaşlı olmasından dolayı, dallarda ilk yapraklaraka kadar olan bölüm çok uzun ve boştu. Bu uygulama il dal boyları hem daha kısa hem de daha az çıplak görünmeye başladı.

Bu dallardan çıkan üçüncül ve dördüncül dallardan, gerekli olanlara Boon ardıç telleme tekniği ile farklı yönlere bakmaları sağlandı. Burada kullanılan tellerin bazıları o kadar ince ki resimde seçilmiyor.

Yeni yaprak/dallara ise herhangibir telleme yapmadım. Daha sonra bir son fotoğraf daha çekmeyi planladığ için bu fotoğraflarda hala daha rayfalar görünüyor. Malesef iş seyahatlerim arttığı için son halinin fotoğrafını çekemedim. Daha fotojenik ve bonsai sergileme kurallarına uygun bir fotoğraf çekmeyi de çok istemiştim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 14- son ön.jpg (33.9 KB, 667 views)
Dosya Türü: jpg 15-son sag.jpg (28.9 KB, 629 views)
Dosya Türü: jpg 16-son arka.jpg (37.7 KB, 620 views)
Dosya Türü: jpg 17-son sol.jpg (30.4 KB, 614 views)
Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2008, 23:25   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Bundan sonraki planlar.

Ekim 2008- Bırakılan güdüklerin tamamı jin yapılacak. Altta kısa ve kalın bırakılan güdük toprağa kadar sıyrılarak shari yapılacak.

İlkbahar 2009- yeni sürgünler düzenlenecek.

Ekim 2009- Sağ taraftaki tek kalın dalın altı, uç bölümündeki dalların tamamı da dahil olacak şekilde Jin yapılacak.

İlkbahar 2010. Ortada kıvrım verilen dallın formu sabillenmiş olmalı. Teller sökülerek dalın en üst bölümündeki çatal gibi jin yapılacak. Dalın gövdesi kendi çevresinde döndüğü için aşağı kadar devam ettirilen jin spiral olarak görünecek. Bu dalın tamamının jin yapılması Kasım 2010 kadar devam edecek. Ağaç 2012 ilkbaharına kadar tekrar tellenecek.

İlkbahar 2012- kasım ayına kadar son kalan ana dalda yavaş yavaş jin yapılacak.

Sonbahar 2013- Gövde üzerinde fazla kalmış tüm kabuk bölümleri kaldırılarak çok az canlı bölüm bırakılarak tamamı shariye çevrilecek.

NOT: Türkiye için ideal ardıç oyma zamanı ekim- kasım ayları. Benim genelde ilkbahar-Ekim aylarında yapmamın nedeni uygulayacağım tekniğin farklı olaması. Her hafta sadece 1 cm'lik bölümlerin soyulması ile yapılacak. Böylece ağaç yavaş yavaş kururken, canlı bırakılan bölümlerde canlılık daha da artacak. Sonuç olarak gövde ve her dalda sadece ip gibi bir canlı hat kalmış olmasına rağmen ağacın gür ve canlı yaprakları olacak.

Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2008, 01:40   #33
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2007
Galeri: 2
Acemi/tasdelenmurat/mazı

Arkadaşlar öncelikle ağac adayım halen halihazırda hazır olmayıp, halen tellidir ve eylül ayında budamaya girecektir. Ağaca uyguladığım işlemler biraz ağır olduğu/kaçtığı için ( sonradan anlaşıldı ) kök yapısı ve yaprakları yeni yeni kendine geldi. Şu an ağacımdan biraz uzaktayım. Flash bellekteki resimlerle yarışmaya katılam dedim. Başvuran sayısı biraz az olmuş galiba. Tüm cesaretimi toplayıp yarım bir adayla başvurmaya karar verdim.

Ağaç : Mazı

Tarz : Kıvrımlı-rüzgar yemiş ( Still olarak biraz kuralsız oldu. Hem kıvrım yedi hem rüzgar yedi. Standart kurallar biraz hoşuma gitmiyorda )

Uygulanan işlemler :
1- Öncelikle fidenin gövdesi çok inceydi ve ilk dal başlangıcının basladığı yer çok yüksekti. Gövde kalınlaştırma uygulamalarından biri olan toprak seviyesini aşağıya çekme uygulaması yapmaya karar verdim. Bu uygulama yüksek olan ilk dal seviyesini dahada yukarıya çıkardı. Bu yüzden ağaca nasıl bir şekil vereyim derken eğip bükmeye basladım. Kıvırma-helezonik yapı ( geniş twister ) fikri o zaman ortaya çıktı. Şu an ağacın gövdesi kalınlaşmaya basladı.
2- Ağacın tepe noktası kesildi. Toplam boyuta olan oranı 1/3.
3- Kök budaması yapıldı.
4- Geçici küçük saksına yerleştirildi. Bu işlemi 2 kişi yaptık. Beğendiğim şekilde tutan bir tutucu, ve ben telleyici.
5. orta seviyedeki 2 dal yere 45 derece açı yapılacak şekilde tamamen aşağıya doğru eğildi. Diğer dallar yere paralel olarak bırakıldı.

Resimlerin üstüne tıklanınca yeni bir pencerede büyük olarak açılacaktır.

Arka fon, saksı hazırlığı ve ağacın telli olmasından dolayı bayağı bir puan kırılacak, sondan birinci olacağım.

[img=http://img197.imagevenue.com/loc371/th_70028_DSC00089_122_371lo.JPG]

tasdelenmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2008, 18:16   #35
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bonsai Yarışması 2088/yaz

Yaz yarışmasının çalışmalarını bir başlıkta topladım.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024