agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Bilgi Oyunları (Bitki Tanıma Testleri / Bu Nedir? / Bulmaca / Kelime Oyunu)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-10-2008, 11:04   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
"Bitki Tanıma Testleri" kuralları

Bitki Tanıma Testleri Kuralları
  1. Anketler, fotoğraflı ya da fotoğrafsız olarak hazırlanabilir.
  2. Fotoğraflara, bitki adı verilmemelidir, sadece rakamlardan oluşması iyi olur.
  3. Olası cevaplar, anket seçenekleri olarak yazılmalıdır. En çok 15 seçenek ekleyebilirsiniz.
  4. Doğru cevaba yakın olan seçenekler de eklenmelidir ki, tümü yanlış olduğu çok belli seçenekler arasından, doğru olan hemen bulunmasın.
  5. Anket alanında yazışmalar da yapılabilir ama daha sonra kendini sınayacak arkadaşları düşünerek, buraya asla cevaplar yazılmamalıdır.
  6. Konu adları Test - "rakam" biçiminde doldurulmalıdır. Son eklenen testin numarasını kontrol edip, ondan bir sonraki rakamı yazmalısınız.
  7. Sonucu kontrol etmek isteyenler için, Test Cevapları bölümünde, anketin konu adıyla aynı olan ve yanına (cevap) kelimesini eklediğiniz bir konu açmalısınız. Bunu yapmayı geciktirmeyiniz. "Bitki Tanıma Testleri" herkesin kendi kendini denediği testlerdir. Örnek: Test - 1 (cevap)
Anketli sayfa nasıl hazırlanır? başlığından gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz.

Bu kuralı daha büyük yazmak gerek sanırım

Sorunun cevabını konunun altına yazı ile yazmayın.

Unutmayın, bu testler herkesin kendini denemesi için hazırlanmaktadır.

Cevabınız yazılı olursa, ister istemez görecek ve onlardan etkilenecektir.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2008, 11:04   #2
agaclar.net

malina's Avatar

"Bitki Tanıma Testleri" hakkında

Alıntı:
Guler:
Ne düşündüm biliyor musunuz? Derim ki; her sabah bir arkadaşımız kahvemize bir çiçek resmi yüklesin ve ÇOK KISA bilgi versin.

Nurbahar
Ben varım. Hem kahvehanede dersimizi de çalışmış oluruz.

Fatos_Karag
çok güzel bir fikir. Hem benim gibi acemiler de diğer bölümlerde sayfa sayfa gezmeye çalışmaktansa çiçeklerin, hem resimleri hemde genel özellikleri hakkında bir fikir sahibi olabiliriz.

malina
Bu işi yapmak için kahve uygun değil. Başka bir şey düşünüyorum.
Kahvedeki yazışmalar böyleydi...

Ne zamandır forumda böyle bir bölüm açmayı düşünüyordum. Yaptığım araştırmalardan bulduğum bir yazı:

Alıntı:
Tıp Öğrencileri Bitkileri Ne Kadar Tanıyor?
Tıp Fakültesi Birinci ve Altıncı Sınıf Öğrencileri Arasında Bitkilerin ve Sağlıktaki Kullanım Alanlarının Bilinme Durumu

Özet

Arka plan: Alternatif ve destekleyici tedavilere olan ilgi giderek artmaktadır. Türkiye’de hastaların alternatif kaynakları kullanma durumu %30-70 arasında değişmektedir. Halk arasındaki bu ilgiye rağmen sağlık çalışanlarının bitkiler ve bitkisel tedavilerle ilgili bilgileri yetersizdir.

Amaç: Bu araştırmada tıp fakültesi birinci ve altıncı sınıf öğrencilerinin bitkileri tanıma ve işlevlerini bilme durumlarının incelenmesi ve öğrenim yılı ve cinsiyet açısından bir farkın olup olmadığının araştırılması amaçlandı.

Yöntem: Öğrencilere araştırmacıların belirledikleri 10 adet bitki resmi (meyan, meşe, ıhlamur, kekik, papatya, anason, ebegümeci, nane, kuşburnu ve adaçayı) gösterildi. Öğrencilerden gördükleri bitkiyi tanıma, adını duymuş olma ve işlevini bilmeyle ilgili durumlarını bir anket üzerinde işaretlemeleri istendi. Araştırmaya birinci sınıftan 115, altıncı sınıftan ise 67 öğrenci katıldı. Katılımcıların Toplam Duyma (TD), Toplam Tanıma (TT) ve Toplam İşlevini Bilme (TİB) puanları hesaplandı, cinsiyet ve öğrenim yılı açısından karşılaştırıldı.

Bulgular: Papatya, anason, nane, kuşburnu, adaçayı ve anason, adları en çok duyulan bitkilerdi. Birinci sınıflar meyan ve ebegümecini tanımakta çok zorlanırken altıncı sınıfların bütün bitkileri %60’ın üzerinde tanıdıkları görüldü. İşlevi en iyi bilinen bitkiler ıhlamur, nane ve kuşburnu, işlevi en az bilinenler ise meşe ve ebegümeci idi.

TT ve TD puanları açısından sınıflar arasında istatistiksel bir fark varken TİB açısından bir fark saptanmadı (p sırasıyla 0,007; <0,001 ve 0,103). Kızların puanlarının genelde erkeklere oranla daha fazla olduğu görüldü.

Sonuç: Tıp öğrencileri bitkileri yeterince tanımamaktadır. Altıncı sınıftaki öğrencilerin bitkilerin kullanım alanları konusundaki bilgi düzeylerinin düşük olması mezuniyet sonrasında kendilerine başvuranlara danışmanlık vermede zorlanacaklarını düşündürmektedir. Tıp eğitimi müfredatına bitkilerin olası yarar ve risklerine ve bölgesel güncel halk uygulamalarına yönelik programlar konmalıdır.

Yazının tamamı (pdf)

Eski 24-10-2008, 11:17   #3
agaclar.net

malina's Avatar

Bu kadar zamandır forumda yazışıyoruz. Bitkileri tanıma konusunda yardımcı bir oyunumuz var.
Bilin bakalım bu ne? (üyeler arası oyun)

Biraz daha genişletsek, anketler yapılsa, bilgilerimizi sınasak, Ne kadar bildiğimizi sergilesek, bu arada bilmediklerimizi öğrensek.

Konuyu açıklamak için, içeriği uygun olmasa da, eski bir anketi örnek olarak kullanalım...
(Bu araya bile hangi konuyu sıkıştırdı, diyenlere teessüf ederim )

Nokta ve virgülden sonra boşluk bırakılır.

Alıntı:
Noktadan sonra boşluk bırakılır mı?
  • Evet, noktadan sonra boşluk bırakılır.
  • Hayır, noktadan sonra boşluk bırakılmaz.
  • Bilmiyorum...
Burada fotoğrafını eklediğiniz bitki için, isimler yazıyor olabilir. Size göre doğru olanı işaretlersiniz. Ankete katıldıktan sonra cevaplara bakarsınız.

Anket Sonuçlarını Göster

Tabii kimisi önceden bakar

Eski 24-10-2008, 11:49   #4
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın Malina, teklifiniz güzel.
Arkadaşlar arası oyun-Bilin bakalım bu ne?- başlığına birkaç sefer baktım. Ama verilen detay, daha doğrusu alınan kesit o kadar belirsiz ki, bulmak için müneccim olmak lazım diyerek, o bölüme girmemeye başladım.
Sanırım bu bölümde, bitkiyi tam olarak görebileceğiz değil mi?

Arkadaşlarla toplantımız vardı, son anda yazdığım mesajı, hiç okumadan apar topar gönderdim. Ne kadar da çok hata yapmışım, hemen düzelttim, özür dilerim.

Düzenleyen Güler : 24-10-2008 saat 19:12 Neden: eksik harf
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2008, 15:28   #5
agaclar.net

malina's Avatar

Evet burada bitkinin yakın plan bir ayrıntısı değil, tanınacak biçimde bir görüntüsü yer almalı ki, az bilenler de katılsın.

Ama maşallah bir ayrıntıdan bile tanıyan üyelerimiz var

Eski 24-10-2008, 15:30   #6
agaclar.net

malina's Avatar

Deneme yapacak, ilk anketi hazırlayacak kimse yok mu?
Bana hiç bakmayın

Burayı kullanmak istersiniz diye hazırladım...

Eski 24-10-2008, 17:06   #7
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Bir deneme hazırladım, buna benzer mi olacak? Sayfa düzenini bir türlü istediğim gibi ayarlayamadım, şıkları hizalayamadım.

http://www.biology-blog.com/images/b...tulipifera.jpg

Lâle Ağacı (Liriodendron tulipifera)

Orijin ....................: a)Asya b) Amerika c)Güney Avrupa d)Bilmiyorum
Yaprak durumu........: a)Herdem yeşil b) Yaprak döken c)Bazen döker d) Bilmiyorum
Güneş isteği...........: a) Tam güneş b) Yarı gölge c)Gölge d) Bilmiyorum
Üretilme ................: a) Sadece tohum b) Sadece çelik c)Her ikisi d) Bilmiyorum
Çiçeklenme başlangıcı: a)5-7 yaş b) 10-12 yaş c)2 yaş d) Bilmiyorum
Peyzajda kullanımı.....: a)Park ve geniş alanlar b) Oturma yerlerine yakın c)Duvar dipleri d) Bilmiyorum

Eklenen Resimler

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2008, 17:10   #8
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Ya da böyle:

http://www.resimler.tv/data/media/244/Safran.jpg

Bu nedir?

a- Safran

b- Çiğdem

c- Nergis

d_Bilmiyorum

Eski 24-10-2008, 19:14   #9
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Hangi şık tercih edildi?

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2008, 19:27   #10
agaclar.net

malina's Avatar

Nurbahar öyle değil, bir örnek hazırladım:

Test - 1

Eski 24-10-2008, 19:42   #11
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Yeni soruları bu sayfaya mı yazacağız?

Eski 24-10-2008, 20:07   #12
agaclar.net

malina's Avatar

Nasıl anket açılır konusunu anlatan bir sayfa hazırlıyorum. Öylesi daha kolay olacak...

Eski 24-10-2008, 20:21   #13
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 52
Öğretici ve eğlenceli olacak gibi görünüyor. Elinize sağlık. Deneme katılımı için, 'anket nasıl açılır sayfası'nı merakla bekliyorum.

Kudret Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2008, 14:29   #14
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Test hazırlayan arkadaşların, resmin adını değiştirmesi gerekecek. Çoğu resimde bitki adı yazılı.

Eski 25-10-2008, 18:50   #15
Ağaç Dostu

cybel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2008
Galeri: 34
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nurbahar Mesajı Göster
Test hazırlayan arkadaşların, resmin adını değiştirmesi gerekecek. Çoğu resimde bitki adı yazılı.
Çok haklısınız. Resimlerin isimlerine dikkat etmek gerekecek. Bence yüklenecek resimlere isim olarak rakam seçmek en iyi yol olabilir. 4562.jpg gibi isimler koymalıyız.

cybel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2009, 16:23   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Testlerin doğru cevaplarını nasıl öğreneceğiz, onu bulamadım. Nerdeler ?

daydreamer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2010, 14:58   #17
Yeni Üye

sakkose's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Herkese merhaba,

Ağaçlar.net'i uzun zamandır takip ediyorum, genelde gördüğüm çiçeklerin adını merak edip bitki veri tabanına giriyordum. İlk defa forum sayfalarını inceledim. Bitki tanıma testlerini gördüm ve çok hoşuma gitti. Özellikle yeni üyeler için heveslendirici, aslında yeni testler de eklense çok güzel olur Ben daha kendim ayırt edemediğim için ben test gönderemeyeceğim ama gönderecek olan (ve tabii ki göndermiş olan) arkadaşların ellerine sağlık.

sakkose Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024