agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Balıklar
(https)

Beğeni Düzeni22Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-02-2011, 09:45   #1
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Lepistes Balıkları ve Gelişim Süreçleri

Merhaba arkadaşlar! Ben düşündümde, yeni doğum yapan Lepistes yavrularımın gelişimlerini hep beraber gözlemleyelim.
16.02.211 Tarihinde doğdular. Şuan tam bir haftalıklar.Keşke doğum anınında görüntülerini alabilseydim. Ama ilk kez karşılaştığım için çok heyecan yapmışım aklıma bile gelmedi görüntü almak. Sadece 5yavru alabildim. Anne Lepistes doğumuna gece devam etmiş fakat sabahın erken saatinde bakamadığım için yemişler yavruları.
Pirinç tanesi bile bu yavrulardan büyük.
Name:  DSC00191.JPG
Views: 18795
Size:  61.0 KB
Name:  DSC00189.JPG
Views: 14438
Size:  61.1 KB
Name:  DSC00187.JPG
Views: 14370
Size:  61.2 KB

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2011, 12:03   #2
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Çok şirinler bende yeni akvaryum kurmaya başladım. Bir iki hafta içerisinde hazırlayıp balıkları alırım. Gelişmelerini merakla bekliyoruz

Sevgiler

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 13:54   #3
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Haftada bir resimlerini ekleyeceğim. Ne kadar büyümüşler göreceğiz. Mesela ben çok merak ediyorum şimdiden; kaç tanesi dişi, kaç tanesi erkek, ne zaman renklenecekler... Hep birlikte göreceğiz inşallah. Bir tane daha doğum yapacak annemiz var. Bakalım onda yavru alımında başarılı olacak mıyım?

Eski 24-02-2011, 14:57   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
O doğum yapacak olanı yuvalığa aldın mı abla ? Sonra onlarıda kaybetmeyelim.

furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 19:46   #5
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Yavruluğun balıkları sitrese soktuğunu duymuştum. Bu yüzden almayacağım. Akvaryumun dibine biraz daha gizlenebilecekleri süsler almayı düşünüyorum. Birde sık sık takipteyim.

Eski 25-02-2011, 22:40   #6
Ağaç Dostu

kaktüssevdası's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2011
ayşe hanım akvaryum suyunuzun derecesi nedir acaba???

kaktüssevdası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2011, 11:24   #7
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2011
Galeri: 63
Sayın Ayşe Yıldız, lepistes yavrularınız hayırlı olsun. Gün içersinde, sık sık ama az miktarda yem verdiğiniz taktirde yavrular sağlıklı ve hızlı bir şekilde büyüyeceklerdir.

Yeni doğacak yavrular için de size şöyle bir öneride bulunabilirim; java moss denilen bitkiden akvaryumun tabanına öbekler halinde yerleştirdiğiniz taktirde, yeni doğacak yavruların çoğu buralarda saklanıp yenmekten korunacaklardır. Bu bitki aynı zamanda, onlara besin olacak mikro organizmaları da barındıracağından, beslenmelerine de yararlı olacaktır.

nikon_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2011, 13:40   #8
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nikon_ Mesajı Göster
Sayın Ayşe Yıldız, lepistes yavrularınız hayırlı olsun. Gün içersinde, sık sık ama az miktarda yem verdiğiniz taktirde yavrular sağlıklı ve hızlı bir şekilde büyüyeceklerdir.

Yeni doğacak yavrular için de size şöyle bir öneride bulunabilirim; java moss denilen bitkiden akvaryumun tabanına öbekler halinde yerleştirdiğiniz taktirde, yeni doğacak yavruların çoğu buralarda saklanıp yenmekten korunacaklardır. Bu bitki aynı zamanda, onlara besin olacak mikro organizmaları da barındıracağından, beslenmelerine de yararlı olacaktır.
Sayın nikon, verdiğiniz bilgiden dolayı çok teşekkür ederim. Burda akvaryumcuda bitki bulamadım. Bir tane ismini bilemediğim pırasaya benzeyen türden varmış bir kök istedim. Onun dışında akvaryumumun içinde renkli taşlar ve iki tane süs dışında pek birşey yok.
Sanırım yavruluk alacak gibi duruyorum. Balığı stresede soksa yavruların ölmemesi gerekli.

Eski 26-02-2011, 14:54   #9
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2011
Galeri: 63
Yavruluğa erken konulan hamile canlı doğuran dişileri, stres yapıp erken doğum yapabilmekte, hatta ölümler olmaktadır. Gelişimini tamamlamadan erken doğan yavrular ise, ya ölü doğmakta ya da kısa bir süre sonra ölmekteler. O nedenle, doğumun doğal yollardan olmasına çalışmak hem anne, hem de yavrular için daha sağlıklı olacaktır. Bu nedenle size java moss gibi bitkiler öneririm. Çeşitli sitelerden ya da akvaryum hobisi ile ilgili forumlardaki ilanlar kısmından kargo yolu ile temin edebilirsiniz. Dilerseniz bu konuda birkaç link yollayabilirim size.

nikon_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2011, 09:29   #10
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ayşe Yıldız Mesajı Göster
Yavruluğun balıkları sitrese soktuğunu duymuştum. Bu yüzden almayacağım. Akvaryumun dibine biraz daha gizlenebilecekleri süsler almayı düşünüyorum. Birde sık sık takipteyim.
Sevgili Ayşe Yıldız, ben kendi yavruluğumu kendim yapmıştım : Bunun için bir tane küçük boy akvaryum alıp ancak içine sığacak büyüklükte 4 adet cam kestirmiştim. Bu camlardan küçük olan ve akvaryumun yan yüzlerine karşı gelen ikisi ayak oldu ,diğer ikisi de huni gibi altında açıklık kalacak şekilde bu camlara silikonla iyice yapıştırılıp küçük doğum akvaryumunun içine yerleştirildi, akvaryuma ayrıca ısıtıcı ve filtre de yerleştirmiş ve hamile lepistedin bulunduğu akvaryum suyuyla doldurmuştum.Daha sonra bu kocaman yavruluğa aldığım lepistes akvaryumda olduğu gibi rahatça dolaşabildiği için stes daha az oluyordu. Doğumdan sonra anneyi eski akvaryuma geri atıyor,yavruluğu dışarı alıp yavruları da yenmeyecek boya gelene kadar bu akvaryumda büyütüyordum. Denenebilir
Selamlar,kolay gelsin..

ilksenozturk beğendi.

Düzenleyen Eser İlhan : 08-03-2011 saat 10:55 Neden: yazım hatası
Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2011, 09:37   #11
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Ben küçük akvaryumuma yavru lepistesleri koymuştum. Şimdi bana iş düşecek sanırım bende farklı şekillerde birşeyler yapmayı düşünüyordum ama tasarlayamıyordum. Teşekkür ederim, birşeyler yapmaya çalışacağım.

Eski 08-03-2011, 10:42   #12
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Balıklarım büyümeye devam ediyorlar. İki tanesi diğerlerinden daha gelişkin görünüyor. 21 günlük oldular.

Anne Lepistes bu aralar karnını kumlara sürtüyor ve çok hareketli. Yeniden doğum yapacağını zannetmiyorum çünkü karnı çok fazla şiş değil. Yeniden doğum yapması için 9-10 gün geçmesi gerekir diye biliyorum. Bu durumunun başka açıklaması olabilir mi?
Name:  DSC00024.JPG
Views: 14208
Size:  59.7 KB
Name:  DSC00049.JPG
Views: 13796
Size:  58.5 KB
Name:  DSC00053.JPG
Views: 14146
Size:  60.7 KB

Eski 08-03-2011, 10:56   #13
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Parazit olabilir. Akvaryum suyunu arada ilaçlıyor musunuz?

Bilge Kerem beğendi.
Eski 08-03-2011, 11:01   #14
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Evet ilaç kullanıyorum. Ama ne sıklıkla yapacağımı pekte bilemiyorum. Mikofish adında sarı bir ilacım var. Bunu Japon balıklarım hastalandığında 2günde bir uyguluyordum. Şimdi haftada bir veriyorum. Birde mavi ilacımız var. Buna rağmen bir lepistesimin ağzında hastalık oldu onu ayırdım. Ağzını kapatamıyordu.
Onu yeni almıştım. Bu kadar çabuk ölmesi çok üzücü oluyor. Çokta beğenmiştim. Rengarenk bir balıktı.

Bilge Kerem beğendi.

Düzenleyen Ayşe Yıldız : 08-03-2011 saat 11:36
Eski 08-03-2011, 12:25   #15
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Akvaryumla uğraşmayı bırakalı çok oldu şu sıra piyasada olan ilaçların isimlerini bilmiyorum. Fakat isminde "Miko" kelimesinin geçiyor olmasından mantari hastalıklara karşı bir ilaç olması gerektiğini düşünüyorum. Ama mavi ilaç dediğinizin etken maddesi metilen mavisidir ve dezenfektan olarak da kullanılabilir. Hatta ben balıklara canlı yem (kurtçuk) vermeden önce bir süre bu ilacın seyreltik çözeltisinde bırakır, duru suyla yıkar ondan sonra akvaryum balıklarıma yedirirdim. Balıklara kurtcuk veriyorsanız onların da temizliğine çok dikkat edin. Hastalık taşıyabiliyorlar.
Su ısısındaki oynamaların da tetiklemesiyle beyaz benek çok olur o zaman da balıklar karınlarını kuma sürterek kaşınırlar. Dikkatle bakın bakalım balıklarınızın üzerinde kuyruk ve yüzgeçlerinde beyaz benekcikler var mı?
Akvaryum suyunuzu mavi ilaçla ilaçlayabilirsiniz bence.
Bir de akvaryum suyunuzu nasıl değiştiriyorsunuz bilmiyorum ama bir seferde 1/3 den fazla su almayın.
Yeni gelen balıkları doğrudan akvaryuma atmak da iyi bir yol değil. Onları bir süre ayrı bir akvaryumda karantinada tutmak ve gözlemek sonra asıl yerlerine geçirmek suretiyle bulaşmaların önü kesilebilir.
Kolay gelsin )

Eski 08-03-2011, 22:40   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2009
Ağızda bulunan hastalık muhtemelen mantar dır ve mikofish çözümüdür ancak mikofish kullanıyorsanız talimatlarına uymanız lazım bir süre filitreyi kapatma sonrasında ciddi su değişimi vs vs talimatları üzerinde yazması lazım. Metilen mavisini ise balıklarınızda beyaz benek hastalığı olursa kullanmanız gerekli bir zararı yok ama arada dökemnin de bir faydası yoktur. Kuma sürtünme suyun kalitesinin bozulduğu nitratın arttığının göstergesidir ki su değişimlerini aksattığınızı gösterir. Biraz düzenli su değişimi yaparsanız düzelecektir.

tarik1907 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2011, 08:11   #17
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarik1907 Mesajı Göster
. Metilen mavisini ise balıklarınızda beyaz benek hastalığı olursa kullanmanız gerekli bir zararı yok ama arada dökemnin de bir faydası yoktur.
Sayın tarık, mesleğim dolasısıyla ilaçlara yakınım. Metilen mavisi mikrop öldürücü (antiseptik) bir maddedir. Insanlarda da geçmiş yıllarda kaşeler ve drajeler halinde idrar yolları antiseptiği olarak kullanılmıştır (fakat yeni ilaçların kullanıma girmesiyle artık bu kullanımı hemen hemen yoktur) akvaryumculukla uğraştığım yıllarda akvaryum suyunu mikroplardan arındırmak adına genel antiseptik olarak zaman zaman kullandım.Yararı olduğunu da düşünüyorum. Ama tabii ki en önemli hijyen sizin de dediğiniz gibi su kondisyonunu iyi tutmak,su değişimine,ısıya ve filtrasyona önem vermek yani sorunun oluşmasına izin vermemek...

Eski 09-03-2011, 08:35   #18
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Çok teşekkür ederim cevaplarınız için. Kullandığım su dağın dibinden çıkan sudur. Burda çeşmelerden kullandığımız suyu içemiyoruz, yakın bir köyden getiriyoruz. Aynı suyuda balıklarım için kullanıyorum. Hazır su mu kullanmalıyım acaba?

Eski 09-03-2011, 12:11   #19
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Suyun klorlu olmaması önemli. Suyunuz klorlanıyorsa birkaç gün ağzı açık kaplarda bekleterek klorun uçmasını sağlamalısınız. İçtiğiniz su sert değilse bir sorun oluşturacağını sanmam. Ben musluk suyunu bekletip birkaç kat yapılmış ince tülbentten süzerek akvaryuma dolduruyordum. Sudan dolayı bir sorun yaşamadım.
İşi daha bilimsel yapmak isterseniz suyun pHsını ölçüp balığın sevdiği belli bir aralığa (Lepistesler için 8-8.5) ayarlamak da yapılabilir tabii ama bunun çok gerekli olmayacağı görüşündeyim. Eğer içtiğiniz su çok sert değilse bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.

Eski 09-03-2011, 13:38   #20
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2008
lepistesler için açıklama

lepistes balıkları sağlıklı ve akvaryum sıcaklığı 25-26 C de sabitse 26-28 günde bir doğururlar. canlı yem vermeyi ihmal etmemelisiniz. bol bitkili akvaryumu severler bitki yetiştiremiyorsanız. bir bulaşık lifini akvaryuma agırlık yardımı ile (mümkünse salınım yapmayan taş ) ilave dein ama karışık akvaryumlarda yavru gelişimi yavaş olur. yaklaşık 6 ay gibi bir zamanda erişkin hale gelirler.

omer.tuncer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2011, 20:50   #21
Ağaç Dostu

Erdal Hoca's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eser İlhan Mesajı Göster
Sayın tarık, mesleğim dolasısıyla ilaçlara yakınım. Metilen mavisi mikrop öldürücü (antiseptik) bir maddedir. Insanlarda da geçmiş yıllarda kaşeler ve drajeler halinde idrar yolları antiseptiği olarak kullanılmıştır (fakat yeni ilaçların kullanıma girmesiyle artık bu kullanımı hemen hemen yoktur) akvaryumculukla uğraştığım yıllarda akvaryum suyunu mikroplardan arındırmak adına genel antiseptik olarak zaman zaman kullandım.Yararı olduğunu da düşünüyorum. Ama tabii ki en önemli hijyen sizin de dediğiniz gibi su kondisyonunu iyi tutmak,su değişimine,ısıya ve filtrasyona önem vermek yani sorunun oluşmasına izin vermemek...

Akvaryumlarda en yaygın yapılan yanlışlardan biri de düzenli olarak ya da arada sırada aklımıza geldikçe çeşitli ilaçlar kullanmaktır. Bu kesinlikle yapılmamalı.

Oturmuş bir akvaryum suyunda balık dışkıları ve yem artıklarından ortaya çıkan amonyak, yararlı bakteriler tarafından önce nitrite sonra da nitrata dönüştürülür Biz akvaryumda ilaç kullandıkça yararlı bakterileri de öldürür balıkları da tehlikeye atmış oluruz.

Peki ne yapılmalı?
Yapılması gereken haftada bir düzenli olarak %10-15 gibi bir oranda akvaryumdan su çekip aynı orandaki dinlenmiş ve akvaryumdakiyle aynı ısıya getirilmiş suyu akvaryuma eklemektir.

Saygılar,

Erdal Hoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2011, 11:38   #22
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Ben anlayamıyorum. Akvaryuma Lepistes balığı koyduğumdan beri bu resimdeki üçüncü erkek. İlk koyduğum sadece 2 ay yaşadı ama diğer ikisi akvaryuma koyduktan sonra bir iki gün yaşayabildi. Diğer iki dişi anında kuyruklarını parçalıyorlar.
Name:  DSC00100.JPG
Views: 21184
Size:  57.3 KB
Dün almıştım. Dişiler erkeksiz kalmasın diye. Alıştıra alıştıra koydum. Önce poşetle akvaryum içinde durdurdum. Akşam poşetten saldım. Ama sabah baktımki ne kuyruk var ne yüzgeç. Rengi bile değişmiş. Şu an can çekişiyor sanırım. Yaşama şansı yok gibi. Neyi yanlış yapıyorum acaba?
İnat ettim bu balıkların dilini çözmek için ama olmuyor yinede. Burda akvaryumcuya sorsamda net cevap alamıyorum. O satış derdinde. Şundan alabilirsin bundan alabilirsin. Onun için sorun değil.

BrunoL ve Bilge Kerem beğendi.
Eski 14-04-2011, 14:05   #23
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Yavru Lepisteslerimi resimledim bakalım ne kadar farketmişler. Hafiften renklenmeye başladılar gibi geliyor bana. Yeni doğanlarda oldu cumartesi günü doğdular henüz.

Ama doğum yaparken anne balık öldü. Bir gün bir tane doğdu. Birkaç gün sonrada 5 tane doğurdu. Onun akabinde bir sıvı aktı hep karnından ve iki gün sonrada öldü. Eğer ölmeseydi 30 dan fazla yavrulayacağından emindim. Karnı çok büyüktü. Ama benim hatam sanırım sağlıklı balık seçimi yapamıyorum.
5o litrelik bir akvaryumun içinden nerdeyse 50 tane balık arasından üstelik çok hızlı hareket eden balıkların arasından seçim yapamıyorum. Kuyruklarında kopma olanları seçmesemde sanırım o kadar balığın arasından seçtiğimi yakalamak için balıkçı yaralıyor balıkları. Eve gelincede iki üç gün sonra ölüyorlar.
En sondaki resim, yeni doğanlar. Aralarındaki fark çok büyük. Minicik görünen ilk yavrular onların yanında baya büyümüş olduklarını belli ettiler.
Name:  DSC00157.JPG
Views: 13860
Size:  60.4 KB
Name:  DSC00167.JPG
Views: 13626
Size:  61.1 KB
Name:  DSC00169.JPG
Views: 13224
Size:  62.5 KB
Name:  DSC00172.JPG
Views: 14307
Size:  62.0 KB

Bu baloncukların ne olduğunuda belirteyim. Yavruları ve diğer iki balığı akvaryuma almak istedim. Isıtıcıdan ve diğer balıkların ölümünden sonra akvaryum boş kaldı. Kola şişelerini temizleyip deldim bazı yerlerini ve balıkları içine koydum. Böyle yapmamın bir sakıncası var mı acaba?

BrunoL ve Bilge Kerem beğendi.
Eski 14-04-2011, 17:29   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
Kayıp balık Nemo balıklarını eklemiş Bunlar artık balık şeklini almışlar abla.

furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2011, 08:36   #25
Ağaç Dostu

cello's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2006
Yavruluk ya da bu tarz ortamlarda yavruların büyümesi gecikir. Yavrulara canlı artemia ya da su piresi verilmesi büyümeyi hızlandırır. 1,5 aydan itibaren rahaylıkla erkek ve dişi yavrular belli olur. Eğer üretmek gibi bir amaç varsa dişi ile erkekler birbirinden ayrılmalıdır. Ayrılmadığı taktirde dişiler küçük boyda çiftleşecek ve hem boyları ufak kalacak, hem az yavru verecek, hem de kısa zamanda vücut formaları bozulacaktır. (kamburlaşma gibi) Erkekler için böyle bir sorun yoktur, gonopodiumu oluşan ve renklenen erkek çiftleşebilir.

cello Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2011, 15:52   #26
Yeni Üye

evren_17's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2011
lepistes balıklarının dişimi yoksa erkekmi olduğunu nasıl anlıyoruz

evren_17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2011, 18:58   #27
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi evren_17 Mesajı Göster
lepistes balıklarının dişimi yoksa erkekmi olduğunu nasıl anlıyoruz
Erkek Lepistesin kuyruğu daha uzundur. Dişinin kuyruğu ise kısadır. Erkek Her zaman daha süslü ve renklidir. Balıklar da bence dişi erkek ayrımı en kolay balıklardır.
Name:  guppycustomju6.jpg
Views: 39081
Size:  46.5 KB

hira ve Bilge Kerem beğendi.
mandalinleerik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2011, 23:32   #28
Yeni Üye

evren_17's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2011
Red face

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mandalinleerik Mesajı Göster
Erkek Lepistesin kuyruğu daha uzundur. Dişinin kuyruğu ise kısadır. Erkek Her zaman daha süslü ve renklidir. Balıklar da bence dişi erkek ayrımı en kolay balıklardır.
Eklenti 240519
Teşekkür edirim

evren_17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2011, 12:33   #29
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-05-2011
Erkek dişi seçimi açıklamasına ek olarak;

Fotoğrafta görülen balığın alt bölgesinde vücuduna paralel olarak giden erkeklik organı yani gonopodu.. balığın erkek olduğunu gösterir
Yine balığın altında bulunan işaretli alanın içindeki üçgen kısım ise dişi olduğunu gösterir.

Buna göre soldan sağa
1. sıradaki balıklar dişi.. (sağ üst arka planda kalan erkek)
2. sıradaki balıklar erkek..
3. sırada bulunan balıklarda ise sol altta bulunan dişi.. yanındaki balıklar ise erkektir.

Bütün balık türlerinde ayrım bu şekilde yapılamasa da; bu ayrım tüm canlı doğuranlar için geçerlidir. Hepsinde renk ve kuyruk seçimi yapamazsınız malum..

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
HuYSuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2011, 23:10   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2011
Arkadaşlar bu balıklardan almak istiyorum 80lt lik bir akvaryuma ortalama kaç adet almam lazım? Birde çöp balığı alsam yavruladıklarında bi sakıncası olurmu ?

çiftçi5234 beğendi.
CirkinAdam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024