agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Bahçe Süs Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=38)
-   -   Petunya (Petunia) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=3442)

limon 27-04-2007 17:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi seyyaah (Mesaj 95183)
zenfree vermiş olduğun detaylı bilgiler için teşekkür ederim.Çelikten çoğaltmaya çalışacağım inşallah başarılı olurum.ayrıca compost' u nereden temin edbilirim yazarsan sevinirim.Nisanın 1 de tohumları ekmiştim bugün 14 nisan henüz çıkmadılar.saygılar

Petunya çelikten çoğalmaz ki... Petunya tohumdan yetişir, mevsimliktir. Bu sene 400-500 YKR den alın bir kökünü. Kuruyan çiçeklerin tohumlarını toplarsınız ve seneye kendiniz tohumdan yetiştirirsiniz. Benim tohumlarım çimlendiler bile... Kolay gelsin...

selenn 28-04-2007 23:07

Ben de nisan'ın 17'sinde serptim tohumları torfa fakat hala bir gelişme yok. Cam önünde öğlen güneşi alıyor ve toprağı da sürekli nemli ama malesef galiba çimlenmeyecekler:( Sinir oldum.

zenfree 30-04-2007 22:26

1 Eklenti(ler)
Benim petunyalarımdan bir görünüş.:cool:

limon 02-05-2007 11:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selenn (Mesaj 99536)
Ben de nisan'ın 17'sinde serptim tohumları torfa fakat hala bir gelişme yok. Cam önünde öğlen güneşi alıyor ve toprağı da sürekli nemli ama malesef galiba çimlenmeyecekler:( Sinir oldum.

Birden çimlenecek selenn üzülme. Benimkiler çimlendiler de fotoğraflarını çekemeyecek kadar küçükler. Bu yağmurlardan sonra coşacaklarından eminim... Biraz büyüsünler fotoğraflarını paylaşırım.. Sevgiler..

selenn 02-05-2007 11:47

İnşallah sevgili Limon,
pek ümidim yoktu ama mesajın moral verdi. İsranbulda yağmur varmış okudum forumda ama burda da sinir bozucu bir fırtına vardı dün gece. Buraya da gönderir misiniz o yağmurdan:)

limon 02-05-2007 13:09

1 Eklenti(ler)
Çok küçükler ama yine de fotoğrafını paylaşmak istedim...
Eklenti 10087

zenfree 09-05-2007 23:12

:( Petunyalarımın üzerinde şeker şerbeti gibi yapışkan bir tabaka oluştu.:(
Bu bir hastalık mı acaba?
Ne yapabilirim?:(
Zavallıcıklar yapış yapış oldu.:(

gözdebaysan 10-05-2007 00:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi seyyaah (Mesaj 81209)
Evet ama tohumları ektim küçük yapraklı değişik bitki çıkıyor. Tohumlara bir işlem yapıyorlarmış galiba .Her halde kimse bilmiyor.

Küçük yapraklı değişik bitki olarak gördükleriniz doğrudur.önce tek yaprak halinde daha sonra yavaş yavaş birkaç yaprak vererek gelişimine devam eder.
Ayrıca petunya bitkinin orjinaline benzemedişini ve daha farklı olduğunu belirtmişsiniz.Bunun sebebi de büyük ihtimalle;tohumu aldığınız bitkiyi de yani elinizdeki anaç bitkiyi de daha önceki yıllarda başka bir petunya bitkisinden tohum olarak toplayıp ekmiş olmanızdır.bu şekilde tohum toplama yoluyla ekilen ve yetiştirilen mevsimlik çiçeklerde bu kalite kaybı yaşanmaktadır.Ayrıca tohumun ekilene kadar uygun şartlarda muhafaza edilmesi de;kaliteli bitki yetiştiriciliğinde önemli bir faktördür.

gözdebaysan 10-05-2007 00:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zenfree (Mesaj 103030)
:( Petunyalarımın üzerinde şeker şerbeti gibi yapışkan bir tabaka oluştu.:(
Bu bir hastalık mı acaba?
Ne yapabilirim?:(
Zavallıcıklar yapış yapış oldu.:(

evet bu Basara adını verdiğimiz bir hastalıktır.Zira ilaç satan firmalardan basara ilacı alıp bitkinize gerekli dozda püskürterek uygularsanız geçecektir.

gözdebaysan 10-05-2007 01:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zenfree (Mesaj 89268)
Selamlar,
Ben de bugün petunya tohumları aldım.Direk toprağa dikecektim ama Sempe'yi okuyunca torfa mı diksem diye düşünemeye başladım ? :(

Mevsimlik çiçek olan Petunya tohumlarını torfa ekmeni tavsiye ederim hem de ısrarla.bugüne kadar mesleğim icabı (peyzaj mimarıyım) çok mevsimlik tohumu ektim ve hepsini de torfa ektim.torf toprağa göre çok daha fazla su tutma kapasitesine sahip ve gevşek bir yapıdadır.Bu nedenle hem çimlenme döneminde önemli olan suyu fazlasıyla iyi tutmuş hemde torfun gevşek yapısı sayesinde tohumların yüzeye daha rahat çıkmaları sağlanmış olacaktır.

zenfree 10-05-2007 18:40

Sevgili Gözde teşekkürler.

Oğuzhan 10-05-2007 19:27

BEn dün hazır bir fide aldım Beyaz düz.Katmerli burlarda yok.

limon 10-05-2007 22:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi (Mesaj 103232)
BEn dün hazır bir fide aldım Beyaz düz.Katmerli burlarda yok.

Bence daha iyi olmuş. Katmerlisi yalın katlısı kadar dayanıklı olmuyor. Yalın katlısı daha çok büyüyor ve bol çiçekleniyor. Şu yapışkanlık dedikleri hastalık katmerlisinde daha çok oluyor. Yaz çiçekleri içinde petunyalara bayılan ve her sene kasalarla eken birisi olarak deneyimlerim bunlar. Kısacası ben katmerlisini hiç sevmedim. Ha bir de petunyanın beyazının çiçekleri her nedense daha büyük oluyor ve çok bol çiçekleniyor. Güle güle büyütün :)
Not: Aslında benim en sevdiğim sarmaşık petunya ama çok pahalı satıyorlar kızıyorum almıyorum.

selenn 10-05-2007 23:09

Petunya tohumlarım uzun bir beklemenin ardından çimlendi. Ama sadece 5 tanesi. Daha çok minikler o nedenle fotoğraflarını paylaşmak için biraz büyümelerini beklemem gerekecek.

Oğuzhan 11-05-2007 10:22

Limon Teşekkür Ederim.Sizde güle güle büyütün.

papoila 13-05-2007 12:57

1 Eklenti(ler)
:pBunlar da benimkiler

gilan 13-05-2007 22:33

Sarmaşıklar da yaygınlaşıyor herhalde git gide... Ankara'da Çayyolu'ndaki peyzajlarda 15'e, Koçtaş'ta 13'e, Praktiker'de de 9 ytl'ye gördüm. Hepsi de askılı saksılara birkaç kök dikilmiş şekildeydi. Keşke fideleri de satılsa..

limon 14-05-2007 13:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gilan (Mesaj 103908)
Sarmaşıklar da yaygınlaşıyor herhalde git gide... Ankara'da Çayyolu'ndaki peyzajlarda 15'e, Koçtaş'ta 13'e, Praktiker'de de 9 ytl'ye gördüm. Hepsi de askılı saksılara birkaç kök dikilmiş şekildeydi. Keşke fideleri de satılsa..

Ben 3 sene önce çiekçime sipariş vermiştim Yalova'dan 2 kasa getirtmişti ve fiyatı gayet uygundu. Diyelimki normal petunyanın kökü 400 YTL ise o 600 YTL idi. Fakat sonraki senelerde bu sarkan petunyalar kıymete bindi nedense. Rağbet çok oldu herhalde. Şimdi diğer mevsimlikler gibi satmıyorlar 5 kökü bir saksıya dikip 20-25 YTL'ye ne tuttururlarsa satıyorlar. Aslında bunların diğer mevsimliklerden hiç bir farkı yok. Hatta ömürleri diğerine göre çok kısa. Normal petunyalar yaz sonuna kadar dayanırken bunlar yazın ortasında bozuluyorlar.
Her üründe olduğu gibi talep arttıkça fiyatlar da artıyor. Ben artık almıyorum onun yerine sakız sardunyalarımla avunuyorum :) Hem onları her sene yenilememe gerek yok. Sevgiler...

gilan 15-05-2007 00:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limon (Mesaj 104054)
Ben 3 sene önce çiekçime sipariş vermiştim Yalova'dan 2 kasa getirtmişti ve fiyatı gayet uygundu. Diyelimki normal petunyanın kökü 400 YTL ise o 600 YTL idi. Fakat sonraki senelerde bu sarkan petunyalar kıymete bindi nedense. Rağbet çok oldu herhalde. Şimdi diğer mevsimlikler gibi satmıyorlar 5 kökü bir saksıya dikip 20-25 YTL'ye ne tuttururlarsa satıyorlar. Aslında bunların diğer mevsimliklerden hiç bir farkı yok. Hatta ömürleri diğerine göre çok kısa. Normal petunyalar yaz sonuna kadar dayanırken bunlar yazın ortasında bozuluyorlar.
He üründe olduğu gibi talep arttıkça fiyatlar da artıyor. Ben artık almıyorum onun yerine sakız sardunyalarımla avunuyorum :) Hem onları her sene yenilememe gerek yok. Sevgiler...

Bense bu sene öğrenmiştim sarmaşık petunya diye bir tür olduğunu :)
Ama haklısınız, ben de sakızlarımın yanına normal petunyalardan da renk renk alıyim diyorum. Hatta pembe sakızla aynı saksıya beyaz petunya dikmek istiyorum ama biri mevsimlik biri kalıcı diye sonbaharda sorun çıkarırlar mı karar veremedim. Güzel olurdu aşağı doğru pembe, yukarı doğru beyaz..

ceviz ağacı 15-05-2007 08:30

1 Eklenti(ler)
Sevgili Gilan
Ben üst tarafa sarkmayan kırmızı sardunya , alta kırmızı sakız sardunya ve sarkan kırmızı petunya ektim şu anda çok az çiçek açtılar ama canlanıp hepsi çiçek açtığında manzaraya doyum olmayacağına eminim bu arada ben sarmaşık petunyaları çok ucuza aldım saksısı 3 ytl .Aynı zamanda bu denemeyi beyaz ve pembeyede yaptım şimdi merakla havaların ısınıp hepsinin canlanmasını bekliyorum.Bunlarda benim petunya ve ateş çiçeklerim ateş çiçeğinin morunu ilk defa gördüm

zenfree 20-05-2007 00:21

Sarmaşık petunyamın yapraklarında sararma başladı. Sap kısımlarından başlıyor yaprağın ucuna doğru azalıyor. Ve yapraklar diriliklerini kaybetti. Acaba sulamada mı bir yanlışlık yapıyorum.

Gün aşırı suluyorum.

Rukiye Çetin 22-05-2007 09:51

ben geçenyıl metrodan tohum almıştım. Aynı paketten değişik renklerde çiçekler açtı. Çocukluğumun petunyaları boya giderken bunlar aşağıya doğru sarkyı. geçen yaz açtı. Kış soğuk olmadığı için ölmediler ve aynı köklerden bu yıl da açmaya devam ediyorlar. Aralarından bir tanesi sarkmadı, boyu çok uzamadı ve yaprakları daha etli. bunun katlı olabileceğini düşünüyorum. Henüz çiçek açmadı. Topladığım tohumlarından sadece dört yeni kök çıktı ama henüz yeterince büyümediler.
şu an iş yerindeyim. akşama unutmazsam size foroğraflarını gönderirim.(Eğer göndermeyi başarabilirsem.) Çok nefis kokuları var. Onların koktuğunu anlayana kadar epey zaman gerçti gerçi.
Tohumdan yetiştirmekten korkmayın. Çok fazla tohumdan size yetecek kadar fide mutlaka çıkacaktır.
Ayrıca bizde bir aile geneleği olan sokakta **** başkalarının evinde gördüğünüz çiçeklerin tohumlarını toplayarak, etrafınızdakilerle paylaşarak da edinebilirsiniz.
çiçekli günler

gilan 22-05-2007 11:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ceviz ağacı (Mesaj 104330)
Sevgili Gilan
Ben üst tarafa sarkmayan kırmızı sardunya , alta kırmızı sakız sardunya ve sarkan kırmızı petunya ektim şu anda çok az çiçek açtılar ama canlanıp hepsi çiçek açtığında manzaraya doyum olmayacağına eminim bu arada ben sarmaşık petunyaları çok ucuza aldım saksısı 3 ytl .Aynı zamanda bu denemeyi beyaz ve pembeyede yaptım şimdi merakla havaların ısınıp hepsinin canlanmasını bekliyorum.Bunlarda benim petunya ve ateş çiçeklerim ateş çiçeğinin morunu ilk defa gördüm

Evet ben de ilk defa sizde gördüm mor ateş çiçeği. Hele bir de o petunyalar biraz daha büyüyünce çok güzel görünecekler eminim :)
Praktikerde kopmuş bir dal sarmaşık petunya buldum. Ben de onu diktim diğer petunyaların saksısına. Bakalım nasıl olacak.

ceviz ağacı 31-05-2007 10:18

1 Eklenti(ler)
Sevgili Gilan ,
Petunyalarımın büyümüş halini eklemek istedim .

limon 31-05-2007 13:33

1 Eklenti(ler)
Çok keyifli görünüyorlar. Ben de tohumdan yetiştirdiğim fideleri yerlerine diktim.
Havaların da sıcak gitmesiyle hızla büyüyorlar.
Eklenti 12214

limon 31-05-2007 13:35

Demek ki 28 günde oldukça büyüyorlar.

gilan 01-06-2007 10:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ceviz ağacı (Mesaj 111332)
Sevgili Gilan ,
Petunyalarımın büyümüş halini eklemek istedim .

Harika görünüyorlar :) Boşluklar da kapanmış artık.
Ben de bu delikli taşlardan mı alsam, çok yakışmışlar çiçeklerle.

limon 02-06-2007 20:36

1 Eklenti(ler)
İki günde bile çok büyüyorlar.
Eklenti 12361

gilan 02-06-2007 20:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limon (Mesaj 112511)
İki günde bile çok büyüyorlar.

Bakalım renkleri ne olacak :)

selenn 02-06-2007 21:24

Üzülerek yazıyorum ki çimlendirmeye çalıştığım petunyalarım öldüler. İstanbula giderken sulamıştım ama zannedersem susuzlukla mücadele edemediler. Fide halinde almış olduğum petunyalarımdan beyaz olanları bir saksıya morları diğer bir saksıya dikmiştim. beyazlar coşmuş haldeler ama morlar kurumaya başladı. Anlamadım nedenini; aynı uygulamayı her iki saksıya da yapıyorum ama morların durumu kötü:(

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024