agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Bağcılık (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=426)
-   -   Asma budama (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=7654)

Halil Önen 05-04-2010 23:01

Sn. habibe,
bu oranı üretici firma belirliyor ve sulandırılmış_hazırlanmış_ olarak satıyor.Farklı bir yöntem deniyorlar herhalde. Yoksa kullandığımız toz kükürt suya_su ile_ karışmıyor.

Ama yazın, yapraklar kartlaştığında toz kükürt kullanmak daha etkili.

Saygılar

Gezegen 17-04-2010 00:17

kayseride üzümlere toz kükürt uygulanıyordu hatta adun külü ile karıştırıkıp veriliyordu sanırım kükürtün yapraklara daha iyi tutunması için

kamil keskin 07-04-2011 12:21

Taneler çok küçük

Benim 3 adet çekirdeksiz sultani üzüm fidem var.Fakat salkımların taneleri çok ufak.Taneleri büyütmek için önereceğiniz gelişim düzenleyici ilaç var mı?
saygılar

Halil Önen 07-04-2011 21:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kamil keskin (Mesaj 781417)
Benim 3 adet çekirdeksiz sultani üzüm fidem var.Fakat salkımların taneleri çok ufak.Taneleri büyütmek için önereceğiniz gelişim düzenleyici ilaç var mı?
saygılar

Fidem demişsiniz...

Gelişmesini tamamladığında taneler irileşecektir.

kamil keskin 08-04-2011 11:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen (Mesaj 781698)
Fidem demişsiniz...

Gelişmesini tamamladığında taneler irileşecektir.

özür dilerim,yanlış yazmışım,
4 yaşında,iki yıldır meyve alıyorum.önereceğiniz;
gübre,hormon tarzı ilaçlar var mı?
şimdiden teşekkürler

Halil Önen 08-04-2011 23:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kamil keskin (Mesaj 781960)
özür dilerim,yanlış yazmışım,
4 yaşında,iki yıldır meyve alıyorum.önereceğiniz;
gübre,hormon tarzı ilaçlar var mı?
şimdiden teşekkürler

Bir resmi olsaydı daha iyi olurdu.

Budamada çubuklar uzun ve çok kaldıysa, suyu yeterli alamadıysa salkımı iyi besleyemez.

Asma başı, 3 kürek yanmış ahır gübresi+ kürek leonarditi asma diplerine toprağa karıştırılabilir.

kamil keskin 09-04-2011 10:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen (Mesaj 782464)

Budamada çubuklar uzun ve çok kaldıysa, suyu yeterli alamadıysa salkımı iyi besleyemez.

Asma başı, 3 kürek yanmış ahır gübresi+ kürek leonarditi asma diplerine toprağa karıştırılabilir.

Söylediklerinizi aynen uygulayacağım,budamayı fazla yapmadığım doğru :(
İyi bir budama yapıp,gerekli gübreleri atarsam,istediğim ürünü alacağım inşallah!
Önerileriniz için çok teşekkürler,saygılar

yolac 10-04-2011 20:11

Asmada budama deyince hep kış budamasından bahsediliyor;Allahaşkına lütfen bir bilenden sofralık kara üzümler için yaz budamasını da aydınlatabilirmisiniz.
Şu omcaları(neresi ?)yok koltukları elle(makasla değil) koparın gibi işlemleri bizlerin diğer bir deyişle amatörlerin analayacağı dille anlatan olursa seviniriz.

sondokunuşm 10-04-2011 22:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi botanik2009 (Mesaj 562755)
Bordo bulamacı yerine kullanılabilecek ,alternatif bir ilaç yok mu?.

yeni çıkan ilaçlar var piyasada hem bakır hemde gübrenin aynı ambalaç içinde ki mükemmel bi formülasyon ve bitki üzerinde ki kalıcılık sıfır gün bügün atıp yarın hasat yapabiliyorsunuz insan sağlığına karşı hiçbir yana etkisi yok ve ilaç hiç beklemksiizn bitkinin öz suyuna kadar işliyor kesin sonuçlar veriyor

sondokunuşm 10-04-2011 22:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen (Mesaj 782464)

doğru budama doğru gübreleme ile herşey çözülebilir geç salınımlı gübreleri deneyin. toprağınızı çok ii tanımalsınız ayrıca bitki besleme çok farklı bi olay toprak ph şı toprağınızda buluna n **** bulunmayan iz elemntler bunların hepsini bilmek gerekiyor

ligustrum 17-04-2011 16:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tenar (Mesaj 543889)
Profesyonel değilim elbet... Salkımlar oluşan sürgünler 3 karış olduğunda o sürgünün uçlzrını keserseniz, salkım daha güçlü büyüyor. Asmadan yaprak kopartıken de ne kadar içiniz gitse de körpe yapraklar için, üzümünüzün en yakınındaki yaprakları koparmayın...Biz böyle yaparız.

sayın tenar; Bu seneki uygulamalarınızı fotoğrafla paylaşmanızı istiyorum.
Her yörenin kullandığı terimler biraz değişik. Bu yüzden resimleme en doğrusu.
Her tecrübe bir bilgiyi barındırır. Sağlıcakla kalın.

trakya1401 15-02-2012 15:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yolac (Mesaj 783401)
Asmada budama deyince hep kış budamasından bahsediliyor;Allahaşkına lütfen bir bilenden sofralık kara üzümler için yaz budamasını da aydınlatabilirmisiniz.
Şu omcaları(neresi ?)yok koltukları elle(makasla değil) koparın gibi işlemleri bizlerin diğer bir deyişle amatörlerin analayacağı dille anlatan olursa seviniriz.

Thinning New Shoots in the Vineyard - YouTube seyredince anlayabilirsin.
http://www.youtube.com/watch?v=neCfgVZuICo birdeburada var.
.

çiçeksever 07-05-2012 14:11

Benim 2 asmam bu sene dondu herhalde.Nisanın ilk haftası budadım. Çubuklardan su damladığı halde hiç göz açmadı.

yarenimex 07-05-2012 21:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi çiçeksever (Mesaj 961388)
Benim 2 asmam bu sene dondu herhalde.Nisanın ilk haftası budadım. Çubuklardan su damladığı halde hiç göz açmadı.

Aynı sorun bende de oldu..Asmalarımdan bazıları bıraktığım gözlerden patlamak yerine dipten veya daha aşağıdan gövdenin toprağa yakın yerlerinden yeni sürgünler verdiler.Tenekede geçen yıl çeliklerinden köklendirdiğim yaklaşık 12 adet üzüm fidanlarından bu baharda toprağa diktiklerimden de sadece bir tanesi uyandı. Diğerlerini hep soğuk öldürmüş.Halen bir asmam da ne dipten ne de başka bölümden hiç sürgün vermedi, ama suluyorum şimdilik, bir ay kadar daha izleyeceğim, gene de sürgün vermezse çaresiz yenilenecek..

Dienlife 20-12-2012 20:30

Asmaların bodur kalması için nasıl bir budama yapılıyor acaba?

Nick38 21-02-2013 22:20

Benim için çok bilgilendirici bir konu oldu teşekkür ederim.

Lonicera 23-05-2013 18:48

Bugün, güç bela, kaç gündür ertelediğim çardaktaki asmada filiz kırma ve obur dal alma işlemini nihayet bitirdim. Ha bugün ha yarın derken salkımdaki taneler iyice irileşti. Daha önce yapmam gerekiyordu ama diğer bahçe işlerinden fırsat olmamıştı. Şimdi tüm salkımların etrafı hava alacak şekilde açıldı ve güneşlenme çok daha iyi oldu. Daha önce çardak altından baktığımda gökyüzü görünmüyordu.

Yarın sabah da ilk işim nasipse bir güzel 2. sulu kükürtü atmak olacak. Malum bu sene sıcaklar erken bastırdı, külleme gelmeden önlemini almak lazım.

agunel 26-08-2013 14:49

Merhaba,
Şubat ayında 2700 alfons fidanı diktim. Neyseki fazla yozgun yok. Bizim buralarda genelde duvar sistemi telleme yapıyorlar (90 cm'den 2 kola yatırıyorlar) ve budama konusunda herkes bu yöntemi biliyor. Ancak ben V tipi telleme yaparak daha iyi ürün almayı umut ediyorum. V tipi telleme sisteminde asmaların şekil budaması ne şekilde oluyor? Bu konuda bilgisini veya bildiği bir kaynağı paylaşan olursa çok sevinirim.

enigma_e 02-12-2015 09:54

Asma (üzüm) budama

5 Eklenti(ler)
kuşadasında bulunan yazlığımın bahçesindeki asmayı 1 ay kadar önce yapraklarını tam dökmeden budadım. yaklaşık 15 yaşında olan bu asmanın meyvesini yiyemedik hastalıklardan ötürü. bu sene gereken ilaçlamayı da yaparak verim almayı planlıyorum. aşağıya koyduğum fotoğraflara bakarak yaptığım budamanın doğru olup olmadığı ve/veya yapabileceğim ekstra dokunuşlar hakkında yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Eklenti 587340

Eklenti 587341

Eklenti 587342

Eklenti 587343

Eklenti 587344

aydemiraydın 02-12-2015 10:29

kuşadasında asma budama mevsimi geldimi?

enigma_e 02-12-2015 12:58

gelmedi hocam. ancak asma yazlığın bahçesinde ve mayıs ayına kadar özel bir şey olmazsa gidilmeyecek. bir de asmada küllenme var. hastalıklı dalları ve yaprakları uzaklaştırmak için mecburen erken budandı.

aydemiraydın 02-12-2015 14:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi enigma_e (Mesaj 1423881)
gelmedi hocam. ancak asma yazlığın bahçesinde ve mayıs ayına kadar özel bir şey olmazsa gidilmeyecek. bir de asmada küllenme var. hastalıklı dalları ve yaprakları uzaklaştırmak için mecburen erken budandı.

koruma amaçlı bakırlı atın.

enigma_e 04-12-2015 09:01

Dogru budaya bilmis miyim peki sizce?

spices girl 09-02-2016 12:34

3 Eklenti(ler)
merhaba,arkadaşlar.size bir sorum var.yardım ederseniz sevinirim.
bahçemden asmanın bir kaç fotoğrafını çektim.acaba bu dallarda gözler kabardı mı?:(:(
yoksa normal mi?budama yapmalıyım mı artık?
Eklenti 595034
Eklenti 595035
Eklenti 595036

selim_50 09-02-2016 15:00

sayın spices girl; gözler uyanmış ve asmalarınızın budama zamanı gelmiş, kolay gelsin

defender77 10-02-2016 00:11

Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Uzmanı Dr. Selçuk Karabat Asma'da (çeşitlere göre farklı budamalar vs.) budama hakkında bilgiler veriyor.

https://www.youtube.com/watch?v=QMxhzGgjFTY

https://www.youtube.com/watch?v=7KOEErHTjdk

https://www.youtube.com/watch?v=VnS5_A7_EgM

hatipali74 10-02-2016 16:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi enigma_e (Mesaj 1423822)
kuşadasında bulunan yazlığımın bahçesindeki asmayı 1 ay kadar önce yapraklarını tam dökmeden budadım. yaklaşık 15 yaşında olan bu asmanın meyvesini yiyemedik hastalıklardan ötürü. bu sene gereken ilaçlamayı da yaparak verim almayı planlıyorum. aşağıya koyduğum fotoğraflara bakarak yaptığım budamanın doğru olup olmadığı ve/veya yapabileceğim ekstra dokunuşlar hakkında yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Üzümün cinsini bilmiyorum ama 3-5 göz bırakılmalı, bir de fazla dal bırakmışsınız gibi geldi. Kart dalları kesip gençleştırme yapmak lazım. Bir yıl sonrasını da düşünmek lazım. Çok fazla dal bırakırsanız yapraktan üzüm salkımları hava alamaz...

deathdragon 20-03-2017 17:02

Merhabalar, yaprak için asma budamayi öğrenmek istiyorum dalların neresi budanir? Aranızda resimli anlatımı olan bi arkadaş varsa yardımcı olabilir mi bana şimdiden teşekkürler :)

chilekesh 07-09-2017 10:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen (Mesaj 587777)
Onun için küllemeye karşı her yıl mutlaka (olması ihtimaline karşı) bordo bulamacı atılmalı. Budamadan hemen sonra. Asmanın her tarafına hatta toprağa bile atılmalı. Gözler uyanmadan bir daha atılırsa iyidir. Sulu kökürt de atılabilir.

Bordo bulamacı çiçekten sonra taneler saçma iriliğinde de atılmalı.

Sn. Halil Önen,
bordo bulamacını kendiniz mi hazırlıyorsunuz yoksa webde de satılan hazır sulandırılmamış bordo bulamacı mı kullanıyorsunuz? http://http://bahcemden.blogcu.com/b...lamasi/4705701 Şu sitede bordo bulamacı hazırlama tarifi var. Sizce uygun mu? Örneğin ilkbaharda %1'lik, sonbaharda %2'lik karışım atılması gerektiği söyleniyor. Siz her uygulamanızda %1 mi kullanıyorsunuz?
Verdiğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

parasutcu1 13-05-2018 12:21

Halil Önen arkadaşım, yazın çok makbule geçti. Saatlerdir yaz budaması ve yaprak nasıl alınır soruma cevap arayıp duruyordum. Deyim yerindeyse ben, hobici ruhuyla, acar bağcıyım, 76 kök, değişik türde, asmalarım var ve kendimce doğru, yanlış, iyi bir şeyler yapmak adına, çabalayıp duruyorum. Yazdıkların çok işime yarayacak ve çok teşekkürler ediyorum. Selamlar saygılar.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024