agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22541Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-08-2009, 15:46   #4201
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Şener abi menekşelerin harika.Özellikle en büyüklerine koca bir maşallah.Ben dayanamıyorum böyle gördükçe.Seneye taşındığımda salonumu bir güzel menekşe cennetine çevireceğim.Ancak yapraktan üretim yapacağım.

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2009, 16:02   #4202
Ağaç Dostu

Şener KÖKSAL's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2009
Galeri: 9
Merhaba Sevgili Fatih. Teşekkür ederim. Menekşelerim bana büyük huzur veriyor. Salonumuzun üç penceresi menekşe saksıları ile çevrili. Menekşeler uğruna boylu perdeleri menekşelerin bir karış üzerinde kalacak şekilde kestirdik. Menekşelerimin yüzde doksanı kendi üretimim ve bunlar gibi onlarcasını da dağıttım. Menekşe zaten kendi üretimim olursa aramızdaki duygusal bağ daha köklü oluyor. Yaşın bir hayli küçük bu menekşe sevdası sende nasıl başladı merak ettim. Yolun Uşak a düşerse beklerim. Selamlar ...

Şener KÖKSAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2009, 17:19   #4203
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-08-2009
arkadaşlar soru ilginç mi gelecek bilmiyorum ama bir şey sormak istiyorum .Sizce toprak eskirmi demek istedigim şu önce den ölmuş kurumuş uzun süre saksıda boş bekleyen toprak ( TORF TOPRAGI) özelliğini kaybedermi. Şimdiden teşekkürler. ŞENER BEY çiçekleriniz tek kelimeyle muhteşem bende size özenip bugün yavrularımı ayırdım

menekşelerim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2009, 17:29   #4204
Yeni Üye

esin2's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2009
Galeri: 4
menekşelerim, zannediyorum ki mineral değeri azalabilir.

esin2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2009, 20:25   #4205
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emy_83 Mesajı Göster
Sevgili nermintekin,
Benimde yukarda eklediğim menekşeleri çiçekçi atmak üzereydi. Durumları çok kötü. Sizinkilerin eski hallerini bilmiyorum ama inşallah benimkilerde kendilerini toparlarlar da sizin güzeller gibi olurlar.
Dahada bol çiçekli günlerini görmeniz dileği ile.
211"
sevgılı emy83 benımkılerde sızınkılerden farklı degıldı.cıcekcı dısarı atmıstı
suan cam kenarındalar ve hallerınden cok memnunlar.dıger menekselrıme göre cok cabuk cıcek actılar.

nermintekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2009, 20:29   #4206
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Şener KÖKSAL Mesajı Göster
Merhaba Nermintekin. Menekşe saksıları değiştirilirken köklere zarar verilmediği için hangi dönemde değiştirmenizin pek bir önemi yok. Saksınızı değişitrmeden önce bir kaç sulamayın. Saksınızı ters çevirerek kalıp şeklinde dağılmadan çıkarın. Ve diğer yeni saksınıza yerleştirin. Ben en son 10 gn önce değiştirdim. Hiçbir sorun yok.
tesekkurler sener bey cevabınız ıcın.bende genekde degıtırıyorum ama suan cıcekte oldukları ıcın bı zarar verırım acmaktan vaz gecerler dıye korkuyorum.bu aradada menekselerın gule gule buyutun.hep balkondamı duruyorlar yoksa arda cıkarıyormusunuz?

nermintekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2009, 07:45   #4207
Ağaç Dostu

Şener KÖKSAL's Avatar

Sevgili "menekşelerim" bitkiler besini malum topraktan alırlar , uzun süre sonra toprak besin değerlerini sürekli bitkiye aktardığı için besin kaybına uğrar. Zaten bu durumu saksıdaki bitki ben stresteyim imareleri vererek haberdar eder. Saksı değişikliğinde bitki hemen gelişir büyür. Benim gönderdiğim fotoğraflara bakarsanız büyük saksıdaki menekşeler biraz devasa görünüyor. Bardak içesinde olup bunlarla aynı yaşta olan menekşe var o kadarcık toprakta ancak bu kadar büyüyor. Bu yüzden hem saksıyı değiştirmekte hemde toprağı değiştirmekte çok fayda var. **** besin takviyeleri yapmakta. Ben ilk defa bir aydır sıvı besin veriyorum henüz katkısını görmedim. Dış tekli sıvı besin konusunda Fatih ve Faruk Bey daha tecrübeli sanırım.

Eski 26-08-2009, 07:54   #4208
Ağaç Dostu

Şener KÖKSAL's Avatar

Merhaba Selis Hanım. Bahsettiğiniz uzun yapraklı menekşe koyu pembe açan diğer menekşe türlerinden. Aynısından fotoğraf içersinde bir kaç tane daha var. Bunu bir süre büroda tutmuştum sanırım ışık yeterli değildi böylesine devasa bir biçimde boyuna uzadı. Eve götürdüm hoş bir ışık alan pencere kenarına yerleştirdim ama hala o şekilde gelişmeye devam etti. Şu anda üzerinde çiçekleri ve bol tomurcuğu var.

Benim menekşelerimin de kaynağı kipa. Yavrular arasındakilerin 19 tanesi Kipa menekşelerinden aldığım yapraklardan ürettim. 4 saksı menekşe aldım 19 da farklı renklerden yaprak kopardım Bir gün kameralara yakalanacağım. Kipa bu konuda çok çok iyi . Hem fiyatlar uygun hemde renk yelpazesi çok geniş.

Uşak konusunda haklısınız bende çok seviyorum. Buraya yerleşeli henüz bir yıl oldu. Menekşe yetşitirmek için çok ideal bir yer.

Eski 26-08-2009, 08:03   #4209
Ağaç Dostu

Şener KÖKSAL's Avatar

Merhabalar Nermintekin Hanım. Çiçekler üzerinde iken bence rahatsız etmeyin. Eğer saksı içersindeki toprağı dağıtmadan büyük saksıya aktarabilecekseniz hiç sorun yok. Bunu çok denedim. Ama dağılır kökleri zarar görebilir diyorsanız bir süre daha bekleyin. Menekşelerim salonumuzun üç pencere kenarını süslüyor. Balkona çıkrıp yapraklarını yıkadım ama hepsini aynı anda çıkardığım için bayağı bir yorucu oldu. Fotoğrafta göründüğü gibi küçük değiller. Balkonda sadece bir kaç saat gölgede ıslaklıkları kuruyana kadar bekletiyorum. Uşakta gece ile gündüz sıcaklık farkı 10-15 dereceyi geçiyor. Menekşeler bu konuda çok hassas. Ama Adana da balkonda yetiştirebiliyordum. Selamlar ...

Eski 26-08-2009, 10:51   #4210
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Adana'da içerde olmalarına rağmen çok sarsıldı menekşelerim, balkonda olmalarını düşünemiyorum. Gerçekten zoru başarmışsınız Şener Köksal.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2009, 11:08   #4211
Ağaç Dostu

emy_83's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2007
Galeri: 1
Sevgili maki01,

Daha önce de konusu geçmişti bunun. Dışarıda, sera ortamında yetiştirebilirmiyiz menekşelerimizi diye...

Sen bana koymamamı söylemiştin ya, Kıbrıs çok sıcak diye. Ozaman bunu söylediğinde koymamıştım. Ama denemekte fayda var diye düşünüp dün 2 çeliğimi bahçemdeki serama koydum. Sonuçlarını sizlere aktaracağım.

Ama bunu yapmamın sebebi, seranın gün içinde çok serin kalması. Çünkü güneş içine hiç girmiyor. Etrafı koyu yeşil bezle (buna sera bezi deniyor sanırım) kapalı durumda.

Her farklılığı denemek istiyorum. Bende üretmeliyim. Birşekilde olacak. Olmak zorunda yoksa ben deli olacam...

emy_83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2009, 11:36   #4212
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Şener Bey bence takdir edilecek birisiniz.. Üretim konusu özellikle çok hassas. Siz bunu başaranlardansınız..
Mart ayından beri menekşelerime detoks uyguluyorum.. Onları daha önce aldıkları hormonlardan arındırmaya çalışıyorum. Belki çılgınca birşey ama biz eskiden menekşelerimize vitamin vermezdik. Çiçekçilerden alınan menekşeler bile yapraktan kolaylıkla çoğalırdı. Amacım eski komşu teyzeler gibi "hiçbirşey vermiyorum, sadece su" diyebilmek..
Yaptığım işin karşılığını almaya başladım sanırım. Daha önce ciddi şekilde hastalanan menekşelerim artık sağlıklı bir şekilde büyüyorlar. Onları iyileştirebilmek için çok uğraştığımı herkes biliyor.. Önemli olan başarabilmekti.. Menekşelerimin hastalanmalarında takviyelerin de etkisi olabileceğini düşünüyorum.
Bundan sonra tıpkı eskiden olduğu gibi yapacağım.. Hiç bir katkı vermeden sadece yılda bir toprak tazelemesi.. Dilerim amacıma ulaşırım..

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2009, 11:44   #4213
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Şener Bey yaprak yürüten sadece ben değilmişim sevindim

Yukarıdaki yavru fotolarının içinde yeni dikilen yapraklar görülüyor.. Normalde filizlenme süreci ne kadar?

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2009, 13:21   #4214
Ağaç Dostu

Şener KÖKSAL's Avatar

Sayın Katmer teşekkür ederim. Yazınızı okuyunca acaba hata mı yaptım diye düşünmeye başladım. Ben yıllardır menekşe yetiştiririm son bir aya kadar hiç ek besin vermemiştim. Yumurta haşlanır suyu verilir gibi metotları bile uygulamadım. Sıvı besin almıştım iki kez menekşelere verdim şimdi uygulayıp uygulamamakta kararsızım.

Eski 26-08-2009, 13:57   #4215
Ağaç Dostu

Şener KÖKSAL's Avatar

Merhaba Selis Hanım . Yaprak aşırma işi aramızda kalsın aman kimse duymasın Eşim eve gelince şok geçirdi bir değil iki değil tam 19 yaprak. Neyseki 17 tanesi yavru verdi. Onların diğerleri ile karışmasını istemiyorum farklı saksılarda büyütüp renklerini merakla bekleyeceğim. Yaprakları aşırırken üzerleri rengarenk çiçek dolu idi ama eve gelene kadar hepsi birbirine karıştı. Yapraklar farklı zamanlarda yavru veriyor ama genelde 1.5 ile 2 ay arasında yavruluyor. Daha erken ve daha geçte olduğu oluyor ama yaprak yaşamaya devam ediyorsa mutlaka yavru veriyor. O yüzden ben her kopan yaprağı bir yere başka saksıların dibine plastik bardağa margarin kutularına ne bulursa dikip değerlendiriyordum. Şu sıralar ara verdim eve menekşeden girilmiyor. Birde her pencere kenarına koyamıyorsunuz güneş zarar veriyor. Selamlar ...

Eski 26-08-2009, 14:04   #4216
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Şener Bey siz beni güldürdünüz siz de gülün emi.. Ben 2 yaprağı zor zapt etim.. 19 sayısı gözümün önüne geliyor da, halinizi düşünemiyorum.. İlahi..
Umarım hepsi istediğiniz güzellikte olurlar.. Sabırlısınız doğrusu 2 ay da oldukça uzun zamanmış.. Ama yukarıdaki fotodaki güzellikler için değer sanırım..

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2009, 15:10   #4217
Ağaç Dostu

emy_83's Avatar

Sıcaklar çok ama çok sıcak da ondan. Menekşe olmaz dememdeki sebep, bu sıcaklarda çiçekçiler getirmiyor menekşeyi demek istedim. Bakmadıkları için ölmesin diye getirtmiyorlar. Burada üretimide yapılmıyor.

Eski 26-08-2009, 20:47   #4218
Ağaç Dostu

emy_83's Avatar

Ve yeni diktiğim çeliklerim. Her yolu denemek istiyorum.

Name:  IMG_1371.jpg
Views: 1537
Size:  42.3 KB

Name:  IMG_1372.jpg
Views: 1442
Size:  42.6 KB

Name:  IMG_1373.jpg
Views: 1405
Size:  37.6 KB

Name:  IMG_1374.jpg
Views: 1535
Size:  32.8 KB

Name:  IMG_1375.jpg
Views: 1461
Size:  45.2 KB

Eski 26-08-2009, 20:49   #4219
Ağaç Dostu

emy_83's Avatar

Name:  IMG_1376.jpg
Views: 1495
Size:  44.9 KB

Eski 26-08-2009, 20:51   #4220
Ağaç Dostu

emy_83's Avatar

Arkadaşlar, okadar çelik ektim, tutmazlarsa naparım bilmiyorum. (ölürüm heralde)
Ama busefar daha umutluyum inşallah hüsrana uğramam.

Eski 26-08-2009, 22:29   #4221
Ağaç Dostu

Şener KÖKSAL's Avatar

vtrtarım.com dan alıntı bir bilgi. Afrika Menekşesi yetiştirenlere yardımcı olması dileği ile ...

AFRİKA MENEKŞESİ 'NİN YETİŞTİRİLMESİ VE BAKIMI

IŞIK: Yetersiz ışıklanma Afrika menekşelerinin çiçek açmamasının en başta gelen nedenlerindendir. Menekşeler günde 10-14 saat ışık almalıdır. Ancak direkt güneş ışığı zarar verir. Eğer yeterli doğal ışıklanma sağlanamıyorsa, flouresan ışığı ile takviye edilebilir.

SICAKLIK: 20-25°C ideal sıcaklıktır. 15°C nin altına ve 30°C nin üstüne kısa süre dayanabilirler.

NEM: %40-50 nispi nem genellikle idealdir. Sıcaklık arttıkça nemi de arttırmak gerekir.

SAKSI: Temiz, seramik **** plastik saksılar kullanılabilir. Çok büyük saksı kullanılmamalıdır. Bitkinin kökü saksının her tarafını kaplamadan asla daha büyük bir saksıya şaşırtılmaz. Afrika menekşesi, kökler saksının kenarına ulaştığında çiçek açma eğilimindedir.

GÜBRELEME: Gübrelemenin yapılmaması ya da çok seyrek yapılması da çiçeklenmenin az olmasına neden olabilir. Azot fosfor ve potasyum oranları eşit olan ya da potasyum ve fosfor oranı daha fazla olan gübreler dönüşümlü olarak kullanılabilir. Ancak azotun üre azotu olmamasına dikkat edilmelidir. Gübreleme her sulamayla birlikte yapılabileceği gibi bir dolu bir boş şeklinde de yapılabilir. Ancak Afrika menekşesinin kökleri çok hassas olduğundan verilecek gübre miktarı önerilen dozun 1/3’i kadar olmalıdır.

SULAMA: Yumuşatılmış su ya da saf su kullanmaktan sakınılmalıdır. Menekşeler az da olsa normal çeşme suyunda bulunan iz elementlere ihtiyaç duyarlar. Ancak sudaki klor problem olabilir. Bu durumda suyun bir gece açıkta bekletilmesi klorun uçmasını sağlayacaktır. Menekşeler nemli tutulmalı asla çok ıslak bırakılmamalıdır. Sulama suyunun sıcaklığı ortam sıcaklığına yakın olmalıdır.

SAKSI HARCI: Menekşeler, köklerin kolay büyümesi için hafif ve havalı bir harç karışımına ihtiyaç duyar. Aynı zamanda harcın içinde zararlılar ve bakteriler de bulunmamalıdır. Saksı harcını yılda iki kez 1/3’ini boşaltıp yerine taze harç ilave ederek tazelemek gerekir. 1/3 torf, 1/3 perlit, 1/3 vermikulitten oluşan harç menekşeler için oldukça idealdir.

BAKIM: Her ay en alt sıradan 3 yaprağın alınması yeni yaprak oluşumunu teşvik eder. Çiçeklenme bittiğinde solmuş çiçeklerin ve çiçek saplarının alınması gerekir. Saksının her ay 90° çevrilmesi yaprak simetrisinin korunması bakımından önemlidir.

Eski 27-08-2009, 08:44   #4222
Ağaç Dostu

_kardelen_'s Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2009
Galeri: 2
Arkadaşlar menekşelerin yapraklarını yıkama işini nasıl yapıyorsunuz. Ben geçen hafta yıkadım, ondan sonra menekşem toprağı fazla su aldığından olacak garipleşti. tomurcukların şekli bozuldu ve bir haftadır açamadılar sadece bir tanesi deforme olmuş bir vaziyette dün açtı.

_kardelen_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2009, 08:51   #4223
Ağaç Dostu

_kardelen_'s Avatar

Bir de yavrumun bir sorunu var abileri ablaları. İlk yavrum olduğu için kaybetmek istemiyorum. Şu an gayet sağlıklı gibi duruyor ama yaprağında kahverengileşme var, sebebi nedir acaba? Anneden erken ayırmış olabilir miyim?
Name:  Fotoğraf-0057.jpg
Views: 1435
Size:  17.2 KB

Düzenleyen _kardelen_ : 27-08-2009 saat 08:53 Neden: ilave
Eski 27-08-2009, 10:07   #4224
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Sevgili kardelen belki toprağa uyum sağlayamadı demeyi çok izterdim ancak bu minişi annesinden nasıl ayırdım.Çok küçükmüş daha ben bilegeçen yılın yavrularını bu yıl ayırdım.Bir daha yavru ayırırken yavrunun büyümesini ve kendini geliştirebilecek şekle gelmesini bekle.

Eski 27-08-2009, 10:33   #4225
Ağaç Dostu

_kardelen_'s Avatar

Ayy sevgili Fatih, demek ben çok kötü bişey yapmışım. Yavrucak beni asla affetmiyecek desene... Ama annesini, yavru zedelenmesin farketmesin diye keserek almıştım; yani kök ve toprağın üzerinde de yarım cm kadar kısmı duruyor. Hafifletici bir sebep olmaz mı

Eski 27-08-2009, 10:41   #4226
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Eğer yaprak çürüyor ve öyle aldıysanız çok hafifler,ancak bilerek yani normal ayırdıysanız ve hala parça varsa eh azda olsa hafifledi

Eski 27-08-2009, 10:45   #4227
Ağaç Dostu

_kardelen_'s Avatar

Yaprak daha sapasağlamdı, yavru daha yeni zaten. Yani ikinci şık İçime biraz olsun su serptin Fatih sağol, ölmez değil mi abisi?
Anneyi tekrar suya koydum yeni yavru için Kesin vermez, kızmıştır bana.

Eski 27-08-2009, 10:52   #4228
Ağaç Dostu

Şener KÖKSAL's Avatar

Sevgili Fatih e katılıyorum. Deneyimlerle defalarca tespit edilmiştir. Yavrular ana yaprağı ile iyice geliştikten sonra ayrıldığında çok daha hızlı gelişiyor. Küçük yavruların hayatta kalması zor oluyor **** gelişimleri çok yavaş oluyor.

Eski 27-08-2009, 10:56   #4229
Ağaç Dostu

_kardelen_'s Avatar

E bu da bana bir tecrübe olsun. Darısı köklenmeyi bekleyen diğer yapraklara artık. Teşekkür ederim arkadaşlar...

Eski 27-08-2009, 12:39   #4230
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Daha önce siteden yazmıştım yanıt gelmedi. Daha sonra sevgili vtr'yi buradan ulaşabildim ama sitede olmasına rağmen stoklarında picasso yoktu. Sendeki bilginin yeni olduğunu düşündüm. vtr'nin son yayınladığı fotolarda picassoların kültürle çoğaltıldığını görüyoruz. Umarım çok başarılı olurlar ve bizlerde picassoya kavuşabiliriz.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024