Konu: Cymbidium
View Single Post
Eski 24-04-2007, 12:17   #23
praecox
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ardaezgi Mesajı Göster
Teşekkür ederim. Herhangi bir yanlış anlama olmaması için aşama aşama gidersem
1- Saksı harcını değiştiricem.
Soru 1 : Harcı en kolay ve çabuk nerede bulurum acaba?Bir çiçekçiden yardım istesem mi sizce?
evet sanırım saksı harcı da çürümüş olabilir bulabilirseniz cymbidiumlara grodan kaya yünü kullanabilirsiniz
Alıntı:
2-Kökleri ve bulpları temizliycem.Bunu alkolle steril edilmiş aletlerle yapıcam.
Soru 2 :Anladığım kadarıyla kestiğim yerlere aktif kömür sürmem gerekiyor.Acaba bunu nerde bulurum?
3-Fungicide müdahalesi yapıcam.
Soru 3 : Bu müdahale Phalaenopsislerde yapılanla aynımıdır?İlaç olarak ne tavsiye edersiniz?
en kolay bulunan olduğundan captan ve/veya previcur
Alıntı:
Soru 4 : Ortalama on günde bir besin takviyesi yapıyorum.Hava güzel olunca gündüzleri dışarıda birkaç saat bırakıyorum,serinde içeri alıyorum.Daldırma yöntemiyle sulama bu tür içinde faydalı mıdır? Gerçi bir kere denedim iki kişi kovadan zor çıkarttık ama daha iyi olacaksa yaparım.
evet ev şartlarında kovaya daldırıp çıkartmak en uygunu gerçi çoğu seralarda damlama sulama da yapılıyor...
artık bu aylardan sonra cymbidiumu dışarıda bırakabilirsiniz. bundan evvelde yazdığım gibi cymb. serin sever sonbaharda gece gündüz ısı farklılıkları çiçeklenmesini tetikliyecektir. ancak soğuklarda çiçeğe duran cymb.u içeri aldığınızda azami dikkat...! aydınlık ve çok sıcak olmamalı ki çiçeklerini dökmesin...
Alıntı:
Yardımlarınız sayesinde eğer orkidemi yaşatabilir ve büyütebilirsem benim için büyük bir mutluluk olacak.Tekrar teşekkürler!
Saygılar
kolay gelsin anlaşılan bitki bayağı büyük belki bu durumda bölüp iki saksıya da dikebilirsiniz...

saygılar

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön