View Single Post
Eski 05-06-2012, 16:20   #2607
pembegül
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi incites Mesajı Göster
selamlar doğa dostları benim küpelimi bende geçen hafta pazardan aldım.Şıkır şıkırdı çok güzeldi aldım geldim eve hemen ,sitenin bahçesinde özene bezene saksıya ektim ,fakat ekerken burda çok başıma geliyor ( solucanlı toprak oluyor genelde ) toprağını tamamen değiştirdim ve bu arada kökleri çok dağınık olduğu için biraz kopardım kökdeki damarlarını azalttım bilmiyorum doğrumu yaptım ama bir amacımda solucan falan varsa görebilmek amacıylada ilk gün ve ikinci gün küpelide hiç bir sorun yokken 3. gün birde bakdımki nerdeyse benim parmağım uzunluğunda bir solucan küpelimin toprağında aslında toğrak dediğimde torf sanırım bahçede biraz beklemişdi saksı o sırada solucan girdi.Bilemedim küpelimin çiçekleri kapandı yaprakları kurumaya başladı ben ne yapmalıyım şimdi solucanı çıkarmammı lazım, toprağımı değiştirmeliyim 2 gündür bir çok sayfa okudum ama bulamadım benim sorunuma benzer bir yazı nolur acil yardım edin çok güzeldi renkleri off ki ne offf
Aleykümselam sevgili incites hoş geldin , Küpe çiçeğin için gerçekten üzüldüm küpe ve diğer çiçekleri aldığımız zaman saksı ve toprak değişimi yanlış ancak değiştirmek bazen şart oluyor şimdi bu nasıl bir çelişki diyeceksin hem yanlış hem değiştirmek gerekli hemen anlatayım saksı değiştirirken toprağını ve köklerini hiç el değdirmeden bir saksıdan diğerine aktaracaksın ve sağlıklı bir toprakla etrafını orta sıklıkta sıkıştırıp sulayıp bir yarı gölgeye koyacaksın

Yanlış olan köklerini koparmak ve köklere yapışan toprakları ufalayıp almak bu şekilde çiçeği alışık olduğu ortamdan almış oluyoruz diğer hazıladığımız toprağa alışması uzun sürüyor ve hatta alışamıyor ölüyor bende bu konularda bilgiye ulaşamadım deneme yanılma ile öğrendim zira çiçek satanların bu bilgileri vermesi imkansız sen ben çiçeği öldüreceğizki onlarda üretim yapıp satsınlar buna fırsat vermemek için bundan sonra yukarada yazdığım teknikleri uygulasan çeçiğini uzun yıllar yaşatabilirsin . Benimde 75 kuruşa aldığım küpelerim var büyüdü ve çiçek açtı birazdan resimlerini eklicem ...

pembegül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön