View Single Post
Eski 26-04-2012, 08:11   #21
Çamtepe
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Babamın bahçesi 4 dönüm ve 2"'lik ana boruyla tüm sulamasını yapıyor. Size de yeterli olur.

her metre başına bir damla sulama boru bana biraz sık geldi. Marul gibi ufak bir şey mi yetiştiriyorsunuz?

Damla sulama borularınızın fazlalılığına bakarak 1 tonluk deponun size yetmeyeceğini söyleyebilirim. Kaç damlatıcı yerleştireceksiniz bilmiyorum ama her 30m'lik hatta 30 tane damlatıcınız olsa (1x1'lik bir kare ekime denk gelir) ve damlatıcılar saatte 4 lt damlatanlardan seçseniz iki saatlik sulama sonucunda toplam su tüketiminiz 3600 lt olur. Siz kendi ekim sıklığınıza, ektiğiniz bitkinin su ihtiyacı ve toprak yapınıza göre su tüketiminizi hesaplayın ve buna göre deponuzu seçin.

1.5 metre yükseklik de bana göre az. Eğer yatırım yapacaksanız baştan güzelce yapıp, güzel bir demir iskele üzerine yüksekçe bir depo yerleştirin. Bizim ev için koyduğumuz depo bile 3 metre yüksekte. Buna rağmen musluğu açınca öyle inanılmaz bir basınçla su fışkırmıyor. Bir de bu suyun tarlanın en ucundaki damlatıcıya 30+30 m = 60 m yol alacağını düşünün, aradaki kayıplar vs. Siz en iyisi damlama ekipmanlarını aldığınız yere bir danışın derim ben.

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön