View Single Post
Eski 21-04-2012, 20:43   #861
cebrail-
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan_ka Mesajı Göster
Bir de önümüzdeki günlerde toprağın hava alması için fidan çukurlarını açtırmayı 1mt derinliğinde açtırmayı düşünüyorum. Çukurun en alt kısmına birkaç kilo atıp üst kısımlara doğru azar azar toprağa karıştırmayı düşünüyorum. Miktarla ilgili bir sınır var mı acaba ben çukur başına altta 5 kilo kullanıp üstlere doğru 40cm 90cm arasına da 5 kg karıştırmayı düşünüyorum. en üst kısma da 1 kg kadar karıştırmayı düşünüyorum. Üst kısımda az kullanıp fidanları yakma ihtimaline karşı az atacağım. Sizce miktarlar ve uygulama şekli mantıklı mı yoksa fazla mı gelir? Lütfen bir yol gösterin kafam çok karışık
sn hasan ka %56 hümik asit içeren leonardit 500 kilo fazla ve maliyetli olur 50 veya 70 kilo yeterlidir 50 kilo leonardit iç erisinde %28 hümik ve fulvikasit toprağa atmış oluyorsunuz %56 olan leonardit 50 kilo içerisinde %28 hümik asit uygulamış olursunuz sıvı hümik asit yapmak maliyeti çok düşük ama çok detay isteyen bir yapım ben %17 hümik asit çıkardım toprağa uyguladım ben daha önceleride hümik asit kullanıyordum topraktanfaydasını görüyorum yalnız leonarditi direk toprak tan denemedim hiç 70 -80 kilo leonardit yerine 2 kilo hümik asit kullanmak dekara dahaiyi sonuçverir çünkü hümik asit toprağa uygulandığı an hızlı sonuç veriyor leonardit ise zaman içerisinde sonuça varıyor ağaçlardan uygulamak vazladeneyim yok ben mısır ve buğday pamuk yetiştiricisiyim yukardan yazdığım organik sıvı gübreler bütün hammaddeler gübre yapımında hemen hemen aynıdır melas şilempe çinko sülfat bunların içerisini kgramın karşısına yazmışım %17 hümik asit yapımınıda diyer sayfalarda belirtmişimdir 26 cı sayfadan yapımımı belirtmişimdir bakabilirsiniz

cebrail- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön